[Teszt] Uncharted 3: Drake's Deception

Uncharted 3: Drake's Deception

liquidSomosi László2011.11.10. 20:33

Aranysárga horizont, tapintani lehet a forróságot. A homokbucka úgy fodrozódik, mint egy lassan szétfoszló hullám, görnyedt alak vonszolja magát a tetején. Egy lépés, egy újabb, még egy, még egy, aztán még egy. Az arany ragyogás átfordul mélysárgába, majd vakítóan fehérbe. A képernyő elsötétül, éjszaka van. Az Uncharted 3 egy percben úgy volt képes hangulatot teremteni, hogy közben nem robban fel semmi, nem szakadt a nyakadba az ég - csak a teljesen kimerült Drake lépdelt lassan a homoktengeren.

“Uncharted: A Vidámparki Attrakció” - írta annak idején a második részről írt kritikájában a Japánban élő, általam amúgy kedvelt amerikai kritikus. Igaza is van, meg nincs is. Az Uncharted sorozat valóban nem a játékos kezébe adott korlátlan lehetőségekről, vagy a komplex játékmechanikákról szól. Gyakran kézen fogva vezet, és gyakran tényleg úgy érzed magad, mint a kisgyermek a vidámparkban, jobbra egy színes körhinta, balra a kísértetkastély, a fejed felett szivárványszínű szappanbuborékok röpködnek. Le vagy nyűgözve, pedig csak a dodzsemben ülsz, és apu kormányoz. De: az Uncharted az a játék, ami sikeresen találta meg az egyensúlyt a sínen vezetett hullámvasutazás, és saját kézzel kezelt konfliktusok között. A második részre tulajdonképpen kiforrottnak mondható rendszer most is remekül működik, az Uncharted öt alappillére a lövöldözős akció, az ugrálós akrobatika, a közelharc, a rejtvények és a jól adagolt sztori.

Az a sztori, ami eddig se bonyolultnak se túlságosan jónak nem volt mondható, a második rész leggyengébb pontja a teljesen jellegtelen, klisés főgonosz volt - ezúttal sikerül jóval emlékezetesebbet alkotni. Maga a történet ugyan még mindig a jó bevált panelekből építkezik valahol az Indiana Jones és a Da Vinci kód között, de a tálalás ezúttal jóval fókuszáltabb, helyszínek és történések tekintetében is változatosabb. Plusz: nem csak változatosabb, hanem érzelemdúsabb is. Nem papír zsebkendőket tonnaszám használó picsogásra kell gondolni, sokkal inkább a hősök közti viszony emocionális elmélyítésére, leginkább Nathan- Sully vonalon, az eddig inkább barátinak mondható kapcsoltuk ezúttal sokkal inkább mester- tanítvány, vagy apa - fiú jelleget kap. Az első részhez hasonlóan személyes(ebb) történet a felvonultatott témák tekintetében is komolyabb egy fokkal a megszokottnál, leginkább arról szól, hogy meddig vagyunk hajlandók elmenni az álmainkért, és milyen áldozatokkal jár a megvalósításuk. Komolyabb téma ide vagy oda: az Uncharted most sem lett komor dráma, a könnyed párbeszédek, és a jó dumák továbbra is kurrens játékuniverzum legszerethetőbb csapatává teszik Drake-et és kicsiny kompániáját.

Az Uncharted második része vizuális szempontból alaposan feltolta a magasba az átugrandó lécet, kisebb csoda, hogy a harmadik felvonás tud még emelni rajta, esetenként nem is keveset. A “generáció legjobb grafikája”’, és ehhez hasonló címek osztogatásával mindig érdemes óvatosan bánni, de nehezen vitatható tény, hogy a harmadik Unchartednek összkép tekintetében nem nagyon van ellenfele a jelenlegi piacon. Az UC3 technológiai gyöngyszem, helyenként olyan dolgokat produkál, amit racionálisan nem is nagyon lehetne elvárni egy jelenlegi generációs konzoltól. A Naughty Dogot dicséri, hogy következtessen felülmúlják az előzetes várakozásokat, kevesen képesek erre. Szintén piros pontot érdemel, hogy nem estek bele a kínálkozó “minden percben történik valami baromi bombasztikus, mert megtehetjük” csapdába, a látványelemek időzítése tankönyvbe illő, kitűnően fokoznak, kitűnően robbantják a látványt, és azt is tudják, hogy mikor kell csendben maradni. Nehéz vizuális csúcspontot kiemelni a játékból, lesz, akinek a (E3-as demónál jóval-jóval hosszabb) hajós szekvencia akció-orgiája lesz az, nálam (ha már választani kell) a cikk elején már emlegetett, művészi igénnyel ábrázolt, abszolút lenyűgöző sivatag viszi a pálmát.

Nincs vége. katt a folytatásért!

Játékmenet tekintetében az UC3 erősen az Uncharted 2-ben lefektetett alapokra építkezik. Az “építkezést” tessék konkrétan érteni, a korábbi ötletek eszes, jól megvalósított továbbfejlesztéséről van szó, pár érezhetően átdolgozott játékelemmel megszórva. Ezek közül van, ami üdvözlendő (a rejtvények sokkal jobbak, mint korábban), és van, amihez nem feltétlenül kellett volna hozzányúlni. Jelesül: a közelharchoz. Az új szisztéma első blikkre a Rocksteady-féle Batman játékok rendszeréhez hasonlít, de csak első blikkre, mert jóval korlátozottabb annál. Az “ütés - megragadás - counter” hármasra építő szisztéma korrektül működik ugyan, de túlságosan szűkre szabja a lehetőségeinket, a közelharcok helyenként inkább tűnnek időzített QTE gombnyomogatásnak, mint dinamikus bunyónak. A rendszer korlátozottságát a Naughty Dog roppant változatos animációs arzenállal ellensúlyozza, Drake baromi látványos ütésekre és mozdulatokra képes - nem te “érdemled ki” őket, de még így is megkapóak. Az igazi győzelem (ahogy a második résznél) továbbra is az, ahogy az Uncharted 3 a lövöldözést, a lopakodást és a bunyót kombinálja, vannak ugyan dedikált szekciók (csak lövöldözés, vagy csak bunyó), de az esetek többségében teljesen összeolvad a három, és javarészt rád van bízva, hogy mikor, és milyen ütemben váltogatod őket.

Ha már a győzelmekről beszélünk: kevés olyan játékot találni a jelenlegi kínálatban, ami ennyire jól adja vissza a klasszikus kalandfilmek hangulatát. Drake nem szimplán Indiana Jones klón, hanem egy nagyon jól felépített, a harmadik részre kellő mélységekkel rendelkező karakter, saját múlttal, és az ebből fakadó motivációkkal. Az Uncharted világa egyszerre gyönyörű és veszélyes, egyszerre interaktív és filmszerű. A Naughty Dognál néha mintha a fejedbe látnának, a helyszínek, és a rajtuk való közlekedés ritmusa tökéletesen szolgálják a “Nagy Kaland” érzését, a (remek!) zene együtt hullámzik az akcióval, elámulsz, amikor el kell ámulnod; és elakad a lélegzeted, amikor el kell akadnia.

A multiplayer igazi meglepetés. Tudtuk, hogy az UC2 korrekt, de alapszintű többjátékos kínálata után a harmadik résszel erre is ráfeküdtek - de valószínűleg kevesen gondolták, hogy ennyire. A multiplayer tartalmi szempontból gyakorlatilag megegyezik egy kurrens AAA kategóriás FPS hasonló módozatával, ami nagy szó, mert azokban a játékokban ez most már komoly elvárás, és vannak címek (leginkább: a Call of Duty széria) amik perverz mennyiségű pályával / játékmóddal csábítják magukhoz a játékost. Az Uncharted 3 is ezt teszi. Kooperatív fronton kapunk egy ötpályás, saját sztoris, saját párbeszédes külön koop kampányt, játszhatunk hullámokban támadó ellenfeles mészárszéket, és egy hibrid koop módot is, ahol a két kétfős csapat felváltva áll be az ellenfelek közé, hogy a másik kettő dolgát megnehezítse.

A kompetitív módozatok is hasonlóan bőségesek, és a koophoz hasonlóan itt is több vonalon végigvezetett karakterfejlődéssel indul a menü. Tapasztalati pont és pénz - szinteket léphetünk, és új cuccokat vásárolhatunk, megkapjuk a CoD-os perkek és killstreak bónuszok helyi megfelelőit, sőt, még némi Killzone-os hatás is érzékelhető, az egyik feladat-alapú játékmód gyűjteményes módozat, ami öt módot kombinál ugyanazon a pályán belül, dinamikusan váltogatva őket. A pályakínálat is emberes, tizenegy van belőlük. Vagyis: a Naughty Dog ezen a téren is kitett magáért, noha valószínűleg kevesen éreznék sértve magukat, ha az Uncharted 3 nem kínálna különösebb multit a koop kalandon kívül...

Summázva, és az epikus jelzőket kikerülve: az Uncharted 3 minden szempontból méltó folytatása a remek második résznek. Nem nagyon látok okot arra, hogy tizenegynehányezer játékcélra szánt jó magyar forint birtokában PlayStation 3 tulajdonosként miért ne kerüljön fel a beszerzési listád tetejére a játék. Ismétlem önmagam, két évvel korábbról: szép volt, Naughty Dog, így kell ezt csinálni.

(Az Uncharted 3 tesztpéldányt Martintól, a PlayStation Community főszerkesztőjétől kaptuk, hatalmas köszönet érte!)

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

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
eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Bővül a Mortal Kombat 1, indul a Valorant konzolos bétája – ez történt pénteken

Tovább: Lost Soul Aside, The Behemoth, Mirthwood, Kill the Shadow.

3 órája
1

Kaku: Aincent Seal (卡库远古封印)

A kínai játékláz következő állomása a Kaku: Ancient Seal, amely megpróbál a nyílt világú akció-kalandjátékok vonalán alkotni. Vetettünk néhány pillantást a Bingobell fejlesztőcsapat első játékára.

22 órája
1

Hunt: Showdown 1896 leleplezés, újabb S.T.A.L.K.E.R. 2 késés – ez történt csütörtökön

Továbbá: Dark Light: Survivor, PlayStation VR2 App, The Game Kitchen, Stellar Blade, Iron Meat, Deathbound, Armored Core VI: Fires of Rubicon.

1 napja
2

Nintendo World Championships: NES Edition

A NES időszak egyik nagy durranása a Nintendo World Championships volt, amely elvitte a videójátékokat az emberek közé, és emellett az e-sport előfutáraként látványos versengésre sarkallta a legügyesebb játékosokat. A Nintendo ezt a szellemet próbálja megidézni új címével.

1 napja
2

Battle pass nélküli Concord, Rise of the Ronin demó - ez történt szerdán

Továbbá: Bleak Faith: Forsaken, Shadows of the Damned: Hella Remastered, Bleach: Rebirth of Souls.

2 napja
10

City Bus Manager: Márpedig az én buszaimon lesz klíma!

A menedzser játékokat és tycoonokat talán nem kell bemutatni senkinek, hiszen már az ősidők óta létezik a műfaj. A City Bus esetében azonban - nem dolgozókat vegzálunk, és - kevésbé a telephely menedzselése a fontos, sokkal inkább minden egyéb - például a tömegközlekedés - lesz prioritás.

2 napja
3

Nagy Helldivers 2 frissítés, Modern Warfare III a Game Pass-ben - ez történt kedden

Továbbá: Truckful, Zoochosis, Skautfold: Into the Fray, DEVIATOR, Railroads Online, The Run: Got Next.

3 napja
2

The Operator - Összeesküvés a biliben

A The Operator hasonlóval próbálkozik, mint Sam Barlow. Visszatér a Her Story desktop nézetéig, a sztorit egy fiktív FBI-iroda küldetéstámogató operátorának nézőpontjába helyezi, a hangulathoz pedig hozzácsap némi összeesküvés-elméletesdit, X-Aktákat és egy notórius hekkert.

3 napja
3

Targeted: maffiás anomália kereső játék, hazai fejlesztőktől

Hamarosan megjelenik a Glitchy Frame Studio első játéka, a Targeted, ennek kapcsán számolunk be a hazai játék fejleményeiről.

3 napja
10

Over Horizon x Steel Empire

Ebben a konzolgenerációban szinte minden korábbi címet kiadnak gyűjtemény formában, mivel kis anyagi ráfordítással, nagy bevételt lehet elérni. Az Over Horizon x Steel Empire is így készült? Lássuk!

4 napja
2

EVO trailerhalom, új Game pass szintek - ez történt hétfőn

Benne: Tekken 8, Guilty Gear: Strive, Street Fighter 6, Granblue Fantasy Versus: Rising, Player First Games, Skull and Bones.

4 napja
17

Ez volna a 10 legszebb grafikájú Nintendo Switch játék? A pixelszámlálóból jelentjük...

A Digital Foundry munkatársai összeszedték, hogy szakmailag melyik 10 játékot látják legcsinosabbnak a korosodó Switch könyvtárából.

4 napja
3

Heti megjelenések

5 napja
1

Riven

Az 1993-as ős-Myst négy évig váratta a rajongóit a folytatással, annak újraálmodása viszont most csak három évet vett igénybe: végre a Riven is megkapta az őt megillető gondoskodást.

5 napja
2

CONCORD

A PlayStation Studios 2018-ban alapított új fejlesztőstúdiójának debütáló alkotását vihettük el egy próbakörre a hétvégén. Az első benyomások alapján profi munkával van dolgunk, de nehezen látjuk a helyét a piacon.

6 napja
24

Kaszálták a Halo TV sorozatot - ez történt pénteken

Továbbá: koROBO, River City Saga: Three Kingdoms Next, Pacific Drive, Forestrike.

7 napja
7

Splitgate 2 bejelentés, A Quiet Place gameplay - ez történt csütörtökön

Továbbá: PowerWash Simulator, Unknown 9: Awakening, BioGun, The Mortuary Assistant, Gimmick! 2, Guayota, C-Smash VRS: New Dimension.

8 napja
2

Folytatódik az Orcs Must Die! és az EA Sports FC – ez történt szerdán

Továbbá: The Plucky Squire, Hollow Cocoon, Just Crow Things, Nocturnal II, No Man's Sky, Emio – The Smiling Man: Famicom Detective Club.

9 napja
1

Still Wakes The Deep - Vérvörös olaj

A leginkább a történetre fókuszáló játékairól elhíresült The Chinese Room nemrég ügy döntött, hogy a 2013-as Amnesia: A Machine for Pigs után visszatér a horrorhoz, méghozzá egy eléggé érdekes koncepcióval, ami a Dolog hangulatát vegyíti a tengeri olajfúrótornyok zárt és veszélyes világával.

9 napja
9

NeoSprint - Mázli újratöltve

A már veterán-korúnak számító Atari NeoSprint c. játékával a klasszikus izometrikus versenyek kedvelőinek készített be némi adrenalinpótlékot: színpadon a Sprint 2 ük-ükunokája!

2024.07.17.
2

eyJodG1sIjoiPGRpdiBjbGFzcz1cIi0tbXB1LXt7aWR9fVwiPlxuPGEgaHJlZj1cInt7dXJsfX1cIiB0YXJnZXQ9XCJfYmxhbmtcIj5cblx0PGltZyBjbGFzcz1cImJpZ1wiIHNyYz1cInt7cGF0aH19cGF0cmVvbi1tcHUucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDozMDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj4iLCJpbWFnZXMiOlsiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvcGF0cmVvbi1tcHUucG5nIl0sInVybCI6Imh0dHBzOlwvXC93d3cuZ2FtZXIzNjUuaHVcL2FydGljbGVcL3BhdHJlb24iLCJwYXRoIjoiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvIiwiaWQiOjM2fQ==