[Teszt] SteelSeries Arctis Nova 5 - hangos mindenes

SteelSeries Arctis Nova 5 - hangos mindenes

mcmackoGéczy Attila2024.06.12. 22:15

Majdnem pontosan egy éve járt nálam az Arctis Nova 4, amelyet akkor a középkategória erős versenyzőjének tartottam. A széria folytatásaként a SteelSeries elhozta az Arctis Nova 5-öt, amely sok pontban a tradíciókat folytatja, más ponton viszont ott újít, ahol az előd hiányosságait valóban ki kellett egészíteni. Lássuk hát, hogy a SteelSeries Arctis Nova 5 Wireless mire képes.

A MINDENES HEADSET

A SteelSeries Arctis Nova 5 elsősorban videojátékra tervezett headset, annak minden alapvető funkciójával. Beépített, mechanikailag ki- és visszahúzható mikrofont tartalmaz, két nagy kagylója hosszú távú játékos napokat és éjszakákat is kényelmesen fed be. Hangképe semleges, de szoftverrel konfigurálható és színezhető.

A viselése utcán sem ciki, teljesen jól passzol azokhoz a pillanatokon is, amikor az ember valami zúzós zenével akarja kikapcsolni a villamos törzsközönségét, vagy egy parkban szeretne a napsütés mellé lo-fi beateket hallgatni. És ami a legjobb, a Nova 5 végre megkapta a valódi wireless kapcsolatot - végre natívan támogatja a Bluetooth (pontosabban a BT5.3 változat) adta lehetőségeket.

KÉKFOGÚ

Természetesen nem kellene eldobni magunkat attól, hogy 2024-ben egy eszköz képes a Bluetooth kapcsolatra, de a termékportfóliók ismeretében ez még mindig egy érdemi újítást hozhat, amikor generációt vált egy készülék. A Nova 4 is tudott wireless módon csatlakozni, de egy dongle kellett hozzá. Az USB-C kiegészítő most is ott van a dobozban, ha az ember így szeretne pl. direkt kapcsolatot a Nintendo Switch, a PlayStation 5 vagy a Meta Quest készüléke és a headset közé, akkor megteheti most is. De ahogy a Nova 4-nél is előjött, zsebretett mobilunkhoz meglehetősen bátor egy lötyögős kiegészítőt csatolni (így is sokan küzdünk az USB-foglalatok kopásával). Most ez a probléma a BT megjelenésével megoldódott. Sőt, a natív Bluetooth rétegnek köszönhetően (ahol a csatlakozás teljesen hasonló módon működik, mint más hasonló készülék párosításnál) nem csak a mobilos zenehallgatás, filmnézés, de a mobile-gaming is kaphat egy kis löketet, vagy a párhuzamos használat - de erről majd beszélünk később. Apropó, dongle és „connectivity”: az Xbox-hoz ismét külön úton ér el a Nova 5; külön változat van fenntartva az X-es kollégáknak 5X néven.

Fontos azt is tudni, hogy a 3D „spatial” megoldásokkal is kompatibilis az eszköz. Simán működik a Tempest Engine PS5 játék közben, és ahogy fentebb is írtam, gyors váltásra is lehetőség van a két kapcsolódási mód között, paralell használat közben. Ez gyakorlatban azt jelenti, hogy a Nova 5 képes egyszerre kommunikálni mondjuk a PlayStation konzolunkkal és a telefonnal. Ha jön a hívás, gombnyomásra váltasz és telefonálsz, majd vissza a játék hangjához, ha lement a hívásod. Praktikus, nem?

INTER FÉSZEK

A fejhallgató csomagolása most is ötletes, játékos - tökéletesen illeszkedik a SteelSeries kapcsán kialakult brand-érzéshez. A készülék külcsíne pedig szinte megegyezik a korábbi kiadással, beleértve sajnos annak puha műanyag burkolatát is. Van külön mikrofon gomb, amivel némítható/bekapcsolható a bemeneti pont. A hangerőszabályzáshoz egy forgó szabályzó tartozik, amivel azonnal letekerhető a hangerő. Az "azonnal" néha sajnos véletlenül is megesik, mert elég lágyan forog a tekerentyű, akaratlan matatásnál is el tudja az ember mozdítani. Mindenesetre a kezelés általánosságban ergonomikus, a kialakítás pedig a kategóriának megfelelő benyomást ad az embernek.

A termék üzemideje is dicséretes: a készítők hatvan órát ígérnek, amit mi a tesztelés során nem is értünk el, ergo hetekig használható egy jól feltöltött Nova 5. De ha napi nyolc órát reszeled az online ellenfeleket, akkor is kitart egy hétig a móka. Az USB-C csatlakozónak köszönhetően pedig akár 6 órányi extra üzemidőt érhetünk el 15 perc rátöltéssel, ami bőven elegendő akár egy teljes napi használathoz is.

FEJRE TERMETT

A fejhallgató kobakhoz való illeszkedése belülről nagyon kényelmesnek hat. Nincs kis fejem, mégis komfortosan ül rajta a dinamikus szövetpánttal simuló headset. A tükörben ugyan látszik, a kagylók felső része jobban behajlik, így magassági irányban mintha egy kis aszimmetriát lehetne megfigyelni, de lehet az én bucimmal van a probléma - viselés közben fel sem tűnt a jelenség. Kifejezetten jól jött, hogy a tesztidőszakkal belenyúltam a június eleji kánikulába - volt lehetőségem egész nap légkondi nélküli irodában tesztelni a headsetet. A szellőzést biztosító szövetborítások miatt kifejezetten kényelmes érzés fenn tartani a kütyüt, és az irodai munka során a Teams-használat, a Tidal-hallgatás és némi gyors gaming mellett is helyt állt a Nova 5.

Volt pillanat, amikor kicsit hiányoltam az aktív zajszűrést, de tudomásul kell venni, hogy ez önmagában (pl. integrált megoldásként) nem része a csomagnak, mint ahogy a HiFi/HD-audio kezelése sem. Apropó, aktív zajleválasztás mégiscsak van, de csak PC-n és csak a Sonar használatával. A mikrofon amúgy kenterbe ver szinte minden korábbi megoldást, de ezen nem is csodálkozom – a ClearCast 2.X technológia mögé 32 KHz és 16-bit felbontású céláramkört pakoltak a tervezők. (Az nem teljesen tiszta, hogy a 32 KHz mintavételezés az valójában 16 KHz-es frekvenciatetőt jelent-e, de ez így is bőven elegendő és széles sáv ez az emberi hang átviteléhez.)

HANGOK A FEJEDBEN, APP A KEZEDBEN

A készülék egyébként sem a nagyfelbontású hifizők célcsoportjának készült. Érdekes, hogy ismét 22 kHz a teteje a specifikációnak (a neodímium meghajtók pedig 36 Ohmosak). A szokásosnál magasabb frekvencia korlát ellenére a Nova 5 teljesen hasonló "matt-közép" hangképet képvisel, mint elődje. Ezt én szeretem, mert így nem egy agyonszínezett audio-világba csöppenek, hanem a referenciához közelít a reprodukált hang, ami a zenénél és játéknál is az alkotók szándéka szerinti leképzést segíti. A játékok során továbbra is kiváló az aura-érzet, ami zenénél is előjön, a színpadkép korrekt megjelenítésével. A magasabb hangtartományban lévő részletezés viszont továbbra sem annyira erőssége a drivereknek.

SteelSeries Sonar szoftver még mindig itt van és természetesen részét jelenti a Steel fejhallgatós infrastruktúrájának. Most is fő funkcióként az EQ-val való játszadozást kínálja a progi - ezzel variálható az erőszakos tónusok nélküli hangzásvilág. Viszont a Sonar megintcsak egy plusz applikáció, egy az oprendszerre telepedő extra réteg (olvassátok csak a panaszkodó Reddites topikokat). Fából vaskarika - egyszerűen a játékok "headphone" beállítását akkor sem fogja lehagyni a Sonar, ha a készítők ezt váltig állítják. A program leginkább abban segít szerintem, ha a személyes hallásunkhoz, vagy a fejhallgató sajátságaihoz akarjuk az egyes játékok profiljait szabni, ehhez viszont elhivatottság és tapasztalat kell. Vagy a nagy újdonság, a Nova 5 néven telepíthető mobilos applikáció, amiben mindez megtalálható konyhakészen, PC-s varázslás nélkül!

APP-ban az erő

Vannak tehát előre beállított hangprofilok, de ráadás extraként a Nova 5 egy mobilos applikációval érkezik, amiben összesen száztíz darab, adott játékhoz konfigurált preset tanyázik! Ez a gaming közbeni párhuzamos mobil-konfiguráció teljesen új megközelítés (legalábbis én eddig ilyennel nem találkoztam), és ennek megfelelően tényleges extra kényelmet tud adni a konzolos játékosoknak.

A testreszabást tehát menet közben is megtehetjük az applikáció segítségével. Az app egyébként elég letisztult. A presetek beállítása mellett például limitert lőhetünk be, vagy a mikrofon hangerejét mókolhatjuk. Persze ízlés kérdése továbbra is az, hogy ki mennyire szeret az applikációban vagy a Sonarban elmélyülni – elsősorban azok fognak jól járni a Nova 5-tel, akik amúgy is szeretnek ilyesmikkel szöszmötölni és vágynak egy mindenes headsetre.

VALÓBAN MINDENES?

Igen, az. Legyen szó játékról, zenéről, munkáról, a SteelSeries Arctis Nova 5 helyt áll. Eközben, bár a középkategória polcára helyezik kb. 55-60 ezer forintos árával, a készítői a sok-sok extra lehetőségei, kényelmes kialakítása és jó hangképe miatt a „megfizethető luxus” címkét is ráhúzták. Akik a valódi luxust ismerik, azok tudják, ez némiképp túlzásnak számít. Viszont az is biztos, hogy az egyszerűbb headsetkről felfelé törekvők számára méretes lépés lesz előre az Arctis Nova 5 széria. Ha a négyesről frissítenél, akkor is van értelme továbbmenni – a Bluetooth sok korábban megélt kényelmetlenséget megszüntet. Az applikáció, a gyors csatlakozási és konfigurációs újítások pedig az átlag geek számára is értékes lehetőségeket kínálnak, kategóriájában kiemelkedő hangkép és térhatás mellett. Még nem high-end, de ezekkel együtt talán már nem is középkategória.

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Tempest Rising

Nincs többé új Command & Conquer? Oké, akkor megcsináljuk a sajátunkat - gondolhatta a Slipgate Ironworks... és mi lett a vége?Tényleg megcsinálták!

8 órája

Új Sony-stúdió a láthatáron – ez történt szerdán

Továbbá: Yakuza 0 Director's Cut, Nikoderiko: The Magical World, Gloomy Eyes.

22 órája
4

Days Gone - Remastered

Hiába sikerült átlépniük idővel a 10 milliós mérföldkövet is, a rendkívül vegyes kritikai fogadtatás örökre rányomta a bélyegét a Bend Studio alkotására. Sőt. Feltételezhetően a csapat jövőjére is. Tudnak esetleg szépíteni ezzel a ráncfelvarrással?

1 napja
6

Az új GTA 6 trailer árnyékában – ez történt kedden

Benne: Destiny 2, Clair Obscur: Expedition 33, I Am Ripper, Battlefield, Split Fiction, Day of the Shell, Tales of the Shire, Knock on the Coffin Lid.

1 napja
4

Game Pass: mozgolódás május első felében

Hamarosan premiernapon érkezik a Revenge of the Savage Planet és a DOOM: The Dark Ages a szolgáltatás kínálatába!

2 napja
2

Itt a második Grand Theft Auto VI trailer!

Megérkezett a Rockstar Games következő alkotásának második előzetese, amivel ismét beléphetünk picit Vice City utcáira.

2 napja
48

The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered

Egy ideje már hallani lehetett olyan pletykákat, hogy a Bethesda a Skyrim sokadik újrakiadása után az Obliviont is szeretné ismét piacra dobni, ezek a híresztelések pedig végül igaznak is bizonyultak.

2 napja
7

Gears of War: Reloaded bejelentés – ez történt hétfőn

Továbbá: Kingdom Come: Deliverance, The Hundred Line: Last Defense Academy, Tinkerlands, Ecco the Dolphin.

2 napja
9

PlayStation Plus: a májusi hármas

Dinoszauruszos túlélés. Népszerű rougelike. Egy kiváló boomer-shooter. Ezek várják a szolgáltatás előfizetőit ebben a hónapban.

3 napja
4

Heti megjelenések

3 napja
5

Amerzone - The Explorers Legacy

Utazás az ismeretlenbe, utazás egy idegen helyre, utazás Föld és ég között, utazás a semmibe. Benoit Sokal életműve előtt ekkorát még nem tisztelgett soha senki.

4 napja
2

GTA 6 csak jövőre, Elden Ring Nightreign áttekintő – ez történt pénteken

Továbbá: The Shadow Syndicate, Zoochosis, Preserve, Project Caesar.

5 napja
13

Drágulnak az Xbox konzolok és játékok – ez történt csütörtökön

Továbbá: The Age of Bhaarat, StarRupture, Fomography.

6 napja
12

Two Falls (Nishu Takuatshina)

A videójátékok kulturális jelentőségéről meglehetősen kevés szó esik, pedig a többi művészeti ághoz hasonlóan itt is megvan ez az aspektus – még ha jóval ritkábban is kerül előtérbe.

7 napja
7

Lost Soul Aside csúszás, Borderlands 4 áttekintő – ez történt szerdán

Továbbá: Returnal, Switch rendszerfrissítés, Formula Legends, Sea of Stars, Kathy Rain 2, Teenage Mutant Ninja Turtles: Splintered Fate, SHovel Knight Dig, Hypercharge: Unboxed, Moadra.

7 napja
2

Borderlands 4 State of Play, leépít az EA - ez történt kedden

Továbbá: Wuchang: Fallen Feathers, Against the Storm, Splitgate 2, Duck Detective: The Secret Salami, Duck Detective: The Ghost of Glamping, The Siege and the Sandfox.

8 napja
12

Glorious Model I2 egér - gyors, könnyű és roppant kényelmes

A Glorious mindig is próbálkozott az ár-érték arány finom balanszát megtalálni, és többnyire sikerül is nekik ez a mutatvány. A mostani vezetékes egér is pont egy ilyen középpontban landol. Tudása remek, fogása kényelmes, ára jó helyre van belőve. Kell ettől több egy perifériától?

9 napja
9

Steel Seed

Nagyszabású, jól felépített és hangulatos világokra akkor is szükség van, ha a készítők bőven megelégszenek azzal, hogy több száz óra helyett “csupán” 1-2 hétvégére szeretnének minket szórakoztatni.

9 napja
1

Kisebb bejelentések - ez történt hétfőn

Benne: Mycopunk, Elden Ring, Bridge Constructor Studio, VIractal, Eternal Evil, Crystal of Atlan, Little Kitty, Big City.

9 napja
1

Heti megjelenések

2025.04.28.
1