[Teszt] Derült égből fasírt

Derült égből fasírt

liquidSomosi László2009.10.21. 20:51

Az animációs filmek játékadaptációi a videojátékok mostohagyermekei: a film premierjével azonos hétre időzített megjelenés, és az (általában) szűkös fejlesztési idő miatt sokan eleve kemény előítéletekkel közelít feléjük. A képletre páran sikeresen rácáfoltak - tessék kipróbálni a tavalyi év Titkos Szerkesztőségi Favoritját, a Kung-Fu Pandát - az adaptációk általános színvonala növekedett az elmúlt években, de a filmből kikevert videójáték továbbra sem a minőség szinonimája.

Szomorúan jelentem: a Cloudy with a Chance of Meatballs, vagy hogy a kivételesen jól eltalált magyar címén szólítsuk, a Derült égből fasírt semmit nem tesz azért, hogy megcáfolja a fenti előítéleteket. Sőt: jelentősen mélyít rajtuk. A főmenü a tizenhat bites korszakot idéző, kifejezetten bájos retro-stílusa még reményt ébreszt az egyszeri játékosban, de csak azért, hogy utána még nagyobb legyen a csalódás. A játék ugyanis egyszerű, mint az ásóbot. Az első néhány pályához komoly lelkierő szükségeltetik, a magam részéről jó adag kötelességtudattal, és három (nagy adag!) gin-tonikkal jutottam túl rajtuk. Miért? Mert nem vagyok négyéves, és nincs már szükségem a teljesen alapvető kombinációs késségre alapozó feladatokra egy videójátékban.

A játék a filmre épít - nem a hetvenes évek végén megjelent könyvre. Ez azért fontos, mert a könyv és a film alapötlete hasonló ugyan, de a sztori más. A filmben (és így a játékban is) Flint Lockwood, az ifjú feltaláló a hős. Flint elhatározza, hogy jobbá teszi az emberiség (vagy legalább az otthonának mondott sziget) életét, és megalkot egy olyan masinát, ami - tessék megkapaszkodni - különféle étkeket szór a felhőkből eső helyett. Az elején van nagy öröm, aztán az ifjúságnak célzott történetek kötelező fordulata után kiderül, hogy ami papíron jól hangzik, a gyakorlatba átültetve már nem feltétlenül működik fényesen. A kialakuló kalamajkából Flintnek kéne kirángatnia a szigetet. Ezt teszi a filmben, és a játékban is.

A Derült égből fasírt rendkívül szimpla akció / platformer. Egész végig Flintet irányítod benne, aki két dolgot tud: ugrani, és eszközöket használni. Eszközből ötféle van: a rugós kesztyű arrébb löki a megfelelő tárgyakat; a lézerpenge szeletel; a hőfegyver a jeges dolgokat olvasztja; a villával tárgyakat emelhetünk; a locsoló pedig különféle korábban felszívott folyadékokat locsol - ragadós méz, csúszós olvasztott vaj, és egy barna izé, ami leginkább ürülékhez hasonlít. A feladat, mindig és mindenhol: eljutni a pálya végére / teljesíteni a rád kiszabott feladatot a fenti eszközök segítségével. Az első fejezet maga az agyhalál. Egyrészt: nincs oktató pálya, vagy az irányítás bármi nemű oktatása. Zéró. Oké, nem bonyolult, könnyű rájönni, de akkor is - ez egy gyerekjáték, valami minimális felvezetés nem hogy nem ártott volna, hanem egyenesen kötelező lenne. Az első öt pályán az eszközökből egy pályán egyszerre egyet használsz. A dolog így néz ki: bandukolsz, ugrasz egy kicsit, elolvasztasz egy jégtömböt, megint ugrasz kettőt, és elolvasztasz két jégtömböt. Ennyi, sokszor ugyanez, csak nem olvasztással, hanem villával, vagy a kesztyűvel. Egy órán keresztül.

A későbbi fejezetek (öt van belőlük) szerencsére fokozatosan több (maximum három) eszközt engednek használni, így itt belép az alapszintű kombináció, egy-egy akadály leküzdéséhez egyszerre több tárgyat kell használnod. Példa: a hőfegyverrel megolvasztod a korábban a villával a megfelelő helyre cipelt vajtömböt, a kesztyűvel pedig végigpofozod a Nagy Hamburgert a csúszós vajon az adott pontig, hogy aztán rámászva feljuss egy addig elérhetetlen platformra. És ez a maximum, “fejtörők” tekintetében ennyit tud a játék. Nem túl bonyolult, igaz? Az eszközök a tárgyak szétverése után hulló kék bigyókból fejleszthetők - az ápgréd majdnem teljesen automatizált, a választás illúzióját nyújtja csak, a szerepe, jelentősége minimális.

A Derült égből fasírt ráadásul csúnyácska játék. A látványvilág az előző generáció korai szakaszát idézi, a rögzített kamera miatt pedig sokszor nem látod, hogy éppen mit csinálsz - Flint bemászik egy tereptárgy mögé, a körvonalait ugyan látod, de harcolni már nagyon nehéz így. Apropó, harc: a megfelelő eszközökkel (lézerpenge és a pisztoly, leginkább) gyűrheted le a pályákon kis számban kóricáló ellenfeleket. Nekivadult brokkolikkal, lila ködöt eregető hagymákkal, és bepipázott gumimacikkal fogsz szembe kerülni - villámgyorsan elintézhető mindegyik. Van kétjátékos (offline) lehetőség is, de mivel a Derült égből fasírt még minimális szinten sem kívánja meg a kettes számú játékossal való interakciót, megmarad létező, de haszontalan bónusznak. A hangszekció gyenge, Flint tíz beszólást ismételget egész végig. A zene viszont jó, gyanúm szerint a filmből lett átemelve - kár, hogy az esetek többségében abszolút nem passzol a képernyőn látható eseményekhez.

Gyerkőcöknek szánt játékok esetében ilyenkor, a végén szoktuk leírni, hogy: “...a játék gyengécske, de a film rajongóinak azért...”. NEM. Még nekik sem. A Derült égből fasírt harmatosan gyenge játékadaptáció, a rajongók menjenek el még egyszer moziba, és tegyék félre a pénzt a díszdobozos DVD / BR kiadásra. A játékverziót gondozó Ubisoft pedig pironkodjon, legalább egy kicsit: a DS-en az ifjúságnak ipari mennyiségben gyártott hulladék (Imagine széria) ne jelentse már a minőségi plafont náluk...

Tesztünk tárgya így gyakorlatilag senkinek sem ajánlható jó szívvel, kivéve talán a mániákus achievement és trófea vadászokat (1000 pont kirántható egy végigjátszással 360-on), bár valószínűleg még őket is zavarni fogja, hogy a játék élvezetéhez olyan tudatállapot szükséges, melynek előidézését a Magyar Köztársaság hatályos törvényei büntetni rendelik.

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Hatalmas leépítést jelentett be a Microsoft – ez történt szerdán

Továbbá: Bandai Namco újdonságok, 9 Years of Shadows, Donkey Kong Bananza.

23 órája
27

Rise of Industry 2: ráfér még az ipari léptékű fejlesztés

A Rise of Industry első része nem a legegyszerűbb menedzsment játék volt, viszont a kanyarban itt a folytatás, így megnéztük, mire juthat a fotel-businessman 2025-ben.

1 napja
1

VA-sztárok a Dead Take-ben, System Shock 2 utánpótlás – ez történt kedden

Továbbá: Donkey Kong Bananza, WWE 2K25, Day of the Shell, Quit Today

1 napja
3

Új kosárlabdás játék az EA Sportstól, 30 éves az Ace Combat – ez történt hétfőn

Továbbá: Fruitimo, Supervive.

2 napja
9

Ruffy and the RIverside - Kócos kis mackóördög

A 3D platformerek reneszánszát az indie fejlesztők bátorsága és tenni akarása indította be. Most itt a következő cím, ami egy chaotic-good beállítottságú, izgő-mozgó mackóval próbál a szívünkbe zuhanni. Teszt!

3 napja
4

Heti megjelenések

3 napja
1

Still Wakes the Deep: Siren’s Rest – Mélymerülés

A Still Wakes the Deep remekül fogta meg a tengeri terror atmoszféráját, most pedig itt a folytatás egy DLC formájában. Lássuk, merre pihennek a szirének!

4 napja
3

PS5-re költözik a Rennsport, konzolos verziókat kap a Delta Force – ez történt pénteken

Továbbá: Bubble Bobble: Sugar Dungeons, Super Mario Strikers, Turok Trilogy Bundle.

5 napja
9

System Shock 2: 25th Anniversary Remaster

Sokak szerint a modern FPS műfaj többet köszönhet a System Shocknak, mint a többi nagy öregnek együttvéve. Ezen persze lehet vitatkozni, de az tuti, hogy az első két Shock-játék tényleg őrületes innovációkat tartogatott.

6 napja
5

Fókuszban a Capcom Spotlight – ez történt csütörtökön

Továbbá: Death Stranding 2: On the Beach, Spy Drops, Anger Foot, Two Point Museum.

6 napja
4

Stellar Blade x Goddess of Victory: Nikke

A külsős együttműködés után ezúttal hazai pályáról kollaborál a Shift Up, és bővíti a Stellar Blade-et olyan módon, amit talál kevesen gondoltak volna.

7 napja
3

Apróságok a hét közepére - ez történt szerdán

Benne: Senua’s Saga: Hellblade II Enhanced, Neverness to Everness, Everybody’s Golf: Hot Shots, Fatal Run 2089.

7 napja
5

RoadCraft - szurkoljunk együtt!

A SnowRunner és MudRunner játékok neve sokak számára ismerős lehet; most itt a képzeletbeli folytatás, a RoadCraft. Lássuk, mire jutunk, ha aszfaltra megy a játék!

8 napja
9

PlayStation Plus: a júliusi hármas

Egy legendás akció-szerepjáték sorozat legújabb része. Felejthetetlen hegymászás. Féktelen bunyók. Ez várja az előfizetőket a következő hónapban.

8 napja
14

Little Nightmares bejelentések - ez történt kedden

Benne: Little Nightmares III, Little Nightmares Enhanced Edition, Little Nightmares VR: Altered Echoes, System Shock 2: 25th Anniversary Remaster, Pera Coda, Dreams of Another, Painkiller, Rematch, Meta Quest 3S Xbox Edition.

8 napja
9

Cronos: The New Dawn napló, Hytale kasza - ez történt hétfőn

Továbbá: Arc System Works, Dune: Awakening, THQ Nordic, Build a Rocket Boy.

9 napja
3

Lies of P: Overture

Némi megvárakoztatás után a Round8 a semmiből bedobta a Lies of P kiegészítőjét, mi pedig felkerekedtünk hogy megnézzük, mit is kínál az Overture.

2025.06.23.
13

Demónéző 2025 június: Nioh 3, Dispatch, Hell is Us és a Morbid Metal

A demók intézménye végérvényesen visszatért, és nem csak a Steam felületén, de konzolon is betekintést kaphattunk jó néhány várt tételbe. Ismét merítettünk egyet az aktuális Steam Next Fest végtelennek tűnő kínálatából, és mellécsaptuk a Nioh 3-at is. Nézzünk meg néhány címet, amire mindenképpen érdemes lesz odafigyelni a következő hónapokban!

2025.06.23.
2

Heti megjelenések

2025.06.23.
13

Date Everything

Szeretem a szokatlanul nagy marhaságnak hangzó elképzeléseket, pláne szellemes írással és igényes szinkronnal megtámogatva, így a Date Everything igazi nekem való őrületnek tűnt, de vajon tényleg érdemes közelebbi kapcsolatba kerülni egy háztartási eszközzel?

2025.06.22.
7