[Teszt] Waking

Waking

Gamer3652020.07.06. 18:41

Az elmúlt pár év hatalmas választékot hozott létre azokból az indie játékokból, amelyek nem kifejezetten a gyilkolászós, önreflexiót és bármiféle spiritualitást teljesen nélkülöző játékmenetre építenek - a Waking ezek közé áll be, és nem is akármilyen súlyt helyez a játékos vállára. Egy haldokló szerepébe kerülünk, és miközben élet és halál közt lebegünk, a játék narrátora(i) bensőséges párbeszédet kezdeményez velünk. Ahogy sétálok a kihalt oszlopok közt, és szörnyként megszemélyesített belső démonokon merengek, valóban úgy érzem magam, mintha egy irányított meditáció kellős közepébe csöppentem volna. A hangulat megalapozásában nagyon fontos szerepe van a CBL-féle ambient zenének is, és a tényleg másvilági hangulatot árasztó architektúráknak, fényeknek: elkezdem hát jól érezni magam, és valóban érdekes dolgokról töprengek.

A Waking azonban elkövet egy hatalmas hibát - és ahogy a korai értékeléseket elnézem, ezzel a véleményemmel nem vagyok egyedül. Az történik ugyanis, hogy miközben a legnagyobb félelmeinkről, elhunyt állatainkról, vágyainkról morfondírozunk a játék irányításában, és kicsit elengednénk a görcsös kontrollt, görcsösen ragaszkodtak a fejlesztők ahhoz, hogy a kontrollerhez tapasszanak, és bugyuta, tényleges hozzáadott értékkel nem rendelkező játékmenetet pakoljanak a spirituális, misztikus rétegre. És akkor el kell majd kezdenünk nagyon egyszerű, már a 2000-es évek elején többszörösen meghaladott mechanikákat használva ellenfeleket random hordókkal, épületdarabokkal dobálni, két frémes animációval ütlegelni, még az eredeti Nier által is lekörözött lövedék-kerülgetést játszani - ez pedig tökéletesen töri szét azt a hangulatot, amit a fejlesztőknek a zene, a vizualitás és a párbeszéd kombinációjával felépítették. Ahogyan haladunk előre a játékban, úgy ismétlődik ez a loop: gondolkodós, elmélkedős hangulatba kerülünk, majd ezt elveszik tőlünk. És újra. És újra. Nekem pedig csak egyetlen kérdésem marad: miért?

Van az a fantasztikusan elcsépelt mondás, hogy a kevesebb több lett volna. Utálom ezt használni, mert minden alkalommal, amikor ennek használatára kényszerülök, magam is hurokba kerülök, és mindig leírom, hogy ez egy elcsépelt mondás, DE ITT ÉS MOST pont tökéletesen használható. És tényleg: megint itt vagyok, és megint leírom, hogy a kevesebb több lett volna. Egészen komplex rendszereket alkottak meg a Waking világában belül, különböző sub-képességek, alképességek, pet-típusok, különleges támadások állnak rendelkezésre a választásodtól függően: de őszintén, a játék fejlesztőinek csapatán kívül nem tudok sok embert elképzelni, aki ezt a játékot játszaná újra és újra végig, hogy más és más "buildeket" találjon ki azokra a kihívásokra, amiket tulajdonképpen bárhogyan meg lehet ugrani, és izgalmasabbak nem lesznek a más választásokkor. Ha ezt az egész gameplay-bohóckodást kivették volna a játékból, és az így felszabaduló erőforrást több interakcióra (mármint: nem harcra, de döntési szabadságra) költötték volna, az eredmény egy valóban érdekes, ténylegesen spirituális élmény lett volna.

Így azonban a Waking két szék közt huppant a padlóra: ha a fenti élményre vágyok, beteszek valami ambientet, és meditálok, de ehhez nem kell pörgetni a pécét vagy a konzolt. Ha pedig spirituális szósszal felöntött kompetens akciójátékra vágynék, akkor még mindig ott van a Furi. A Waking valahol elvesztett egy 'L' betűt: Walking-szimulátorként jó lett volna - így egy konfliktusos, felejthető játékként fogok tudni csak gondolni rá, ezt pedig őszintén sajnálom.

Oldern

***Waking | Platform: PC (tesztelt), XO |

Kiadó: TinyBuild; Fejlesztő: Jason Oda |

Megjelenés: 2020. június 18. ***

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Apró bejelentések - ez történt pénteken

Benne: Resident Evil: Survival Unit, Dragon Ball Z: Kakarot, Q Collection, Sonic Racing: CrossWorlds, HellHeart Breaker.

11 órája

All-Star Superman: egy különleges kiadás

Mi az ott az égen? Egy repülő? Vagy egy madár? Nem! A legyőzhetetlen Acélember, ki szinte isteni hatalommal rendelkezik. És akinek most mégis a halállal kell szembenéznie.

19 órája
2

Rooftops & Alleys: The Parkour Game

Michel Losch hiánypótló alkotása bő egy év után kilépett a korai hozzáférés fázisából és vele együtt megérkeztek a konzolos portok is. Sikerült megalkotni a free running elemek "Skate" szintű evolúcióját? Tesztünkből kiderül!

1 napja
3

Leköszön az Anthem, törölt projektek a Techlandnél - ez történt csütörtökön

Továbbá: Helldivers II, Once Human, Destiny: Rising.

1 napja
16

Hatalmas leépítést jelentett be a Microsoft – ez történt szerdán

Továbbá: Bandai Namco újdonságok, 9 Years of Shadows, Donkey Kong Bananza.

2 napja
44

Rise of Industry 2: ráfér még az ipari léptékű fejlesztés

A Rise of Industry első része nem a legegyszerűbb menedzsment játék volt, viszont a kanyarban itt a folytatás, így megnéztük, mire juthat a fotel-businessman 2025-ben.

2 napja
1

VA-sztárok a Dead Take-ben, System Shock 2 utánpótlás – ez történt kedden

Továbbá: Donkey Kong Bananza, WWE 2K25, Day of the Shell, Quit Today

3 napja
3

Új kosárlabdás játék az EA Sportstól, 30 éves az Ace Combat – ez történt hétfőn

Továbbá: Fruitimo, Supervive.

4 napja
9

Ruffy and the RIverside - Kócos kis mackóördög

A 3D platformerek reneszánszát az indie fejlesztők bátorsága és tenni akarása indította be. Most itt a következő cím, ami egy chaotic-good beállítottságú, izgő-mozgó mackóval próbál a szívünkbe zuhanni. Teszt!

5 napja
4

Heti megjelenések

5 napja
1

Still Wakes the Deep: Siren’s Rest – Mélymerülés

A Still Wakes the Deep remekül fogta meg a tengeri terror atmoszféráját, most pedig itt a folytatás egy DLC formájában. Lássuk, merre pihennek a szirének!

6 napja
3

PS5-re költözik a Rennsport, konzolos verziókat kap a Delta Force – ez történt pénteken

Továbbá: Bubble Bobble: Sugar Dungeons, Super Mario Strikers, Turok Trilogy Bundle.

7 napja
9

System Shock 2: 25th Anniversary Remaster

Sokak szerint a modern FPS műfaj többet köszönhet a System Shocknak, mint a többi nagy öregnek együttvéve. Ezen persze lehet vitatkozni, de az tuti, hogy az első két Shock-játék tényleg őrületes innovációkat tartogatott.

8 napja
5

Fókuszban a Capcom Spotlight – ez történt csütörtökön

Továbbá: Death Stranding 2: On the Beach, Spy Drops, Anger Foot, Two Point Museum.

8 napja
4

Stellar Blade x Goddess of Victory: Nikke

A külsős együttműködés után ezúttal hazai pályáról kollaborál a Shift Up, és bővíti a Stellar Blade-et olyan módon, amit talál kevesen gondoltak volna.

9 napja
3

Apróságok a hét közepére - ez történt szerdán

Benne: Senua’s Saga: Hellblade II Enhanced, Neverness to Everness, Everybody’s Golf: Hot Shots, Fatal Run 2089.

9 napja
5

RoadCraft - szurkoljunk együtt!

A SnowRunner és MudRunner játékok neve sokak számára ismerős lehet; most itt a képzeletbeli folytatás, a RoadCraft. Lássuk, mire jutunk, ha aszfaltra megy a játék!

9 napja
9

PlayStation Plus: a júliusi hármas

Egy legendás akció-szerepjáték sorozat legújabb része. Felejthetetlen hegymászás. Féktelen bunyók. Ez várja az előfizetőket a következő hónapban.

2025.06.25.
14

Little Nightmares bejelentések - ez történt kedden

Benne: Little Nightmares III, Little Nightmares Enhanced Edition, Little Nightmares VR: Altered Echoes, System Shock 2: 25th Anniversary Remaster, Pera Coda, Dreams of Another, Painkiller, Rematch, Meta Quest 3S Xbox Edition.

2025.06.25.
9

Cronos: The New Dawn napló, Hytale kasza - ez történt hétfőn

Továbbá: Arc System Works, Dune: Awakening, THQ Nordic, Build a Rocket Boy.

2025.06.24.
3