[Teszt] Atelier Ryza 3: Alchemist of the End & the Secret Key

Atelier Ryza 3: Alchemist of the End & the Secret Key

Oldern2023.05.16. 22:44

Mindenkinek vannak gyengébb pillanatai. Az enyém az Atelier széria kapcsán valamikor a COVID első évének elején jött el, amikor épp pár hónapig home officeban ültem otthon, és úgy éreztem hogy akár valami hasznossal is tölthetném a szabadidőmet - például grindelhetnék ész nélkül valami JRPG-ben.

Az Atelier szériát többen ajánlották, azzal a figyelmeztetéssel, hogy a játék célközönsége ugyan nagyon nem 30+-os férfiak, az opcionális tartalmak és a crafting rendszerek ettől függetlenül ütnek. Nos, ebben nem tévedtek, az első Atelier-játékomba bele is tudtam pakolni vagy 35 órát anélkül, hogy megrezzent volna a tekintetem - aztán persze leálltam, mert azért mégsem egy Final Fantasy sorozatról van szó.

Aztán mit ad a teremtő, újra találkoztunk, én és az Atelier, ezúttal pedig a Ryza trilógia harmadik részének, az Alchemist of the End & the Secret Key rész apropóján. A fejlesztők egyrészt egy recapot is előkészítettek az új játékosok számára, másrészt a történet van annyira epizódikus jellegű, hogy nem feltétlenül kell tudni semmit az előzményekről - de azt azért már most leszögezném, hogy ha valaki komolyabban el szeretne merülni ezekben a játékokban, akkor tényleg érdemes az egy-egy karakter köré kialakított trilógián időrendben végigmenni, mert úgy az összes mellékszereplő, az összes párbeszéd, és a főhős motivációi is kapnak egy adag plusz mélységet. De vannak olyanok, akik egyáltalán nem a langymeleg, általában "fiatal felnőttek minden kihívás ellenére megtalálják a hivatásukat, és bevállalják, hogy ők ebben jók, és ez az életcéljuk" séma különféle variációi miatt játsszák ezt a játékot. Hanem azért, mert valamilyen sérülés folytán folyamatos dopamin-forrásra van szükségük, és ezt egy JRPG központi játékstílusa adja meg nekik, a ritka tárgyakkal, a még ritkább ellenfelekkel, és egy valóban összetett crafting rendszerrel.

Az Atelier Ryza 3 ebben nem hazudtolja meg sem az elődjeit, sem úgy általában az Atelier nevet. Egyrészt nem túlzás azt mondanom, hogy a kiterjedt világ (amiben amúgy elég kényelmesen lehet mozogni, és tényleg igyekszik a játék segíteni az eligazodásban) ebben a trilógiában a legtartalmasabb, ez alatt értem az elrejtett bónuszokat, a különféle utazási formákat, és persze a pályán lerakott megannyi craftoláshoz kellő alapanyagot. Sok open-world játékot éri az a jogos kritika, hogy persze, nagyon könnyű céltalanul eldobálni hatezer különféle pénznemet meg tárgytípust, aztán hadd gyűjtögessen a jóember - az Atelier játékokban azonban mindig van egy plusz presszúra az ügyben, hogy a játékos ne tudjon az idők végezetéig grindelni megállás nélkül. Jó döntéseket kell hozni, és ehhez maximálisan ki kell ismerni a PoE-t is simán kenterbe velő tárgykészítő rendszert, meg kell tervezni hogy merre farmolsz, mit, és leginkább miért. És hogy miért? Nos, erről híres még az Atelier: van az alapjáték a semmilyen mobokkal (tényleg: ennél gagyibb, ennél kevésbé emlékezetes dizájnt ritkán lát az ember - egyetlen szörnyre sem tudok egyik részből sem visszaemlékezni, annyira vanília a szitu). És van néha amikor beleszaladsz a Sidequest rémekbe: azokba a szörnyekbe, akiket azért tettek oda, hogy legyen miért megtervezni azt a tökéletes felszerelést. A kettő nehézség közt persze ismét lesz némi szakadék, némi céltalanság - de ez sajnos már csak egy ilyen műfaj, valószínűleg.

Több döntést kell hoznod, mielőtt a Ryza 3-mal teszel egy próbát. Az első döntés: miért játszol JRPG-t? Ha a válasz az opcionális tartalmak, a felfedezhető világ és egy jó, valóban mély craft-rendszer, akkor bátran választhatod ezt az epizódot. Ha a válasz az izgalmas történet, valódi mélységekkel, vagy a kifejezetten innovatív harcrendszer - nos, ebben az esetben már megfontolám a dolgot: bár a Ryza trilógia elmozdult a Grandia-féle pozicionálós ATB irányba, azért nem itt innovál hatalmasat, a történet pedig tényleg semmi extrát nem akar nyújtani. Na, ha pedig valaki még ezek után sem tud dönteni, az várjon meg egy bármilyen leárazást, legyen szó akár a Ryza elődeiről, akár valamelyik előző trilógiáról, és az alapján kap egy valódi kiindulópontot arról, hogy mit várhat ettől a szériától: az Atelier ugyanis híres a konzisztens minőségről, még azon az áron is, ha ezzel együtt nagyobb meglepetéseket sem fog okozni a vásárlóknak. De tudjátok mit? A botrányokkal telített, agyonvárt AAA-s csalódások világában ez simán lehet egy újabb pozitívum is. És mi a második döntés? Leginkább az, hogy kihagyod-e a trilógia első két részét, és egyből a harmadik részbe ugrasz-e. Szerintem kár így tenni, sokkal érdekesebb a játékok közti evolúció akkor, ha az előzményeket is játszotta az ember, és a karakterek egymás közti civakodásainak is plusz súlyt ad, ha már több játékban találkoztál ezekkel a figurákkal.

Az Atelier Ryza 3: Alchemist of the End & the Secret Key hozza az Atelier játékokra jellemző formát: kiszámítható, megbízható struktúra, szórakoztató harcrendszer mérsékelten adagolt innovációval és brutálisan összetett craftolás - ha ezeket az elemeket keresed egy JRPG-től, akkor ebben az epizódban sem fogsz csalódni.

PLATFORM Switch, PC, PlayStation
KIADÓ Koei Tecmo | FEJLESZTŐ Koei Tecmo
MEGJELENÉS 2023. március 24. ÁR 60 EUR

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Új kosárlabdás játék az EA Sportstól, 30 éves az Ace Combat – ez történt hétfőn

Továbbá: Fruitimo, Supervive.

18 órája
9

Ruffy and the RIverside - Kócos kis mackóördög

A 3D platformerek reneszánszát az indie fejlesztők bátorsága és tenni akarása indította be. Most itt a következő cím, ami egy chaotic-good beállítottságú, izgő-mozgó mackóval próbál a szívünkbe zuhanni. Teszt!

1 napja
4

Heti megjelenések

1 napja
1

Still Wakes the Deep: Siren’s Rest – Mélymerülés

A Still Wakes the Deep remekül fogta meg a tengeri terror atmoszféráját, most pedig itt a folytatás egy DLC formájában. Lássuk, merre pihennek a szirének!

2 napja
3

PS5-re költözik a Rennsport, konzolos verziókat kap a Delta Force – ez történt pénteken

Továbbá: Bubble Bobble: Sugar Dungeons, Super Mario Strikers, Turok Trilogy Bundle.

3 napja
9

System Shock 2: 25th Anniversary Remaster

Sokak szerint a modern FPS műfaj többet köszönhet a System Shocknak, mint a többi nagy öregnek együttvéve. Ezen persze lehet vitatkozni, de az tuti, hogy az első két Shock-játék tényleg őrületes innovációkat tartogatott.

4 napja
5

Fókuszban a Capcom Spotlight – ez történt csütörtökön

Továbbá: Death Stranding 2: On the Beach, Spy Drops, Anger Foot, Two Point Museum.

4 napja
4

Stellar Blade x Goddess of Victory: Nikke

A külsős együttműködés után ezúttal hazai pályáról kollaborál a Shift Up, és bővíti a Stellar Blade-et olyan módon, amit talál kevesen gondoltak volna.

5 napja
3

Apróságok a hét közepére - ez történt szerdán

Benne: Senua’s Saga: Hellblade II Enhanced, Neverness to Everness, Everybody’s Golf: Hot Shots, Fatal Run 2089.

5 napja
5

RoadCraft - szurkoljunk együtt!

A SnowRunner és MudRunner játékok neve sokak számára ismerős lehet; most itt a képzeletbeli folytatás, a RoadCraft. Lássuk, mire jutunk, ha aszfaltra megy a játék!

6 napja
9

PlayStation Plus: a júliusi hármas

Egy legendás akció-szerepjáték sorozat legújabb része. Felejthetetlen hegymászás. Féktelen bunyók. Ez várja az előfizetőket a következő hónapban.

6 napja
14

Little Nightmares bejelentések - ez történt kedden

Benne: Little Nightmares III, Little Nightmares Enhanced Edition, Little Nightmares VR: Altered Echoes, System Shock 2: 25th Anniversary Remaster, Pera Coda, Dreams of Another, Painkiller, Rematch, Meta Quest 3S Xbox Edition.

6 napja
9

Cronos: The New Dawn napló, Hytale kasza - ez történt hétfőn

Továbbá: Arc System Works, Dune: Awakening, THQ Nordic, Build a Rocket Boy.

7 napja
3

Lies of P: Overture

Némi megvárakoztatás után a Round8 a semmiből bedobta a Lies of P kiegészítőjét, mi pedig felkerekedtünk hogy megnézzük, mit is kínál az Overture.

8 napja
13

Demónéző 2025 június: Nioh 3, Dispatch, Hell is Us és a Morbid Metal

A demók intézménye végérvényesen visszatért, és nem csak a Steam felületén, de konzolon is betekintést kaphattunk jó néhány várt tételbe. Ismét merítettünk egyet az aktuális Steam Next Fest végtelennek tűnő kínálatából, és mellécsaptuk a Nioh 3-at is. Nézzünk meg néhány címet, amire mindenképpen érdemes lesz odafigyelni a következő hónapokban!

8 napja
2

Heti megjelenések

8 napja
13

Date Everything

Szeretem a szokatlanul nagy marhaságnak hangzó elképzeléseket, pláne szellemes írással és igényes szinkronnal megtámogatva, így a Date Everything igazi nekem való őrületnek tűnt, de vajon tényleg érdemes közelebbi kapcsolatba kerülni egy háztartási eszközzel?

9 napja
7

Stellar Blade - a PC változat

Bayonetta és 2B után újra nedves az otaku álma, és végre nem csak Playstation-ön, hanem immár pécén is nyomul az új üdvöske. A Stellar Blade jött, és lenyűgöző portjával minket is elvarázsolt.

2025.06.21.
11

Blood Message bejelentés, aranylemezen a Mafia: The Old Country - ez történt pénteken

Benne: Blood Message, Lies of P, Mafia: The Old Country és Powerwash Simulator 2.

2025.06.21.
8

Bravely Default: Flying Fairy HD Remaster

A Bravely Default egy nagyon korrekt kis JRPG volt a maga idejében. 2012-ben jelent meg 3DS-re, egy olyan platformra, ami bőven túlmutatott a korábbi handheldek prezentációs képességein, és emellett vakította a nagyérdeműt olyan speciális dolgokkal, mint például az azóta is páratlan szemüveg nélküli 3D látvány. Lássuk, mit tud a Switch 2-re készült átirat.

2025.06.20.
9