[Teszt] Minecraft Xbox 360 Edition

Minecraft Xbox 360 Edition

Oldern2012.05.09. 20:27

Kár lenne tagadni: amikor a Minecraft megjelent a pc-s indie játékok frontvonalán, magam sem értettem sikerét - sőt, kifejezetten taszított az ötlet, hogy pénzt adjak ki valami olyasmiért, amit más formában bár, de gyerekként már átéltem, amikor a méretes LEGO zsákomat kiborítva órák hosszat próbáltam a leginkább zuhanás- és ütközés-álló űrhajót vagy éppen bázist megépíteni. Aztán persze kezdett átjönni a dolog izgalmasabb része: a Minecraft legnagyobb ereje nem csak a színtiszta építésben rejlik, hanem abban, ahogy ezt megoszthatjuk másokkal, ahogy együttműködve készítünk monumentális dolgokat, és ahogy egy játék keretei közt hirtelen értelmet nyer az első megépített házikó is, amiben éjszakára meghúzhatjuk magunkat, miközben odakint robbanó szörnyek, csontváz íjászok és zombik tombolnak.

Mert alapvetően ez a Minecraft lényege: sandbox építkezés pontosan annyi hozzáadott izgalmi faktorral és változóval, ami azért a nap végén mégis csak játékká teszi az építgetősdit: vannak életeink, halhatunk zuhanás, fulladás, égés, robbanás általi halált, illetve marhatnak halálra a pókok, vagy téphetik ki agyunkat a zombik - ez pedig meghatározza a játékosok kezdeti tempóját. A Minecraft XBLA-ban induláskor egy véletlenszerűen legenerált világ egyik pontján kezdünk, szemünk előtt egy viszonylag nagy szabad tér, változó mennyiségű sivatagos, hegyes, erdős, vagy éppen havas szekcióval - a játék pedig itt már teljesen el is engedi a kezünket, és azt csinálunk majd, amit csak akarunk. Ami általában azt jelenti, hogy puszta kézzel lekaparunk annyi fadarabot, hogy létre tudjuk hozni az első primitív eszközeinket, amikkel aztán további tárgyakat, de akár egy szolidabb házikót is összehozhatunk, mielőtt az első éjszaka felkészületlenül érne.

A Minecraft roppant konzisztens megjelenítéssel és szabályrendszerrel dolgozik: az egész világ kockákból épül fel, és minden egyes elem használható valamire. Vagy harcba bocsátkozunk vele, vagy futunk előle, vagy kibányásszuk, vagy tárgyat készítünk belőle, vagy megesszük, de valamire MINDEN jó - és akkor még nem is beszéltem arról, hogy mennyi komplexebb összetevőt lehet elkészíteni a játék kraftolási (tárgykészítő) rendszerén keresztül. A konzolra költözés egy rakás változtatással és limitációval járt, ez bizony tagadhatatlan - és később lesz is róla részletesebben szó -, de egy biztos: az irányítást sikerült tökéletesen áthozni Xbox 360-ra. A tárgykészítés most már gombnyomásra működik, és a recepteket is láthatjuk szép, rendezett formában - ez így lehet, hogy nem annyira misztikus és intuitív, mint a pc-s verzióban, cserébe azonban jóval kényelmesebb - és ez az egész irányításra jellemző. Az irányítás további része kézreálló és hosszú távon (vagyis akár hosszú, 4-5 órás menetek alatt) sem fárasztja le az embert - ezzel a verzióval játszva könnyedén úgy érezhetjük majd, mintha az egészet már alapból konzolokra tervezték volna.

Pedig nem, és ez a limitációkon érezhető a legjobban: az Xbox 360-as verzió igen komoly megkötésekkel bír, és itt most nem is feltétlenül a pc-s verzióba már bekerült tartalmi bővítések (állatok szaporítása, komolyabb NPC jelenlét, megnövelt magasság-korlát, stb) hiányáról van szó ,hanem magáról a méretről és az online játék milyenségéről: a nyolc fős limit nem is feltétlenül annyira rossz, de a pályák mérete már mindenképpen jelentős visszalépés a Nagytesóhoz képest. Gyakorlatilag egy-két perc alatt végigjárhatjuk a pályát, ha nyílegyenesen haladunk - a játéktérre még így sem mondanám persze, hogy kicsi, de a legambíciózusabb PC-s építmények, vasúthálózatok és egyéb monstrumok biztosan nem férnének el rajta - és még a vertikalitást figyelembe véve sem lesz sok felfedeznivalónk ilyen méretek mellett. Minden szempontból a játék minőségét, egyediségét és ötletességét jelzi, hogy még így is szinte hihetetlen mértékű a szabadság, ami a játékban ránk vár - mindez csak akkor tűnik nagyon kicsinek, ha tudjuk, hogy létezik egy másik verzió, amiben még ennyi korlát és megkötés sincs.

Persze szégyenkeznie még így sem kell az Xbox 360-as verziónak: az osztott képernyős móka és az online játék egyaránt hatalmas szórakozást nyújt ilyen méretek mellett is, arról nem is beszélve, hogy a stabil hatvan fps és az egyébként teljesen pöpec fény-árnyék hatások ezt az alapvetően primitív megjelenítést is roppant látványossá varázsolják, főleg egy magasabb hegyoldalról megtekintett naplemente esetében. De mégsem a látványvilág vagy a pálya konkrét mérete az, ami az élményt meghatározza majd, hanem az építés, a teremtés öröme: ha a Kacsalábon Forgó Palotát, valamelyik World of Warcraftos dungeon piciny mását, gyermekkori játszótered virtuális testvérét vagy bármi mást kezdesz el építeni, akkor pillanatok alatt ismét gyermekké válhatsz, és belefeledkezhetsz az építkezés csodájába - EZ a Minecraft esszenciája, és ez bizony a konzolos verzióban is abszolút jelen van.

*

A Minecraft egy jelenség, ami szinte biztosan magába szippant majd, ha csak egy picit is fogékony vagy a játék önfeledtebb, kreatívabb formáira: kockapályák, konzolos limitációk és éjszakai veszélyek ide vagy oda, kevés szórakoztatóbb dolog van annál, mint amikor először helyezzük le az alapköveit annak az épületnek, ami a fejünkben már megszületett, de a játékban még nem. A kulcsszó a még: a Minecraft a kreativitásról, a teremtésről, a csapatmunkáról szól - és mint ilyen, igazán üde színfolt az Xbox 360-as játékok piacán is. Szórakoztató, egyedi, időtlen darab - már csak az a kérdés, hogy a beigért bővítések, frissítések során képesek lesznek-e a fejlesztők legyőzni, kitolni a játék jelenlegi korlátait?*

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

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
eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Crow Country - varjúdombi rémmesék

"Hát ismét beléptél a túlélő-horror világába. Sok szerencsét!" - Resident Evil, 1996.

1 napja

Xbox Game Pass-cím lehet az új Call of Duty – ez történt pénteken

Továbbá: SteamWorld Heist II, The Glass Staircase, College Football 25, Isles of Sea and Sky, Cygames Singapore.

1 napja
1

GTA VI megjelenés, új Activision Studio az Elsewhere képében - ez történt csütörtökön

Továbbá: Roll7, Intercept Games, Xbox Proteus Controller, GreedFall II: The Dying World, Shield Strike, Phoenix Labs, Pinball FX, Horizon Chase 2, XDefiant.

2 napja
2

Buckshot Roulette - pofád leszakad!

Az egyik friss tavaszi virális csapást (sic!) a Buckshot Roulette lőtte bele a világ arcába, pedig a Mike Klubnika által fejlesztett indie szösszenet már 2023 év végén elérhető volt az Itch.io felületén. A Steam verzióval játszva egyértelművé vált - erről a játékról írni kell. Viszont egyáltalán nem volt egyértelmű, hogy valódi értékről beszélünk-e.

3 napja
1

EDGE #398 pontszámok

Instant klasszikusok közé lépő független fejlesztések és néhány alacsony pontszámmal lenyomott AAA cím a brit magazinban.

3 napja
6

Sand Land

A Sand Land ugyan nem váltja meg a világot (a sajátján kívül persze), mégis azon kaptam magam, hogy észrevétlenül repülnek vele az órák. Kiporoltuk a homokot a szánkból és elmondjuk hogy mi a véleményünk Toriyama mester utolsó (?) kollaborációjáról.

3 napja
2

Assassin's Creed Shadows leleplezés, új játék a NieR alkotóitól – ez történt szerdán

Továbbá: PlayStation Plus, The Division Heartland, F1 Manager 24, Enotria: The Last Song, Sword of the Necromancer: Resurrection, Future Games Show.

3 napja
41

PlayStation Game Catalog: a májusi felhozatal

Red Dead Redemption 2. Deceive Inc. Crime Boss: Rockay City. Cat Quest I-II. Csöndes hónap társul a megszokottnál lényegesen több távozó mellé.

4 napja
3

MADiSON VR

A népszerű argentin pszichológiai horror két évvel a megjelenése után VR platformokra költözött, nekünk pedig minden bátorságunkra szükségünk volt, hogy a fejünkön tartsuk a headsetet. TESZT!

4 napja
2

Bemutatkozott a SteelSeries legújabb gaming headsetje, az Arctis Nova 5

Az új Nova 5 Companion App több mint 100 féle hangprofillal segíti a minél jobb hangzást.

4 napja
3

Sony évértékelő, Dead by Daylight bejelentések - ez történt kedden

Továbbá: ALZARA Radiant Heroes, What the Fog, The Casting of Frank Stone, Midsummer Studios, Albatroz.

4 napja

Dread Delusion – Morrowind rémálomföldén

Még szerencse, hogy az indie csapatok jóval bevállalósabbak az átlagnál, és nem restek bedobni játékosaikat a mélyvízbe, ahogy azt a korai hozzáférésből mostanában kilépő Dread Delusion példája is jól mutatja. Teszteltük a nagyon furcsa kinézettel bíró szerepjátékot.

5 napja
3

60 millióhoz közelít a PS5, rekorder a Helldivers 2

Üzleti évet zárt a Sony is és összességében elégedettek lehetnek az eredményekkel.

5 napja
15

Game Pass: mozgolódás május második felében

Premier áradat, nagy nevek és izgalmas független fejlesztések. Senua’s Saga: Hellblade II. Lords of the Fallen. Chants of Sennaar.

5 napja
2

Bemutatkozik az új Assassin's Creed, stratégiát vált a Square Enix – ez történt hétfőn

Továbbá: Sony Interactive Entertainment, Monster Hunter, Big Helmet Heroes, INDIKA, Fabledom, Shin Megami Tensei V.

5 napja
20

Heti megjelenések

6 napja
2

Final Fantasy 16: The Rising Tide

A Final Fantasy 16 második letölthető tartalma megérkezett, azt adva, amit vártunk tőle. De elég lesz ez a nagy többségnek? Teszteltük a Rising Tide-ot!

7 napja
3

Heading Out - kerék a nyakamon

Pár napon belül ez a második cikkünk egy lapozgatós könyvről, ami persze ferdítés, hiszen a Heading Out egy autós, narratív, roguelike kalandjáték akar lenni... aminek a lényegi része valójában egy lapozgatós könyvhöz hasonló rétegben nyer formát. Lássuk, mennyire váratlan élményként hatott a Saber gondozásában megjelent különleges csemege.

7 napja
2

Ian Livingstone - Az óriások árnyéka

Folytatjuk a magyar nyelven megjelenő lapozgatós könyveket bemutató sorozatunkat, ezúttal a sorozat atyjának, Ian Livingstone-nak új kötetével.

8 napja
3

God of War Ragnarök PC pletyka, Microsoft mobiljáték bolt - ez történt pénteken

Továbbá: Lightforge Games, Senua’s Saga: Hellblade II, Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba – Sweep the Board!, CI Games, Marathon, Eternal Threads, The Rogue Prince of Persia.

8 napja
25

eyJodG1sIjoiPGRpdiBjbGFzcz1cIi0tbXB1LXt7aWR9fVwiPlxuPGEgaHJlZj1cInt7dXJsfX1cIiB0YXJnZXQ9XCJfYmxhbmtcIj5cblx0PGltZyBjbGFzcz1cImJpZ1wiIHNyYz1cInt7cGF0aH19cGF0cmVvbi1tcHUucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDozMDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj4iLCJpbWFnZXMiOlsiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvcGF0cmVvbi1tcHUucG5nIl0sInVybCI6Imh0dHBzOlwvXC93d3cuZ2FtZXIzNjUuaHVcL2FydGljbGVcL3BhdHJlb24iLCJwYXRoIjoiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvIiwiaWQiOjM2fQ==