[Teszt] Plants vs Zombies

Plants vs Zombies

WarhawkLusztig Zsolt2009.05.11. 15:18

Mostanában másod(harmad, negyed, sokad)virágzásukat élik a zombik, mint ellenfelek. Nézzünk szét a jelenleg menő játékok közt, biztos, hogy legalább minden másodikban megtaláljuk ezeket a lomha, agyevő teremtményeket. Ezek után kicsit sem meglepő, hogy a PopCap legújabb sikerjátékának egyik címszereplője az élőhalott csorda, ami azonban csodálkozásra ad okot az a másik fél: a növények.

Amennyiben valaki kihagyta a netszerte terjedő zenés video trailereket, vagy elkerülte volna az okosan szervezett viral kampány, néhány rövid mondatban kifejtem, miről is van itt szó. A játék alapja a Tower Defense játékstílus egyik változata. Adva van egy kert, egyik felén a házunk (és az agyunk, ami ugye elég fontos), másik felén pedig több tucatnyi éhes zombi, kiknek természetesen az agyunkra fáj a foga. A cél természetesen az, hogy a zombikat megakadályozzuk abban, hogy a házunkba bejussanak, ezt pedig növényeink segítségével oldjuk meg. Közel ötven féle virág és gomba áll a rendelkezésünkre, melyek mind másképp segítenek megvédeni a kertet. Csak egy rövid példa, nappal a napraforgó a csapatunk alapja, ő gyűjti be a többi növény építéséhez szükséges napfényt. Mikor elegendő van belőle, elkezdhetjük a védekező sorfalakat felhúzni. Kezdetben csak alap borsólövőink lesznek, melyek mellé később érkeznek különböző borsóágyúk, melyek vagy többet, vagy több irányba képesek tüzelni. Defenzív szerepet tölt be például a “diófa(l)”, melynek kemény héját sokáig kell a zombiknak rágcsálni, illetve vannak egyszer használatos egységeink, mint például a nagy területen pusztító “atomgomba”, vagy az ellenfeleinket időlegesen lefagyasztó “mirelit gomba”. Éjszaka aztán fordul a kocka, napraforgóink kevésbé lesznek hatásosak, cserébe a nappal alvó gombáink felébrednek és teljesen új taktikát kell felállítanunk ha életben akarunk maradni a - kezdetben - lényegesen gyengébb, de legalább olcsóbb spóraköpő hadseregünkkel. Néhány pályával később vízi egységek is bekapcsolódnak a harcba, 5-10 pályánként teljesen át kell alakítanunk a stratégiánkat, nem fogunk egy-egy pályatípusba beleunni. Ráadásként néha kapunk ilyen-olyan bónusz pályákat, az elején például zombowlingot játszhatunk, később a vázatörés mesterévé kell válnunk.

Természetesen ellenfelekből sincs hiány, több, mint 25 zombi fajta próbál majd az életünkre törni. Mindegyiknek van valami erőssége és gyengéje, egyik strapabíróbb, másik kevésbé, de a föld alá tud bújni, megint másik gyorsabb a többinél és még sorolhatnám sokáig. Előjön tehát a jól ismert kő-papír-olló mechanika, ki kell találnunk, hogy a különböző zombi-típusok ellen melyik növényeket kell bevetni, illetve figyelnünk kell a pálya sajátosságaira. Természetesen a zombik nem egyesével jönnek, sőt esetenként elég masszív hullámokban támadnak, így ritkán van olyan, hogy jól kiépített védelmi vonalunk mögött nyugodtan ülhetünk. Ráadásul egy idő után feltűnik a színen Őrült Dave, aki (elég borsos áron) rengeteg hasznos dolgot kínál megvételre, így a napfény mellett pénzt is kell gyűjtögetnünk a későbbi pályákon. Meglepő módon a játékban nincs nyerő taktika, pontosabban nem csak egy taktika a célravezető. Gyakorlatilag ügyesen játszva teljesen mindegy, hogy a játékos inkább kínkeservesen gyűjtöget a nagyágyúkra, vagy minden pénzét azonnal fegyverekbe öli. Legyen egy okos tervünk, ha meg tudjuk valósítani, akkor nyert ügyünk van, a játék nem fogja ránk erőltetni a készítők szerint helyes megoldást.

A játék Adventure módja olyan 5-6 óra alatt végigvihető, azonban a játék ezek után nyitja meg a lehetőségek szinte végtelen tárházát. Megnyílik a minijáték, puzzle és survival mód, melyekben rengeteg apróbb játékfajtában mérhetjük fel a tudásunk. A lényeg szinte mindegyikben ugyanaz, mint a fő játékmódban, de mindegyikben van valami csavar - legtöbbször egy, már régi sikerjátékuk egyszerűsített, “zombiasított” változatában kell helytállnunk. Egyikben például a Bejeweledhez hasonlóan kell hármas-négyes sorozatokat összehozunk, miközben a zombik vadul támadnak, máshol pedig éppen az élőhalottakat kell irányítanunk ahhoz, hogy eljussanak a hőn áhított agyakhoz. Nem túlzok ha azt állítom, hogy több napnyi játék lehetősége van ezekben a játékmódokban. Ha pedig kihívásra vágyunk, akkor álljunk neki megint a kalandnak, ugyanis ilyenkor Dave nehezít a dolgon és három növényt kötelező jelleggel kiválaszt az arzenálunkból, ezeket nem cserélhetjük másikra. A felsorolás itt még nem ér véget, találunk ugyanis például egy Zen Garden opciót, ahol a virágnevelés a dolgunk, amolyan Tamagochi módra. Öntözni kell őket, tápoldattal kezelni és még vagy egy tucat különböző dolgot végrehajtani, jutalmunk pedig például pénz, ha jól csináljuk akkor nem is kevés. Vagy ott a Tudás Fája, ahol különböző cheateket nyithatunk meg (ezek leginkább további viccek, például humoros öltözékek a zombiknak) és még sorolhatnám. Ez az a játék, melyre nyugodtan mondhatjuk, hogy megéri az árát, mert tényleg tele van tömve tartalommal.

Hasonló fejlesztéseknél a látvány és a zene szokott a "szűk keresztmetszet" lenni, de a PopCap kínosan ügyelt arra, hogy ilyen téren se valljon a játék kudarcot. Természetesen nem kell véres játékmenetre számítani, a zombik is inkább viccesek, mint félelmetesek, viszont mindegyikük (és saját egységeink is) teljesen profin van kidolgozva, mindegyikük kinézete egyedi, sőt, típusonként is van bennük néha különbség. Nem csodálkoznék, ha a brandra épülve ellenfeleinket nemsokára plüssfiguraként látnánk viszont, annyira a stílus "megölelhető" részén tanyáznak. A zenére, hangokra se lehet panasz, előbbi a trailer magas szintjét végig tartja, kellemesen fülbemászó, utóbbiak pedig mindig a helyükön vannak, a zombik “braaaiiiin” nyögéseitől kezdve a különböző növényeink hangjáig.

Őszintén megvallva szinte lehetetlen a játékba belekötni, bárhol fogást találni rajta. A játékmenetet TD próbálkozások garmadája finomította tökéletesre, a poénok felsorolásába bele sem merek kezdeni, mert gyakorlatilag egy külön oldalt elvenne (de egyet mégis, tessék megnézni a help képernyőt!), a benne nyugvó tartalom pedig órákra, napokra leköti a játékosokat. A PopCap megint megcsinálta azt, amihez nagyon értenek: fogtak egy már-már unalomig tömött játéktípust, átalakították a saját szájízükre, majd telitömték annyi tartalommal, amennyi három másik játékot is megtöltene így létrehozva egy instant klasszikust. Ráadásul most is ügyesen egyensúlyoznak azon a képzeletbeli vonalon, mely a casual játékokat elválasztja a hardcore testvéreiktől. A Plants vs Zombies ugyanis annyira aranyos és egyszerű, hogy bárki kipróbálhatja, kilenctől kilencvenkilenc éves korig, viszont annyi mélységet, lehetőséget és taktikát rejt magában, melyet csak a profik fognak tudni tökéletesen kiaknázni. Kipróbálni kötelező, kihagyni tilos.

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Nintendo Switch 2 hardverteszt: a népkonzol újratöltve

Gerincre vágtuk a tesztpadon a nagysikerű Nintendo Switch második eljövetelét: ez az első benyomásunk a következő népkonzolról, amely lehet hogy már nálad is ott figyel.

9 órája
1

Street Fighter 6: Years 1-2 Fighters Edition

Kezdődjék a Switch 2 tartalmak bemutatása a Gamer365 felületén. A nyári fesztivál most a Nintendo játékosok számára picit mást jelent - lássuk is az első pofonokat... pontosabban az első fecskét!

17 órája
7

Resident Evil 9-et, Mortal Shell II-t és rengeteg új bejelentést hozott a Summer Game Fest 2025

Lezajlott a Summer Game Fest 2025-ös bemutatója, ahol - ahogyan minden évben - most is rengeteg új játékbejelentést kaptunk.

1 napja
81

Elden Ring Nightreign

Trendkövető alapkoncepció. Szokatlan megoldásokkal. A FromSoftware a stúdió számára eddig ismeretlen területen próbálja megvetni a lábát három fős kooperatív rougelite projektjével. Sikert?

1 napja
5

Warhammer 40,000: Space Marine - Master Crafted Edition

Fene se gondolta volna, hogy az Xbox 360 idejében megjelent Warhamer 40k Space Marine és a folytatása ilyen kult státuszt ér el az évek alatt. Most itt az első rész remaster kiadása. Jó ez nekünk? Lássuk!

1 napja
3

Black Myth: Wukong Xbox-megjelenés – ez történt csütörtökön

Továbbá: Tony Hawk's Pro Skater 3+4, Vessels of Decay, On Donuts and Holes.

2 napja
15

A State of Playen túl – ez történt szerdán

Továbbá: Phasmophobia film, Maximum Football, MIO: Memories in Orbit, Star Trucker, No Man's Sky, Monster Hunter Rise: Sunbreak.

3 napja
1

State of Play

Az utolsó pillanatban bejelentett State of Play adás ismét tudott néhány érdekességet tartogatni.

3 napja
89

Warhammer 40,000: Speed Freeks

Nemrég lépett ki a korai hozzáférésből a F2P modellel próbálkozó Warhammer 40,000: Speed Freeks, amely az ork virtust hozza össze a kartjátékok stílusával. Az 1.0 nagy változásokat hoz. Elfelejthetjük az ingyenességet, cserébe nincs mikrotranzakció, és roppant kedvező kezdőárral indulnak piacra az egymás koponyáját krumpoló kretének.

3 napja
5

The Witcher IV erődemonstráció - ez történt kedden

Továbbá: Elden Ring Nightreign, Garfield Kart 2: All You Can Drift, State of Play, Dead Take.

4 napja
7

Újranyílt a Tango Gameworks - ez történt hétfőn

Továbbá: 007 First Light, Dungeons & Dragons, Split Fiction, Yakuza 0 Director’s Cut, Shinobi: Art of Vengeance.

5 napja
1

Heti megjelenések

6 napja
6

Islands & Trains – Vágány mellett vigyázni!

Nyugalom. Kreativitás. Harmónia. Egy átlagos magyar embernek aligha ezek a szavak jutnak először eszébe a vasúti közlekedésről, ez azonban szemlátomást nem befolyásolta Makovics Ákost, mikor Fabian Schmidttel összeállva elkészítette legújabb játékát, az Islands & Trainst.

6 napja
3

Microsoft handheld tervek, EA-s Marvel projektek - ez történt pénteken

Továbbá: Elden Ring Nightreign, Stellar Blade, The Witcher 3: Wild Hunt, Hell is Us.

7 napja
13

Jonathan Green - Sötétség Arkham felett

A magyar nyelven megjelenő lapozgatós könyvek között ezúttal egy teljesen új sorozat, az Arkham Horror első történetét mutatjuk be.

8 napja
1

Apróságok csokra - ez történt csütörtökön

Benne: Super Mario Party Jamboree – Nintendo Switch 2 Edition + Jamboree TV, Atomfall, Atomic Heart, Bendy and the Dark Revival, Dispatch.

9 napja
1

The Midnight Walk

Az egykori Lost in Random és Ghost Giant fejlesztőiből verbuválódott MoonHood stúdió debütáló alkotása le sem tagadhatná a készítők korábbi munkásságát.

9 napja
3

Dupla kaszálás az EA-nél - ez történt szerdán

Továbbá: Nioh, Wizard of Legend II, Death Stranding, Fallen Fates, The Funskin Project, Poem Ex Machina.

2025.05.29.
18

Deliver At All Costs

A Deliver At All Costs első interaktív autós pillanatában arra kéri a játékost, hogy üljön be a szomszéd járgányába, majd menjen el munkát keresni. Ennek a manővernek egy komplett ház issza meg a levét, és ez még csak a kezdet! Tesztlaborban a GTA-paródia, a Deliver At All Costs.

2025.05.28.
3

tinyBuild Connect, és ami mögötte van – ez történt kedden

Továbbá: Elden Ring Nightreign, Clair Obscur: Expedition 33, MindsEye, StarRupture, LORT, Dragon Quest I & II HD-2D Remake.

2025.05.28.
13