[Teszt] Spider-Man Remastered - ilyen lett a PC változat

Spider-Man Remastered - ilyen lett a PC változat

mcmackoGéczy Attila2022.08.10. 17:00

Gondolom sokan próbálták már megfejteni, hogy miért rezonál olyan jól Pókember figurája a közönséggel, úgyhogy én nem mennék el ennek fejtegetésébe. De az biztos, hogy az Insomniac-féle Marvel's Spider-Man a póki-hangulatot remekül ültette át egy minden oldalról szórakoztató videojáték formájába. Ez a program a PlayStation 5 megjelenésével kapott egy kiegészítőt és egy úgynevezett "Remastered" állapotot, amely most PC-re is ellátogat a Nixxes-nek köszönhetően.

Az eredeti játékról készült tesztet itt olvashatjátok!

Lássuk is, mivel tud többet a PC változat. Nyilvánvaló (és ez adja a kiadás legnagyobb csáberejét), hogy a PC porttal érhető el a legmagasabb grafikai minőség az összes elérhető platform közül. A Nixxes-nél nagy hangsúlyt fektettek a DLSS és DLAA (anti-aliasing) implementálásra, az AMD féle képtisztító megoldások (FSR2.0), valamint a belső felbontás optimalizáló algoritmus behozatalára, és még a PlayStation 5-ön debültált ray-tracing is tiszteletét teszi. De a legjobb mindenben, hogy a különböző opciókkal addig variálhatjuk a renderelés minőségét, amíg akár a PS5 változat képi világát is lepipálhatjuk. Mindezt Steam-acsikkal, Steam Cloud Save megoldással, Steam Deck kompatiblitással és különböző apró-cseprő tartalmak (pl. előrendelői skin lehetőségek) mellett tehetjük.

HIMBILIMBI

A PC portok tesztelése során ritkán van olyan, hogy két héttel a megjelenés előtt ennyit változzon a build, ami a hivatalos kiadást megelőző utolsó simításokat felvezeti. Nem is tudom, hogy volt-e olyan, hogy kétszer-háromszor kellett a komplett kiadványt újra letölteni a tesztidőszakban, és még a cikk embargója lejárta előtt is az egész délelőtt azzal ment el, hogy a hatvan gigás csomagokat PC-n és Decken is frissítsem (csak hogy még egy háromgigás utópatch-et is leszívhassak a cikk kipakolása előtti órákban). A furcsa jelenség persze nem tartozik közvetve a port minőségéhez, hiszen tesztfázisban sok minden megtörténhet. Inkább egy pozitív visszacsatolás volt ez számomra, hogy a Nixxes és a Sony komolyan veszi az első visszajelzéseket, és a megjelenés utolsó pillanatáig finomítanak a PC-s verzió sajátosságain, összhangban az AMD és Nvidia drivereinek kiadásaival.

PÓKASZTAL

Kezdjük az elemzést az asztali PC-k / notebookok világával, ahol még a teszt megírásának napjában is volt Nvidia frissítés. Egy ma már visszafogottnak számító 2060 RTX-es kártyával, 516.94-es driverrel és i7-es procival a Spider-Man gyakorlatilag mindent felvonultat, amit lehet. A DLSS/DLAA megoldással lazán kimatekozható a beállítások között egy személyre szabott állapot, ahol akár a RTX/30FPS (high körül), akár a 4K/60FPS (medium körül, DLSS-sel) lehetőség is előállhat. Érdekes, hogy a Spider-Man Remastered egyes beállításai még nagyobb, 4K-s monitoron is csak szöszmötölésnek szánnak, az összkép, a teljes vizualitásra jellemző jó benyomás már közepes szint felett megjelenik, onnantól pedig inkább tényleg apróságok jönnek elő, mint teljes szenzorikus átformálódást nyújtó lehetőségek. Próbáltam egyébként PS Plus segítségével is streamelni a játékot (pontosabban a Miles Morales PlayStation 4 változatát), mondanom sem kell, a natív verzió köröket ver erre a lehetőségre.

Ami nagyon rányomja a bélyegét a teljesítményre, az tényleg a sugárkövetés, és nem is feltétlenül az átlag FPS értékeket tekintve. Sajnos az RTX-et bekapcsolva sokszor torpan meg a kép, és előjön a klasszikus tésztaszaggató effektus (ekkor még az időjáráseffektekről nem is beszéltünk). Ilyen szempontból a fentebb említett 4K/60-ra hangolt megoldás sokkal folyamatosabb képet nyújt, és akármennyire is dögös a tükröződések magasabb szintű kezelése, a 4K-s felbontás ad egy további letisztultságot a képnek. Ez pedig nagyon jól áll a Spider-Man Remastered-nek. Ha mindent bekapcsoltam a fenti videokártyával maximumra, akkor pedig a DLSS butította vissza a képminőséget, szóval a teljes csilli-villihez fullos PC-re is lesz szükséged, nem lesz elég a mai középkategória.

Az irányítás tekintetében eleinte prüszköltem a billentyűzet/egér kombinációtól, és tökéletesnek soha nem éreztem a megoldást: ehhez a játékhoz dukál a gamepad, és az sem baj, ha az a Dual Sense, mert a program támogatja annak lehetőségeit. Sőt, ha valaki ultraszéles monitorral rendelkezik a Spider-Man Remastered azt is meg tudja hajtani.

PÓKDESZKA

A Steam Deck kiadással való első élményem nem volt teljesen felhőtlen - mindössze egy szellemképes képernyőt láttam a főmenüt betöltve, amit a tesztidőszak első fázisában javítottak is. Ezek után - mondanom sem kell - az egyik legdurvább hordozható videojáték-grafika robbant az arcomba. A Spider-Man Remastered-nek jól áll a Steam Deck-es képernyő, és vica versa. A játékot a PS4 szintje fölé tornászhatjuk, ha 30 FPS/800p körüli felbontással megelégszünk, és ahogy megfigyeltem, a stabil játékot csak a legmagasabb beállítási opciók környékén tudtam igazán megszaggatni, főleg a textúra minőségre, az árnyékokra és a környezeti geometriára volt háklis az amúgy 16 gigás RAM-mal felszerelt Deck. (Az ilyen jellegű döcögés erre vezethető vissza általában...)

Persze a DLSS és RTX felejtős ezen a gépen, de azt leszámítva minden háztömb, minden karakter, minden szövetszál a pókruhán is a helyén van. És egyáltalán nem csökken a bombasztikus hatás, ahogy tévéről vagy nagyobb monitorról visszamászunk egy kis tabletszerű kijelzőre. Ha van Decked, akkor a haveroknak jó dicsekedős-mutogatós cím lehet mondjuk egy God of War, vagy a DMC5 mellé a Spider Man-t is behúzni. Arról nem is beszélve, hogy a játék őrült jó móka a mai napig. Egy tippet még elsütnék, ha megengeditek. Érdemes a V-sync-et kikapcsolni a gőzdeszkán. Már csak azért is, mert a játék még szinkronizációs korlátok között is be-bedöccen (csak a hirtelen képernyőváltásoknál, például átvezető videókra való váltáskor, vagy hiper-dinamikusan szkriptelt akció jeleneteknél), viszont ha mindenféle képkocka-korlátozást lekapcsoltok, akkor bizonyos helyeken, belső tereken akár az 50-60 FPS körüli értékeket is eléri a számláló. A Deck eleve nem a hifi tisztaságról szól, így nem is tesz rosszat a játékélménynek, ha megnyitjuk a zárakat, és hagyjuk, hogy 30-60 között ugrabugráljon a mutató.

PÓKVERDIKT

A Miles Morales kicsit hiányzik a csomagból, de érthető, hogy a PS5 lendületét még az a játék is húzza előre. Ezt leszámítva viszont egy közel kifogástalan, nyílt világú akciójátékot kapott a PC közönség, amely első megjelenése után négy évvel is az élvonalba tartozik. Skálázhatósága széles: a gyengébb gépeken is élvezhető, de masszív vasra lesz szükség a teljes élvezetéhez. Szerencsére Steam Deck-en is egész jól fut, így magunkkal is vihetjük az útra a közönségkedvenc Marvel hőst. Magyar felirat, mókás kampány, a nyári felhőtlen időtöltésre tökéletesen reflektáló játékmenet - a Spider-Man Remastered jókor van jó helyen. Ismét.

MARVEL'S SPIDER-MAN REMASTERED
PLATFORM PC (tesztelve)
KIADÓ Sony/PlayStation PC FEJLESZTŐ Nixxes, Insomniac
MEGJELENÉS 2022. augusztus 12.

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Two Falls (Nishu Takuatshina)

A videójátékok kulturális jelentőségéről meglehetősen kevés szó esik, pedig a többi művészeti ághoz hasonlóan itt is megvan ez az aspektus – még ha jóval ritkábban is kerül előtérbe.

22 órája
2

Lost Soul Aside csúszás, Borderlands 4 áttekintő – ez történt szerdán

Továbbá: Returnal, Switch rendszerfrissítés, Formula Legends, Sea of Stars, Kathy Rain 2, Teenage Mutant Ninja Turtles: Splintered Fate, SHovel Knight Dig, Hypercharge: Unboxed, Moadra.

23 órája
2

Borderlands 4 State of Play, leépít az EA - ez történt kedden

Továbbá: Wuchang: Fallen Feathers, Against the Storm, Splitgate 2, Duck Detective: The Secret Salami, Duck Detective: The Ghost of Glamping, The Siege and the Sandfox.

1 napja
12

Glorious Model I2 egér - gyors, könnyű és roppant kényelmes

A Glorious mindig is próbálkozott az ár-érték arány finom balanszát megtalálni, és többnyire sikerül is nekik ez a mutatvány. A mostani vezetékes egér is pont egy ilyen középpontban landol. Tudása remek, fogása kényelmes, ára jó helyre van belőve. Kell ettől több egy perifériától?

2 napja
6

Steel Seed

Nagyszabású, jól felépített és hangulatos világokra akkor is szükség van, ha a készítők bőven megelégszenek azzal, hogy több száz óra helyett “csupán” 1-2 hétvégére szeretnének minket szórakoztatni.

2 napja
1

Kisebb bejelentések - ez történt hétfőn

Benne: Mycopunk, Elden Ring, Bridge Constructor Studio, VIractal, Eternal Evil, Crystal of Atlan, Little Kitty, Big City.

2 napja
1

Ian Livingstone - A Végzet Erdeje

Folytatjuk a magyar nyelven megjelenő lapozgatós könyveket bemutató sorozatunkat egy újabb darabbal, "A Végzet Erdejével" Ian Livingstone-tól.

3 napja
3

Heti megjelenések

3 napja
1

Post Trauma

Régimódi túlélő-horror modern köntösben? Ezt már sokszor hallottuk - nézzük, mit tud ehhez a kiindulási ponthoz hozzátenni a Red Soul Games első játéka, a Post Trauma.

4 napja
8

Lushfoil Photography Sim

Az ausztráliai Matt Newell egyszemélyes szerelemprojektje a túrázás és a tájfotózás hangulatát igyekszik digitális formába önteni a legújabb Unreal technológia segítségével. Sikerült neki?

5 napja
1

Apróságok zárásként - ez történt pénteken

Benne: Street Fighter 6, Double Dragon Revive, Resident Evil 4, Doom: The Dark Ages, Tainted Grail: The Fall of Avalon, Clair Obscur: Expedition 33.

5 napja
2

The Talos Principle: Reawakened

Több mint tíz év és egy folytatás után a Croteam visszatért az első The Talos Principle-höz. Hogy volt-e értelme? A választ a frissen megjelent Reawakened kiadás adja meg.

6 napja
5

Premierdátumok egy csokorban - ez történt csütörtökön

Benne: FBC: Firebreak, Frostpunk 1886, RoboCop: Rogue City – Unfinished Business, EA Sports FC 25, Madden NFL 26, College Football 26, Clair Obscur: Expedition 33, The First Berserker: Khazan.

6 napja
5

Ghost of Yōtei megjelenés - ez történt szerdán

Továbbá: Dead as Disco, Sonic x Shadow Generations, Spiritfall, Rooftops & Alleys, Chickenhare and the Treasure of Spiking Beard, Haneda Girl.

7 napja
3

Forza Horizon 5 - A PlayStation változat

Közel négy évvel azután, hogy felhúzták a Playground Games versenysorozatának következő állomását, most először a PlayStation tulajdonosok is meghívót kaptak Mexikóba.

8 napja
25

Clair Obscur: Expedition 33

Az idei legvártabb címem volt a Clair Obscur: Expedition 33, ez a festményszerű és egyedi stílusú szerepjáték, amelyről egy kis francia csapat első játéka. A szívfacsaró történeten és a szürreális helyszíneken túl a valós idejű mechanikákkal felturbózott körökre osztott harcok miatt függtem rá teljesen.

8 napja
67

Oblivion Remastered és Top Hat Studios kínálat - ez történt kedden

Benne: Bombshell Blitz, Labyrinth Of The Demon King, Silly Polly Beast, Motorslice, Trident’s Tale, The Guiding Spirit.

8 napja
10

5 dolog, amit tudnod kell az Onimusha 2 felújításáról

Az első rész néhány évvel ezelőtt megjelent felújítását követően az Onimusha 2: Samurai’s Destiny is újrahangszerelt kiadást kap, és bár a megjelenésig kerek egy hónap még hátravan, már most belepillanthattunk a remastered verzióba. Nézzük, milyen újdonságok várnak ránk!

9 napja
6

Hollywood Animal - Szennyes lelkű angyalok

Én tuti jobb filmeket készítenék! - szinte biztos, hogy te magad is mondtál már hasonlót, a Hollywood Animal-ben pedig (részben) választ kaphatsz arra, hogy valóban helyt tudnál-e állni ebben az iparágban.

9 napja
6

Bethesda érdekeltségek - ez történt hétfőn

Benne: Doom: The Dark Ages, Riven Crown, The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered, Knock on the Coffin Lid, Quantic River, Dragon Ball: Sparking! ZERO.

9 napja
3