A COVID óta rengeteget változott a világ. Tudom, tudom, enyhén közhely egy ilyesmivel nyitni, de ettől még tény marad. Pont ahogy ezt most pötyögöm a jelenlegi cikkünk tárgyán, realizáltam, hogy márciusban lesz már 5 teljes éve, hogy személy szerint az itthoni irodámból tudok dolgozni. Végtelenítetten lehetne azon vitatkozni, hogy ez most egy jó vagy rossz dolog, amit el is engednék ezzel a lendülettel. Viszont az biztos, hogy a saját életemben az “irodai kellékek” szerepe hatványozottan felértékelődött. Fontos a szék, az egér, a monitor és hát a billentyűzet, aminek formája, kialakítása és paraméterei az évek alatt meglepően nagy figyelmet kapott. Hiszen nem ritka, hogy az embernek akár 8 órán keresztül is gépelnie kell. Ez kihat a produktivitás mellett az egészségi állapotunkra is, hiszen nem meglepő módon a csuklónkat és kezeinket érintő problémák, szinte már népbetegség szintre ugrottak. Ezért is rendkívül fontos, hogy mit használunk.
A mechanikus billentyűzetek térnyerése szinte meghatványozódott az elmúlt években, mivel az elején, a mondhatni niche kategóriából egyre inkább elterjedt az átlagemberek között is. Hiszem, hogy ennek abszolút köze volt a már fentebb említett otthoni iroda elterjedésének is. Mivel a technikai részéhez nem értő felhasználóknál a legnagyobb visszatartó erő mindig is a gépeléssel járó hangerő volt. Ha egy kis irodában, ahol akár 6-8 ember is bezsúfolódik, mindenki ilyet használna, az biztos, hogy egy megfelelő füles nélkül nem lehetne dolgozni. Ez otthon már a legtöbb esetben nem probléma. Jóval a járvány előtt, olyan 2018 környékén volt lehetőségem kérni egy akkori középmodellnek számító mechanikus billentyűzetet az irodába és az első dolgom volt, hogy rendeljek hozzá egy nagyobb adag kis műanyag gyűrűt, amit a gombok alá helyezve, szignifikánsan lehetett csökkenteni a gépeléssel járó “zajt”. Ennek persze minimálisan kihatása volt a gépelésre is, de meg lehetett szokni. Mivel ugye a legfőbb kérdés, ami valószínűleg valakinek az eszébe jut amikor meglátja egy komolyabb termék árcéduláját, hogy mivel tud ez többet, mint egy hagyományos, teljesen lapos és műanyag billentyűzet. Nos papíron semmivel, hiszen az alap funkciók ugyanazok, viszont szerény véleményem szerint ez pontosan addig igaz, ameddig nem töltöttünk el vele pár napot. Utána már visszamenni, nagyon szenvedős. A gombok súlya, precizitása, és a gépelés pontossága egyszerűen össze sem mérhető a hagyományos társakéval, amit, ha már megszoktunk, nagyon nehéz elengedni. Viszont azt tényleg mindenkinek saját magának kell eldöntenie, hogy megéri ezt az élményt a jóval vastagabban fogó árcédula.
És ezt a tényezőt pedig mindenképpen figyelembe kell vennünk, hiszen ez a Glorious Modular Mechanical Keyboard 2 (GMMK2) jelenleg valahol 40 és 50 ezer forint között vásárolható meg, ami mindenképpen egy prémium ár a kategóriájában, attól függetlenül is, hogy messze nem a kategóriájának a csúcsát jelenti. Viszont a minőségnek ára van, mondja minden eladó/cég tulajdonos mindig. A GMMK 2-es már a dobozából kivéve is igazán tiszteletet parancsoló darab. Kezdjük azzal, hogy közel másfél kiló. Hölgyeknek extra plusz pont, hogy konkrétan fegyverként is használható ilyen súllyal, mert ha ezzel valakit úgy istenesen megcsapunk, az biztos, hogy ott marad. Az összeszerelési minőség mindenképpen átlagon felüli, ami pláne úgy impresszív, hogy a Glorious termékek egyik legfőbb erőssége, amit már a nevükben (és szinte mindenhol) igyekeznek a tudtunkra adni, hogy modulárisan építhetőek és átalakíthatóak.
Vannak az előreépített darabok, amit így egyben meg tudunk vásárolni, viszont, ha többet szeretnénk szöszmötölni és egy valóban egyedi billentyűzettel borzolni az Instagram népét, illetve nem probléma ehhez a minimum másfélszeres árat kicsengetnünk, akkor szinte végtelen kombinációban pakolhatjuk össze az alkatrészeket. Maga az alap a CORE egy a Glorious saját fejlesztésű úgy nevezett “Pre-Lubed FOX Linear mechanikus kapcsoló” rendszer, amire felkerülnek az átlátszó billentyűzetek alsó és oldalsó, 16 millió színt is tudó RGB világítással. A tesztelt cucc hófehér, alumínium felső réteggel, ami szerintem iszonyatosan jól néz ki, viszont cserébe nagyon kényes is tud lenni.
Ellentétben a hagyományos “kistesókkal”, a mellékelt kis műanyag szerszámmal elég gyorsan lekapható és takarítható minden gomb, ha pár hónap után szükségünk lenne rá. Kaptunk még egy másik kis szerszámot is, amivel magukat a switcheket tudjuk kicserélni az alap deszkával kompatibilis alternatívára. Vannak elérhető fekete és szürke gombok, illetve természetesen mindenféle színes megoldások is, hogy még ennél is egyedibbé tehessük a látványt, ezek tulajdonságaikban is eltérnek.
Maga a rendszer a legtöbb elérhető gombbal és switch-csel is kompatibilis, nem beszélve a Firmware-rel, ami open source mivolta miatt egészen szabadon testre szabható. Ezek mindenféleképpen hatalmas pozitívumot jelentenek, hiszen nem vagyunk bele kényszerítve egy bizonyos ökoszisztémába és nem szabnak határt a kreativitásnak sem. Apróság, de megemlítendő, hogy természetesen már itt is USB-C kábellel tudunk csatlakozni a PC-hez, ami szintén nagyon minőségi darab, biztos, hogy hosszú évekig nem lesz vele baj. Viszont a billentyűzet tetején lévő kis fészek, ahova be kell dugni, nem túl széles, így ha valaki esetleg egy más gyártó, más színű kábelére cserélné az eredetit, arra mindenképpen figyeljen, hogy a fej maga beférjen oda.
Így pár hét használat után azt kell, hogy mondjam, hogy olyan 80%-os az elégedettségi mutatóm, ami főleg annak köszönhető, hogy még mindig szoknom kell ezt a 96%-os redukált méretet, ami valamiért a legtöbb ilyen terméknél standardnak számít manapság. Nem tűnik soknak az a hiányzó 4%, viszont ennek köszönhetően minden gomb egy picivel közelebb van egymáshoz, mint ami kényelmes lenne. A Numerikus Pad-ról nem is beszélve. Biztos vagyok mondjuk abban is, hogy az átlagnál nagyobb kezek és ujjak itt biztosan nem segítenek. Maga a gépelés, ha benne vagy a flowban közel tökéletes, illetve nem is csak közel, hanem teljesen tökéletes. Nem csoda, hogy a színes villogás mellé, komolyabb gaming elfoglaltságra is nagyon ajánlott egy ilyen szintű billentyűzet beszerzése. Mivel a szinte azonnali válaszidő mellett, az egy kiloherzes polling rate tudatában abban is biztosak lehetünk, hogy egy gomb lenyomásakor szinte azonnal és rendkívül megbízhatóan regisztrálódik az input. Ugye a gamelés nem gépelés, ahol viszont a fentebb említett problémák miatt, sajnos a kényelmesnél sokkal gyakrabban sikerül az ujjbegyem szélével véletlenül lenyomnom egy másik gombot. De mondom, ez szinte biztosan az extra virsli ujjaimnak köszönhető. Ezt leszámítva valóban élmény gépelni rajta. Hm, lehet nem csak reklámszöveg ez az "előre-síkosított" mechanika...
Természetesen egy ilyen top termék mellé jár már szoftver is, bár az tényleg főleg azoknak számíthat, akiknek az “out of the box” élmény nem megfelelő és további tweakeléseket szeretnének csinálni, mint makró beállítások, custom firmware telepítése, különböző layoutok kialakítása és a - sokaknak valószínűleg - másodlagos világítás beállítások átállítása. Fontos, hogy bár a billentyűzet kompatibilis MAC-ekkel is, maga a szoftver csak Windows alapú gépeken érhető el. A telepítés eléggé adja magát, rögtön felismeri a rendszer a terméket, regisztrálni sem kötelező, ami manapság egy extra plusz dolog és már mehet is a beállítások testre szabása.
A GMMK 2 billentyűzet egyértelműen közel csúcs kategóriát képvisel és mindenképpen egy érezhető szint emelést jelent a hagyományos társaikhoz képest. Beton stabilan fekszik, ha túl vagyunk a „beszoktatási” időszakon és minden másodlagos és kiegészítő gomb helye beépült az izom memóriába, már is remekül használható. Az előreépített darabok bár egy kicsit kevesebb modifikációs lehetőséggel bírnak a fix switch típus miatt, viszont vásárolható belőle egy szinte teljese lecsupaszított alap, amit viszont már minden szinten az igényeinkre szabhatunk. De, ez tényleg csak a kisebbségnek szól. Lehet vele villogni streamekben meg barátok előtt és tényleg biztosak lehetünk benne, hogy nem fog minket cserben hagyni még a legintenzívebb gaming közben sem. Én már hosszú évek óta mechanikus billentyű rajongó vagyok és jó látni, hogy manapság már milyen széles választék vár azokra, akik még nem jöttek át a fényes, mondhatni Glorious oldalra. Ne várjatok vele sokat.
A tesztpéldányt az easyco.agency-től kaptuk alapos bejáratásra - köszönjük a lehetőséget!