[Teszt] Gears of War 3

Gears of War 3

dragCsető Zsolt2011.09.15. 09:00

Bigger, better, more badass. A szlogen minden bizonnyal sokak emlékezetében ott lapul: Cliff Bleszinski vezető dizájner anno ezekkel a szavakkal jellemezte a Gears of War második részét. És bár hazugság nem volt benne, a hangzatos kijelentés alaposat mélyített azon a skatulyán, amelyben az Epic Games sorozata amúgyis jócskán benne volt már: ő volt A Játék, Amiben A Benga Páncélos Katonák Lemennek A Föld Alá És Megb@sszák A Sáskákat. És akkor jött a Gears of War 3...

...az a Gears of War 3, amely teljesen váratlan módon egy szép játék. Persze csak a maga módján: nincs benne szivárvány, de csókjelenet és könnyek sem. Láncfűrészes szeletelés és vér már annál inkább. És mégis: van mélysége, van benne érzelmi töltet, rendelkezik azzal az esszenciával, amely képes megragadni a játékost, és amely képes többezer elhullajtott töltényhüvelyt és egy tíz órás történetet maradandó élménnyé formálni. A Gears of War 3 egy szerethető játék. Szerethető, mert végre rájött arra, hogy miként vegye komolyan saját magát, és hogy a karakterek többek figuráknál, amelyek pusztán a ravasz meghúzására hivatottak. Jóízű, sőt, már-már szívmelengető kiteljesedése ez egy trilógiának.

A játékosban megbúvó érzések kibontakoztatásához egy nevetségesen egyszerű, mégis zseniálisan hatékony katalizátort használ a Gears of War 3: színeket. Az Epic Games mesterien ismerte fel az Unreal Engine és a sorozat köré felhúzott sztereotípiát - nevezetesen hogy minden a szürke és a barna sokféle, ámde unalmas árnyalatában pompázik -, és ahol lehet, megpróbál szembemenni azzal - persze csak ízlésesen, a túlzó megoldásokat nélkülözve. Így kapunk tündöklő kék égboltot, csillogóan zöldellő növényzetet és szemet gyönyörködtető, ámulatba ejtő látképeket egy olyan játékban, ahol a legkevésbé sem számítunk efféle dolgokra.

Maga a kampány felépítése remekül szolgálja az előző bekezdésben felvázolt koncepciót: változatosságát és méretét tekintve a Gears of War 3 öt fejezete a legsokrétűbb, legügyesebben kigondolt kaland a sorozat történetében, rengeteg emlékezetes helyszínnel. A legkomolyabb hangulatbeli tüskék a második részhez hasonlóan most is a speciális szekvenciákhoz köthetők: számomra az egyszerre gyönyörű és hátborzongató atmoszférájú vízalatti pályarész maradt a legkedvesebb emlék. Mást engedelmetekkel nem is lőnék le - már csak azért sem, mert az Epic Games most is ügyesen figyelt arra, hogy ne nagyon hasznosítsa újra az egyedi ötleteket.

A játékmenet oldaláról nem véletlenül nem érintettem még a Gears of War 3-at: a sorozat eddig is a legmagasabb szintet képviselte ilyen téren, így nem meglepő, hogy a harmadik rész is csúcsminőségű TPS-élményt szolgáltat. Nagyon ne is keressünk újdonságokat: akad néhány új fegyver, amelyek jól kiegészítik az eddigi arzenált, és néha egy-egy mechába is bepattanhatunk, ám összességében továbbra is a szuper fedezékrendszer és a jó időzítésünket apró bónuszokkal jutalmazó aktív újratöltés viszi el a hátán a játékmenetet.

A tesztnek még nincs vége, katt az oldalválasztóra a folytatásért!

Hogy mi dobja fel akkor a harcot? Leginkább az új ellenfelek, amelyekből akad dögivel - a sztori egyik fő mozgatórugójának számító Emulzió által megfertőzött Fénylők explozív hada sok veszélyes (és néhány igencsak méretes) csúfsággal bővíti az eddigi sáskarepertoárt. Említést kell tenni a csataterekről is, ahol folytatódott az előző epizód által elindított tendencia, és ismét egy kategóriával szellősebbé vált a játék: lineáris pályatervezés ide vagy oda, a rengeteg nyílt terep miatt nagyon ritkán lesz csak olyan érzésünk, hogy valójában egy folyosón vagyunk végigterelve. A tágas pályarészekkel néha maguk a fejlesztők sem tudtak mit kezdeni, van ugyanis néhány zavaróan üres helyszín, ahol nincs különösebb funkciója a nagy térnek: egy adag plusz fedezék vagy néhány extra környezeti elem bőven elfélt volna ezekre a helyekre.

Az élmény mellett a látvány is csúcsra ért a Gears of War 3-ban. Az egészen elképesztő látképekről már szót ejtettem korábban, de a különféle fényeffektek terén is lélegzetelállító dolgokra képes a harmadik rész, amely első sorban a vadonatúj bevilágítás-rendszernek köszönhető, ami kitűnően végzi a dolgát. Ezek a pazar technológiai megoldások a vadonatúj színpalettával kiegészítve a platform leglátványosabb exkluzívjának járó trónra emelik az új Gearst. Az audiovizuális mezsgye túloldalára lépve is elégedetten bólogathatunk: az emlékezetes, erőteljes zenei témák valamint a minőségi hangeffektek és szinkronok szerencsére eddig sem hiányoztak a sorozatból.

Jócskán a megjelenés előtt járva a multiplayer szerverekre értelemszerűen még nem volt alkalmunk fellátogatni, a többjátékos kínálat újdonságaiba azonban szerencsére így is bele tudtunk kóstolni. Az egyik ilyen a kampányt érinti: a kooperatív játéklehetőség mellett van egy úgynevezett Ügyességi (Arcade) mód, amely egyfajta versengéssel dobja fel a történetet. A lényeg a pontgyűjtés, amit különféle mutátorokkal tehetünk szórakoztatóbbá, vagy éppen nehezebbé. Szintén a kampány kapcsán említeném meg, hogy a teljesítményünk alapján kapott tapasztalati pontok minden játékmódban járnak, így akkor is van lehetőségünk új multiplayer-finomságok megnyitására, ha épp másféle szórakozásra adjuk a fejünket.

Nem maradt érintetlen a Horda (Horde) mód, ahol ugyebár a hullámokban özönlő Locust-hordákkal kell összecsapnunk. Az újdonságot a vásárlás jelenti: bázisokat, fedezékeket, muníciót és fejlesztéseket vehetünk a leölt Sáskákért kapott pénzből, ami egy plusz taktikai réteggel egészíti ki az egyébként is remek játékmódot. Nem csak részleges, hanem totális újdonság a Bestia (Beast) mód, ami lényegében egy fordított Horda: különféle Locust lényekkel kell legyőznünk az embereket és a COG katonákat. A kezdeti kínálat - például a normál Locust katona, vagy az önrobbantásra képes Ticker - a szerzett pontok függvényében folyamatosan egyre veszedelmesebb lényekkel bővül.

Hiába több, szebb és jobb az Epic játéka, mint a második rész, a legnagyobb előrelépésének mégsem ez tekinthető, a trilógia lezáró darabja ugyanis sokkal több egy fényesebbre polírozott folytatásnál. A Gears of War 3 - kissé valószínűtlen módon - egy tiszta szívből szerethető játék, amiben megvan az, ami elődjeiből hiányzott: az érzelmi töltet, ami napokra, hetekre elkísér. Így lesz a játékélményből simán élmény - erre pedig csak a legnagyobbak képesek.

A Gears of War 3 méltó lezárása egy trilógiának: változatos, látványos, hosszú távú és minőségi TPS-élmény, amely kissé meglepő, ám mégis példaértékű módon teljesíti ki a platform jelenleg talán legkiemelkedőbb sorozatát.

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Új kosárlabdás játék az EA Sportstól, 30 éves az Ace Combat – ez történt hétfőn

Továbbá: Fruitimo, Supervive.

18 órája
9

Ruffy and the RIverside - Kócos kis mackóördög

A 3D platformerek reneszánszát az indie fejlesztők bátorsága és tenni akarása indította be. Most itt a következő cím, ami egy chaotic-good beállítottságú, izgő-mozgó mackóval próbál a szívünkbe zuhanni. Teszt!

1 napja
4

Heti megjelenések

1 napja
1

Still Wakes the Deep: Siren’s Rest – Mélymerülés

A Still Wakes the Deep remekül fogta meg a tengeri terror atmoszféráját, most pedig itt a folytatás egy DLC formájában. Lássuk, merre pihennek a szirének!

2 napja
3

PS5-re költözik a Rennsport, konzolos verziókat kap a Delta Force – ez történt pénteken

Továbbá: Bubble Bobble: Sugar Dungeons, Super Mario Strikers, Turok Trilogy Bundle.

3 napja
9

System Shock 2: 25th Anniversary Remaster

Sokak szerint a modern FPS műfaj többet köszönhet a System Shocknak, mint a többi nagy öregnek együttvéve. Ezen persze lehet vitatkozni, de az tuti, hogy az első két Shock-játék tényleg őrületes innovációkat tartogatott.

4 napja
5

Fókuszban a Capcom Spotlight – ez történt csütörtökön

Továbbá: Death Stranding 2: On the Beach, Spy Drops, Anger Foot, Two Point Museum.

4 napja
4

Stellar Blade x Goddess of Victory: Nikke

A külsős együttműködés után ezúttal hazai pályáról kollaborál a Shift Up, és bővíti a Stellar Blade-et olyan módon, amit talál kevesen gondoltak volna.

5 napja
3

Apróságok a hét közepére - ez történt szerdán

Benne: Senua’s Saga: Hellblade II Enhanced, Neverness to Everness, Everybody’s Golf: Hot Shots, Fatal Run 2089.

5 napja
5

RoadCraft - szurkoljunk együtt!

A SnowRunner és MudRunner játékok neve sokak számára ismerős lehet; most itt a képzeletbeli folytatás, a RoadCraft. Lássuk, mire jutunk, ha aszfaltra megy a játék!

6 napja
9

PlayStation Plus: a júliusi hármas

Egy legendás akció-szerepjáték sorozat legújabb része. Felejthetetlen hegymászás. Féktelen bunyók. Ez várja az előfizetőket a következő hónapban.

6 napja
14

Little Nightmares bejelentések - ez történt kedden

Benne: Little Nightmares III, Little Nightmares Enhanced Edition, Little Nightmares VR: Altered Echoes, System Shock 2: 25th Anniversary Remaster, Pera Coda, Dreams of Another, Painkiller, Rematch, Meta Quest 3S Xbox Edition.

6 napja
9

Cronos: The New Dawn napló, Hytale kasza - ez történt hétfőn

Továbbá: Arc System Works, Dune: Awakening, THQ Nordic, Build a Rocket Boy.

7 napja
3

Lies of P: Overture

Némi megvárakoztatás után a Round8 a semmiből bedobta a Lies of P kiegészítőjét, mi pedig felkerekedtünk hogy megnézzük, mit is kínál az Overture.

8 napja
13

Demónéző 2025 június: Nioh 3, Dispatch, Hell is Us és a Morbid Metal

A demók intézménye végérvényesen visszatért, és nem csak a Steam felületén, de konzolon is betekintést kaphattunk jó néhány várt tételbe. Ismét merítettünk egyet az aktuális Steam Next Fest végtelennek tűnő kínálatából, és mellécsaptuk a Nioh 3-at is. Nézzünk meg néhány címet, amire mindenképpen érdemes lesz odafigyelni a következő hónapokban!

8 napja
2

Heti megjelenések

8 napja
13

Date Everything

Szeretem a szokatlanul nagy marhaságnak hangzó elképzeléseket, pláne szellemes írással és igényes szinkronnal megtámogatva, így a Date Everything igazi nekem való őrületnek tűnt, de vajon tényleg érdemes közelebbi kapcsolatba kerülni egy háztartási eszközzel?

9 napja
7

Stellar Blade - a PC változat

Bayonetta és 2B után újra nedves az otaku álma, és végre nem csak Playstation-ön, hanem immár pécén is nyomul az új üdvöske. A Stellar Blade jött, és lenyűgöző portjával minket is elvarázsolt.

2025.06.21.
11

Blood Message bejelentés, aranylemezen a Mafia: The Old Country - ez történt pénteken

Benne: Blood Message, Lies of P, Mafia: The Old Country és Powerwash Simulator 2.

2025.06.21.
8

Bravely Default: Flying Fairy HD Remaster

A Bravely Default egy nagyon korrekt kis JRPG volt a maga idejében. 2012-ben jelent meg 3DS-re, egy olyan platformra, ami bőven túlmutatott a korábbi handheldek prezentációs képességein, és emellett vakította a nagyérdeműt olyan speciális dolgokkal, mint például az azóta is páratlan szemüveg nélküli 3D látvány. Lássuk, mit tud a Switch 2-re készült átirat.

2025.06.20.
9