[Könyvajánló] Hyrule Historia

Hyrule Historia

Gamer3652013.04.07. 19:14

A Nintendóról alkotott képünk egyik alappillére a cég szűkszavúsága. Még az interjúk százat adó sztárdizájnerek is csak nagyon ritkán avatják be közönségüket mesterségük PR-on túlmenő fortélyaiba, így nem csoda, hogy minden hivatalos fejlesztői dokumentumra kincsként csapnak le a rajongók.

Hatványozottan igaz ez a Zeldára—húsz év után kezdtük azt hinni, hogy az egyes részeket állítólag következetesen összefűző titkos „idővonal” létezése csupán a sorozat gondviselőinek tréfája.

Aztán a Skyward Sword megjelenését övező marketinghadjárat zárásaként a Nintendo mindenkit meglepve ledobta a krono-bombát, méghozzá egy vaskos történelmi áttekintés / művészeti album lapjai közé rejtve. Egy évvel később megérkezett a Hyrule Historia hivatalos angol kiadása is, így végre mi is elmerülhettünk nosztalgiával átitatott lapjaiban, sosem látott-hallott titkok után kutatva.

A kifejezetten kedvező árú kiadvány a gazdag tartalomhoz méltó tálalást kapott. 270-nél is több, minőségi papírra nyomtatott, színpompás oldal kínál látványterveket, fejlesztői kommentárt, Hyrule eddigi legátfogóbb történetét, és egy exkluzív mangát. A legapróbb, kézzel írott grafikusi jegyzetekre is kiterjedő fordítás elsőrangú, a szerkesztés visszafogottan ízléses.

Hogy tartalmilag mennyire kapjuk azt, amit egy Zelda enciklopédiától (el)várnánk, rajongásunk mértékétől függ. A könyv első negyedét ugyanis a Skyward Swordnak szentelt rész uralja. Ez érthető, hiszen mégiscsak e játék bőven értelmezett reklámkampányának részével van dolgunk, és eredendően nem is baj: a Zeldákban megszokott játékos humorral kommentált karakter- és helyszínvázlatok roppant érdekesek - még ha nem is pótolják az Iwata Asks interjúsorozat dizájnfilozófiai fejtegetéseit, technikai és mechanikai elemzéseit, bepillantást nyújtanak az átfogó művészeti koncepcióba, és felvillantanak jó pár kimaradt ötletet.

A legutóbbi Zelda játéknak szentelt terjedelem inkább attól lesz inkább fájó pont, hogy a legrégebbi, ezáltal legtitokzatosabb játékok, mint például a manapság szinte elképzelhetetlen döntéseket felvonultató Link's Awakening, sokkal kevesebb, esetenként egyetlen oldalt kapnak, hogy néhány tervrajzzal és megjegyzéssel képviseltessék magukat. A későbbi nagygépes részeknek szentelt oldalszámmal csupán a Phantom Hourglass büszkélkedhet, és pimasz módon mindvégig megmarad a sorozatot körülvevő rejtélyesség, továbbra sem nézhetünk túl mélyen a kulisszák mögé. Rajongók számára persze az is komoly súllyal bíró új információ lehet, hogy az eredeti NES-es Zelda kétjátékos címnek indult, a játékosok által készített dungeonökkel, vagy hogy a Zelda nevet nem is Miyamoto találta ki, Fi karakterének pedig fontos részlete, hogy nincsenek lábujjai.

A Zelda játékok történetei bevallottan utógondolatok. Ennek ellenére a Hyrule Historia 70 oldalban taglalja az egyes epizódok történtéseit, és néhány kivételes esetben az azokat összekötő időszakokat. A kellemes, olvasmányos jelleg mellett a rajongók leginkább a különböző hivatalos Hyrule-i ABC-kbe fogják beleásni magukat, meg persze vakarhatják a fejüket az itt debütáló hivatalos idővonal láttán.

A kötetet záró manga a Zeldákat már számos alkalommal képregényre adaptáló Akira Himekawa páros munkája. A legenda kezdetéül szolgáló Skyward Swordhoz képest még egy nagyot visszalép az időben, hogy csinos rajzokkal és kevésbé elegáns szavakkal meséljen el egy epizódot Hyrule ősi történelméből. Érdekes adalék, de a Wind Waker manga vicces négykockásai jobban illettek egy olyan sorozathoz, amely legalább annyira merít a japán rakugo tömör, szellemes mesehagyományából, mint a hősi eposzokból.

A Hyrule Historia legnagyobb erénye tehát az, hogy ízig-vérig zeldás. Süt belőle a játékok humora, megtartja a jellegzetes nintendós titokzatosságot, és apró részleteiben rejlik valódi bája. Nem tökéletes: minél jobban szeretjük a sorozatot, annál inkább tudjuk, mennyi minden fért volna még bele, mégis annál jobban becsüljük majd a végén. És persze - mint minden Zelda játék - a rajongóknak kötelező darab, a többiek számára pedig jó alkalom az ismerkedésre.

Rehynn

A könyvet mi az Amazon.com oldalairól rendeltük meg, egészen pontosan INNEN. A keményfedeles kiadás jelenleg 21 dodóba kerül akciósan, ami postaköltséggel együtt körülbelül 6000 Ft-ra jön ki. A vámot könyv-csomagként elkerüli a pakkos, a szállítási idő pedig 1-3 hét között adódik a tapasztalataink alapján.

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Hatalmas leépítést jelentett be a Microsoft – ez történt szerdán

Továbbá: Bandai Namco újdonságok, 9 Years of Shadows, Donkey Kong Bananza.

20 órája
26

Rise of Industry 2: ráfér még az ipari léptékű fejlesztés

A Rise of Industry első része nem a legegyszerűbb menedzsment játék volt, viszont a kanyarban itt a folytatás, így megnéztük, mire juthat a fotel-businessman 2025-ben.

1 napja
1

VA-sztárok a Dead Take-ben, System Shock 2 utánpótlás – ez történt kedden

Továbbá: Donkey Kong Bananza, WWE 2K25, Day of the Shell, Quit Today

1 napja
3

Új kosárlabdás játék az EA Sportstól, 30 éves az Ace Combat – ez történt hétfőn

Továbbá: Fruitimo, Supervive.

2 napja
9

Ruffy and the RIverside - Kócos kis mackóördög

A 3D platformerek reneszánszát az indie fejlesztők bátorsága és tenni akarása indította be. Most itt a következő cím, ami egy chaotic-good beállítottságú, izgő-mozgó mackóval próbál a szívünkbe zuhanni. Teszt!

3 napja
4

Heti megjelenések

3 napja
1

Still Wakes the Deep: Siren’s Rest – Mélymerülés

A Still Wakes the Deep remekül fogta meg a tengeri terror atmoszféráját, most pedig itt a folytatás egy DLC formájában. Lássuk, merre pihennek a szirének!

4 napja
3

PS5-re költözik a Rennsport, konzolos verziókat kap a Delta Force – ez történt pénteken

Továbbá: Bubble Bobble: Sugar Dungeons, Super Mario Strikers, Turok Trilogy Bundle.

5 napja
9

System Shock 2: 25th Anniversary Remaster

Sokak szerint a modern FPS műfaj többet köszönhet a System Shocknak, mint a többi nagy öregnek együttvéve. Ezen persze lehet vitatkozni, de az tuti, hogy az első két Shock-játék tényleg őrületes innovációkat tartogatott.

6 napja
5

Fókuszban a Capcom Spotlight – ez történt csütörtökön

Továbbá: Death Stranding 2: On the Beach, Spy Drops, Anger Foot, Two Point Museum.

6 napja
4

Stellar Blade x Goddess of Victory: Nikke

A külsős együttműködés után ezúttal hazai pályáról kollaborál a Shift Up, és bővíti a Stellar Blade-et olyan módon, amit talál kevesen gondoltak volna.

7 napja
3

Apróságok a hét közepére - ez történt szerdán

Benne: Senua’s Saga: Hellblade II Enhanced, Neverness to Everness, Everybody’s Golf: Hot Shots, Fatal Run 2089.

7 napja
5

RoadCraft - szurkoljunk együtt!

A SnowRunner és MudRunner játékok neve sokak számára ismerős lehet; most itt a képzeletbeli folytatás, a RoadCraft. Lássuk, mire jutunk, ha aszfaltra megy a játék!

8 napja
9

PlayStation Plus: a júliusi hármas

Egy legendás akció-szerepjáték sorozat legújabb része. Felejthetetlen hegymászás. Féktelen bunyók. Ez várja az előfizetőket a következő hónapban.

8 napja
14

Little Nightmares bejelentések - ez történt kedden

Benne: Little Nightmares III, Little Nightmares Enhanced Edition, Little Nightmares VR: Altered Echoes, System Shock 2: 25th Anniversary Remaster, Pera Coda, Dreams of Another, Painkiller, Rematch, Meta Quest 3S Xbox Edition.

8 napja
9

Cronos: The New Dawn napló, Hytale kasza - ez történt hétfőn

Továbbá: Arc System Works, Dune: Awakening, THQ Nordic, Build a Rocket Boy.

9 napja
3

Lies of P: Overture

Némi megvárakoztatás után a Round8 a semmiből bedobta a Lies of P kiegészítőjét, mi pedig felkerekedtünk hogy megnézzük, mit is kínál az Overture.

2025.06.23.
13

Demónéző 2025 június: Nioh 3, Dispatch, Hell is Us és a Morbid Metal

A demók intézménye végérvényesen visszatért, és nem csak a Steam felületén, de konzolon is betekintést kaphattunk jó néhány várt tételbe. Ismét merítettünk egyet az aktuális Steam Next Fest végtelennek tűnő kínálatából, és mellécsaptuk a Nioh 3-at is. Nézzünk meg néhány címet, amire mindenképpen érdemes lesz odafigyelni a következő hónapokban!

2025.06.23.
2

Heti megjelenések

2025.06.23.
13

Date Everything

Szeretem a szokatlanul nagy marhaságnak hangzó elképzeléseket, pláne szellemes írással és igényes szinkronnal megtámogatva, így a Date Everything igazi nekem való őrületnek tűnt, de vajon tényleg érdemes közelebbi kapcsolatba kerülni egy háztartási eszközzel?

2025.06.22.
7