Ennyit fogyaszt a PC és a videojáték-konzol: itt a gamer rezsi-kiszámoló!

Ennyit fogyaszt a PC és a videojáték-konzol: itt a gamer rezsi-kiszámoló!

mcmackoGéczy Attila2022.11.25. 23:00

2022 sok szempontból felforgatta a mindennapjainkat, és ahogy a hűvösebb időszak beköszönt, a rezsi kérdés is sokaknál előtérbe került. A hobbink sem marad ki a jóból, révén minden eszközünk árammal működik, úgyhogy gyorsan csináltunk egy kis fejszámolást, hogy kemény Forintokban értelmezve mibe is kerül nekünk most télen a hobbink működtetése. Még jó hogy nem steampunk géppark formálja az aktuális idősíkot, ami a gázfogyasztásunkat tolná meg, de azért jobb így is észnél lenni.

A számoláshoz összeszedtük a hazai családoknál előforduló konzolmasinákat a Nintendo Switch-től a legerősebb PlayStation 5/Xbox Series vonalig. Mellécsaptuk a PC-s felhozatal háromféle megközelítését, és a végén megnéztük azt is, hogy a különböző kijelzők hogy módosítják a fogyasztást.

Ehhez a legegyszerűbb számításokat végeztük a kommersz módon csak „energiafogyasztás”-ként megnevezett, Watt [W] alapú teljesítmény értékek alapján (nem számolva semmilyen további finomhangolást).

A Watt-okat időbeli skálán a fogyasztás során is értelmezett kWh értékre, azaz „kilowattóra” elektromos munkára számoljuk át, amiből következik a fogyasztás költségvonzata is.

A REZSIALAP

Mivel a kalkulációkat többféle megközelítésben is el lehetne végezni, mi az általános „A1” – egy zónaidős, lakossági, általános definícióval számolunk, a megszokott Ft/kWh alapú vonatkoztatásban. Ebben nincsenek benne a két zónaidős felhasználók, az időszakos elszámolások, helyi specialitások, az adott esetben megújuló forrásból nyert támogatások. A rendszerhasználati díjat és az áfát pedig beleszámoltuk a Ft/kWh bruttó összértékbe, amivel a lenti számértékek jönnek ki.

Ezek alapján a rezsicsökkentett alapot 36 Ft/kWh-ban vettük fel. Forrás 1; Forrás 2.

A rezsicsökkentés nélküli, átlag feletti fogyasztást 70,1 Ft/kWh-ban értelmeztük. Forrás 2

KONZOLOK ÉS PÉCÉK

A kalkulációkhoz a következő gép- és konzoltípusokat vettük figyelembe.

  • Xbox One S (Forrás 3)
  • Xbox One X (Forrás 4)
  • Xbox Series S (Forrás 5)
  • Xbox Series X (Forrás 6)
  • Playstation 4 (két féle változatban: CUH-1016A, CUH-22XX) (Forrás 7)
  • Playstation 4 Pro (CUH-72XX) (Forrás 7)
  • Playstation 5 (CFI-1116A) (Forrás 7)
  • Nintendo Switch kézben és dokkolva (Forrás 8; Forrás 9)
  • Steam Deck kézben és töltőről (saját mérések alapján)
  • Egy gaming PC becsült 500 W fogyasztású „modell konfigurációval” (Forrás 10)
  • Egy gaming laptop (Dell Alienware, 180 W-os tápegységgel)

Ezek alapján a következő fogyasztási táblázatot állíthatjuk fel, természetesen a fentebb is említett Watt-ban értelmezve a fogyasztást. A kikapcsolt állapot során is fogyasztanak a berendezéseink, emellett természetesen van egy kvázi idle-állapot, amikor a gép bekapcsolva van, de legfeljebb csak valami kis könnyű tevékenységet végzünk rajta (pl. office használat, böngészés, vagy menüben lépkedés). A teljes iram pedig értelemszerűen azt jelenti, hogy a masina teljes erekéből az épp aktuális csúcsjátékot futtatja.

Megjegyzés: A Nintendo Switch OLED változata egy picivel kevesebbet fogyaszt, de abban maradunk, hogy a tömegében jobban elterjedt régi masinát vesszük alapul. Ugyanígy, az Xbox gépeknek létezik különféle energiamegtakarító lehetősége, de ez főleg a standby/kikapcsolt állapotok fogyasztására, és a bootolásra vonatkozik, úgyhogy nem kavartunk bele extra lehetőségeket, maradtunk a klasszikus rögzített eseteknél.

SZÁMOLJUK KI A FOGYASZTÁST!

A fenti feltételek mentén elvégezzük a számítást, napi 4 óra játék esetére, ahol a gép folyamatosan pörgeti a kedvenc játékunkat. A hónapos értéket 30 napra értelmezzük, ahol minden nap azonosan 4 óra igénybevételnek van kitéve a gép.

Az eredmények önmagukért beszélnek. Az Xbox-PlayStation vonal nagyságrendileg hasonló eredményeket produkál, de érdemes közelebbről is megnézni a költségeket, amelyek nagyjából 250 és 1700 Ft között mozognak.

Az Xbox Series S és One S gépek verik az alap konzolok mezőnyét, ahová még becsatlakozik a PS4 Slim is a maga mérsékelt fogyasztásával. Rezsi átlag alatt ezek a konzolok körülbelül havi 300-600 Ft költséget jelentenek önmagukban. A masszívabb gépek éhségét pedig 600-1700 Ft köré lőhetjük be, ahol a PS5 a csúcstartó. Érdekes látni, hogy körülbelül 2x-es szorzó van Series S és Series X gépek között, de ugyanez egy picit hangsúlyosabban elmondható a Slim PS4 és a PS5 között is.

Ezután jön a döbbenet, a Nintendo Switch és a Steam Deck kézikonzolok nagyjából az egy csomag rágógumi, vagy egy automatás kávé költségébe kerülnek havi bontásban, napi 4 óra játékot számítva. A „kézben hordott” Switch és Deck persze nem valós fogyasztási eseteket mutatnak, hiszen a konzolokat utána fel kell tölteni, de dokkolva vagy töltőről általában ezek a masinák többet esznek, mintha csak simán feltöltenénk és fogyasztanánk őket. A Switch dokkolva 77 Ft/151 Ft költségét csak kicsit tetézi a Steam Deck a maga „vaskosabb” 108 Ft/210 Ft-jával. A pláne? Ezekben a gépekben van beépített kijelző, hangfal, tehát nincs további járulékos költség, és a fogyasztást tovább lehet csökkenteni különböző trükkökkel. Vannak háztartások, ahol az utolsó fillért is fogni kell, a hordozható móka energiaigénye és az ebből fakadó rezsiköltség a mai átlagárakat tekintve szinte minimális. (A teljesség igénye nélkül mondjuk ezt, a Switch konzol- és a játékok átlag árát, tehát egyfajta bekerülési költséget most nem számítva…)

Ezekkel szemben a Gaming PC kiveri a plafont. Direkt nem is ábrázoltuk a tetejét, annyira torzítana az ábra a kisfogyasztású eszközökkel szemben. A Gaming PC 2100 Ft/4200 Ft fogyasztást zúz be, ami nagyjából most egy vastagabb menüvel behúzott mozizásnak felel meg, a nagyságrendeket tekintve. A gaming laptop teljesen egy kategóriába esik a konzolokkal a maga 750 Ft/1500 Ft körüli nagyságrendjével.

Természetesen a számok lineárisan skálázódnak, ha ettől több/kevesebb órát játszunk. Tehát ha napi 1 óra a jellemző játék, akkor a fenti ábra értékeit a 4 órához képest néggyel kell osztani. Ha napi 8 órát pörgetjük a konzolt (speciális esetben, de elképzelhető olyan családoknál, ahol a gyerekek adják egymásnak és a szüleiknek a kontrollert), akkor kétszerezni kell a fenti számokat.

A nyugis standby és idle értékeket nem részletezzük külön, legyen elég annyi, hogy az átlag napi költség a kikapcsolt (standby állapotnak) 1 Ft körül van (havi szinten az 30 Ft). Ha idle módban járatjuk a gépeket a napi fogyasztás megáll 20 Ft körül (PC-n jellemzően ez már szignifikáns, napi 80 Ft körüli költséggel jár) – a rezsicsökkentés nélküli árakat feltételezve.

KIJELZŐVEL EGYÜTT

A teljesség kedvéért a játék mellé hozzászámoltuk a monitor/televízió fogyasztásigényét is, ezt külön ábrán prezentáljuk lentebb.

A fogyasztási értékeket az adatlapi „worst-case”, azaz a legenergiaigényesebb esetekre számoltuk, az értékek ettől jellemzően lehetnek alacsonyabbak is.

Az elvi kalkulációkhoz választottunk egy random 24”-os monitort, amely a Samsung F24T350 típus lett. Ennek elvi fogyasztása 25 W. A televízióknál két kategóriát is kiválasztottunk. Egyrészről egy Sony Bravia Smart LED televíziót 108 cm (~43 inch) átmérővel (KD43X72K), és egy LG Oled tévét 140 cm (azaz 55 coll) átmérővel (OLED55C12LA) Az előbbi fogyasztása 54 W speciális esetben, az utóbbi 171 W-ot is képes felvenni, ha HDR módban ketyeg.

Fontosnak tartjuk azt is megjegyezni, hogy a további extra perifériákat, házimozi-rendszert, soundbar egységet nem számoltunk, mert ezek a televízió-kijelző pároson felüli extra igénynek számítanak, nem adnak hozzá a kötelező minimumhoz. Illetve a Gaming PC teljesítményfelvételéhez hozzátartozhat egy headset vagy egy kisebb hangfal is.

A fenti adatokból kiszedtük a Switch és a Steam Deck hordozható lehetőségét, révén ott semmilyen formában nincs szükség külső kijelzőre, a Deck-et és pl. egy laptopot viszont simán kiküldhetünk akár egy nagyképernyős televízióra is, ha úgy hozza kedvünk…

Az eredményekből látszik, hogy a képernyő jelentősen megdobja a költségeket, pláne, ha OLED kijelzővel játszunk, amely az Xbox One S költségét (~500 Ft, átlag feletti rezsivel számolva) feltornássza 1500 Ft-tal, ha az átlag feletti az áramfogyasztásunk. Ez az érték szerencsére konzekvensen áll az összes konzolhoz. Legrosszabb esetben a monitor kb 200 Ft-tal, az LCD televízió kb. 450 Ft-tal, az OLED televízió 1500 Ft-tal nehezíti meg a pénztárcánkat.

ÖSSZEGEZVE

Osztottunk-szoroztunk, és arra jutottunk, hogy a szórakozásunk költsége még akkor is moderált tud lenni, ha valaki a legrosszabb esettel, a Gaming PC-vel kalkulál. De nem minden fekete és fehér.

A konzolok havi költsége legrosszabb esetben is, kijelzővel együtt megáll nagyjából 3000 Ft környékén, ha pedig az együttállás megfelelő, akkor 1500 Ft környékén megússzuk használatukat. A Nintendo Switch és a Steam Deck egyértelműen ár-érték bajnokok, amelyek energia-költsége nagyságrendileg hasonló egy telefonhoz.

A Gaming PC már más kérdés – bár egy laptopot valós szcenárióban megúszhatunk havi 1500-2000 Ft-ból, egy asztali hadihajó már akár 5-6000 Ft környékéig tornászhatja a havi költségeinket.

Természetesen a hobbink egyéb költségeit (SW, előfizetések), és a szórakoztatás többi alternatíváját (streaming előfizetések, mozijegyek, netszolgáltatás) figyelembe véve egy nagyságrendben vagyunk. Ha csak az elemi energiaszükségletet vesszük figyelembe, konzolokkal egy-két kifőzdés ebéd árát kell leszurkolnunk.

De van egy másik megközelítés is, aminek sokan nem fognak örülni.

Jelesül az, hogy a rezsicsökkentett értékek 2523 kWh/év alatt esedékesek. Ez havi 210 kWh-t jelent, ami forintra számítva 7569 Ft - itt billen a számítás alapja. Innen nézve mindjárt nem olyan rózsás a helyzet, ugyanis napi 4 órával számolva, kijelzőt is belekalkulálva a következő arányokat kapunk ehhez az értékhez...

Feltételezve azt, hogy éppen átbillentünk a kereten, napi 4 órával a konzol+tévé párossal simán a keret negyedét felhasználtuk, bizonyos esetben az érték akár 30-40% köré is eshet.

A gaming PC itt is meglepő arányokat képes villantani, de meg egy OLED televízióra dokkolt Switch is komoly fogyasztásnak tűnhet napi négy órában.

Bár elsőre nem tűnik soknak a gépeink és kijelzőink fogyasztása, nem elhanyagolható értékeket kaptunk - ténylegesen számolni kell tehát a videojáték rezsiköltségével. Emellé jön a pincében járatott fagyóláda, az úgy felejtett régi izzók, elektromos fűtőtestek, sütők és egyéb nagyfogyasztók. Csak győzzük kalkulálni...

És még egy gondolat a cikk végére. A téli időszakban a konzolok és pécék által felzabált energia nem elhanyagolható része hővé alakul, ami pedig a fűtésünket könnyíti ki. Ez is valami, nem?

További irodalom: Katt! PS5 FLIR felvétel: Digital Foundry | LG OLED kép: Business Insider/LG | Konzol kép: Insider

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Borderlands 4 State of Play, leépít az EA - ez történt kedden

Továbbá: Wuchang: Fallen Feathers, Against the Storm, Splitgate 2, Duck Detective: The Secret Salami, Duck Detective: The Ghost of Glamping, The Siege and the Sandfox.

23 órája
11

Glorious Model I2 egér - gyors, könnyű és roppant kényelmes

A Glorious mindig is próbálkozott az ár-érték arány finom balanszát megtalálni, és többnyire sikerül is nekik ez a mutatvány. A mostani vezetékes egér is pont egy ilyen középpontban landol. Tudása remek, fogása kényelmes, ára jó helyre van belőve. Kell ettől több egy perifériától?

1 napja
5

Steel Seed

Nagyszabású, jól felépített és hangulatos világokra akkor is szükség van, ha a készítők bőven megelégszenek azzal, hogy több száz óra helyett “csupán” 1-2 hétvégére szeretnének minket szórakoztatni.

1 napja
1

Kisebb bejelentések - ez történt hétfőn

Benne: Mycopunk, Elden Ring, Bridge Constructor Studio, VIractal, Eternal Evil, Crystal of Atlan, Little Kitty, Big City.

1 napja
1

Ian Livingstone - A Végzet Erdeje

Folytatjuk a magyar nyelven megjelenő lapozgatós könyveket bemutató sorozatunkat egy újabb darabbal, "A Végzet Erdejével" Ian Livingstone-tól.

2 napja
3

Heti megjelenések

2 napja
1

Post Trauma

Régimódi túlélő-horror modern köntösben? Ezt már sokszor hallottuk - nézzük, mit tud ehhez a kiindulási ponthoz hozzátenni a Red Soul Games első játéka, a Post Trauma.

3 napja
8

Lushfoil Photography Sim

Az ausztráliai Matt Newell egyszemélyes szerelemprojektje a túrázás és a tájfotózás hangulatát igyekszik digitális formába önteni a legújabb Unreal technológia segítségével. Sikerült neki?

4 napja
1

Apróságok zárásként - ez történt pénteken

Benne: Street Fighter 6, Double Dragon Revive, Resident Evil 4, Doom: The Dark Ages, Tainted Grail: The Fall of Avalon, Clair Obscur: Expedition 33.

4 napja
2

The Talos Principle: Reawakened

Több mint tíz év és egy folytatás után a Croteam visszatért az első The Talos Principle-höz. Hogy volt-e értelme? A választ a frissen megjelent Reawakened kiadás adja meg.

5 napja
5

Premierdátumok egy csokorban - ez történt csütörtökön

Benne: FBC: Firebreak, Frostpunk 1886, RoboCop: Rogue City – Unfinished Business, EA Sports FC 25, Madden NFL 26, College Football 26, Clair Obscur: Expedition 33, The First Berserker: Khazan.

5 napja
5

Ghost of Yōtei megjelenés - ez történt szerdán

Továbbá: Dead as Disco, Sonic x Shadow Generations, Spiritfall, Rooftops & Alleys, Chickenhare and the Treasure of Spiking Beard, Haneda Girl.

6 napja
3

Forza Horizon 5 - A PlayStation változat

Közel négy évvel azután, hogy felhúzták a Playground Games versenysorozatának következő állomását, most először a PlayStation tulajdonosok is meghívót kaptak Mexikóba.

7 napja
25

Clair Obscur: Expedition 33

Az idei legvártabb címem volt a Clair Obscur: Expedition 33, ez a festményszerű és egyedi stílusú szerepjáték, amelyről egy kis francia csapat első játéka. A szívfacsaró történeten és a szürreális helyszíneken túl a valós idejű mechanikákkal felturbózott körökre osztott harcok miatt függtem rá teljesen.

7 napja
67

Oblivion Remastered és Top Hat Studios kínálat - ez történt kedden

Benne: Bombshell Blitz, Labyrinth Of The Demon King, Silly Polly Beast, Motorslice, Trident’s Tale, The Guiding Spirit.

7 napja
10

5 dolog, amit tudnod kell az Onimusha 2 felújításáról

Az első rész néhány évvel ezelőtt megjelent felújítását követően az Onimusha 2: Samurai’s Destiny is újrahangszerelt kiadást kap, és bár a megjelenésig kerek egy hónap még hátravan, már most belepillanthattunk a remastered verzióba. Nézzük, milyen újdonságok várnak ránk!

8 napja
6

Hollywood Animal - Szennyes lelkű angyalok

Én tuti jobb filmeket készítenék! - szinte biztos, hogy te magad is mondtál már hasonlót, a Hollywood Animal-ben pedig (részben) választ kaphatsz arra, hogy valóban helyt tudnál-e állni ebben az iparágban.

8 napja
6

Bethesda érdekeltségek - ez történt hétfőn

Benne: Doom: The Dark Ages, Riven Crown, The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered, Knock on the Coffin Lid, Quantic River, Dragon Ball: Sparking! ZERO.

8 napja
3

Heti megjelenések

9 napja
10

Blue Prince - Kell egy ház!

A játékipar egyik igen gyakran hangoztatott mondása szerint a kreatív ötleteket napjainkban a független fejlesztőknél érdemes keresni, az AAA kategóriás kiadók ugyanis már csak a biztosra mennek. És mennyire igaz ez a Blue Prince esetében is. Teszt!

2025.04.20.
19