[Teszt] Immortals Fenyx Rising

Immortals Fenyx Rising

mcmackoGéczy Attila2020.12.20. 23:38

Milyen a halandó, ha isteni erőkkel van felvértezve? Milyen az Ubisoft, ha a saját maga által lefektetett alapokat Nintendo-s csodával fűszerezi, évtizedes tapasztalat után. Tesztlaborban az Immortals!

Az Ubisoft valamikor a Far Cry 3 környékén tökéletesítette azt a játéképítési stílust, amit azóta is „Ubisoft-formulának” nevezünk. Ezen címek általában amúgy tök eltérő közeget, játékmenetet és hangulatot hoznak, de a mag szinte mindig ugyanaz. Több terület feltárása, megismerése, felszabadítása a cél, mindezt pedig melléktevékenységek garmadájával szórja meg a ki tudja már hány stúdiót egybefoglaló fejlesztőgárda. Idő közben persze nőttek a méretek, nőtt a mennyiségi és a minőségi mérce is. Ma a cég lazán kiráz a kisujjából egy olyan játékot, ami ezt az Ubisoft formulát ötvözi a legutóbbi nagy Zelda játék, a Breath of the Wild elemeivel. Az Immortals: Fenyx Risingban az a gyönyörű, hogy az elmúlt kb 10 év szaktudása, tapasztalata és folyamatos fejlődése összpontosul egy olyan megjelenésben, ami valahol pont ugyanaz, mint a Far Cry 3, és mégis új, friss, látványos, tartalmas… egyszóval istenien szórakoztató.

Mi is lehet a játék fő ereje? Hát az, hogy egy kicsit lassú bevezető után kérlelhetetlenül beszippant a maga Ubi-s világába, ami akár lehetne a Zelda univerzum is, de nem az. Itt a görög mitológiához nyúltak (ismét) a kreatívok, de mintha csak az AC: Odyssey kölyök-kiadását néznénk, az egész kapott egy ilyen enyhén sajtszószba mártott, matinérajzfilmes könnyedséget. A gyermek felnőtt, Kid Icarusból pedig Teen Icarus lett, akarommondani, az isteni halandó, Fenyx, a Déloszi Szövetség túlélő katonájaként örökli meg a görög istenek ajándékait, hogy Tüphón titáni visszatérését és ezáltal a világ pusztulását megakadályozza. A hangulat könnyed, de a sztori alapja azért eléggé sötét – Tüphón ugyanis egy elég félelmetes figura. Ráadásul Fenyx számára nem csak az isteni szigeteket kell megtisztítania, de Tartaros mélységei is kihívásokat tartogatnak számára.

Ami fent van az ég alatt, az nagyon hasonló a Breath of the Wild világához – mondhatni a készítők a napsütéses-füves-sziklás-romos terepek jellegzetes vizualitását a Nintendo remekművétől kölcsönözték. De hozzá is tették a magukét; ami elsőre koppintásnak tűnik, az másodjára nézve saját egyéniséget is hordoz vastagon. A vizualitás mellett a játékmenetben is megvannak a párhuzamok, de itt tényleg minden az Ubisoft-formulába kanyarodik vissza, bár annak is a polírozott, letisztult, szórakoztató formájához. A terep nyíltsága már-már MMO-s stílusjegyeket is hordoz, de a méretek és a terep designja fókuszáltabb és sok a magas, vertikális elem. Bár vannak „laposabb”, unalmasabb szekciók, azért a terepen mindig figyelnek arra, hogy valami a tájépítészetben vonzza a tekintetünket, vagy megtörje a kalandozás menetét. Emellett rengeteg tennivaló is van. Gyűjthetünk ambróziát, növényeket és köveket kraftoláshoz és fejlesztéshez, vannak éjjeli ládák, nappali, szörnyek által őrzött kincsek. Legendás főellenfelek, terepi kihívások, íjász-feladványok, és környezeti fejtörők, amelyek Zeldás furfangot igényelnek, hogy a Fenyx képességeit bevetve ajtót és ládát nyissunk magunknak.

Lent pedig a shrine-ok elevenednek meg, persze a helyi mitikus alvilági gúnyába öltöztetve. Itt fizikai feladványokat, Fenyx égi skilljeinek alkalmazását igénylő fejtörőket kapunk, olykor pedig arénákba, vagy mini-főnökökbe botlunk majd. A fejlődéshez elengedhetetlen ruhákat, kiegészítőket is találhatunk az alvilágban is, de egy a lényeg: bármit is csinálunk, bármerre járunk, mindig úgy érezzük, hogy valamit haladtunk a tengernyi tennivaló közepén. Ehhez képest a sztori szinte másodlagos, a fő küldetések sem mindig hoznak annyi élményt, mint a felderítés és a tápolgatás, valamint a mikro-kihívások teljesítése. Ubi-formula ez, mégpedig a legjobb formájában!

Egyébként a harc is érdekes eleme a játéknak – nem is a Foszfor nevű főnixmadarunk támadásai, vagy Héphaisztosz kalapácsa, vagy a többi speckó támadás végett. A háromszög-elv úgy adja ki oldalait, hogy van egy kardunk, amivel HP-t darálunk. Van egy csatabárdunk, amivel a támadások mellett az ellenfél stamina-csíkját is lezabálhatjuk (így az kidőlve szabad préda lesz). És ott az íj, amivel a távolsági harc nyer értelmet. Lesznek még majd meglepetések, de a mesemondó inkább befogja a spoileres beszélőjét. A harc alapvetően beleszokást igényel. Van egy egyedi ritmusa és a nyitott világban simán beleszaladhatunk bődült nehéz szituációkba, így lehet a nehézség nem is tűnik majd egyenletesnek. De ez is az élmény része, a gyerekes külső még normálon is kellő kihívást tud tartogatni! A saját erőnlétünk is Zelda-szerűen csökken, így nem tudunk végtelenségig hegyeket mászni, de elég hamar kigyúrhatjuk magunkat olyan erőnlétre, amivel nagy távolságokat tudunk fel-le, keresztbe-kasul átszelni.

A látvány tekintetében is nagy dolgot hoztak össze a készítők – a videók alapján a Switch verzió is iszonyat jól néz ki és nem mellesleg jól is fut, ehhez képest XSX-en játszva is szépséges, hangulatos összképet látunk a képernyőn. Nem nextgen szinten, de mondjuk úgy, az Assassin’s Creed: Odyssey után elvárt mesés-tarka-barka nívón. Közelebbről az egyes terepelemek lehet nem néznek ki olyan jól, és a karakterek is kicsit elütnek a mesés környezettől és stilizált ellenfelektől. Ez persze egy kis disszonanciát hoz az összképbe a karakterdesign miatt. Nagyot dobott volna az élményen, ha a vibráns látvány mellé a CG-mesés vonal helyett kicsit Disney-sebb arcjátékot kapunk. Typhon primitív ork-karaktere helyett is dukált volna egy olyan elegánsan gonosz fazon, ami Zeusz és Prométheusz karakterét ellenpontozza.

Nem véletlenül említettem a két istenséget – ők narrálják ugyanis végig a játékot, és meglepően felnőttes, és karakteres poénokat nyomnak, a két figura nagyjából le is árnyékolja a többi szereplő stílusát, benne Fenyxét is, aki Hermésszel társulva enyhén anakronisztikus Fortnite-menőséget képviselnek. Persze az önirónia nem hiányzik ezekből a karakterekből sem – Hermész például a játék amúgy messze nem kötelező mikrotranzakcióiért felel, amit azzal kommentál, hogy bizony ő sem veti meg a jó pénzt! A szinkron amúgy szintén telitalálat, és a játék zenéje is maximális elismerést érdemel. Ezek lassan, szépen ráülnek az ember fejére, és hiába az idővel akarva-akaratlanul beköszönő open-world önismétlődés, hiába a szerintem kicsit egyenetlen pályatervezés, hiába a néhány irányításbéli kellemetlenség, az Immortals az év legjobb játékai közé csattog be fürge szárnyakon.

Rengeteg részletről lehetne még mesélni, de nem akarok eposzi terjedelembe lógni – a lényeg, hogy az Ubisoft szaktudása, és tanulni-fejlődni akarása egyértelműen átüt az Immortals: Fenyx Rising összképén! A játék szórakoztató, derűs és jópofa. Betakar, mint egy kellemes mese, és mindig az orrod elé teszi a következő feladatot, ami miatt órákra benne maradsz a repkedésbe torkolló felderítésben, az ambróziavadászatban, a tájban való gyönyörködésben, a „még ahhoz a ládához odamegyek”-kelepcében. Igazi ünnepi játék, amit a karácsonyfa melletti kényelmes reggeleken elindítunk, aztán azon vesszük észre magunkat, hogy egy újabb nap percei folytak bele Tartaros feneketlen kútjaiba.

Pontosan
8
Platform: PlayStation, Xbox (tesztelt), PC, Switch, Stadia
Kiadó: UbiSoft | Fejlesztő: Ubisoft Quebec
Megjelenés: 2020. december 3. | Ár: kb. 20.000 Ft

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGRpdiBjbGFzcz1cIi0tbXB1LXt7aWR9fVwiPlxuPGEgaHJlZj1cInt7dXJsfX1cIiB0YXJnZXQ9XCJfYmxhbmtcIj5cblx0PGltZyBjbGFzcz1cImJpZ1wiIHNyYz1cInt7cGF0aH19cGF0cmVvbi1tcHUucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDozMDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj5cbjxkaXYgY2xhc3M9XCItLWJuci17e2lkfX1cIj5cbjxhIGhyZWY9XCJ7e3VybH19XCIgdGFyZ2V0PVwiX2JsYW5rXCI+XG5cdDxpbWcgc3JjPVwie3twYXRofX1wYXRyZW9uLW1wdS1iaWcucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDo2MDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj5cblxuPHN0eWxlPlxuLi0tbXB1LXt7aWR9fSwgLi0tYm5yLXt7aWR9fXtkaXNwbGF5Om5vbmV9XG4ubGFyZ2U+Li0tYm5yLXt7aWR9fSwgLm1lZGl1bT4uLS1ibnIte3tpZH19e2Rpc3BsYXk6YmxvY2s7fVxuLnNtYWxsPi4tLW1wdS17e2lkfX17IGRpc3BsYXk6YmxvY2s7fVxuPFwvc3R5bGU+IiwiaW1hZ2VzIjpbIlwvfmZzXC9iYW5uZXJcLzAwXC8wMFwvMHpcL3BhdHJlb24tbXB1LWJpZy5wbmciLCJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB6XC9wYXRyZW9uLW1wdS5wbmciXSwidXJsIjoiaHR0cHM6XC9cL3d3dy5nYW1lcjM2NS5odVwvYXJ0aWNsZVwvcGF0cmVvbiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB6XC8iLCJpZCI6MzV9
eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

140 millió felett a Switch, közel az utód bejelentése

A Nintendo készen áll az új hardver leleplezésére, amire még ebben az üzleti évben sor fog kerülni.

20 perce

Hades II Early Access-start, Helldivers 2 megfutamodás – ez történt hétfőn

Továbbá: QuakeCon 2024, Wizard with a Gun, Sword & Fairy Inn 2.

3 órája
4

Heti megjelenések

1 napja
7

Endless Ocean: Luminous - sekély e mély

Az Endless Ocean utoljára a klasszikus Wii konzolon úszott be a nappalinkba, 2024-ben pedig a folytatás úgy tesz, mintha nem telt volna el tizenöt év azóta. Na, nem azért mert így rohan az idő, hanem mert a Luminous alig újít az elődökhöz képest, és sok tekintetben vissza is fejlődött. Teszt!

1 napja

Jól áll a Resident Evil 9, a Helldivers 2 értékelései már kevésbé – ez történt pénteken

Továbbá: SteamWorld Heist II, Realm of Ink, Serum, Senua's Saga: Hellblade II.

3 napja
36

Elden Ring jövőkép morzsák, The Forever Winter gameplay leleplezés – ez történt csütörtökön

Továbbá: XDefiant, RKGK, Cozy Caravan, Helldivers 2, Bloodstained: Ritual of the Night, THQ Nordic Digital Showcase.

4 napja
1

Steve Jackson - Salamonis titkai

Folytatjuk a magyar nyelven megjelenő lapozgatós könyveket bemutató sorozatunkat, a negyven éves évfordulóra Steve Jackson lepte meg a rajongókat Salamonis titkaival.

4 napja
1

Visszatér a Batman: Arkham, érkezik a nagy Starfield frissítés - ez történt szerdán

Továbbá: két különleges stúdiót zárhat be a Take-Two, Assassin’s Creed a zsebedben és a Steam Deck legtöbbet játszott címei.

5 napja
2

PlayStation Plus: a májusi négyes

Kimondottan izgalmas friss címeket kínál a Sony előfizetéses szolgáltatásának belépő szintje, ami mellé újabb Destiny 2 kiegészítőt is kapunk.

5 napja
12

Wrath: Aeon of Ruin - a poszt-Quake romtúrda

Ha boomer-shooter akarsz lenni, akkor mindenképp hivatkozz legalább egy (de akár több) jellegzetes FPS-re a kilencvenes évekből. Próbáld meg lemásolni annak sikeres elemeit, és ha igazán abiciózus vagy, akkor akár újíthatsz is néhány ponton. A Wrath a Quake technológiáján próbál új utakat lefektetni, de vajon sikerül neki? Teszt!

6 napja
4

Square Enix rekord veszteség, leépít a KeokeN - ez történt kedden

Továbbá: Xbox Games Showcase, Game Pass frissítés, Funko Fusion, Star Wars: Hunters és Shin Megami Tensei V: Vengeance trailer, Returnal évforduló.

6 napja
4

Xbox Games Showcase: júniusban találkozunk!

Most először lesznek együtt az Activision, Blizzard, Bethesda és Xbox Game Studios belsős projektjei, ráadásul külsős partnerekre is számíthatunk.

6 napja

Game Pass: mozgolódás május első felében

A távozó címek listája ezúttal hosszabb, mint az érkezőké. De egy izgalmas premier így is belefért a kínálatba!

6 napja
1

Stasis: Bone Totem

A tavaly debütált PC-verzió után nemrég konzolokra is ellátogatott a Stasis-franchise legújabb felvonása, a Bone Totem, mely a horror és a point-and-click rajongók figyelmére egyaránt pályázik - joggal.

6 napja

A Fallout sikerei, a Remedy tervei – ez történt hétfőn

Továbbá: Housemarque, Tekken 8, Street Fighter 6, Guilty Gear: Strive, Venture to the Vile, Another Crab's Treasure, Rising Heat, Beyond Galaxyland.

7 napja
2

Erre a hétre is jutott indie-cunami - ID@Xbox összefoglaló

A Microsoft és az IGN összefogásában megnézhettük a legújabb ID@Xbox adást, melyben közel két tucat független fejlesztés került terítékre.

7 napja
1

Heti megjelenések

7 napja
2

The Smurfs – Dreams: új Hupikék Törpikék játék az álmok földjéről

A Microids és a Marsupilami fejlesztői egy nintendolike platformerrel gurítják tovább a törpök szekerét.

8 napja
2

A Zónánál már csak az űr hátborzongatóbb – ez történt pénteken

Benne: S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl, Alien: Rogue Incursion, GALIX: New Horizons, Honkai: Star Rail, Kage: Shadow of the Ninja, The Detective Reaper Invites, Save me Mr Tako: Definitive Edition.

2024.04.27.

Rauniot – Visszafogott világvége

Az apokalipszis általában hangos, mindent maga alá temető eseményként jelenik meg a szórakoztatóiparban. Ledobják az atomot, zombihordák árasztják el a városokat, vagy brutális természeti katasztrófák törik el a civilizáció gerincét. Akad azonban néhány mű, ami a fonákjáról közelíti meg ezt a témát. Ilyen a Rauniot is.

2024.04.27.
2

eyJodG1sIjoiPGRpdiBjbGFzcz1cIi0tbXB1LXt7aWR9fVwiPlxuPGEgaHJlZj1cInt7dXJsfX1cIiB0YXJnZXQ9XCJfYmxhbmtcIj5cblx0PGltZyBjbGFzcz1cImJpZ1wiIHNyYz1cInt7cGF0aH19cGF0cmVvbi1tcHUucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDozMDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj4iLCJpbWFnZXMiOlsiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvcGF0cmVvbi1tcHUucG5nIl0sInVybCI6Imh0dHBzOlwvXC93d3cuZ2FtZXIzNjUuaHVcL2FydGljbGVcL3BhdHJlb24iLCJwYXRoIjoiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvIiwiaWQiOjM2fQ==