[Próbakör] XCOM: Enemy Unknown

XCOM: Enemy Unknown

liquidSomosi László2012.09.13. 19:50

Az XCOM eredeti, 1994-es verziójára sokan gondolnak vissza nosztalgikusan - azok biztosan, akik már akkoriba is játszottak, és sok tíz (mit tíz, száz!) órát öltek a játékba. A folytatásokról már nem mondható el ugyanez, a számozott epizódok minősége lassan, de biztosan csökkent, és a különféle, a széria feltámasztására tett próbálkozások is felemásnak bizonyultak - annyira, hogy tíz éve, 2002-ben gyakorlatilag fel is hagytak a kísérletezéssel az érintett felek. A széria jogait birtokló 2K Games most látta elérkezettnek az időt arra, hogy áthajítsa a huszonegyedik századba a sorozatot: az újragondolással szerencsére a megfelelő embereket, Sid Meier (Civilization) Firaxis stúdióját bízták meg. Az általunk az elmúlt napokban kipróbált előzetes verzió pár órányi single player játékot, és multiplayer próbát engedélyezett - a tapasztalataink következnek.

Mi is az az XCOM? A kérdés szükséges, mert az eredeti megjelenése óta simán felnőtt egy olyan játékos-generáció, aki nem csak hogy nem próbálta a játékot, de talán nem is nagyon hallott róla. Az XCOM: Enemy Unknown taktikai-stratégiai játék, körökre osztott rendszerben. A világot (2015-ben) fenyegető globális ufó-inváziót vered benne vissza, kis, párfős csapatokat irányítva. A játék címe az ufókkal harcoló szervezet neve, az XCOM nemzetközi organizáció, akik a katonai akciók koordinálásán és lebonyolításán kívül az idegenektől elkobzott technológiákon alapuló kutatás-fejlesztésért is felelősek.

Akkor lövöldözni fogok vadul? Fogsz, de nem vadul, sokkal inkább nagyon megfontoltan. Az XCOM nem akciójáték, a bevetések körökre vannak osztva. Egy körben meghatározott mennyiségű akciót / mozdulatot hajthatsz végre, aztán jön az ellenérdekelt fél. A reflexek itt nem számítanak, a sikeres küldetések kulcsa az átgondolt taktika, a terep (fedezékek, magaslati pontok) maximális kihasználása, és az előre tervezés. Az „Ironman” opció bekapcsolásával még jobban megnehezítheted (vagy inkább: reálisabbá teheted) a dolgodat, ilyenkor saját mentésre nincs lehetőséged, minden döntésed végleges.

Kizárólag egymás után csatolt küldetésekből áll a játék? Nem, sőt, inkább: NEM, nagybetűvel. A kutatás-fejlesztés-gyártás legalább ennyire hangsúlyos. A játék elején lerakhatod a bázisod, ez kezdetben alapszintű funkciókkal bír, később viszont alaposan felhúzod - illetve lenyomod, mert a föld alatt terjeszkedsz. A küldetésekről visszacipelt tárgyakból, és az földönkívüliek hulláiból a tudóscsapatod új technológiákat és tárgyakat kísérletez ki, aztán a mérnökök le is gyártják, amire szükséged van. Ami (itt is) nagyon fontos: az idő. Minden időre megy, eldöntheted, hogy egy-egy feladathoz hány embert rendelsz, és úgy általában mire használod a szűkös erőforrásaidat. Ha párhuzamot kéne vonni valamivel a közelmúlt játékaiból: a Metal Gear Solid Peace Walker Mother Base-ére gondolj, a koncepció nagyon hasonló.

Honnan lesz mindenre pénzem? A támogató országoktól, de ez a forrás sem végtelen. A missziók kiválasztásánál szinte mindig több célpontot dob eléd a játék, és döntened kell, hogy melyiket részesíted előnyben. A sikeres akcióval megtámogatott ország szeretni fog, és pluszban jutalmaz - az elhanyagolt területeken viszont folyamatosan nő a káosz, és előbb-utóbb elér egy pontot, ahol az adott ország nagyon megharagszik rád, és többé nem fog támogatni. Az embereidre is oda kell figyelned. Hiába fejlesztettél fel valakit (mert ilyet is lehet), ha agyonlőtték, akkor agyonlőtték, vége, sorozhatsz be és képezhetsz ki egy újoncot a helyére.

Az ilyen újragondolásokat általában leegyszerűsítik, itt is ez a helyzet? Szerencsére nem, az első pár óra tapasztalatai alapján a 2012-es XCOM megőrizte az előd teljes komplexitását, és nem kötött kompromisszumokat azért, hogy a csimm-bumm akciójátékok sokkal szélesebb közönségét szólítsa meg. Összetett játék, az első két órában gyakorlatilag folyamatosan oktat - és szükséged is lesz rá, ha most találkozol először a sorozattal.

A prezentációt azért felhúzták mai szintre, ugye? Naná. Unreal 3 motor, korrektül használva. A helyszínek változatosak és rombolhatóak. A harcok során nem csak felülről látod a terepet, egyes akciókat látványos kameraállásokból mutat a játék. Az atmoszféra remek, baljós, néha kifejezetten horrorisztikus, némi (száraz) humorral meglocsolva. A zene is tetszett, a nyolcvanas évek sci-fi-jeit idézi, néhol határozottan a Menekülés New Yorkból szintetizátor soundtrackjére emlékeztetett. Van multiplayer is, online is játszható meccsekkel.

Tetszeni fog nekem az új XCOM? AZ első pár óra alapján: ha ismered / szeretted az eredetit, akkor jó eséllyel igen. Ha újonc vagy, és szereted a stílust, szintén érdemes lesz rajta tartanod a szemed, mert az XCOM azon kívül, hogy jól megvalósított újragondolás, a mai játékokból gyakran hiányzó elemet is tartalmazza - folyamatos, valós, komoly következményekkel járó döntéseket kell hoznod benne.

Az XCOM: Enemy Unknown október tizenkettedikén jelenik meg PC, PS3 és Xbox 360 platforomokra.

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Új kosárlabdás játék az EA Sportstól, 30 éves az Ace Combat – ez történt hétfőn

Továbbá: Fruitimo, Supervive.

17 órája
9

Ruffy and the RIverside - Kócos kis mackóördög

A 3D platformerek reneszánszát az indie fejlesztők bátorsága és tenni akarása indította be. Most itt a következő cím, ami egy chaotic-good beállítottságú, izgő-mozgó mackóval próbál a szívünkbe zuhanni. Teszt!

1 napja
4

Heti megjelenések

1 napja
1

Still Wakes the Deep: Siren’s Rest – Mélymerülés

A Still Wakes the Deep remekül fogta meg a tengeri terror atmoszféráját, most pedig itt a folytatás egy DLC formájában. Lássuk, merre pihennek a szirének!

2 napja
3

PS5-re költözik a Rennsport, konzolos verziókat kap a Delta Force – ez történt pénteken

Továbbá: Bubble Bobble: Sugar Dungeons, Super Mario Strikers, Turok Trilogy Bundle.

3 napja
9

System Shock 2: 25th Anniversary Remaster

Sokak szerint a modern FPS műfaj többet köszönhet a System Shocknak, mint a többi nagy öregnek együttvéve. Ezen persze lehet vitatkozni, de az tuti, hogy az első két Shock-játék tényleg őrületes innovációkat tartogatott.

4 napja
5

Fókuszban a Capcom Spotlight – ez történt csütörtökön

Továbbá: Death Stranding 2: On the Beach, Spy Drops, Anger Foot, Two Point Museum.

4 napja
4

Stellar Blade x Goddess of Victory: Nikke

A külsős együttműködés után ezúttal hazai pályáról kollaborál a Shift Up, és bővíti a Stellar Blade-et olyan módon, amit talál kevesen gondoltak volna.

5 napja
3

Apróságok a hét közepére - ez történt szerdán

Benne: Senua’s Saga: Hellblade II Enhanced, Neverness to Everness, Everybody’s Golf: Hot Shots, Fatal Run 2089.

5 napja
5

RoadCraft - szurkoljunk együtt!

A SnowRunner és MudRunner játékok neve sokak számára ismerős lehet; most itt a képzeletbeli folytatás, a RoadCraft. Lássuk, mire jutunk, ha aszfaltra megy a játék!

6 napja
9

PlayStation Plus: a júliusi hármas

Egy legendás akció-szerepjáték sorozat legújabb része. Felejthetetlen hegymászás. Féktelen bunyók. Ez várja az előfizetőket a következő hónapban.

6 napja
14

Little Nightmares bejelentések - ez történt kedden

Benne: Little Nightmares III, Little Nightmares Enhanced Edition, Little Nightmares VR: Altered Echoes, System Shock 2: 25th Anniversary Remaster, Pera Coda, Dreams of Another, Painkiller, Rematch, Meta Quest 3S Xbox Edition.

6 napja
9

Cronos: The New Dawn napló, Hytale kasza - ez történt hétfőn

Továbbá: Arc System Works, Dune: Awakening, THQ Nordic, Build a Rocket Boy.

7 napja
3

Lies of P: Overture

Némi megvárakoztatás után a Round8 a semmiből bedobta a Lies of P kiegészítőjét, mi pedig felkerekedtünk hogy megnézzük, mit is kínál az Overture.

8 napja
13

Demónéző 2025 június: Nioh 3, Dispatch, Hell is Us és a Morbid Metal

A demók intézménye végérvényesen visszatért, és nem csak a Steam felületén, de konzolon is betekintést kaphattunk jó néhány várt tételbe. Ismét merítettünk egyet az aktuális Steam Next Fest végtelennek tűnő kínálatából, és mellécsaptuk a Nioh 3-at is. Nézzünk meg néhány címet, amire mindenképpen érdemes lesz odafigyelni a következő hónapokban!

8 napja
2

Heti megjelenések

8 napja
13

Date Everything

Szeretem a szokatlanul nagy marhaságnak hangzó elképzeléseket, pláne szellemes írással és igényes szinkronnal megtámogatva, így a Date Everything igazi nekem való őrületnek tűnt, de vajon tényleg érdemes közelebbi kapcsolatba kerülni egy háztartási eszközzel?

9 napja
7

Stellar Blade - a PC változat

Bayonetta és 2B után újra nedves az otaku álma, és végre nem csak Playstation-ön, hanem immár pécén is nyomul az új üdvöske. A Stellar Blade jött, és lenyűgöző portjával minket is elvarázsolt.

2025.06.21.
11

Blood Message bejelentés, aranylemezen a Mafia: The Old Country - ez történt pénteken

Benne: Blood Message, Lies of P, Mafia: The Old Country és Powerwash Simulator 2.

2025.06.21.
8

Bravely Default: Flying Fairy HD Remaster

A Bravely Default egy nagyon korrekt kis JRPG volt a maga idejében. 2012-ben jelent meg 3DS-re, egy olyan platformra, ami bőven túlmutatott a korábbi handheldek prezentációs képességein, és emellett vakította a nagyérdeműt olyan speciális dolgokkal, mint például az azóta is páratlan szemüveg nélküli 3D látvány. Lássuk, mit tud a Switch 2-re készült átirat.

2025.06.20.
9