[Teszt] Super Mario Wonder

Super Mario Wonder

kevinyCsángó Kornél2023.10.30. 22:43

Idestova 11 éve már annak, mikor a Nintendo utoljára egészestés 2D Mario játékkal próbált a kedvünkbe járni - persze csak ha nem vesszük ide a Mario Maker hivatalos pályaszerkesztőket, amikben mindenki kedvére megpróbálkozhatott a kedvenc Mario pályájának reprodukálásában. Az útkeresés, hogy merre is legyen a tovább, nem lehetett egyszerű feladat Nintendoföldön, hiszen a negyedik “New” előtag után már senki nem hitte el, hogy ez “új”, másrészt viszont a dolgok pénzügyi oldaláról vizsgálva elképesztő sikeres volt mindegyik inkarnáció. Végül a csapat a teljes megújulás mellett döntött és a játék minden elemét tervezőasztalra küldte.

A minden alatt pedig ezúttal tényleg MINDENt kell érteni, beleértve a banális sztori felvezetőt: Mario és barátai (...gombái, asszonyai, őshüllő háziállatai) a szomszédos Virág Királyságba látogatnak, mert meghívta őket ünnepelni Florian Herceg, aki egy kukac (micsoda cinikus fricska ez, virágok közt a kukac az úr). A jókedvnek viszont hamar vége szakad, amikor Bowser megérkezik és lenyúlja a királyság koronaékszerét, a meglehetősen valós mellékhatásokkal járó pszichotróp csodavirágot és eggyé válik a kastélyukkal. És itt ragadnám meg az alkalmat, hogy ezzel párhuzamost húzva elmeséljem a kedvenc Kőműves Kelemenes viccemet. Kőműves Kelemen és a fia bandukolnak hazafelé, a gyereknek viszont nincs kedve menni. Erre az apja: gyere fiam, anyád már vár (badumm, tsss). Szóval Bowserből ezúttal vár lett, repülő bohóchajójával pedig szolidan besiklott a királyság közepére, hogy még véletlenül se legyen nyugta senkinek. Innen már nem nehéz kitalálni a többi elemet: természetesen csak egy hős vízvezetékszerelő és/vagy a hozzá tartozó káderek képesek a rendrakásra.

De mégis micsoda rendrakás ez kérem! Kezdjük onnan, hogy az újrahasznosított asset-ekben cseppet sem szegény New előtagú sorozattal teljes szakítás történt: az első fűszáltól az utolsó goombáig minden és mindenki újra lett modellezve, animálva, sőt, még a játékmechanika magjában is egy csomó finomhangolás történt. A Wonder csak úgy siklik, feszes és reszponzív, mellétéve az utolsó New Super Mario igencsak lomhának, döcögősnek hat. Ezúttal 12 karakter közül választhatod ki, hogy kivel rúgod szájba a Bowser-várat: Mario, Luigi, Daisy, Peach és a gombák képviselik a klasszikus irányt, a Yoshik és Nabbit pedig a kezdő platformereknek lehetnek hatalmas segítség (mivel kvázi sérthetetlenek). És ha már a kezdők szóba kerültek: minden pálya mellett jelezve van a nehézségi szint, hogy mindenki tudja, nagyjából meddig ér a takaró.

A játékmenetben két fontos újítás lett eszközölve: az egyik a badge-ek használata, a másik pedig a pályákon megtalálható Wonder-Virágok. A badge-ek kis jelvények, amikből egyet kiválasztva élvezheted az áldásos hatásait. Vannak amik a karakteredet látják el egy plusz funkcióval, például a sapkáddal lebeghetsz, vagy guggolásból nagy ugrás kivitelezésére leszel alkalmas, de vannak olyanok is, amik a környezetre lesznek hatással, vagy hogy mindig begombázva (értsd: nagy Marioként) indulhatsz neki az adott szintnek. A Wonder-Virágok viszont a szinteken vannak - általában elég jól - elrejtve: ezeket megszerezve a feje tetejére áll a világ és hatalmas LSD trip veszi kezdetét, amely az aktuális őrület végét jelző CsodaMag begyűjtésével ér véget. Kétség kívül ezek az etapok a Mario Wonder legizgalmasabb részei: minden pályán valami egészen egyedi felfordulás történik, amik viccesek, meghökkentőek és abszolút különlegesek. Ezáltal sajnos van egy olyan rossz tulajdonságuk, hogy csak elsőre ütnek nagyot, szóval javaslom, a spoilerek elkerülése végett ne nagyon nézz gameplay videókat.

És hát a pályák, világok és az egész környezet baromi jól lettek megkomponálva. Oké, eddig is volt például sivatagos világ, de ezúttal kicsit olyan, mintha az Ezeregyéjszaka meséit idézték volna meg vele. Vagy a hegyes világgal a Monument Valley-t. Kicsit úgy érzem, az eddig vaskalapos “csakis saját anyagokból dolgozunk” Nintendo nyitottabbá vált volna arra, hogy máshonnan is ihletet nyerjen. Sokszor eszembe jutott a Donkey Kong Country (mind a Rare féle trilógia, mind a Returns/Tropical Freeze), a Rayman Origins/Legends, de még egy ponton az Earthworm Jim is - és ez fantasztikus előrelépés! A másik számomra örömteli dolog, hogy az elmúlt lassan két évtizedben a többnyire skillekre épített 2D Mario játékmenet újra bátrabban nyúl kalandelemekhez, megszórva a pályákat (néha még az overworld-öt is!) kis titkokkal, alternatív útvonalakkal. No, nem kell sajnos Super Mario World kaliberű összetettséget várni, de eddig a Wonder áll a legközelebb az öreg felülmúlhatatlan klasszikushoz.

A Super Mario Wonder legnagyobb érdeme, hogy hiába 40 éves a receptjének az alapja, a gondos újratervezésnek köszönhetően abszolút frissnek hat. Már csak az, ahogy lemászik a képernyőről az egész, annyira szép, színpompás. Az az abszolút kimagasló szintű pályatervezés, amit csak egy Super Mario játékban kaphatsz meg. Az egész mókás, soha egy percig nem komolykodó hangvétel, a mindent is kommentelő, full őrült virágokkal az élen. Az a tökéletesre polírozott játékmechanika, ezernyi lehetőséggel. A kalandelemek és az akció nagyszerű balansza. A fülbemászó zenék, remek új hangeffektek. Külön-külön is irigylésre méltó fícsörök, de mindezt egybesütve megkaptuk most a Nintendo-tól, mint egy hatalmas emeletes tortát. Minden platformer kedvelőnek jó étvágyat kívánok. (Kőműves Kelemen és a fia vacsoráznak, de a gyerek nem akar enni. Erre az apja: egyél fiam, anyád már fal!)

PLATFORM Nintendo Switch
KIADÓ Nintendo FEJLESZTŐ Nintendo EPD
MEGJELENÉS 2023. október 20. ÁR kb. 22.000 Ft

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Nikoderiko: Director's Cut

Jó platformerekre mindig szükség van, a Nikoderiko pedig a rendezői változatnak köszönhetően csak jobb lett. Teszt!

4 órája
1

Nintendo üzleti jelentés, Mafia: The Old Country megjelenési dátum – ez történt csütörtökön

Továbbá: Alien: Rogue Incursion Evolved Edition, Europa Universalis V, Gex Trilogy, Spray Paint Simulator, Section 11, Shantae Advance: Risky Revolution, Titan Quest II.

6 órája
4

Tempest Rising

Nincs többé új Command & Conquer? Oké, akkor megcsináljuk a sajátunkat - gondolhatta a Slipgate Ironworks... és mi lett a vége?Tényleg megcsinálták!

16 órája
2

Új Sony-stúdió a láthatáron – ez történt szerdán

Továbbá: Yakuza 0 Director's Cut, Nikoderiko: The Magical World, Gloomy Eyes.

1 napja
5

Days Gone - Remastered

Hiába sikerült átlépniük idővel a 10 milliós mérföldkövet is, a rendkívül vegyes kritikai fogadtatás örökre rányomta a bélyegét a Bend Studio alkotására. Sőt. Feltételezhetően a csapat jövőjére is. Tudnak esetleg szépíteni ezzel a ráncfelvarrással?

1 napja
6

Az új GTA 6 trailer árnyékában – ez történt kedden

Benne: Destiny 2, Clair Obscur: Expedition 33, I Am Ripper, Battlefield, Split Fiction, Day of the Shell, Tales of the Shire, Knock on the Coffin Lid.

2 napja
4

Game Pass: mozgolódás május első felében

Hamarosan premiernapon érkezik a Revenge of the Savage Planet és a DOOM: The Dark Ages a szolgáltatás kínálatába!

2 napja
2

Itt a második Grand Theft Auto VI trailer!

Megérkezett a Rockstar Games következő alkotásának második előzetese, amivel ismét beléphetünk picit Vice City utcáira.

2 napja
48

The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered

Egy ideje már hallani lehetett olyan pletykákat, hogy a Bethesda a Skyrim sokadik újrakiadása után az Obliviont is szeretné ismét piacra dobni, ezek a híresztelések pedig végül igaznak is bizonyultak.

2 napja
7

Gears of War: Reloaded bejelentés – ez történt hétfőn

Továbbá: Kingdom Come: Deliverance, The Hundred Line: Last Defense Academy, Tinkerlands, Ecco the Dolphin.

3 napja
9

PlayStation Plus: a májusi hármas

Dinoszauruszos túlélés. Népszerű rougelike. Egy kiváló boomer-shooter. Ezek várják a szolgáltatás előfizetőit ebben a hónapban.

4 napja
4

Heti megjelenések

4 napja
5

Amerzone - The Explorers Legacy

Utazás az ismeretlenbe, utazás egy idegen helyre, utazás Föld és ég között, utazás a semmibe. Benoit Sokal életműve előtt ekkorát még nem tisztelgett soha senki.

5 napja
2

GTA 6 csak jövőre, Elden Ring Nightreign áttekintő – ez történt pénteken

Továbbá: The Shadow Syndicate, Zoochosis, Preserve, Project Caesar.

6 napja
13

Drágulnak az Xbox konzolok és játékok – ez történt csütörtökön

Továbbá: The Age of Bhaarat, StarRupture, Fomography.

7 napja
12

Two Falls (Nishu Takuatshina)

A videójátékok kulturális jelentőségéről meglehetősen kevés szó esik, pedig a többi művészeti ághoz hasonlóan itt is megvan ez az aspektus – még ha jóval ritkábban is kerül előtérbe.

8 napja
7

Lost Soul Aside csúszás, Borderlands 4 áttekintő – ez történt szerdán

Továbbá: Returnal, Switch rendszerfrissítés, Formula Legends, Sea of Stars, Kathy Rain 2, Teenage Mutant Ninja Turtles: Splintered Fate, SHovel Knight Dig, Hypercharge: Unboxed, Moadra.

8 napja
2

Borderlands 4 State of Play, leépít az EA - ez történt kedden

Továbbá: Wuchang: Fallen Feathers, Against the Storm, Splitgate 2, Duck Detective: The Secret Salami, Duck Detective: The Ghost of Glamping, The Siege and the Sandfox.

9 napja
12

Glorious Model I2 egér - gyors, könnyű és roppant kényelmes

A Glorious mindig is próbálkozott az ár-érték arány finom balanszát megtalálni, és többnyire sikerül is nekik ez a mutatvány. A mostani vezetékes egér is pont egy ilyen középpontban landol. Tudása remek, fogása kényelmes, ára jó helyre van belőve. Kell ettől több egy perifériától?

9 napja
9

Steel Seed

Nagyszabású, jól felépített és hangulatos világokra akkor is szükség van, ha a készítők bőven megelégszenek azzal, hogy több száz óra helyett “csupán” 1-2 hétvégére szeretnének minket szórakoztatni.

9 napja
1