[Korai öröm] [Teszt] Cartel Tycoon

Cartel Tycoon

LotharFuchs Róbert2021.04.06. 21:00

Az iparmágnás szimulátorokat valószínűleg nem kell bemutatni, de ha mégis, a műfaj aranykorából elég megemlítenem a Transport Tycoont, vagy a közelmúltból a Rise of Industryt. A cél, hogy gondos mikromenedzsment és optimalizált logisztika útján gazdasági egyeduralomra törjünk. A Cartel Tycoon azonban egy kicsit más. Részben nyilván azért, mert egy (fikcionális) dél-amerikai ország kartel fejeként nem csak ételt, italt, vagy egyéb legális és unalmas javakat kell előállítanunk és értékesítenünk, hanem ópiumot, kannabiszt, kokaint, vagy épp metafetamint. Ez pedig azzal jár, hogy a törvény keze és lába ott fog ütni-rúgni, ahol ér, a „családunk” tagjai néha kicsit megölik egymást, a drogokból befolyt mocskos pénzeket pedig lóhalálában kell tisztára mosni.

A sztori mód egyelőre lényegében egy tutorial, és sajnos nem a jobbik fajtából. A mechanikákat nem magyarázza el elég alaposan, amiből elkerülhetetlenül következik néhány ballépés a játékos részéről, melyek aztán bőven elegendőek lesznek ahhoz, hogy az első próbálkozás kukába kerüljön. A mentés ugyanis automatikus, csak egy példányban létezik, és ha elfogy a pénz, a játéknak vége. Egyfajta ironman mód, ami még csak nem is opcionális. Érdekes azonban, hogy a kartel fejének lehullásával még nem ér véget a móka. Ekkor a második legnagyobb rangú capo veszi át a helyét, igaz, az ingatlanok és a városok feletti befolyást szinte nullára redukálva. Az ötlet jó, de gyakorlatban ebből - a jelenlegi szabályok szerint - nagyon nehéz, ha nem lehetetlen visszajönni.

A térkép és adottságai fixek, nincs random faktor. Sandbox módban a kezdőzóna szabadon választható, ami a hézagos tutorial és a durva balansz gondok miatt végképp nem az újoncoknak kedvez. Tehát kezdésnek mindenképp a sztori mód javasolt, és jó eséllyel ez sem lesz elsőre egy diadalmenet: elég egy meggondolatlan építkezés vagy kutatás, és a büdzsé összeomlik. Vagy egy rosszul kiválasztott harc (ami egy elég egyszerű, „a nagyobb szám győz” mechanika), ami addig generálja a terror nevezetű faktort, hogy már a nyugati világ összes bűnüldözői szerve minket akar, miközben előfordulhat, hogy még az első spanglit sem csempésztük ki a birodalmunkból. Ha egy kicsit többet költünk a legális pénzből, az újságírók kiszimatolják, és döntésünktől függően ismét növekszik a terror. Megöleted egy saját embered, mert túl sok pénzt akart? Terror. Olyan városon szállítasz át árut, ami még nem a tiéd? Terror. Ismét, az elgondolás jó, a kivitelezése már kevésbé. Egyrészt azért, mert a terror csökkentésére szánt lojalitás aránytalanul sok tisztára mosott pénzhez, városbeli épület megvételéhez és időhöz van kötve. Másrészt pedig a terrornak öt mérföldköve van (egyre erősebb és büntetőbb igazságszolgáltatási szervek), amiket utólag már nem tudunk deaktiválni, legyen bármennyi, a kioltására szánt lojalitásunk.

A patent logisztika kialakítása persze szórakoztató tud lenni, de egyelőre itt is a csiszolatlanság érzése uralkodik. Az például remek, hogy észszerű keretek közt minden termelői épület át tud állni más javak termelésére (pl. mák helyett zöldségre, marihuana helyett kávéra, stb.). Ahogy az is, hogy a föld adottságai nagyban meghatározzák egy-egy kábszi hozamát. Sőt, capoink is lehetnek tehetségesek egy-egy tudatmódosító növény termesztésében, betakarításában, de akár értékesítésében is. Viszont a termelés átláthatatlansága, a szűkös költségvetési keret, valamint a tároló- és csempészpontok szűkös kapacitása miatt nagyon könnyű elszámolni a dolgokat. Márpedig egy repülőtér, aminek a hangárjából tucatszámra dobálják ki a felesleges kokaint, érthető módon elég gyorsan felkelti a rendőrség figyelmét. Abból pedig nyomozás, lefoglalás, és igen, kitaláltátok, terror lesz a jussunk.

A prezentáció rendben van, a low-poly grafika és az autentikus dél-amerikai zenei aláfestés jól megágyaz a témának. Viszont magára a játékmenetre még rengeteg munka vár. A dolgok mai állása szerint a kidolgozatlan és frusztráló mechanikák nyomják rá a bélyegét a Cartel Tycoonra. Még nem említettem a capoink lojalitás rendszerét, ami hosszútávon kész anyagi csőd, a pénzmosás szűk keresztmetszetét, a kutatások hatalmas pénz- és időéhségét, vagy azt, hogy nem lehet nyerni (komolyan, technikailag lehetetlen, mert nincs végcél). Annyira könyörtelen, hogy az ihletként szolgáló Escobar karrierjének nem a csúcsára, sokkal inkább az utolsó periódusára emlékeztet. Vagy ő magára.

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

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
eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Szigorít a Steam, meglepetés megjelenések - ez történt szerdán

Továbbá: Sand Land, Bit.Trip ReRunner, Lords of the Fallen, Insurmountable, Rotwood, Island of Winds.

7 órája
13

Stellar Blade

A Shift Up mérnöki pontossággal tervezte meg első konzolos játékának köztudatba emelését. De vajon van-e több a csinos külcsín alatt?

23 órája
6

Feltámad az Infogrames, Metaphor: ReFantazio megjelenés - ez történt kedden

Továbbá: Stellar Blade, Destiny 2, Morbid: The Lords of Ire, Remnant 2, 2XKO, Indika, Karma: The Dark World.

1 napja
11

Meghasad az Embracer, új Gyűrűk Ura játék - ez történt hétfőn

Továbbá: Starlight Games, Tales of the Shire, Star Wars Jedi: Survivor, ID@Xbox Digital Showcase, PowerWash Simulator, The Whims of the Gods.

2 napja
13

Heti megjelenések

3 napja
3

The Smurfs 2 - The Prisoner of the Green Stone - Hupizöld Törpikék

A Microids tavaly év végi felhozatala igen kellemesen alakult, sajnos nem is volt időnk minden fontosabb címükre ránézni. Most a tavaszi üresjáratot kihasználva vissaztérünk a Hupikék Törpikékhez!

3 napja

Anomaly Collapse

Teszteltük a legújabb roguelite próbálkozást, ami ezúttal az egy dimenziós csataterekből próbálja kihozni a maximumot - és mindezt nem is akárhogyan teszi.

4 napja
1

Eiyuden Chronicle folytatás, Prison Architect 2 csúszás - ez történt pénteken

Továbbá: Kena: Bridge of Spirits, Sclash, Biped 2, Unending Dawn.

5 napja
3

Új projektek a Lariannál, bemutatkozott a Kingdom Come: Deliverance II - ez történt csütörtökön

Továbbá: F1 24, Fabledom, Darkest Dungeon II, V Rising, Human Fall Flat 2, Cozy Caravan, Remnant 2.

6 napja
2

Lovagregény újratöltve: bejelentették a Kingdom Come: Deliverance 2-t

Mi már egy hete tudjuk, de csak most szabad róla beszélni. A Plaion és a Warhorse Studios párosa bejelentette a sikeres lovagregényük folytatását, a Kingdom Come: Deliverance II-t.

6 napja
1

Botany Manor

Egyedül sétálgatni egy viktoriánus kori udvarházban, feljegyzéseket olvasgatni és virágokat növeszteni? Izgalmasabb, mint hinnéd! Tesztlaborba vittük a Botany Manort.

6 napja
6

Baldur's Gate fejlesztővadászat, Ghost of Tsushima gépigény – ez történt szerdán

Továbbá: Sea of Thieves, Potionomics, Crow Country, Mullet Mad Jack, Dementium: The Ward.

7 napja
3

Sok jó indie 20 percben is elfér - Nintendo Indie World Showcase összefoglaló

A kis címek is tudnak izgalmasak lenni: a Nintendo legújabb indie-specifikus adásában láttunk is jó néhányat - nem csak Switch-re! Összegyűjtöttük nektek a látottakat.

7 napja
6

Children of the Sun

A Devolver Digital továbbra is remek érzékkel karolja fel az ígéretes, egyedi, kreatív projekteket. René Rother debütáló alkotása sem lóg ki a texasi kiadó portfoliójából. Na de miért érdemes odafigyelni rá? TESZT!

8 napja
1

Műsoron az indie-k, folytatódnak a leépítések – ez történt kedden

Benne: Nintendo Indie World Showcase beharangozó, Take-Two és Kwalee leépítés, Rolling Hills bejelentés, Capes és Athenian Rhapsody megjelenési dátumok.

8 napja
4

Game Pass: mozgolódás április második felében

A hónap második fele talán elsőre csendesebbnek tűnik a megszokottnál, de még így is számos izgalmas premier címet találhatunk a listában.

8 napja
1

A Nintendo kihagyja a Gamescomot, Keanu Reeves lesz Shadow hangja – ez történt hétfőn

Továbbá: No Rest for the Wicked, One Piece Odyssey: Deluxe Edition, Sand Land, Telebbit, Horrific Xanatorium.

9 napja
17

Ereban: Shadow Legacy – Árnyakkal sunnyogó

A sunnyogást az árnyakba olvadással keverő koncepciójával az Ereban már korán felhívta magára a figyelmet. A játékot a régi idők nagy lopakodós címei iránt érzett határtalan tisztelet hívta életre. De ebből vajon mennyit sikerült átemelni és jól értelmezni? Teszt!

2024.04.15.

EDGE #397 pontszámok

Dragon's Dogma 2. Rise of the Ronin. Alone in the Dark. Princess Peach: Showtime! Izgalmas címek. Rendkívül vegyes pontozás.

2024.04.15.
21

Heti megjelenések

2024.04.15.
2

eyJodG1sIjoiPGRpdiBjbGFzcz1cIi0tbXB1LXt7aWR9fVwiPlxuPGEgaHJlZj1cInt7dXJsfX1cIiB0YXJnZXQ9XCJfYmxhbmtcIj5cblx0PGltZyBjbGFzcz1cImJpZ1wiIHNyYz1cInt7cGF0aH19cGF0cmVvbi1tcHUucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDozMDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj4iLCJpbWFnZXMiOlsiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvcGF0cmVvbi1tcHUucG5nIl0sInVybCI6Imh0dHBzOlwvXC93d3cuZ2FtZXIzNjUuaHVcL2FydGljbGVcL3BhdHJlb24iLCJwYXRoIjoiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvIiwiaWQiOjM2fQ==