[Teszt] Dragon Quest I-II-III (Erdrick-trilógia)

Dragon Quest I-II-III (Erdrick-trilógia)

Gamer3652019.10.17. 09:42

Soha nem felejtem el a Dragon Quest XI végét. Tolkien vagy Asimov regényeinek elolvasása, a Suikoden világának felfedezése közben éreztem ugyanezt mint akkor. Én ezt a világot, mitológiáját, történelmét szeretném teljes egészében megismerni! Sóvárogva néztem végig a polcomon, ahol szépen sorakoznak a számozott Dragon Questek. VII-VIII-IX. rész? Kiváló mindegyik, de ezek önálló epizódok, nem kapcsolódnak egymáshoz vagy a sorozat előző részeihez. IV-V-VI? Ezek alkotják a Zenithia-trilógiát, fantasztikus sorozat, főleg az ötödik rész, de ezek sem kapcsolódnak a DQXI-hez - bár vannak ellenkező rajongói teóriák. És akkor ott van az első három epizód, közkedvelt néven az Erdrick-trilógia, ami soha nem jelent meg angol nyelven Európában. Talán nem túl nagy spoiler ha elárulom, hogy az első három rész szorosan kapcsolódik nemcsak egymáshoz, de a XI.-hez is (hogy mi módon, az maradjon titok). A XI-et befejezve tehát elemi erővel jött az érzés, nekem ez a trilógia kell. Így teljesüljön minden kívánságom, mert szeptember végén Switch-re megérkezett az első három Dragon Quest. Több mint 30 évet kellett várni Európában, hogy angol nyelven is kijöjjön konzolra az első három DQ, így nagy örömmel álltam neki a kalandnak.

Az ilyen kiadásoknál a csalódás veszélye mindig fenn áll. Az első három Dragon Quest eredetileg NES-re jelent meg. Ha a NES verziót jött volna Switch-re, biztosan csalódott lennék. A maguk eredeti 8 bites formájában ezek a játékok nem túl élvezetesek ma már. Szerencsére azonban az első három DQ-ból készült SNES remake-ek sokkal emészthetőbbek, mi több élvezetesek. A SNES változatok kaptak annak idején mobilos portot, ezek jelentek meg most Switch-re. Most biztosan sokan felsikoltanak fájdalmukban, legalábbis amikor a „mobilos port” elhangzik, a konzol játékosok pavlovi reflexei beindulnak, és nem azért mert ez a szókapcsolat a minőség szinonimája lenne. Én azonban azt mondom, nem olyan rossz a helyzet. Nyilván én is annak örültem volna, ha a DQ 25. évfordulójára megjelent Wii-s kiadást (KATT!) kapjuk, választható SNES/NES esetleg mobil verziókkal. De annak is örülni kell, hogy végre eljutott ide a három játék. A mobil változat jelen esetben egyáltalán nem vészes, Hideki Kamiya kiborulása (KATT!), bár nyomokban tartalmaz igazságot, erős túlzás volt. Az első három DQ szép játék. Ha az ember a DQXI 2D módjáról érkezik, akkor is pofás, főleg a harmadik rész. A mobil verzióhoz készült karakterek is rendben vannak, egyedül a szörny animációk hiányoznak. A hiánylistán ott van a harmadik részből az intró hiánya (ezért kár) és néhány hiányzó mini játék is. Van viszont quick save funkció, ami illik a Switch-es habitushoz is.

De milyen JRPG-ként az Erdrick-trilógia? Nyilván vannak olyan elemei, amelyek nem öregedtek túl jól, az elképesztő sűrű random harc vagy a DQ szinten is szimplább sztori ilyen lehet. Összességében jó volt elmerülni bennük. Az első két rész inkább hardcore fanoknak ajánlható, a harmadikat azonban bátran kipróbálhatják, az old-school JRPG stílus rajongói. Kezdjük az elején. Az első részt nagyon izgalmas kézbe venni. A Dragon Quest volt az első JRPG, azért ezt mégiscsak történelmi pillanat kipróbálni. Itt kezdődött minden. A remake ellenére is érezzük, hogy ez inkább egy történelmi relikvia. Elidőzve vele, nagyon jól működik még ma is, a Dragon Quest hangulat alapjai tökéletesen ott vannak, de azért látszik rajta a kor. Nem is túl hosszú, 9-10 óra alatt végezni lehet vele. A DQII sikerrel vitte tovább az első alapjait, például majd kétszer olyan hosszú mint az első, és ha az bejött, akkor ez sem fog csalódást okozni. A Dragon Quest III kategóriákkal jobb az első kettőnél. A DQIII már elkezdte kinőni a gyerekbetegségeket, születésével nemcsak az első modern DQ, de az első modern JRPG is lett egyben. Sokan a legjobb részként hivatkoznak a harmadikra, nem véletlenül. A sztori sokkal összetettebb, a harci és fejlesztési rendszer pedig a későbbi idők kasztrendszerét idézi, komplexitása ma is rendben van. A grafikája is ennek a legszebb, a zenéje fantasztikus, és ez már hoz egy masszív 30 órás játékidőt is. Ha tehát bírod a JRPG-ket és csak egy játékot húznál be a háromból, akkor mindenképpen a harmadik legyen az.

Jól esett az első három DQ-val nyomulni. Egy kicsit nosztalgikus volt a SNES-es időket idéző grafika, zene és sztori miatt. Az meg egy külön élvezet, hogy jobban megismerhettem Erdrick világát. Ráadásul mind a három játékban ott az utánozhatatlan Dragon Quest hangulat és érzés, ami tökéletesen elviszi a hátán az egészet. Nem szoktam ilyet kérni, de minden Dragon Quest rajongót arra biztatok, hogy a sorozat nyugati jövője érdekében vegye meg ezeket a portokat. Nem tökéletesek, lehetett volna nagyon sokat csiszolni rajtuk, mégis kellemes és szórakoztató darabok. A sorozatra pedig bőven ráfér a siker, végre itt nyugaton is.

Veres Miki

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Apró bejelentések - ez történt pénteken

Benne: Resident Evil: Survival Unit, Dragon Ball Z: Kakarot, Q Collection, Sonic Racing: CrossWorlds, HellHeart Breaker.

15 órája

All-Star Superman: egy különleges kiadás

Mi az ott az égen? Egy repülő? Vagy egy madár? Nem! A legyőzhetetlen Acélember, ki szinte isteni hatalommal rendelkezik. És akinek most mégis a halállal kell szembenéznie.

1 napja
2

Rooftops & Alleys: The Parkour Game

Michel Losch hiánypótló alkotása bő egy év után kilépett a korai hozzáférés fázisából és vele együtt megérkeztek a konzolos portok is. Sikerült megalkotni a free running elemek "Skate" szintű evolúcióját? Tesztünkből kiderül!

1 napja
3

Leköszön az Anthem, törölt projektek a Techlandnél - ez történt csütörtökön

Továbbá: Helldivers II, Once Human, Destiny: Rising.

1 napja
16

Hatalmas leépítést jelentett be a Microsoft – ez történt szerdán

Továbbá: Bandai Namco újdonságok, 9 Years of Shadows, Donkey Kong Bananza.

2 napja
44

Rise of Industry 2: ráfér még az ipari léptékű fejlesztés

A Rise of Industry első része nem a legegyszerűbb menedzsment játék volt, viszont a kanyarban itt a folytatás, így megnéztük, mire juthat a fotel-businessman 2025-ben.

3 napja
1

VA-sztárok a Dead Take-ben, System Shock 2 utánpótlás – ez történt kedden

Továbbá: Donkey Kong Bananza, WWE 2K25, Day of the Shell, Quit Today

3 napja
3

Új kosárlabdás játék az EA Sportstól, 30 éves az Ace Combat – ez történt hétfőn

Továbbá: Fruitimo, Supervive.

4 napja
9

Ruffy and the RIverside - Kócos kis mackóördög

A 3D platformerek reneszánszát az indie fejlesztők bátorsága és tenni akarása indította be. Most itt a következő cím, ami egy chaotic-good beállítottságú, izgő-mozgó mackóval próbál a szívünkbe zuhanni. Teszt!

5 napja
4

Heti megjelenések

5 napja
1

Still Wakes the Deep: Siren’s Rest – Mélymerülés

A Still Wakes the Deep remekül fogta meg a tengeri terror atmoszféráját, most pedig itt a folytatás egy DLC formájában. Lássuk, merre pihennek a szirének!

6 napja
3

PS5-re költözik a Rennsport, konzolos verziókat kap a Delta Force – ez történt pénteken

Továbbá: Bubble Bobble: Sugar Dungeons, Super Mario Strikers, Turok Trilogy Bundle.

7 napja
9

System Shock 2: 25th Anniversary Remaster

Sokak szerint a modern FPS műfaj többet köszönhet a System Shocknak, mint a többi nagy öregnek együttvéve. Ezen persze lehet vitatkozni, de az tuti, hogy az első két Shock-játék tényleg őrületes innovációkat tartogatott.

8 napja
5

Fókuszban a Capcom Spotlight – ez történt csütörtökön

Továbbá: Death Stranding 2: On the Beach, Spy Drops, Anger Foot, Two Point Museum.

8 napja
4

Stellar Blade x Goddess of Victory: Nikke

A külsős együttműködés után ezúttal hazai pályáról kollaborál a Shift Up, és bővíti a Stellar Blade-et olyan módon, amit talál kevesen gondoltak volna.

9 napja
3

Apróságok a hét közepére - ez történt szerdán

Benne: Senua’s Saga: Hellblade II Enhanced, Neverness to Everness, Everybody’s Golf: Hot Shots, Fatal Run 2089.

9 napja
5

RoadCraft - szurkoljunk együtt!

A SnowRunner és MudRunner játékok neve sokak számára ismerős lehet; most itt a képzeletbeli folytatás, a RoadCraft. Lássuk, mire jutunk, ha aszfaltra megy a játék!

2025.06.25.
9

PlayStation Plus: a júliusi hármas

Egy legendás akció-szerepjáték sorozat legújabb része. Felejthetetlen hegymászás. Féktelen bunyók. Ez várja az előfizetőket a következő hónapban.

2025.06.25.
14

Little Nightmares bejelentések - ez történt kedden

Benne: Little Nightmares III, Little Nightmares Enhanced Edition, Little Nightmares VR: Altered Echoes, System Shock 2: 25th Anniversary Remaster, Pera Coda, Dreams of Another, Painkiller, Rematch, Meta Quest 3S Xbox Edition.

2025.06.25.
9

Cronos: The New Dawn napló, Hytale kasza - ez történt hétfőn

Továbbá: Arc System Works, Dune: Awakening, THQ Nordic, Build a Rocket Boy.

2025.06.24.
3