Harmadik szcenáriójához érkezett a nagyot vállaló videójátékos gyűjtemény, mely a vérbeli shmupokat is gyártó japán Irem történelmét hivatott bemutatni.
Az egyetlen probléma azonban az, hogy nyilván a dokumentumfilm-sorozatok sem 5-10 epizódon keresztül húzzák a nézők agyát és azt a bizonyos visszatekintést egy bizonyos vállalatról vagy termékről, ráadásul a csatorna előfizetését sem kell minden egyes epizódnál befizetni.

Spoiler alert! Az Inin kiadó segítségével kigyúrt rétestésztának minden egyes epizódja mindössze három játékot tartalmaz a japán Irem kínálatából, ami igazából csak két dologra jó: minél tovább és minél jobban megfejni a retró játékok rajongóit.
Szelet(ke) a történelemből
Emlékszel még azokra az időkre, mikor a C64-es Pitfall!-t, vagy éppen Lode Runnert betöltötted? Vagy mikor játékteremben megláttad a Golden Axe-et, a Moon Patrolt vagy az R-Type-ot, és az első 20-ast dobtad be rá? Nos, mindkét esetben találkoztál a hetvenes és a kilencvenes évek közepe között videójátékokat készítő vállalat szoftvereivel – ha nem tudod, melyek voltak azok, akkor a házi feladat ennek utánanézni. Ha pedig ez is megvolt, akkor jöhet az ismétlés vagy a pótlás: egyfelől manapság már kiváló épített kabinetek és retró konzolok kaphatók a valaha készült összes játéktermi rommal. Másfelől meg, ha valaki elég türelmes, akkor az Inin is tesz a hiánypótlásért a modern platformokra megjelenő Irem Collection című sorozattal, mely az első (Image Flight I-II, X-Multiply) és második (Air Duel, GunForce 1-2) rész után egy újabb csomaggal jelentkezett.
Az Irem Collection 3 pedig ismételten három produkciót tartalmaz, ami a Battle Choppers (1987), a Dragon Breed (1989) és a Mystic Riders (1992). A trió vérbeli shmupok formájában teríti be ellenfelekkel és lövedékekkel a képernyőt, vagyis inkább egy részét – hiszen természetesen van választható háttér és képarány, modern és klasszikus mód, valamint néhány cheat is. Ha azonban valaki trófeákat szeretne, akkor inkább kösse fel a gatyáját, és bármelyik versenyzőről van szó, csalások helyett a saját képességeit csiszolja addig, míg meg nem küzd az egyébként néha brutális kihívással.
A Battle Choppers egyébként egy érdekes shooter, amelynél időnként visszább vesznek a tempóból, így még akár nézelődni és felfedezni is lehet. A Japánban Mr. Heli nevű játék egészen izgalmas, noha igazán komoly egyéniséggel éppen úgy nem rendelkezik, mint a Cotton-szériát szó szerint varázslatosan lemásoló Mystic Raiders. Ezen pároshoz csatlakozik a Dragon Breed, amelyben hősünk egy sárkányon lovagolva és repkedve lő szitává minden ellenfelet, emellé ráadásul a sárkány törzsét és farkát is mozgathatjuk, ami amúgy kiváló védelmi mechanizmus – elvégre ügyesen és megfontoltam mozogva a támadások és ellenfelek jelentős részét hatástalaníthatjuk.
Egy meglehetősen kis szelet
De! Akármennyire jó móka 40-50 éves arcade játékokkal keresztül lövöldözni a képernyőt, azért az Irem Collection 3 továbbra is csak három old school produkciót tartogat, méghozzá ehhez képest nem kevés pénzért. A 25 eurós csomagok szerintem pofátlanul túl lettek árazva, epizódonként 10 ezer forintért semmi olyat nem kínálva, ami ezt a piaci szegmenst tekintve kiemelkedő lenne.
Míg mások egy új játék árán lényegében egy keretprogramba sűrítik az adott kiadó vagy sorozat szinte teljes felhozatalát, itt hármasával tötymörgünk, már egy tripla A-s cím értékében. Míg más retró kollekció kabinetfotókat, szóróanyagot, dobozképeket és zenét is tartalmaz, addig itt semmi extrát nem találunk. És ha már valaki retró-rajongó, akkor szerintem ez a legfájdalmasabb pont.
Mert hiába profi az emuláció, hiába akadnak a csomagokban modern konzolon hivatalosan még soha meg nem jelent videójátékok, valahogy nem érződik ezek szeretete, csak az igyekezet, hogy az Irem-presztízs sorozattal minél nagyobb bevételre tegyen szert a kiadó. Jó ez így is, néha kimondott gyöngyszemekkel – csak éppen lehetne jobb is. És ez szerintem a komplett 2020-as évek jelmondata is lehetne.
PLATFORM: Xbox (One és Series), PlayStation (4 és 5), Nintendo Switch | KIADÓ: Inin Games | FEJLESZTŐ: Irem | MEGJELENÉS: 2025. július 1. | ÁR: 25 EUR