[Teszt] Little Orpheus

Little Orpheus

VegaNagy-Sz. Ferenc2022.09.20. 14:30

Az angliai székhelyű The Chinese Room soha nem az akciódús, adrenalinpumpáló játékairól volt híres, a Dear Esther, az Amnesia spinoff (A Machine for Pigs) és az Everybody's Gone to the Rapture is mind a narratív kalandjátékok sorát bővítette. A 2020-ban Appla Arcade-re, majd a hetekben "mindenre is" megjelent Little Orpheus azonban némiképp megtöri ezt a sormintát. No nem kell semmi drasztikusra számítani, inkább csak úgy próbál tenni, mintha nem is narratív játék lenne, de hamar kiderül a turpisság.

Azok után, hogy Apple Arcade-en egész jó köröket ment, besöpört néhány díjat, idén március elsejére lőtték be a megjelenését minden másra, de a történelem közbeszólt, egy héttel korábban Oroszország megtámadta Ukrajnát. Hogy ez miért bírt kitüntetett jelentőséggel a Little Orpheus szempontjából? Mert a játék 1962-ben a hidegháború kellős közepén, Szovjetunióban játszódik, a főhős pedig egy botcsinálta orosz katona, aki mindenféle vicces kalandba keveredik. A rá bízott - Little Orpheus névre hallgató - óriásfúró célja, hogy a föld alatti élet lehetőségét kutassa, ezért bedobják egy vulkánba, Ivánunk azonban valahogy elveszti az irányítást és egyben az eszközt hajtó atombombát is. Ezután három évig tart, mire előkerítik és vallatásnak vetik alá. Ivánnak pedig nagyszerű fantáziája van, ezért rendkívül humorosan felvázol egy nagyívű történetet, amiben ő maga Münchhausen báróként került lehetetlenebbnél lehetetlenebb helyzetekbe, miközben az atombombát üldözte a föld alatt.

Fél év eltelt (már a mi világunkban), a játék kiadója úgy döntött, hogy szerintük most már nem akkora gáz, ha egy humoros történetben egy orosz katona keresgéli az atombombát, a Little Morpheus pedig megjelent. (Apropó, a Nintendonál érdeklődnék, hogy az Advance Wars megjelenése amúgy hogy áll?) A képeket és videókat nézegetve azt hihetné az ember, hogy az Another World, netán az Inside után tátongó űrt próbálja betölteni valamilyen modernizált formában a játék, de ezt a prekoncepciót azonnal felejtsük el: a Little Morpheus az oldalnézet ellenére sem igazi platformer-, sem akcióelemeket nem tartalmaz nagy mennyiségben. Illetve dehogynem, hiszen az egész játék során ugrálunk, tárgyakat tologatunk, menekülünk nálunk nagyobb lények elől, vagy ha más út nincs, bújkálunk. De mindez csupán a felszín, hiszen jól látható, hogy ezek a játékelemek úgy lettek megalkotva és kiegyensúlyozva, hogy az Apple Arcade rendkívül széles közönségének megfeleljenek bármilyen rövid dózisban játszva, magyarul ne lehessen benne sem elakadni, sem elrontani az ügyességi részeket. Lefordítom magyarra: akár édesanyádnak vagy a nyolc éves rokonodnak is oda tudod adni, három perc múlva pont ugyanúgy fog játszani, mint te.

Ha egy játék könnyű, azzal önmagában nincsen semmi gond, ha képes ezt mással ellensúlyozni. Ahogy már említettem, a The Chinese Room eddig elsősorban a történetmesélésben jeleskedett, és nincs ez másként most sem, senkit ne tévesszen meg az akciómáz. Ivan, hogy mentse a bőrét, teljesen valószínűtlen események listáját rendezi sorba az elméjében, majd tálalja az egészet úgy, mint aki a szocializmus eszméjét és a kötelességtudatot szem előtt tartva volt részese ezeknek. A történet két szinten játszódik, egyrészt a vallatótiszt keresztkérdéseket tesz fel neki, az erre adott válaszai pedig formálják a múlt történéseit. Eközben mi végigjátsszuk azt, amit ő füllent, mindenféle fantasztikus területeket bejárva. A föld alatt így végighaladunk ősi dzsungeleken, jeges tájakon, az űrön (!) és mindenféle szürreális helyszíneken, de az őslakosok se kevésbé extrémek, elég csak a mellékelt képekre egy pillantást vetni. Egy ponton annyira belebonyolódik a saját maga által kitalált mesébe, hogy még Lajka kutyát is megteszi szereplővé, aki a szovjet hírszerzés információival szemben nem halt meg az űrben, hanem a föld alatt él azóta is.

A vicces és kedves történet egyszerre bontakozik ki a vizuális síkon (nagyon hangulatosak és ötletesek a bejárt helyszínek) és a vallatás két szembenálló résztvevője közötti párbeszéd formájában. A két szinkronszínész nagyszerű munkát végez, gyakorlatilag a hátukon viszik el a sztorit, de ki kell emelni az abszurd fordulatokat is, amelyek a végére egyfajta titkos szövetségessé is teszik az ellenérdekelt feleket. Nem véletlen a sétálószimes múlt, karaktert építeni és hangulatot teremteni nagyon tud a The Chinese Room, de jó játékot készíteni sajnos még nem (teljesen). Az, hogy az akció- és puzzle-elemek interakciót visznek a Little Orpheusba, mindenképpen pozitív, de az már kevésbé, hogy ezek komplexitása és nehézsége a vég(e) felé közeledve sem nő. Gyakorlatilag ugyanazokat a feladatokat végezzük el tucatnyi alkalommal, így a kihívást tekintve két szék közé esik a játék. Érthető, hogy minél szélesebb réteg számára akarták játszhatóvá tenni, de pl. ennél sokkal érdekesebb volt az Everybody's Gone to Rapture azon intellektuális kihívása, hogy az ember összerakja a teljes történetet a darabkákból. Itt inkább csak azért kerültek bele ezek a játékelemek, hogy ne csak jobbra kelljen húzni a kart, hanem történjen is közben valami.

A Little Orpheus (pozitív értelemben vett) agymenése nyolc darab fél órás pályán keresztül zajlik, amelyek a történéseket tekintve alaposan különböznek egymástól, az interakciót tekintve viszont ugyanazokat a köröket futjuk mindig egy kicsit más formában. A sztori végén kapunk még egy epilógust is, ami szerintem a legrosszabb pálya mind közül (de legalább kétszer olyan hosszú...), és a szavatosság kérdését azzal oldották meg, hogy minden végigjátszott pályán másodszorra össze lehet gyűjteni néhány orbot (amiért concept artokat és alternatív öltözékeket nyithatunk meg), de ezek nincsenek eldugva, hanem minden esetben ott vannak a normál útvonalon a játékos előtt, csak fel kell venni őket. Magyarul ha kell a jutalom, menjél végig még egyszer a 4-5 órán teljesen ugyanúgy. Mondjuk csináltam már elég hülyeséget egy-két trófeáért életem során, de azok mögött legalább valamilyen vélt vagy valós motiváció volt.

Ritka az, hogy kritikaként azt kell megfogalmazni, hogy egy játék nem elég ambíciózus, de a Little Orpheus a mintapéldája ennek, sokkal bevállalósabbnek kellett volna lennie. Egyértelműen látszik a fejlesztők szándéka, ahogy a narratív kalandjátékok határait megpróbálják feszegetni, de sajnos ezt úgy teszik, mintha puha párnákkal próbálnának kínozni valakit. Hiába maradnak emlékezetesek a helyszínek és a párbeszédek, minden más, ami ezeket köti össze, csak alibiből van ott.

Pontosan
6
Little Orpheus
Platform: Windows, Switch, PS4, PS5 (tesztelt) , Xbox One, Xbox Series X/S, Apple Arcade
Kiadó: Secret Mode, Sumo Digital | Fejlesztő: The Chinese Room
Megjelenés: 2022. szeptember 13. | Ár: kb. ~13 EUR

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Hatalmas leépítést jelentett be a Microsoft – ez történt szerdán

Továbbá: Bandai Namco újdonságok, 9 Years of Shadows, Donkey Kong Bananza.

18 órája
26

Rise of Industry 2: ráfér még az ipari léptékű fejlesztés

A Rise of Industry első része nem a legegyszerűbb menedzsment játék volt, viszont a kanyarban itt a folytatás, így megnéztük, mire juthat a fotel-businessman 2025-ben.

1 napja
1

VA-sztárok a Dead Take-ben, System Shock 2 utánpótlás – ez történt kedden

Továbbá: Donkey Kong Bananza, WWE 2K25, Day of the Shell, Quit Today

1 napja
3

Új kosárlabdás játék az EA Sportstól, 30 éves az Ace Combat – ez történt hétfőn

Továbbá: Fruitimo, Supervive.

2 napja
9

Ruffy and the RIverside - Kócos kis mackóördög

A 3D platformerek reneszánszát az indie fejlesztők bátorsága és tenni akarása indította be. Most itt a következő cím, ami egy chaotic-good beállítottságú, izgő-mozgó mackóval próbál a szívünkbe zuhanni. Teszt!

3 napja
4

Heti megjelenések

3 napja
1

Still Wakes the Deep: Siren’s Rest – Mélymerülés

A Still Wakes the Deep remekül fogta meg a tengeri terror atmoszféráját, most pedig itt a folytatás egy DLC formájában. Lássuk, merre pihennek a szirének!

4 napja
3

PS5-re költözik a Rennsport, konzolos verziókat kap a Delta Force – ez történt pénteken

Továbbá: Bubble Bobble: Sugar Dungeons, Super Mario Strikers, Turok Trilogy Bundle.

5 napja
9

System Shock 2: 25th Anniversary Remaster

Sokak szerint a modern FPS műfaj többet köszönhet a System Shocknak, mint a többi nagy öregnek együttvéve. Ezen persze lehet vitatkozni, de az tuti, hogy az első két Shock-játék tényleg őrületes innovációkat tartogatott.

6 napja
5

Fókuszban a Capcom Spotlight – ez történt csütörtökön

Továbbá: Death Stranding 2: On the Beach, Spy Drops, Anger Foot, Two Point Museum.

6 napja
4

Stellar Blade x Goddess of Victory: Nikke

A külsős együttműködés után ezúttal hazai pályáról kollaborál a Shift Up, és bővíti a Stellar Blade-et olyan módon, amit talál kevesen gondoltak volna.

7 napja
3

Apróságok a hét közepére - ez történt szerdán

Benne: Senua’s Saga: Hellblade II Enhanced, Neverness to Everness, Everybody’s Golf: Hot Shots, Fatal Run 2089.

7 napja
5

RoadCraft - szurkoljunk együtt!

A SnowRunner és MudRunner játékok neve sokak számára ismerős lehet; most itt a képzeletbeli folytatás, a RoadCraft. Lássuk, mire jutunk, ha aszfaltra megy a játék!

8 napja
9

PlayStation Plus: a júliusi hármas

Egy legendás akció-szerepjáték sorozat legújabb része. Felejthetetlen hegymászás. Féktelen bunyók. Ez várja az előfizetőket a következő hónapban.

8 napja
14

Little Nightmares bejelentések - ez történt kedden

Benne: Little Nightmares III, Little Nightmares Enhanced Edition, Little Nightmares VR: Altered Echoes, System Shock 2: 25th Anniversary Remaster, Pera Coda, Dreams of Another, Painkiller, Rematch, Meta Quest 3S Xbox Edition.

8 napja
9

Cronos: The New Dawn napló, Hytale kasza - ez történt hétfőn

Továbbá: Arc System Works, Dune: Awakening, THQ Nordic, Build a Rocket Boy.

9 napja
3

Lies of P: Overture

Némi megvárakoztatás után a Round8 a semmiből bedobta a Lies of P kiegészítőjét, mi pedig felkerekedtünk hogy megnézzük, mit is kínál az Overture.

2025.06.23.
13

Demónéző 2025 június: Nioh 3, Dispatch, Hell is Us és a Morbid Metal

A demók intézménye végérvényesen visszatért, és nem csak a Steam felületén, de konzolon is betekintést kaphattunk jó néhány várt tételbe. Ismét merítettünk egyet az aktuális Steam Next Fest végtelennek tűnő kínálatából, és mellécsaptuk a Nioh 3-at is. Nézzünk meg néhány címet, amire mindenképpen érdemes lesz odafigyelni a következő hónapokban!

2025.06.23.
2

Heti megjelenések

2025.06.23.
13

Date Everything

Szeretem a szokatlanul nagy marhaságnak hangzó elképzeléseket, pláne szellemes írással és igényes szinkronnal megtámogatva, így a Date Everything igazi nekem való őrületnek tűnt, de vajon tényleg érdemes közelebbi kapcsolatba kerülni egy háztartási eszközzel?

2025.06.22.
7