Szürke zónában mozgó utólagos kontroller átalakítások, külsős gyártók évek óta elérhető alternatívái, néhány hivatalos licencet szerzett termék és egy megkésett tapogatózásnak tűnő DualShock 4 kiegészítő után végül a Sony is belépett a professzionális felhasználóknak szánt irányítók piacára. A DualSense Edge árcédulája a kínálat közepét célozta meg és úgy tűnik tudásával és lehetőségeivel is ott talál majd valahol helyet magának.
A DualSense Edge külső csomagolása a jelen generációs PlayStation termékek letisztult, fehér és kék színek kontrasztjára építő dizájnkialakítását követi némi ezüstös dombornyomással a név kiemelésére. Benne egy ismerős logó uralta, minimalista, elegánsan felnyitható vastagabb kartondoboz kapott helyet, ami végül a szokásos dokumentációk mellett a kontrollert és annak minden kiegészítőjét biztonságosan tároló kemény hordtáskát rejti. Ez egy rendkívül masszív, átgondoltan felépített, kimondottan minőségi kagyló, amiben minden könnyen hozzáférhető és a lenyitható hátsó résznek köszönhetően akár a kontroller töltését is megoldhatjuk benne - a DualSense töltőállomással szintén kompatibilis a kontroller.
A hordtáska pontos tartalma:
- DualSense Edge vezeték nélküli vezérlő
- 2.8 méteres fonott USB-kábel
- 2 standard analóg fej
- 2 magasított tetejű analóg fej
- 2 tompa tetejű analóg fej
- 2 íves hátsó gomb
- 2 karos hátsó gomb
- Biztosított USB csatlakozóház
Az Edge kézbe véve is abszolút minőségi termék érzetét kelti. Bár jól láthatóan igyekeztek megőrizni az eredeti DualSense kifogástalan ergonómiáját, a nagyjából 50 grammal megnövekedett súly, a fém kiegészítők és a markolat, valamint a triggerek stabilabb fogást biztosító barázdái rögtön érezhetőek. Akárcsak a matt feketéről érthetetlen módon fényes zongoralakk hatásúra cserélt középső elem is, amin már a dobozból kivéve feltűnt néhány mikrokarc - a PlayStation 5 konzol esetében sem volt szerencsés választás, de azt legalább nem fogdossa senki egész nap. Ki volt aki először asszociált a prémium kategóriára erről és a többiek miért nem verték agyon? A Midnight Black kivitelhez hasonló fekete D-pad és gombkialakítás viszont jól áll a fehér alapnak, mint ahogy a lesötétített, mintás touchpad is esztétikus összképet alkot.

A kontrollerben természetesen minden alap DualSense funkciót változatlanul megtalálunk, így továbbra is rendelkezésünkre áll a beépített mikrofon és hangszóró, valamint élvezhetjük a haptikus visszajelzéseket és az adaptív triggerek immerzív hatását. Utóbbit viszont ezúttal lehetőségünk van feláldozni a rövidebb ravaszút érdekében: a jobb és baloldal bármikor külön állítható három fokozatban a fizikai csúszka segítségével. Így például egy Call of Duty esetében valamivel gyorsabb reakcióidőt érhetünk el a 2-3 milliméternél teljesen felütköző trigger által, ugyanakkor több permanensen módosított konkurens termékekkel ellentétben nem kell lemondanunk a Gran Turismo finoman adagolt virtuális gázpedáljáról sem.
Az R1/L1 bumperek és a jól ismert akciógombok (háromszög, kör, kereszt és négyzet) érthető módon változatlanok maradtak és továbbra is teljesen fixek. Némileg meglepő viszont, hogy a klasszikus PlayStation stílusú D-pad nem kapott cserélhető alternatívát. A négy jól elkülönített részből álló kialakítása precíz és pontos, a legtöbb szituációban kimondottan kedvező, de például verekedős játékok esetében régóta megosztja a közösséget és bizonyos árkád címek irányítása is kényelmesebb lenne egy egybefüggő, esetleg nyolcirányú elemmel.

Az analóg karok terén már lényegesen nagyobb személyre szabhatóságot kapunk. A DualShock 4 óta használt mélyített, hangsúlyos peremmel rendelkező fej mellett a régebbi szériákra jellemező domború kialakítás is a csomag része - rögtön két eltérő magasságú sticken. A variálásuk gyors és egyszerű. A valódi újítás viszont, hogy meghibásodás esetén a külön is megvásárolható teljes modult kicserélhetjük néhány mozdulattal! Egy bármikor készenlétbe helyezett pótalkatrésznek még a hordtáskában is kialakították a helyet. A jelen generációban nagyobb médiavisszhangot kapott drift problémák ellen azért szívesebben láttam volna HALL szenzoros, tartósabb, kisebb dead zone értéken mozgó konstrukciót, de talán így lehetősége lesz külsős cégeknek egyszerűbben megoldani ezt az alternatívát is - esetleg később tervben van a hivatalos Sony variáns?
Szorongassuk még egy kicsit a kontrollert! Könnyen elképzelhető ugyanis, hogy a profi felhasználóknál némi hiányérzetet hagynak maguk után a hátsó plusz gombok. A mágnesesen csatlakozó, kitűnően kézre álló, hosszabb kar és kis félkör variációban is elérhető fém elemek fantasztikusak! De csupán kettőt használhatunk egyszerre belőlük, miközben a kategória legtöbb terméke négy szabadon programozgató gombot kínál a hátoldalon szabadon maradt ujjainknak. Nyilván már ez is jelentősen kibővíti a lehetőségeinket és hihetetlen könnyű hozzászokni. De ebben a formában nem váltja ki teljesen az akciógombokat, így elkerülhetetlenül kompromisszumra kényszerít.

Ahol viszont egyértelmű versenyelőnyben van a DualSense Edge minden konkurens termékkel szemben, az a PlayStation 5 rendszerszintű szoftveres támogatása. Az analóg karok alatt elhelyezett Fn gombokkal pillanatok alatt válthatunk az alap és három szabadon kialakított profil között - és itt tényleg mindenbe belepiszkálhatunk! Az összes gomb funkciójának átprogramozása, a haptikus visszajelzések intenzitása és adaptív triggerek erősségének finomhangolása csupán a kezdet, hiszen külön állítható a ravaszok és analóg karok figyelmen kívül hagyott mozgástere (dead zone) vagy érzékenységi görbéje is. A beállításokból is elérhető új menüpont minden igényt kielégítően rendszerezett, átlátható és intuitív.
Szűk 6-8 óra ismerkedés után viszont a zárható csatlakozóházzal érkező, fonott szövet borítású, 2.8 méter hosszú USB-kábelt is érdemes lesz azért közelebbről szemügyre venni. Az input késleltetés minimalizálása érdekében kizárólag vezetékes kapcsolatot használó profik számára persze egyértelműen kiváló darab. A plusz funkciók miatt potenciálisan pénztárcát nyitó átlag játékosok viszont kevésbé fogják értékelni a formavilág megtartásának oltárán feláldozott akkumulátor időt. A DualSense integrált megoldása (1560mAh) eddig sem tartozott az élvonalba, így azért megkérdőjelezhető döntés volt belőle még tovább (1050mAh) nyesni.
Korrekt. Talán ez a szó foglalja össze leginkább a Sony első komolyabb próbálkozását a szegmensben. A DualSense Edge kétségtelenül egy jól átgondolt, rendkívül igényes, a PlayStation ökoszisztémába kitűnően integrált kontroller a piac többi résztvevőjéhez igazított árcédulával. Az átlag játékos számára viszont valószínűleg így is nehezen racionalizálható a létjogosultsága, míg a profik között a kompromisszumos megoldások szűkíthetik némileg a potenciális vásárlók számát. Kérdés, hogy mekkora réteg marad neki a kettő között.
TÁMOGATOTT PLATFORM PlayStation 5
MEGJELENÉS 2023. január 26. ÁR 99.990 Ft