[Teszt] Namco Museum Archives Vol I-II.

Namco Museum Archives Vol I-II.

StingerCsere Krisztián Gábor2020.07.07. 16:00

A nyári uborkában (még akkor is, ha kovászos) azért mindig szánok arra egy kis időt, hogy előkotorjam a régi kacatjaimat egy kis cider-mámoros fiatalkori elrévedés erejéig. Nem történt ez másképp most sem leszámítva, hogy idén a Dreamcast újdonsült felhozatalából mazsoláztam a legtöbbet, így az Amiga competition joy is csak búskomoran pislogott le a dicsfényét hirdető polcról az íróasztalomra, ahol a quickshot-sereg és az évek alatt okkersárgára pirult patinás társai helyett a fém és műanyag tökéletes házasításával készült XO Elite szexi idomai bámultak vissza rá, némi neonfénnyel megspékelve.

A giccsesen idilli futuretro szín (-és illatvilág) kozmikus vonzalmához remekül passzolt a macek által átgurított Namco(t) Museum Archives kompiláció már-már piszkosul kihívó kékes-lilás stílusvilága, amely a háttérben zümmögő halk SNK masina zörejein próbált folyton-folyvást egyre erőteljesebben felülkerekedni. A ‘80-as évekből átrepült, gyaníthatóan Hackerman-produkálta 8 bites tér-idő görbület szökevényei "demastered" formában repültek vissza a kurrens generáció felhozatalába, melyre még az ajtó mellett csüngő 1977-es SW moziplakát főhősének bágyadt tekintete is elismerően villantotta vissza fénykardját - biztos valami Új reményében. No de visszaterelve a szót, két kupac alapvetően NES-re fialt Namco játék tér vissza régi-új köntösben egy minimalista carousel menüvel átitatva, hogy méltón adózzon a patinás japán vállalat 1978-as árkád debütálásának: ekkor történt, hogy az 1955-ben alapított (eredeti nevén Nakamura Manufacturing Company) vállalat először berobbant a köztudatba, és azóta is meghatározó a jelenléte a videojáték iparban. Az eltelt negyven évben kompromisszumokkal ugyan, de sikerült a viharos időszakokat átvészelnie (jelenleg Namco Bandai Entertainment néven futnak), ám ez mit sem von le abból, hogy halhatatlan karakterek egész sora köthető a Namco névhez, az 1978-as Galaxiannal, majd a rá kév évvel később érkező Pac-mannel az élen.

Muszáj leírnom, mert beledöglök, ha nem: Pac-Man már önmagában megérne egy mesét, ugyanis minden idők egyik legismertebb videojáték karaktere és nem utolsó sorban az egyik leggazdagabb franchise-ja eddigi élete során több, mint 14 milliárd dollárt zabált össze és negyven milliónál is több fogyott belőle. A Namco (akárcsak a többi nagy patinás gyártó) már számtalan formában kedveskedett a fiatalabb-idősebb korosztálynak különböző árkád és konzolos gyűjteményekkel az elmúlt évtizedekben, ennek egyik újabb állomása a nemrégiben megjelent Namco Museum Archives vol. 1 és 2, melyek egyenként tizenegy kiváló árkád gyöngyszem egykori NES/Famicom konzolokra készült konverziójának emulált példányával térnek most vissza.

A dolog pikantériája, hogy a két gyűjtemény delikvensei a japán Namcot collection Európára és USA-ra lokalizált változatai, melyekben egy-egy kakukktojás kivételével olyan generális alkotások lelhetőek fel, mint a Galaxian (1984), a Dig Dug I-II (1985-86), a Dragon Buster (1987), a Xevious (1984), a Tower of Druaga (1985), a fentebb már ajnározott Pac-Man (1984), a hidden-gem Legacy of the Wizard (1987), vagy épp a Nintendo engedélye nélkül készült, hercehurcával kiadott Rolling Thunder shooter (1989). A két kakukktojás sem akármi, az első a Vol. 1-en található Pac-Man Championship, amely a hasonló néven futó, egyébként kiváló 2007-es hasonmásának 8 bites “demake”-je (amikor egy időben fiatalabb játék konvertálódik át avítt régi platfomra), illetve a Vol. 2-n található Galaga folytatás, a Gaplus homebrew (!) 8 bites remake-je.


Miért pont NAMCOT ?

Amikor a Nintendo 1985-ben elkezdte gyártani a 80'-as évek szupersztárjainak számító Famicom/NES hardverét, a Namco elkezdett játékokat fejleszteni az új platformra, elsőnek például egyből az 1979-es árkád Galaxian átiratát. A Namco úgy gondolta, hogy ezeket az átiratokat a nagygépes változatoktól megkülönböztető, eltérő név alatt jelenteti meg - így került egy "T" betű a NAMCO szinoníma mögé.

Utóbbi két konverzió annyira platformhűre sikerült, hogy a retro modder szcéna legfelsőbb köre kidumpolta a két játék romját a gyűjteményből, és mindenféle egyéb berhelés nélkül, natívan képesek voltak elindítani őket egy érintetlen NES konzolon. És hogy kinek köszönhető a két teljesen exkluzív tartalom a digitális korongon? Nos, az elkövető az a freelancer M2, aki számtalan régi játékprogram emulált újraélesztésért felelős. Alapvetően Konami-katona (még a régi csapatból), de a két fenti játék mellett olyan címek is a nevéhez köthetőek, mint a Mega Man X Legacy Compilation, a Contra Collection, vagy a Super Bomberman R kiváló átirata.

És hogy miért jó ez nekünk ? Nos amiért valószínűleg azért, amiért úrrá lesz az emberfián az ilyesféle gyűjteményekkel szembeni birtoklási vágy. ad1: egyfelől ezeket a játékokat manapság már körülményes és nehéz eredeti állapotukban fellelni, ad2: nem mellébeszélés, tényleg minőségileg válogatott szoftvereket kapunk, melyekben a klasszikus shooterektől kezdve az akciójátékokon át a szerepjátékokig szinte minden kiválóság képviselteti magát.

Szerencsére, a Namconak nem kell hosszasan kotorászni ahhoz, hogy nívós és még mai szemmel is élvezhető játékokat halásszon össze és valahol itt keresendő ennek a csomagnak a létjogosultsága is. A gondosan válogatott játékok mindegyike kiváló szórakozást nyújt, már ha az alapvetően egyszerűbb mechanikájú, de masszívabb kihívást produkáló árkád játékokra gerjedünk. Nincs keserű szájíz a vizualitás terén sem - a variálható grafikus filtereknek köszönhetően még modern megjelenítőkön is jól fest a sprite/pixelharc -, emellett rövidebb-hosszabb kikapcsolódásra is egyaránt alkalmasak (de ha mégsem, akkor a játékonkénti quicksave slotok, illetve a rewind funkció segítenek ebben).

A szívmelengető két ajándék játék, a Pac-Man Championship demake és a Gaplus személyében korhű, mégis kellemes meglepetés - nem csoda, hogy egész hamar az esti “énidőm” állandó szereplőjévé léptek elő. Summa-summarum: a Namco Museum Archives Vol. 1-2 két pakkja alig több, mint egy családi mozizás ára, ennyit pedig bőven megéri áldozni rá - akár Xbox, akár Playstation, vagy Switch van a háztartásban.

***Namco Museum Archives Vol. I-II. | Platform: XBO(X), PS4, Switch, PC Steam |

Kiadó: Namco Bandai; Fejlesztő: M2 |

Megjelenés: 2020. június 18. ***

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Új kosárlabdás játék az EA Sportstól, 30 éves az Ace Combat – ez történt hétfőn

Továbbá: Fruitimo, Supervive.

18 órája
9

Ruffy and the RIverside - Kócos kis mackóördög

A 3D platformerek reneszánszát az indie fejlesztők bátorsága és tenni akarása indította be. Most itt a következő cím, ami egy chaotic-good beállítottságú, izgő-mozgó mackóval próbál a szívünkbe zuhanni. Teszt!

1 napja
4

Heti megjelenések

1 napja
1

Still Wakes the Deep: Siren’s Rest – Mélymerülés

A Still Wakes the Deep remekül fogta meg a tengeri terror atmoszféráját, most pedig itt a folytatás egy DLC formájában. Lássuk, merre pihennek a szirének!

2 napja
3

PS5-re költözik a Rennsport, konzolos verziókat kap a Delta Force – ez történt pénteken

Továbbá: Bubble Bobble: Sugar Dungeons, Super Mario Strikers, Turok Trilogy Bundle.

3 napja
9

System Shock 2: 25th Anniversary Remaster

Sokak szerint a modern FPS műfaj többet köszönhet a System Shocknak, mint a többi nagy öregnek együttvéve. Ezen persze lehet vitatkozni, de az tuti, hogy az első két Shock-játék tényleg őrületes innovációkat tartogatott.

4 napja
5

Fókuszban a Capcom Spotlight – ez történt csütörtökön

Továbbá: Death Stranding 2: On the Beach, Spy Drops, Anger Foot, Two Point Museum.

4 napja
4

Stellar Blade x Goddess of Victory: Nikke

A külsős együttműködés után ezúttal hazai pályáról kollaborál a Shift Up, és bővíti a Stellar Blade-et olyan módon, amit talál kevesen gondoltak volna.

5 napja
3

Apróságok a hét közepére - ez történt szerdán

Benne: Senua’s Saga: Hellblade II Enhanced, Neverness to Everness, Everybody’s Golf: Hot Shots, Fatal Run 2089.

5 napja
5

RoadCraft - szurkoljunk együtt!

A SnowRunner és MudRunner játékok neve sokak számára ismerős lehet; most itt a képzeletbeli folytatás, a RoadCraft. Lássuk, mire jutunk, ha aszfaltra megy a játék!

6 napja
9

PlayStation Plus: a júliusi hármas

Egy legendás akció-szerepjáték sorozat legújabb része. Felejthetetlen hegymászás. Féktelen bunyók. Ez várja az előfizetőket a következő hónapban.

6 napja
14

Little Nightmares bejelentések - ez történt kedden

Benne: Little Nightmares III, Little Nightmares Enhanced Edition, Little Nightmares VR: Altered Echoes, System Shock 2: 25th Anniversary Remaster, Pera Coda, Dreams of Another, Painkiller, Rematch, Meta Quest 3S Xbox Edition.

6 napja
9

Cronos: The New Dawn napló, Hytale kasza - ez történt hétfőn

Továbbá: Arc System Works, Dune: Awakening, THQ Nordic, Build a Rocket Boy.

7 napja
3

Lies of P: Overture

Némi megvárakoztatás után a Round8 a semmiből bedobta a Lies of P kiegészítőjét, mi pedig felkerekedtünk hogy megnézzük, mit is kínál az Overture.

8 napja
13

Demónéző 2025 június: Nioh 3, Dispatch, Hell is Us és a Morbid Metal

A demók intézménye végérvényesen visszatért, és nem csak a Steam felületén, de konzolon is betekintést kaphattunk jó néhány várt tételbe. Ismét merítettünk egyet az aktuális Steam Next Fest végtelennek tűnő kínálatából, és mellécsaptuk a Nioh 3-at is. Nézzünk meg néhány címet, amire mindenképpen érdemes lesz odafigyelni a következő hónapokban!

8 napja
2

Heti megjelenések

8 napja
13

Date Everything

Szeretem a szokatlanul nagy marhaságnak hangzó elképzeléseket, pláne szellemes írással és igényes szinkronnal megtámogatva, így a Date Everything igazi nekem való őrületnek tűnt, de vajon tényleg érdemes közelebbi kapcsolatba kerülni egy háztartási eszközzel?

9 napja
7

Stellar Blade - a PC változat

Bayonetta és 2B után újra nedves az otaku álma, és végre nem csak Playstation-ön, hanem immár pécén is nyomul az új üdvöske. A Stellar Blade jött, és lenyűgöző portjával minket is elvarázsolt.

2025.06.21.
11

Blood Message bejelentés, aranylemezen a Mafia: The Old Country - ez történt pénteken

Benne: Blood Message, Lies of P, Mafia: The Old Country és Powerwash Simulator 2.

2025.06.21.
8

Bravely Default: Flying Fairy HD Remaster

A Bravely Default egy nagyon korrekt kis JRPG volt a maga idejében. 2012-ben jelent meg 3DS-re, egy olyan platformra, ami bőven túlmutatott a korábbi handheldek prezentációs képességein, és emellett vakította a nagyérdeműt olyan speciális dolgokkal, mint például az azóta is páratlan szemüveg nélküli 3D látvány. Lássuk, mit tud a Switch 2-re készült átirat.

2025.06.20.
9