A hétvégén rendben, mindenfajta zendülés és világvége nélkül lezajlott a SceneCON 2007, a magyar demoscene egyik meghatározó eseménye. A hét (illetve nyolc, de egyben nem volt induló) kategória (music, graphics, animation/wild, 8 bit demo/intro, combined 4k intro, combined 64k intro és combined demo) nyertesei:
music: Grease Release - SlySpy/United Force
graphics: Car, Dragon and Girl :) - Unreal
anim/wild: Progress down below - United Force
8bit demo: Notizen aus der Provinz - Degauss/TEK
4k intro: Metalcourtin - Archee
64k intro: TrEsh - Umlaut Design
demo: LoneLiness - United Force
A teljes eredménytábla megtekinthető itt, maguk az alkotások pedig letöthetőek erről az oldalról, melynek feltöltése jelenleg is tart.
A nyerteseknek gratulálunk és reméljük, hogy jövőre ismét találkozhatunk ugyanott és ugyanitt.
Most pedig következzen egy részletes beszámoló az eseményről!
Nagyjából 140 volt a látogatószám, lányoknak mint minden demoscene partyn, most is ingyenes volt a bélépés. Egy ilyen rendezvény célja főként a demoscenerek találkozója, persze versenyeket is rendeznek. A legfiatalabb résztvevő 7 éves volt: a többség 16-26 közötti korosztály, de 30 fölötti látogatók is akadtak.
A résztvevők közül sokan hoznak otthon készített (estenként a partyn befejezett), grafikát, zenét, demot, animációt. Ezeket aztán versenybe nevezik, ahol a közönség szavazata dönti el, hogy az adott kategóriában ki a legjobb. A verseny miatt mindenki próbál egyfolytában újat mutatni, lényegében ettől függ a demoscene folyamatos fejlődése.
Aki komolyabban foglalkozik a demózással, annak késobb az elhelyezkedéssel sincs gondja, hisz grafika és programozás terén sok-sok tapasztalatot, referenciát gyűjt be. Akit beszippant ez a fajta törekvés és vágy, az idővel gyakran a játékfejlesztésben, web fejlesztésben, vagy valamelyik grafikus studió oszlopos tagjaként találja magát. Több játékcég alapítói között vannak demoscenerek, külföldön pl. a Remedy, a Starbreeze, vagy pl. a Core Design között találhatunk hasonló gyökerekkel rendelkező személyeket. Itthon többek között a Black Hole és a Digital Reality alapítói közt vannak jelen, de a bővülés folyamatos.
Érdekesség, hogy a nemzetközi (főként Unix-Linuxos) körökben népszerű mplayer, vagy a handheld eszközökre kioptimalizált core player is magyar demoscenerek keze munkájának eredménye. A készülő Egon és Dönci című egész estés animációs film első két epizódja eredetileg demopartykra készült animáció volt, mára azonban igencsak komoly projektté nőtte ki magát.
A party-ról, a teljesség igénye nélkül:
A szokásostól eltérően ez a party csak egynaposra sikerült kettő helyett, így főleg a vidékiek közül kevesebben válalták az utazást. A nemzetközi vonal viszont a rövidség ellenére is masszívan képviseltette magát, hisz' német, kanadai, szerbiai vendégek is jelen voltak, de érkezett egy olasz induló is.
A versenyek mellett szakmai előadásokat is lebonyolított a szervezőség: a 3d brigade a Nextgen hardverekre történő grafikai fejlesztések kulisszatitkaiba engedett betekintést, a Mostwanted Entertainment mobil szekciója pedig a mobiljátékok fejlődéséről tartott egy izgalmas előadást. Hardveres téren is történt bemutató, a Genesi nevű német cég pl. bemutatta Power architechtúrára épülő rendkívül kis fogyasztású számítógépét..
A gigahertzek és megatexelek rajongói mellett a retro arcok is nagy számban képviseltették magukat. A néhány éve poraiból feltámadt plus/4 scene komoly létszámmal volt jelen a rendezvényen, ami - figyelembe véve a 22 éve nem gyártott gépet - igen komoly teljesítmény.
Egy ilyen partin mindig akadnak, akik előrelátóan már kész produkciókkal érkeznek, vagy épp a partyn fejezik be a cuccukat - utóbbi esetben akár kölcsön számítógépen - a dolog igazi szépsége viszont abban rejlik, hogy ez mind-mind valós próbálkozás, így előfordul, hogy néha bizony nem sikerül befejezni a félkész produkciót.
A rendezvényen külön konzol szobát is kialakítottak a lazulni vágyók számára, ahol tucatnyi típusú géppel, és számtalan játékkal találkozhatott az érdekődő. Délután konzolos vetélkedőket bonyolítottak le, de akadtak a fun compo kategóriában indulók is. A fun compo-n az induló csapatoknak mindig vicces feladatok sokaságát kell megoldaniuk: ez alkalommal meglehetősen vajszívűek voltak a szervezők, nem voltak nagyon kemények a feladatok. A játékosnak bekötött szemmel kellett sörösdobozokat átugrálni, miközben a társa irányításával egy pc konfigurációt kellett összeállítani, megadott időtartam alatt.
Minden demoparty csúcspontja a compok, a grafikák, zenék, és különféle demok, animációk versenye. Ez általában a késő délutáni-esti órákban indul, nem történt itt sem másképp. A compo-k alatt a közönség is sokszor aktív, gyakran tapssal, és vicces beszólásokkal fokozza a hangulatot.
A modern PC-ket is megdolgoztató produkciók mellett egyébként alternatív platformokon is mutattak be érdekességeket - látványosra sikerült pl. a Pocket PC és Pokemon Mini demo is - de hogy a 8bit szerelmesei se keseredjenek el, három demót ők is kaptak.