[Teszt] Session: Skate Sim

Session: Skate Sim

sQrNagy Csaba2022.10.14. 09:00

A mindössze kilenc főt számláló Creā-ture szűkös stúdióját még 2014-ben nyitották meg. Az egykori Ubisoft, Square Enix és WB Games veteránok két évtizednyi AAA fejlesztés darálójából szerettek volna kisebb szerelemprojektekbe menekülni - mondjuk továbbgurítani a képernyőkre azokat a deszkákat, amivel az irodaház bejáratához érkeztek! Az időzítés tökéletes: a Robomodo lába alatt a Tony Hawk Pro Skater név gyakorlatilag pár év alatt kettétört, az eladási adatokkal elégedetlen Electronic Arts pedig látszólag teljesen hátat fordított a Skate rajongóknak. Nem csoda, hogy 2017-ben elég volt csupán három nap ahhoz, hogy a spirituális utódnak tűnő Session Kickstarter kampánya túllépje, majd lazán meg is duplázza a kitűzött összeghatárt.

Azóta viszont már öt év telt el. Sólymos Tóni egy rendkívül igényes felújításban tért vissza, az EA szolgáltatás alapú újragondolása hosszú távra tervez, miközben a piacot lassan mozgásba hozta az OlliOlli széria, a Skate City vagy éppen a sokáig nagy riválisnak tartott Skater XL megjelenése. Bár a Session a Steam Early Access majd az Xbox Game Preview visszajelzései alapján fokozatosan javult, szépült és bővült, érezhetően elvesztette kezdeti lendületét. A NACON öltönyösei előtt szignózott stúdió felvásárlás pedig még inkább nyomást helyezett a csapatra. Az 1.0-ás verziónak valószínűleg idén már mindenképpen piacra kellett kerülnie a megcélzott összes platformon. Akkor is, ha erre egyértelműen nem állt még készen semmilyen szempontból a projekt.

De ne guruljunk ennyire előre! A hivatalos megjelenéshez hanyagul hozzátoldott alcím nem véletlen: a Session valóban egy kíméletlen gördeszka szimuláció. A kontroller két analóg karjának mozgását szinte egy az egyben lekövetik a deszkán álló virtuális lábaink, csupán a lendületszerző lökések vannak külön gombra téve - rögtön kettőre. Hiszen nem mindegy, hogy az aktuális pozícióban éppen melyik cipőnkkel vagyunk képesek egyensúlyvesztés nélkül tolni egyet a lapon. A súlypontunkat közben a két ravasszal tudjuk finoman kibillenteni a középpontból irányváltáshoz vagy elrugaszkodva a tengelyünk körüli forgáshoz. Tulajdonképpen másra nincs is szükségünk. Csak rengeteg gyakorlásra…

…mert itt aztán teljesen a te kezedbe helyezik a kontrollt! A szimulációs modell realisztikus, reszponzív és sokoldalú. Nem mindegy, hogy milyen mélyre guggolsz egy ollie előtt, hogy mikor és melyik lábbal rúgod el a lapot, majd hogyan nyúlsz bele a mozgásába és mikor állítod meg. Abszolút nincs rásegítés. A korlátra ugorva nem egy fiktív gombkombináció dönti el a csúszás típusát, hanem hogy mekkora sebességgel érkeztél, a deszka melyik részét, milyen irányból, hány fokos szögben raktad a vasra és éppen hol helyezkedsz el rajta. Zseniálisan működik! Nincsenek kevesebb és több pontot érő trükkök, szorzók és végtelenített komikus kombinációk. Viszont órákat lehet eltölteni egyetlen helyen, újra és újra visszasétálva a kiindulási ponthoz, lassan tökéletesítve a flip in-grind-flip out sorozatot. Egy tucat sikertelen próbálkozás után egészen eufórikus érzés végre beadni a kívánt mozdulatsort!

Ráadásul ehhez mindent változót személyre szabhatunk és számos izgalmas lehetőség van továbbra is kipróbálható kísérleti fázisban, mint például a freestyle ágazat és a vert skating legtöbb eleme - caspers, primos, lips, late flips. Ami feltűnően hiányzik, az a grab és a deszka megfogására, kézzel tovább pörgetésére építő trükkök, amelyek a fejlesztés egészen korai szakaszában ragadtak. Pedig két kényelmesen elérhető bumper is ott lenne mondjuk erre a célra. Nélkülük egyelőre a twin-stick rendszer még nem forradalmian definitív, de egyértelmű evolúció, amivel közelebb kerültünk a valódi gördeszkázás érzéséhez, mint korábban bármikor! A tudatos és magabiztos használatához viszont elsőre talán riasztóan meredek tanulói görbével kell megküzdenünk.

Ebben segítene minden jel szerint a játék kissé egyszerű és száraz történetmódja. A felütés szerint egy komoly sérülésből visszatérve állunk tíz évvel később újra deszkára, tizennyolc ismert figura (Daewon Song, Manny Santiago, Ribs Man vagy éppen Nora Vasconcellos) pedig csak arra vár New York, Philadelphia és San Francisco különböző pontjain, hogy felfrissítse egykori tudásunkat és próbára tegye képességeinket. A három nagyváros inspirálta nyitott területek hatalmas odafigyeléssel lettek felépítve, kellően sűrűek és tömve vannak ikonikus pontokkal (Brooklyn Banks, Black Hubbas, FDR Park). A küldetések tisztességes 10-15 órára minimum lekötnek és szolgamód vezetnek keresztül az egyes játékelemeken - még a mozgatható tereptárgyakat, kísérleti fázisban lévő lehetőségeket és a nem túl intuitív, de meglepő mélységet kínáló videó szerkesztőt is érintik. Azonban ezt valódi átvezetők nélkül, statikus fekete-fehér illusztrációkkal, erősen hullámzó minőségű szövegkönyvvel és teljes egészében szinkron nélkül teszik.

Nagyobb probléma, hogy a dialógusok tele vannak a szubkultúra szlengjével, a feladatok leírása szűkszavú, a követelményeket pedig soha nem támogatják meg vizuális kapaszkodókkal vagy egyértelmű oktató anyagokkal. Értem én, hogy ezt a játékot “deszkások készítették deszkásoknak” - de kezet nyújthatnának azért az új belépőknek is. Nem magától értendő, hogy a puritán trükklistában fel sem tüntetett BS Bigspin egy Backside 180 és egy Pop Shove-It kombinációja? Akkor valószínűleg fejvakarást okoznak majd a Historical challenges menü semmitmondó kérdőjelei, amit az elmúlt 30 év többszáz legemlékezetesebb mozzanatának pontos rekonstrukciójával lehet egyébként feloldani.

Hasonlóan átgondolatlan továbbá a jutalmazási rendszer is. A küldetések teljesítéséért tapasztalati pontot és pénzt kapunk. Előbbi azonban csak az egyes fejezetekhez szolgál mesterséges határvonalként, amiket átlépve lassan az összes márkára 100%-os kedvezményt kapunk és könnyedén felvásárolhatjuk fillérekből az egész boltot. Akkor miért gyűjtögessünk? Karakterünk testre szabásához egyébként sem áll rendelkezésünkre zavarba ejtően sok cipő, nadrág, felső és sapka - hiába a Fallen, Adidas, Almost, Element, DC vagy a Zero licence. A lapok látványos illusztrációiból, különböző magasságú felfüggesztésekből, eltérő méretű és színű kerekekből sokkal szélesebb a választék.

Technikai oldalról az Unreal motor negyedik generációja nyújt stabil alapot. Az elnagyolt karaktermodellek, szögletes környezeti elemek és néhol bántóan kis felbontású textúrák persze nem igazán feszegetik a határait - talán a dinamikus napszakváltás emelhető ki és a deszkák fokozatos kopása. Bután útban lévő járókelőket opcionálisan bekapcsolhatunk a kísérleti menüpontok mélyén, járműforgalom viszont sehol nincs és minden bántóan élettelen és statikus. Egy szemeteszsákot vagy bevásárló kosarat sem leszünk képesek megmozdítani. Audio téren az ambiant zajokból szintén lehetne több, szinkron pedig mint említettem abszolút nincsen, de a gördeszkához kapcsoló hangok legalább fantasztikusra sikerültek. A zenei anyagot a megszokott edgy punk/rock/alternatív vonal helyett inkább a lo-fi hip-hop, chillhop és reggae vonal felé terelték. Nem túl energikus, nincsenek benne igazán nagy nevek (Rum Committee, Gi3MO, Strawberry Sleepover), de legalább egész sok szám között váltogat.

Na de ha a bántóan fapados felhasználói felületek, kísérleti menüben ragadt elemek, az olykor szimplán átgondolatlan felépítés vagy a végtelenül suta és limitált gyalogos opció nem tette volna elég egyértelművé, hogy ez a projekt még nem érett meg az 1.0-ás státuszra, akkor ott vannak az átkozott bogarak! Tévesen regisztrált trükkök, beragadó respawn pontok, sík felületen hirtelen orra bukó vagy váratlanul a felhők közé lőtt karakterek - csupán néhány példa a játékkal töltött 25-30 órámból, amit számtalan fórumbejegyzés erősít meg.

Viszont nem véletlenül szaladt bele a tesztidőszak bő egy hete alatt ennyi időm a játékba. A Session: Skate Sim jelenleg egy érezhetően félkész állapban lévő, csiszolatlan, bizonyos területeken fantáziátlan, máshol kissé élettelen videojáték. De közben ott van benne egy lenyűgözően mély, addiktív és piszkosul szórakoztató gördeszka szimulátor! Egy szenvedéllyel, hozzáértéssel és alázattal írt szerelmeslevél a sport és a szubkultúra felé. Csak a papír gyűrött, kávéfoltos és néhol picit nehéz kiolvasni a Creā-ture Studios írását.

SESSION: SKATE SIM
PLATFORM PS5 (tesztelt), XSX|S, PS4, XBO, PC
KIADÓ NACON FEJLESZTŐ Creā-ture Studios
MEGJELENÉS 2022. szeptember 22. ÁR 16.990 Ft

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

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
eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Steve Jackson - Salamonis titkai

Folytatjuk a magyar nyelven megjelenő lapozgatós könyveket bemutató sorozatunkat, a negyven éves évfordulóra Steve Jackson lepte meg a rajongókat Salamonis titkaival.

9 órája
1

Visszatér a Batman: Arkham, érkezik a nagy Starfield frissítés - ez történt szerdán

Továbbá: két különleges stúdiót zárhat be a Take-Two, Assassin’s Creed a zsebedben és a Steam Deck legtöbbet játszott címei.

17 órája
2

PlayStation Plus: a májusi négyes

Kimondottan izgalmas friss címeket kínál a Sony előfizetéses szolgáltatásának belépő szintje, ami mellé újabb Destiny 2 kiegészítőt is kapunk.

1 napja
9

Wrath: Aeon of Ruin - a poszt-Quake romtúrda

Ha boomer-shooter akarsz lenni, akkor mindenképp hivatkozz legalább egy (de akár több) jellegzetes FPS-re a kilencvenes évekből. Próbáld meg lemásolni annak sikeres elemeit, és ha igazán abiciózus vagy, akkor akár újíthatsz is néhány ponton. A Wrath a Quake technológiáján próbál új utakat lefektetni, de vajon sikerül neki? Teszt!

1 napja
4

Square Enix rekord veszteség, leépít a KeokeN - ez történt kedden

Továbbá: Xbox Games Showcase, Game Pass frissítés, Funko Fusion, Star Wars: Hunters és Shin Megami Tensei V: Vengeance trailer, Returnal évforduló.

1 napja
4

Xbox Games Showcase: júniusban találkozunk!

Most először lesznek együtt az Activision, Blizzard, Bethesda és Xbox Game Studios belsős projektjei, ráadásul külsős partnerekre is számíthatunk.

2 napja

Game Pass: mozgolódás május első felében

A távozó címek listája ezúttal hosszabb, mint az érkezőké. De egy izgalmas premier így is belefért a kínálatba!

2 napja
1

Stasis: Bone Totem

A tavaly debütált PC-verzió után nemrég konzolokra is ellátogatott a Stasis-franchise legújabb felvonása, a Bone Totem, mely a horror és a point-and-click rajongók figyelmére egyaránt pályázik - joggal.

2 napja

A Fallout sikerei, a Remedy tervei – ez történt hétfőn

Továbbá: Housemarque, Tekken 8, Street Fighter 6, Guilty Gear: Strive, Venture to the Vile, Another Crab's Treasure, Rising Heat, Beyond Galaxyland.

2 napja
2

Erre a hétre is jutott indie-cunami - ID@Xbox összefoglaló

A Microsoft és az IGN összefogásában megnézhettük a legújabb ID@Xbox adást, melyben közel két tucat független fejlesztés került terítékre.

3 napja
1

Heti megjelenések

3 napja
2

The Smurfs – Dreams: új Hupikék Törpikék játék az álmok földjéről

A Microids és a Marsupilami fejlesztői egy nintendolike platformerrel gurítják tovább a törpök szekerét.

3 napja
2

A Zónánál már csak az űr hátborzongatóbb – ez történt pénteken

Benne: S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl, Alien: Rogue Incursion, GALIX: New Horizons, Honkai: Star Rail, Kage: Shadow of the Ninja, The Detective Reaper Invites, Save me Mr Tako: Definitive Edition.

5 napja

Rauniot – Visszafogott világvége

Az apokalipszis általában hangos, mindent maga alá temető eseményként jelenik meg a szórakoztatóiparban. Ledobják az atomot, zombihordák árasztják el a városokat, vagy brutális természeti katasztrófák törik el a civilizáció gerincét. Akad azonban néhány mű, ami a fonákjáról közelíti meg ezt a témát. Ilyen a Rauniot is.

6 napja
2

Elmarad a BlizzCon, törölt People Can Fly játék - ez történt csütörtökön

Továbbá: Stellar Blade, Gears of War, Exodus, Deathbound, Capcom takarítás a Steamen.

6 napja
10

Szigorít a Steam, meglepetés megjelenések - ez történt szerdán

Továbbá: Sand Land, Bit.Trip ReRunner, Lords of the Fallen, Insurmountable, Rotwood, Island of Winds.

7 napja
16

Stellar Blade

A Shift Up mérnöki pontossággal tervezte meg első konzolos játékának köztudatba emelését. De vajon van-e több a csinos külcsín alatt?

8 napja
13

Feltámad az Infogrames, Metaphor: ReFantazio megjelenés - ez történt kedden

Továbbá: Stellar Blade, Destiny 2, Morbid: The Lords of Ire, Remnant 2, 2XKO, Indika, Karma: The Dark World.

8 napja
11

Meghasad az Embracer, új Gyűrűk Ura játék - ez történt hétfőn

Továbbá: Starlight Games, Tales of the Shire, Star Wars Jedi: Survivor, ID@Xbox Digital Showcase, PowerWash Simulator, The Whims of the Gods.

9 napja
13

Heti megjelenések

2024.04.22.
3

eyJodG1sIjoiPGRpdiBjbGFzcz1cIi0tbXB1LXt7aWR9fVwiPlxuPGEgaHJlZj1cInt7dXJsfX1cIiB0YXJnZXQ9XCJfYmxhbmtcIj5cblx0PGltZyBjbGFzcz1cImJpZ1wiIHNyYz1cInt7cGF0aH19cGF0cmVvbi1tcHUucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDozMDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj4iLCJpbWFnZXMiOlsiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvcGF0cmVvbi1tcHUucG5nIl0sInVybCI6Imh0dHBzOlwvXC93d3cuZ2FtZXIzNjUuaHVcL2FydGljbGVcL3BhdHJlb24iLCJwYXRoIjoiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvIiwiaWQiOjM2fQ==