[Teszt] Overland

Overland

LotharFuchs Róbert2019.10.07. 22:00

Az Overland mögötti vízió meglehetősen egyszerű: mind látványban, mind érzetben egy minimalista prezentációban próbára tenni a játékos logikai képességeit. Formailag egy poszt-apokaliptikus road tripről van szó, ahol a túlélőket egy Amerikán átívelő kocsikázásra kényszerít egy idegen, és meglehetősen rosszindulatú faj inváziója.

Az egyik vezérelv, hogy nincs túlbonyolítva. Legyen szó emberről, vagy kutyáról, (szinte) mindenki csupán két akcióponttal rendelkezik, ami egyben életerő kapacitás is. Majdnem minden tevékenység egy pontba kerül, vagyis a tervezés fontos. Ami el is várható egy körökre osztott játéktól, azonban a túlélő jelleg szándékosan a kiszolgáltatottság érzését sulykolja. A gyilkolás például, mint olyan, egy utolsó utáni opció: fegyver szükséges hozzá, melyek többsége gyorsan amortizálódik, és ami ennél is nagyobb baj, hogy az idegenek ezt erősítéssel torolják meg. Ez máris hangsúlyozza a túlélő koncepciót… és ennél csak rosszabb lesz.

Egy-egy karakter csupán egy eszközt tarthat magánál (kivéve, ha hátizsákja van), és a három különböző jármű is erősen limitált ilyen téren, amit egy esetleges tetőcsomagtartóval lehet csupán feltornázni. Nincsenek tapasztalati pontok, se karakterfejlesztés, embereink véletlenszerűen sorsolt vonásokkal indulnak, melyek fixek maradnak a tengerpartot jelentő célig… vagy sajnálatos halálukig. Az üzemanyagot patikamérlegen méri a játék, márpedig ez nem csak a továbbjutáshoz létfontosságú, de ahhoz is, hogy a térképes szekcióban dönteni tudjunk több úti cél között. Ha nincs szerencsénk, az opciók ablakai könyörtelenül bezáródnak, üres tankhoz közeli állapotban pedig egyenesen szívatni kezd a játék. Ilyenkor speciális pályákra dob, melyek jóval nehezebbek az átlagnál, ám mégse adnak elég benzint a talpra álláshoz. Első végigjátszáskor nagyjából 30 alkalommal kellett kivergődnöm ebből a gödörből, ami egyáltalán nem volt szórakoztató.

A random generált pályák relatíve kicsik, ami a már említett kevés akcióponttal kombinálva megfontoltságra kényszerítenek. Ez azonban nem könnyű feladat, miután maguk az ellenségek lépéssorrendje nem kitanulható, sőt, mozgásuk is eltérő lehet két ugyanolyan szituációban. Tereptárgyakból akad bőven, melyek bár jobb esetben értékes, vagy kevésbé hasznos tárgyakat rejthetnek, nem ritka az sem, hogy akadályként funkcionálnak a csapat autójának. Az egész egy nagy lutri, ami sokszor azt eredményezi, hogy vagy nem éri meg kockáztatni értük, vagy előbb fel kell térképezni a terepet, aztán... újra nekifutni. Bizony, ugyanis megjelenés után úgy döntöttek, hogy az alapvetően roguelite rendszerbe újrakezdés opciót raknak. És ez az egyik olyan húzás, ahol tetten érhető az Overland legnagyobb hibája: a játékmenet kiforratlan. A felszerelések használhatóságukban is nagyon vegyes képet adnak. Például három fejezeten át cipeltem magammal teljesen feleslegesen egy cserepes növényt, annak reményében, hogy egy pihenőhelyen más túlélőkkel elcserélhetem valami hasznosabbra. Végül ott kellett hagynom, mert táborba sok-sok óra után sem botlottam, ellenben a krónikus benzin hiány már olyan méreteket öltött, ami nem volt vicces. Ja, és ezt a szánalom naftát is csak a következő pályán tudtam a kocsiba tölteni, annyira kimért volt a szituáció... ami szimplán logikátlan és bosszantó, miután két pálya között elvileg a csapat tábortűznél pihen.

És ez még nem minden, ami nem stimmel. Nem arról van szó, hogy az Overland egy rossz játék lenne, és az is világos, hogy az ismeretlenben való küzdelem az elképzelés szerves része, de per pillanat a csiszolatlan mechanikái miatt sokszor igazságtalan és frusztráló. A potenciál ott van benne, ám a problémákat jól mutatja, hogy a megjelenés óta megjelent patchekbe az újrakezdésen kívül más, az alapokat is újrarendező elemek kerültek (például szörnyeket egy körre megbénító események). Ami persze a maga módján dicséretes, hisz némi optimizmussal értékelhető a közösségre való odafigyelésként, ugyanakkor emiatt a jelen állapotában nehéz ajánlani. Már csak azért is, mert a 21 eurós árcédulájával olyan címekkel szállt ringbe, mint a sokban hasonló (és nem mellesleg zseniális) Into the Breach, vagy a poszt-apokaliptikus road trip életérzést ügyesem megragadó Death Road to Canada, melyek nem csak hogy jobbak nála, de tartalmasabbak és olcsóbbak is. Kár érte, pedig egy szimpatikus indie csapatról van szó, de a bizonytalan és képlékeny dizájn jelenleg pont ugyanolyan kiszámíthatatlan küzdelemről regél, mint amilyet az Overland nyújt az erre vállalkozóknak.

Pontszám: 6 / 10

***Overland | Platform: PC (Tesztelt), PlayStation 4, Nintendo Switch, Xbox One, Linux, Mac OS

Kiadó: Finji | Fejlesztő: Finji

Megjelenés: 2019. szept. 19 | Ár: 20,99 euró (PC)***

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Hatalmas leépítést jelentett be a Microsoft – ez történt szerdán

Továbbá: Bandai Namco újdonságok, 9 Years of Shadows, Donkey Kong Bananza.

17 órája
26

Rise of Industry 2: ráfér még az ipari léptékű fejlesztés

A Rise of Industry első része nem a legegyszerűbb menedzsment játék volt, viszont a kanyarban itt a folytatás, így megnéztük, mire juthat a fotel-businessman 2025-ben.

1 napja
1

VA-sztárok a Dead Take-ben, System Shock 2 utánpótlás – ez történt kedden

Továbbá: Donkey Kong Bananza, WWE 2K25, Day of the Shell, Quit Today

1 napja
3

Új kosárlabdás játék az EA Sportstól, 30 éves az Ace Combat – ez történt hétfőn

Továbbá: Fruitimo, Supervive.

2 napja
9

Ruffy and the RIverside - Kócos kis mackóördög

A 3D platformerek reneszánszát az indie fejlesztők bátorsága és tenni akarása indította be. Most itt a következő cím, ami egy chaotic-good beállítottságú, izgő-mozgó mackóval próbál a szívünkbe zuhanni. Teszt!

3 napja
4

Heti megjelenések

3 napja
1

Still Wakes the Deep: Siren’s Rest – Mélymerülés

A Still Wakes the Deep remekül fogta meg a tengeri terror atmoszféráját, most pedig itt a folytatás egy DLC formájában. Lássuk, merre pihennek a szirének!

4 napja
3

PS5-re költözik a Rennsport, konzolos verziókat kap a Delta Force – ez történt pénteken

Továbbá: Bubble Bobble: Sugar Dungeons, Super Mario Strikers, Turok Trilogy Bundle.

5 napja
9

System Shock 2: 25th Anniversary Remaster

Sokak szerint a modern FPS műfaj többet köszönhet a System Shocknak, mint a többi nagy öregnek együttvéve. Ezen persze lehet vitatkozni, de az tuti, hogy az első két Shock-játék tényleg őrületes innovációkat tartogatott.

6 napja
5

Fókuszban a Capcom Spotlight – ez történt csütörtökön

Továbbá: Death Stranding 2: On the Beach, Spy Drops, Anger Foot, Two Point Museum.

6 napja
4

Stellar Blade x Goddess of Victory: Nikke

A külsős együttműködés után ezúttal hazai pályáról kollaborál a Shift Up, és bővíti a Stellar Blade-et olyan módon, amit talál kevesen gondoltak volna.

7 napja
3

Apróságok a hét közepére - ez történt szerdán

Benne: Senua’s Saga: Hellblade II Enhanced, Neverness to Everness, Everybody’s Golf: Hot Shots, Fatal Run 2089.

7 napja
5

RoadCraft - szurkoljunk együtt!

A SnowRunner és MudRunner játékok neve sokak számára ismerős lehet; most itt a képzeletbeli folytatás, a RoadCraft. Lássuk, mire jutunk, ha aszfaltra megy a játék!

8 napja
9

PlayStation Plus: a júliusi hármas

Egy legendás akció-szerepjáték sorozat legújabb része. Felejthetetlen hegymászás. Féktelen bunyók. Ez várja az előfizetőket a következő hónapban.

8 napja
14

Little Nightmares bejelentések - ez történt kedden

Benne: Little Nightmares III, Little Nightmares Enhanced Edition, Little Nightmares VR: Altered Echoes, System Shock 2: 25th Anniversary Remaster, Pera Coda, Dreams of Another, Painkiller, Rematch, Meta Quest 3S Xbox Edition.

8 napja
9

Cronos: The New Dawn napló, Hytale kasza - ez történt hétfőn

Továbbá: Arc System Works, Dune: Awakening, THQ Nordic, Build a Rocket Boy.

9 napja
3

Lies of P: Overture

Némi megvárakoztatás után a Round8 a semmiből bedobta a Lies of P kiegészítőjét, mi pedig felkerekedtünk hogy megnézzük, mit is kínál az Overture.

2025.06.23.
13

Demónéző 2025 június: Nioh 3, Dispatch, Hell is Us és a Morbid Metal

A demók intézménye végérvényesen visszatért, és nem csak a Steam felületén, de konzolon is betekintést kaphattunk jó néhány várt tételbe. Ismét merítettünk egyet az aktuális Steam Next Fest végtelennek tűnő kínálatából, és mellécsaptuk a Nioh 3-at is. Nézzünk meg néhány címet, amire mindenképpen érdemes lesz odafigyelni a következő hónapokban!

2025.06.23.
2

Heti megjelenések

2025.06.23.
13

Date Everything

Szeretem a szokatlanul nagy marhaságnak hangzó elképzeléseket, pláne szellemes írással és igényes szinkronnal megtámogatva, így a Date Everything igazi nekem való őrületnek tűnt, de vajon tényleg érdemes közelebbi kapcsolatba kerülni egy háztartási eszközzel?

2025.06.22.
7