[Teszt] Frostpunk 2 - Dermesztő hidegben nincs jó megoldás

Frostpunk 2 - Dermesztő hidegben nincs jó megoldás

KR4K3NGábor Bálint2024.09.18. 11:45

Bár a Frostpunk első részében már megtapasztalhattuk, hogy milyen egy poszt-apokaliptikus dermesztő téli világban egy kisebb településnyi embert irányítani, steampunkos eszköztárral, de a Frostpunk 2 kihívásaira még ez sem készített fel minket.

Az első játék után majd’ 30 évvel vesszük át a vezető helyét, aki bár menedzselte a várost, és vezetése alatt túléltek kemény időket, sokak elégedetlenek voltak a munkájával. Célunk, hogy meggyőzzük a jelenlegi lakosokat arról, hogy jó vezetők vagyunk, majd az, hogy az évek során meg is álljuk helyünket a pozícióban.

Gyerektől az óriás léptékig

Az első résztől eltérően itt már nem csak néhány tucat, vagy esetlegesen pár száz emberért felelünk, hanem ezrek, vagy akár tízezrek követik döntéseinket és kérik számon tetteinket. Az első részben a hangsúly azon volt, hogy minden főbb anyagból legyen elegendő, miközben az emberek egészségesek és nincs (nagy) bűnőzés. A második részre bonyolultabb lett már minden, több a nyersanyag, különálló épületeket is lerakunk, de például az étel előállításáért nem egy vadászkunyhó és két üvegház felel, hanem teljes körzeteket teszünk le, bővítünk és menedzselünk. Mivel több a lakos, ezért itt már a nagyobb népcsoportok kedvében járni sem lesz olyan egyszerű, hiszen, ha csak a négy nagy népcsoportot nézzük (Frostlanders, Pilgrims, Stalwarts, New Londoners) is vannak kisebb-nagyobb eltérések az igények szerint.

Például a Stalwartok inkább a mérnöki megoldásokban hisznek, akik realisták, materialisták, számukra nem okoz gondot, hogy a meghalt társaik nem hagyományos temetést kapnak, hanem testüket a nagyobb célért adják. Ezzel szemben a Pilgrimek erről hallani sem akarnak, számukra fontos, hogy a mérnöki megoldások helyett kézzel érjék el, amit akarnak, és a tradíció is fontos nekik, így a temetésekhez ragaszkodnak. Vezetőként az is feladatunk, hogy ne menjünk el túlságosan egy csoport irányába, és jó kapcsolatokat ápoljunk mindenkivel.

Politika

Ahogy az már a fentiekből is kitűnik, hatalmas fontossága van a politikának a játékban, majdnem ugyanannyira, mint a jól menedzselt eszközöknek. A fejlődésünk két lábon áll, az egyik láb a fejlesztések, ahol minden csoport egy javaslattal áll elő egy probléma kapcsán, mi pedig döntünk, hogy melyik megoldás mellett állunk ki. Ilyen például, hogy a szénbányászat során milyen gépekkel dolgozzunk, míg a Pilgrimek inkább a veszélyesebb megoldásokkal szoktak előállni, a Stalwartok inkább biztonságossal, de az általában levegőromlással is jár.

Emellett pedig a másik fontos láb a politika, azon belül is a törvényhozás. Törvényeket meghatározott időközönként hozhatunk, ahogy az már megszokható volt az előző részben is, azonban most egy demokratikus szavazás közben keresztbe tehet nekünk bármelyik csoport, ha épp neheztel ránk. Éppen ezért fontos, hogy mindig képviseljük mindenki érdekét, és egyes kérdésekben engedjünk, vagy épp szavazatokat “vegyünk” úgy, hogy ajánlunk érte valamit. Azonban figyeljünk! Ha egy csoport úgy érzi, másokkal kivételezünk, hamar ellenünk fordulhat, így akár keresztbe tehet nekünk egy-egy szavazáskor, extrémebb esetben pedig a csoportok közötti lázadást robbanhat ki.

Adatok, ikonok és temérdek tennivaló

Azzal, hogy több embert és nagyobb területet irányítunk, több idő is kell, hogy egyes feladatok végbe menjenek. Néhol akár 50-60 hetet is kapunk egy feladatra, míg az első epizódban a teljes játékidő nem tartott eddig.

Ahhoz, hogy ennyi mindent menedzseljünk, a játék egy rakás információt ad, ami elsőre még úgy is megterhelő lehet, hogy nem ismeretlen számunkra, sem a városok menedzselése, sem a Frostpunk világa. Eleinte én is csak kapkodtam a fejem, hogy mit hol találok, mit hogyan csinálok, hiszen a játék léptékének megváltoztatásával teljesen új mechanikák kerültek be, amikre figyelni kell, egyesek egyszerűsítve lettek, de van ami szinte teljesen eltűnt. Ami elsőre nem csak furának hat, de sokszor visszagondolok, mennyivel jobb volt mélyebben irányítani egyes folyamatokat.

Kolóniák

Bár már az első részben is nagy hangsúlyt kaptak a felfedezések, és lehetőség volt a városon túli helyekről begyűjteni eszközöket, a második rész egy teljesen új szintre emelte a fővároson túli életet. Ahhoz, hogy Új-London fennmaradjon, még hivatalba lépésünk hajnalán új, városon túli ellátási hálózatot kell kiépítenünk, köszönhetően annak, hogy elődünk ezeket a lehetőségeket elhanyagolta. A több ezer embernek sok fűtőanyagra van szüksége, amit nem tudna kivitelezni az eredeti néhány szénlelőhely és a pár száz bányász, távolról pedig nem tudunk elegendő szenet vagy olajat szállítani, hacsak nincs kiépített logisztikai hálózat. Ennek a hálózatnak pedig nem csak a szállítók a részei, de sok esetben fenn kell tartani egy tárnát, vagy egy egész kolóniát kell kiépíteni. A kolóniával azonban belekerülhetünk egy spirálba, ha nem figyelünk. Az első mentésemkor például túlságosan kicentiztem a kolóniák kiszolgálását és azok bevételét, így mindössze 3 hónap leforgása alatt kimerültek a készletek és szinte teljesen elvesztettem a lakók bizalmát.

A Frostpunk 2 az első részre épít, extra nehezítő körülményeket és új mechanikákat hoz be,de ajánlom, hogy próbáld ki magad először a kisebb lélekszámú város irányításában, ugyanis egyes eszközök használata, vagy mechanikák működtetése csak akkor lesz érthető. Ha pedig valamire nem jössz rá időben, a játék csúnyán megbüntet, ami esetlegesen egy teljes bukással és a pozícióból való eltávolítással járhat. Amennyiben pedig nem szeretsz több tízezres városokat irányítani, úgy ajánlom, hogy inkább maradj az első résznél, mivel ott minden emberélet fontosabb, míg itt egyes lelkek sorsa csupán egy újabb adattá redukálódik… Talán ez a vezetői lét velejárója?

PLATFORM PC (Steam) | KIADÓ 11 bit studios | FEJLESZTŐ 11 bit Studios | MEGJELENÉS 2024. szeptember 20. | ÁR 45 EUR

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Apró bejelentések - ez történt pénteken

Benne: Resident Evil: Survival Unit, Dragon Ball Z: Kakarot, Q Collection, Sonic Racing: CrossWorlds, HellHeart Breaker.

11 órája

All-Star Superman: egy különleges kiadás

Mi az ott az égen? Egy repülő? Vagy egy madár? Nem! A legyőzhetetlen Acélember, ki szinte isteni hatalommal rendelkezik. És akinek most mégis a halállal kell szembenéznie.

20 órája
2

Rooftops & Alleys: The Parkour Game

Michel Losch hiánypótló alkotása bő egy év után kilépett a korai hozzáférés fázisából és vele együtt megérkeztek a konzolos portok is. Sikerült megalkotni a free running elemek "Skate" szintű evolúcióját? Tesztünkből kiderül!

1 napja
3

Leköszön az Anthem, törölt projektek a Techlandnél - ez történt csütörtökön

Továbbá: Helldivers II, Once Human, Destiny: Rising.

1 napja
16

Hatalmas leépítést jelentett be a Microsoft – ez történt szerdán

Továbbá: Bandai Namco újdonságok, 9 Years of Shadows, Donkey Kong Bananza.

2 napja
44

Rise of Industry 2: ráfér még az ipari léptékű fejlesztés

A Rise of Industry első része nem a legegyszerűbb menedzsment játék volt, viszont a kanyarban itt a folytatás, így megnéztük, mire juthat a fotel-businessman 2025-ben.

2 napja
1

VA-sztárok a Dead Take-ben, System Shock 2 utánpótlás – ez történt kedden

Továbbá: Donkey Kong Bananza, WWE 2K25, Day of the Shell, Quit Today

3 napja
3

Új kosárlabdás játék az EA Sportstól, 30 éves az Ace Combat – ez történt hétfőn

Továbbá: Fruitimo, Supervive.

4 napja
9

Ruffy and the RIverside - Kócos kis mackóördög

A 3D platformerek reneszánszát az indie fejlesztők bátorsága és tenni akarása indította be. Most itt a következő cím, ami egy chaotic-good beállítottságú, izgő-mozgó mackóval próbál a szívünkbe zuhanni. Teszt!

5 napja
4

Heti megjelenések

5 napja
1

Still Wakes the Deep: Siren’s Rest – Mélymerülés

A Still Wakes the Deep remekül fogta meg a tengeri terror atmoszféráját, most pedig itt a folytatás egy DLC formájában. Lássuk, merre pihennek a szirének!

6 napja
3

PS5-re költözik a Rennsport, konzolos verziókat kap a Delta Force – ez történt pénteken

Továbbá: Bubble Bobble: Sugar Dungeons, Super Mario Strikers, Turok Trilogy Bundle.

7 napja
9

System Shock 2: 25th Anniversary Remaster

Sokak szerint a modern FPS műfaj többet köszönhet a System Shocknak, mint a többi nagy öregnek együttvéve. Ezen persze lehet vitatkozni, de az tuti, hogy az első két Shock-játék tényleg őrületes innovációkat tartogatott.

8 napja
5

Fókuszban a Capcom Spotlight – ez történt csütörtökön

Továbbá: Death Stranding 2: On the Beach, Spy Drops, Anger Foot, Two Point Museum.

8 napja
4

Stellar Blade x Goddess of Victory: Nikke

A külsős együttműködés után ezúttal hazai pályáról kollaborál a Shift Up, és bővíti a Stellar Blade-et olyan módon, amit talál kevesen gondoltak volna.

9 napja
3

Apróságok a hét közepére - ez történt szerdán

Benne: Senua’s Saga: Hellblade II Enhanced, Neverness to Everness, Everybody’s Golf: Hot Shots, Fatal Run 2089.

9 napja
5

RoadCraft - szurkoljunk együtt!

A SnowRunner és MudRunner játékok neve sokak számára ismerős lehet; most itt a képzeletbeli folytatás, a RoadCraft. Lássuk, mire jutunk, ha aszfaltra megy a játék!

9 napja
9

PlayStation Plus: a júliusi hármas

Egy legendás akció-szerepjáték sorozat legújabb része. Felejthetetlen hegymászás. Féktelen bunyók. Ez várja az előfizetőket a következő hónapban.

2025.06.25.
14

Little Nightmares bejelentések - ez történt kedden

Benne: Little Nightmares III, Little Nightmares Enhanced Edition, Little Nightmares VR: Altered Echoes, System Shock 2: 25th Anniversary Remaster, Pera Coda, Dreams of Another, Painkiller, Rematch, Meta Quest 3S Xbox Edition.

2025.06.25.
9

Cronos: The New Dawn napló, Hytale kasza - ez történt hétfőn

Továbbá: Arc System Works, Dune: Awakening, THQ Nordic, Build a Rocket Boy.

2025.06.24.
3