[Mozi365] Alien: Romulus – A birodalom neve: Halál

Alien: Romulus – A birodalom neve: Halál

mcmackoGéczy Attila2024.08.15. 01:00

Az Alien-sorozat legújabb epizódja egyszerre próbálja megidézni az ikonikus sorozat stílusát, és friss savat pumpálni a Xenók nyirokrendszerébe. Megnéztük a Z-generáció szájízéhez igazított Halált és kissé spoileres kritikánkban elmondjuk, sikerült-e megúszni, hogy két űrbázis között a mélyűrbe pottyanjunk...

A spoileres részt jelölni fogjuk, ez ne riasszon el az olvasástól!

ALIEN A MÚLT

A Xenomorph körül forgó legendárium járt már mindenfelé. Amíg az első rész a „creature feature” irányt keverte az űr felfedezésének misztikumával és a Giger-féle horrorral, addig a második rész Cameron rendezővel az élen totális háborúba vitte a nézőt. Ezután kaptunk egy meglepően visszafogott harmadik részt, ami halivúd töketlenkedésének egy tökéletlen, de szerethető kompromisszuma lett. Majd jött az európai érintés Jeunet révén, hogy a kilencvenes évek furaságát beleszője a Xenók genetikájába.

Sokan az első két részt tartják valódi klasszikusnak, és amíg a tetralógia próbált némileg koherens maradni, ismét jött Ridley Scott, aki az új-előzményekkel felrúgta a szoba közepén hagyott futuretró kanapét, fekete taknyot kent a kamerába, és egyedi teremtéstörténetet, biblikus áthallásokat vitt oda, ahol azoknak nem sok keresnivalójuk volt.

A két legutóbbi filmhez képest tényleg formai visszatérés történt most az első két epizódhoz. És kronológiai értelemben is erról van szó: a Romulus a Nostromo roncsainál kezdődik, és még jóval az Aliens előtt ér véget. A Weyland-Yutani gigakorporáció az átmeneti időszak alatt sem hagyja az űrben pihenni a tökéletes organizmust. Viszont a baljóslatú felvezetés után már a disztópikus kolónialéttel találkozunk, ahol a bányászok mindennapjait olyan reménytelenség itatja át, amit Vaderék Galaktikus Birodalma tudott csak felmutatni a messzi-messzi galaxis elnyomott szegmenseiben.

Csoda, ha kilátástalanságában az Andort idéző, ám itt vállalati áthallásokkal tarkított rablétből akar pár fiatal megpattanni? A nagy lehetőséget szimatoló társaság lendülete egy bolygójuk közelébe sodródott inaktív űrállomásra viszi a bandát, akik a szökés lehetőségét látják a elhagyatott bázis hibernációs kabinjaiban. A lassú csipákolással feléledő űrbázis, mint kiderül, a Romulus és Remus névre keresztelt kettős kutatóközpont, ahol a Weyland-Yutani logó sejteti számunkra a közelgő események természetét.

KANÁRI A BÁNYÁBAN

Az Alien: Romulus első húsz percét nézve az ütött szöget a fejembe, hogy Hollywood nem tud már az itt és a most, azaz a korszellem kötöttségein felülkerekedve gondolkodni. A fiatalok palettája random huszonévesekből áll, akik szmokiznak (csak lazán, mint egy hip-hop videóban), akiknek a krió-alvásról a bebaszás utáni másnap jut az eszébe, akik „nehogy kiderüljön testvérem előtt, hogy terhes vagyok” titkokkal élik mindennapjukat, és akiket a szüleik sem támogatnak. (Oké, ennek itt van érdemi magyarázata is.) A videojátékos kikacsintás, és az egy slukkra szívott rakéta után vártam volna még egy kirúgást a kamera felé egy Ripley Mark II. Reebok sneaker premier plánjával, de aztán feladtam a boomer szuszogást, és inkább a cselekményre, na meg a lore-hoz köthető részletekre próbáltam figyelni.

Az sem kecsegtetett sok jóval, hogy a film első fele nem is merészkedett túl azon a klasszikus (itt nagyjából tízpercenként újrakevert) ötleten, amely alapja a „szellemkastéllyá vált űrbázison muszáj menekülve A pontból B-be jutnunk” cselekmény. A fokozódó tempó kapkodva és felületesen vázolja fel a nem túl karakteres színészi munkával ábrázolt fiatalok jellemét, a következő felvonás pedig kapkodva és felületesen el is intézi a jellegtelenebb karaktereket. Természetesen itt is a „kabinból lihegve kimászás”, a „szellőzőjáratokban való kúszásmászás”, a „laborból való menekülés” és a „folyosókon való rohangászás” sokszor látott mutatványait láthatjuk 2024-es minőségű vizualitással, a régi filmeket, és az Alien: Isolation-t idéző, amúgy frankón felépített díszletek között. Szerencsére innentől lesz a Romulus egy kicsit izgalmasabb.

ELŐ A FRISS PUSKAPORT!

Ugyanis a film második felére az akciók terén mernek kicsit kreatívabbak lenni a kreatívok – konkrétan van egy lopakodós és egy gravitációval játszó mozzanat, amely végre túlmutat az eddig látott megoldásokon, sőt a jó öreg savval is eljátszadoznak a koreográfusok. Az emlékezetes pillanatok megfelelő felvezetéssel, laza sejtetéssel vannak a forgatókönyv fonalába vezetve, és így is tudnak meglepetést mutatni. A maradó hősökért itt már lehet és kell is szurkolni, és az elsőre bénácskának tűnő, áltsulis szóviccekkel terhelt androidos száltól is várhatunk végre valamit. A film űrállomáson játszódó felvonásai amúgy meglepően rövid valós időtartamot fognak át, olyan, mintha tényleg a ketyegő óra mentén zajlanának az események, amit a Muthur rendszer bemondójával szépen a szánkba is rágnak. A tempó persze a forgatókönyv kapkodásaihoz, a csendes-hangos részek dinamikai elsietéséhez vezet. A sorozatra jellemző feszültségkeltés helyett a jump-scare megoldások és a hullámvasút-szerű vibe lesz úrrá a filmen, és ez sajnos logikai bukfencekhez is vezet. Elnézed ezeket korunk alkotásainak? Én már sajnos egyre kevésbé…

JÖHET PÁR ENYHE SPOILER?

A Romulus, bár nem akar sokat mondani, azért nem véletlenül kapta az alcímét. Előzetesen nem tudtam elképzelni sem, hogy mit akarnak ezzel kezdeni a készítők, sőt a filmben többször feltűnő csecsénszopó Romulusz és Rémusz képe is furcsán hatott. És ahogy szépen összeállt a kép, annak a folyamatát (ha nem is a kimenetét) nagyon tudtam szeretni. A Fede Álvarez által rendezett mozi szép lassan próbálja összekötni a Prometheus vonalát azzal, ami a Ripley-érában történik. A laborban előkerül a fekete trutymó, ez pedig egy vad és zaklatott vállalati elképzelés, és ennek kifacsart rémképeivel terhelt zárófelvonás felé fordítja a kormánykereket. Amit szerencsére a trailerek alapján nem is láthattunk jönni. Persze megint előtérbe kerül a születés szimbolikája, a Prometheus „vajúdási” jelenetének véres újragondolása (Vajh itt is kiabálnak majd az éles kritikájú konzervatívok? Van miért, ugyanis!). A szimbolika körbezárásának erényét azonban itt is sérti a kapkodás, valamint az sorozat eddigi írói közötti frissen támadt frikció. A Weyland-Yutani féle új motiváció ugyanis súrlódik a később játszódó filmekben ábrázolt ideológiákkal, megfejtésekkel. És innentől kissé értelmetlen lesz minden, ami az első Alien film után történt. Vagy legalábbis jöhet a Romulus 2 (van kivel és miért folytatni a mostani szálakat), hogy az majd retconnolja az egész mindenséget. Sajnos a belső logika sem mindig működik olajozottan. Olykor egy-egy felvázolt gondolatmenetben többször is meg lehet botlani. A Nagy Testvér szeme alatt tengődő űrrabszolgák mindenféle ellenállás nélkül repülnek fel egy a WY fennhatósága alatt lévő, pusztulásra ítélt, azonban valahogy mégiscsak az egész cég és az univerzum szempontjából diszruptív kutatási eredményeket tartogató bázisra. Egy fontos jelenetben az idegenek elől úgy futnak el hőseink, hogy a falra tapasztott, viaszból készült facehugger-gazdatestek is tapsolhatnak a maratoni teljesítményen. A hős alig pár perccel később kimondja, hogy nem bízik abban a bizonyos trutymóban, majd maga cipeli azt magával konténerestül a legnagyobb hajsza közepén, mintha muszáj volna neki…

A BIRODALOM NEVE: HALÁL

Az Alien: Romulus egyszerre próbál a régi irányokba tekinteni, és új dolgokkal variálni. A jópofa, előremutató részleteket azonban sistergő villanybotként erőszakolja meg a korszellem és az, hogy a "brand" kikönyököl az alkotó művészetéből. Ha ez így megy tovább, az Alien márkanév irányvonalait vadul rángató előzmények után a régi klasszikusokba is bele fogunk zavarodni. Romulus birodalma, a Fox-ot is bekebelező, mindent látó anyaegér pedig végre észrevehetné, hogy mi lesz abból a rágcsálóból, akit nem kímél a fekete massza.

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

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
eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Néhány kisebb bejelentés - ez történt csütörtökön

Benne: Star Wars Episode I: Jedi Power Battles, Bylina, Football Manager 25, The Eternal Life of Goldman, Sunderfolk, Mario & Luigi: Brothership, A Quiet Place: The Road Ahead.

6 órája
6

Bylina: bogatyr akcióban

22 órája

Dragon Ball: Sparking! Zero

Több mint 15 év után tér vissza a Budokai Tenkaichi széria, hogy egy hatalmas kínálattal rendelkező adaptációval tisztelegjen a néhai Akira Toriyama munkássága előtt.

1 napja

Nintendo ébresztőóra, Shinobi film - ez történt szerdán

Továbbá: Metaphor: ReFantazio, S.T.A.L.K.E.R.: Legends of the Zone Trilogy, Bloodshed, Resident Evil 2, Mentari.

1 napja
8

The Legend of Zelda: Echoes of Wisdom

A Zelda sorozat először mondhatja el magáról, hogy valóban Zelda a főszereplője a soron következő játéknak. És valószínű utoljára mondhatja, hogy még a Switch keretei között megpróbál egy emlékezeteset gurítani. Milyen lett a Link's Awakening remake után hasonló szellemben érkező Echoes of Wisdom? Tesztben keressük a választ!

1 napja
5

PC-re költözik a Red Dead Redemption, elindult az Off the Grid – ez történt kedden

Továbbá: Goat Simulator, In Sink, Dinopunk: The Cacops Adventure.

2 napja
1

Silent Hill 2 (2024): szürke minden

Szinte elviselhetetlen lehetett az a nyomás, ami a krakkói székhelyű Bloober Teamre nehezedett az elmúlt hónapok során. Az egy dolog, hogy látszólag megütötték a főnyereményt azzal, hogy elkészíthetik minden idők egyik legkultikusabb horrorjátékának, a Silent Hill 2-nek a feldolgozását, de a játékosok elvárásai is az egekben voltak. Sikerült a lehetetlen? Teszt!

2 napja
28

SNK vs. Capcom: SVC Chaos - újra szól a crossover!

Sorra jelennek meg az újrakiadások, amelyek eredeti kiadásában különböző univerzumok karakterei állnak le püfölni egymást. Cikkünk tárgya is egy crossover, csak itt a Marvel szereplők helyett az SNK (többnyire King of Fighters) harcosai szállnak szembe a kék-sárga cég kabaláival.

3 napja
4

Folytatást kap az Alien: Isolation, nevet vált a 343 Industries – ez történt hétfőn

Továbbá: Pathologic 3, Call of Duty: Black Ops 6, Great God Grove, Bleach: Rebirth of Souls, Neva.

3 napja
14

Metaphor: ReFantazio – Perszónák trónharca

Miután leástak a modern társadalom és az emberi tudat legsötétebb bugyraiba, a Persona-sorozat alkotói ezúttal egy hatalmi harcra megágyazott fantáziavilágot tártak elénk. Tesztlaborban egy furcsa, ám annál izgalmasabb Atlus-alkotás.

3 napja
6

Heti megjelenések

4 napja
8

God of War: Ragnarök - a PC változat

Kicsit morcos az időjárás mostanában odakinn, és valahogy ez a hangulat az életünket is megkarcolja. Úgy, ahogy a God of War: Ragnarök is teszi azt a lelkünkkel. Teszteltük a PC változatot.

5 napja
8

Ubisoft felvásárlási lehetőség - ez történt pénteken

Továbbá: Dragon Age: The Veilguard, Halo Infinite, Silent Hill 2.

6 napja
6

Evotinction

Valahol a jövőben van egy hely. Ez a hely az utópiát építi nekünk, embereknek. Jó is lenne ha minden rendben menne, ugye? Tesztünkben egy újabb AI inváziót fékezünk meg, egy kicsit másabb megközelítésből.

6 napja

Folytatást kaphat az Until Dawn, új Avatar játék bejelentés - ez történt csütörtökön

Továbbá: Day 4 Night, Metal Gear Solid Δ: Snake Eater, The First Berserker: Khazan, Chicken Police: Into the HIVE!, Best Served Cold, Windblown.

7 napja
2

Megjelent a STALKER 2 készítéséről szóló dokufilm magyar felirattal

War Game címen vár mindenkit a másfél órás anyag.

7 napja

Aero the Acro-Bat 2

Az első Aero-t nemrég adták ki, máris itt a második része a sorozatnak. Megnéztük, hogy a snowboardos, kissé darkos folytatás hogyan muzsikál. Teszt!

7 napja
7

Átiratok minden mennyiségben – ez történt szerdán

Benne: A Quiet Place: The Road Ahead, SlavicPunk: Oldtimer, Crow Country, Kernel Hearts, Nubs!, Amanda the Adventurer.

8 napja
1

EA FC 25 - Újabb szezon a virtuális füvön

Az EA szokásához híven idén is kiadta a legújabb Fifát… Akarom mondani EA FC 25-öt (amit tuti mindenki Fifának hív még mindig), mi pedig rá is vetettük magunkat, mint ahogy anno Roy Keane vetette rá magát Alf-Inge Haaland lábára.

8 napja
10

What the Car?

PC platformra is megérkezett a What the... széria következő felvonása. Négy keréken! Vagyis két lábon. Biciklin ülve. Rakétával a hátán. Teljes képzavar? Elmerültünk a dánok őrült ötleteinek káoszában!

9 napja
8

eyJodG1sIjoiPGRpdiBjbGFzcz1cIi0tbXB1LXt7aWR9fVwiPlxuPGEgaHJlZj1cInt7dXJsfX1cIiB0YXJnZXQ9XCJfYmxhbmtcIj5cblx0PGltZyBjbGFzcz1cImJpZ1wiIHNyYz1cInt7cGF0aH19cGF0cmVvbi1tcHUucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDozMDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj4iLCJpbWFnZXMiOlsiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvcGF0cmVvbi1tcHUucG5nIl0sInVybCI6Imh0dHBzOlwvXC93d3cuZ2FtZXIzNjUuaHVcL2FydGljbGVcL3BhdHJlb24iLCJwYXRoIjoiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvIiwiaWQiOjM2fQ==