[Teszt] The Stanley Parable

The Stanley Parable

WarhawkLusztig Zsolt2013.10.20. 09:45

Van egy Steam achievement a The Stanley Parableben, melyet akkor lehet megszerezni, ha négy perc huszonkét másodperc alatt befejezi valaki a játékot. Gondolhatnánk, hogy biztos valami trükkös, nehezen felfedezhető utat kell találni, de az igazság az, hogy nem kell nagyon kutatnunk, ennyi idő tényleg elég ahhoz, hogy eljussunk a játék végéig - egyik végéig, legalábbis. Ugyanis ahogy a töltőképernyőn olvashatjuk, itt a befejezés sosem a befejezés.

Oké, próbáljuk meg kicsit kevésbé titokzatosan: a The Stanley Parable, ahogy a címe is mutatja egy példabeszéd. Példabeszéd, vagy inkább tanmese arról, hogy a videójátékokban ki az, aki irányít és ki az, akit irányítanak. Hogy a Játékos igazából egy kísérleti patkány csak a játék készítőjének labirintusában, aki azért halad előre, mert visszafelé nem lehet, aki ha válaszút elé kerül, akkor a szabad akarat álcája mögött csak két (három, négy, sok) előre elkészített, kipróbált lehetőség közül választhat, hiszen minden utat bejártak előtte, minden kérdést eldöntöttek előtte. A kérdés az, mi történik, ha a játékos nem hallgat a fejében lévő hangra (nevezzük azt Cortanának, GLaDOSnak vagy akárminek)? Mi történik akkor, ha egyszer úgy dönt, hogy visszafordul?

Hogy ezt hogyan lehet bemutatni? A játék első néhány percében kitűnően megtapasztalhatjuk. A történet szerint Stanley, a vállalat 427-s dolgozója, akinek a feladata az, hogy a képernyőjén megjelenő utasításoknak megfelelő gombokat nyomja le. Mikor azonban egyszer megszűnnek ezek az utasítások, Stanley feláll a gép mellől és elindul kinyomozni, mi is történhetett. (Elindul kinyomozni? Vagy ott marad az irodában?) Néhány kanyarral később két ajtót találunk, melyből Stanley a bal oldalit választja - mondja a Narrátor. De vajon te, a játékos tényleg a bal oldalit választod? Mi történik, ha a másikon lépsz át? Mi történik, ha egyiken se lépsz át? Bármit megtehetsz, a történet aszerint fog csavarodni (és kapunk különböző befejezéseket, még akkor is, ha a „befejezés” azt jelenti, hogy a Narrátor inkább újraindítja a játékot), de mindegyik végén kiderül, hogy 1. a döntésünk nem rengette meg a világot és 2. nem vertük át a programot, a program vert át minket. És ami a legjobb: erre folyamatosan felhívja a figyelmed - mit felhívja, lényegében cikizni kezd néha vele! A Narrátor nem csak azért van, hogy elmondja, mit teszel, elmondja, mit fogsz tenni, vagy elmondja, mit kell tenned, ő pont annyira van rád hagyatkozva, mint amennyire te rá (még ha ezt nem is valljátok be egymásnak), ha nem azt teszed, amit szerinte tenned kellene, akkor a haverból könnyedén válhat ellenségessé, könyörgővé, cinikussá.

Könnyel elrontható recept ez, azonban itt tökéletesen működik. Attól függően, hogy az ember mennyire irányítható, az első „végigjátszás” személyenként más és más lesz. A játék folyamatosan döntési kényszer elé állít, még akkor is, mikor azt észre sem veszed és minden egyes döntés egy picit más irányba fordítja el a történetszálat. És mikor ezt észrevesszük, akkor szinte biztos, hogy megpróbáljuk „megtörni” a játékot, megtalálni azt, amire a készítők nem számítottak csak hogy újra és újra rádöbbenjünk: a látszólagos szabadság álarca mögött minden döntés el lett döntve már, nincs olyan lehetőség, melybe úgy érkeztünk volna, hogy arra ne lenne a játék felkészülve. Kedvenc példám (ugyan pici spoiler, de a töménytelen lehetőség közül engedtessék meg, hogy egyet lelőjek), mikor menet közben bezárkóztam a tisztítószer raktárba. Miért? Mert ki lehetett nyitni az ajtót. A Narrátor percekig próbált kicsalogatni, elmondta, hogy semmi nincs amiért érdemes lenne bent maradnom, sértegetni próbált, majd eldöntötte, hogy minden bizonnyal meghaltam (Mármint én, a játékos. Nesze neked, negyedik fal!) és megkérte a közelemben lévőket, hogy távolítsák el a testem és rakjanak olyasvalakit a helyére, aki ismeri az FPS játékokat és a modern történetmesélési fogásokat. Poén? Az, jót is nevettem, majd folytattam a játékot. Aztán a következő nekifutásnál egy hirtelen ötlettől vezérelve újra bementem és meglepetés: függetlenül attól, hogy teljesen új játékot kezdtem, a Narrátor kikelt magából, hogy mit keresek már megint itt, mikor semmi látnivaló nincsen! Oké, erre is készültek, döntöttem el, így természetesen a következő játéknál már tudatosan ki akartam próbálni, hogy mi történik, ha újra belépek ebbe a szobába. A válasz: semmi, ugyanis a játék biztos ami biztos alapon bedeszkázta az ajtót. Ilyen, akár több újrakezdésen átívelő „történetszálak” tömkelege az, amit a The Stanley Parable nyújt, lehetőségek tárházát, melyek újra és újra bebizonyítják, mennyire is látszat csak a szabad akarat a videójátékokban.

És igazából ez is volt a célja ennek a tanmesének, a célt pedig tökéletesen elérte. Megmosolyogtató, szatirikus, azonban soha nem bunkó módon mutatja be a ma ismert történetmesélési módozatokat. Nem cikizi ki a többi játékot, nem neveti ki a különböző megoldásokat, a görbe tükör nem feléjük, hanem a játékos felé van állítva. Egy kitűnő gondolatébresztő, egy olyan kísérlet, melyre minden bizonnyal innentől többször is fognak majd hivatkozni, egy olyan élmény, melyet nem éri meg elszalasztani.

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

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
eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

A Zónánál már csak az űr hátborzongatóbb – ez történt pénteken

Benne: S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl, Alien: Rogue Incursion, GALIX: New Horizons, Honkai: Star Rail, Kage: Shadow of the Ninja, The Detective Reaper Invites, Save me Mr Tako: Definitive Edition.

1 napja

Rauniot – Visszafogott világvége

Az apokalipszis általában hangos, mindent maga alá temető eseményként jelenik meg a szórakoztatóiparban. Ledobják az atomot, zombihordák árasztják el a városokat, vagy brutális természeti katasztrófák törik el a civilizáció gerincét. Akad azonban néhány mű, ami a fonákjáról közelíti meg ezt a témát. Ilyen a Rauniot is.

1 napja
2

Elmarad a BlizzCon, törölt People Can Fly játék - ez történt csütörtökön

Továbbá: Stellar Blade, Gears of War, Exodus, Deathbound, Capcom takarítás a Steamen.

2 napja
8

Szigorít a Steam, meglepetés megjelenések - ez történt szerdán

Továbbá: Sand Land, Bit.Trip ReRunner, Lords of the Fallen, Insurmountable, Rotwood, Island of Winds.

3 napja
15

Stellar Blade

A Shift Up mérnöki pontossággal tervezte meg első konzolos játékának köztudatba emelését. De vajon van-e több a csinos külcsín alatt?

4 napja
10

Feltámad az Infogrames, Metaphor: ReFantazio megjelenés - ez történt kedden

Továbbá: Stellar Blade, Destiny 2, Morbid: The Lords of Ire, Remnant 2, 2XKO, Indika, Karma: The Dark World.

4 napja
11

Meghasad az Embracer, új Gyűrűk Ura játék - ez történt hétfőn

Továbbá: Starlight Games, Tales of the Shire, Star Wars Jedi: Survivor, ID@Xbox Digital Showcase, PowerWash Simulator, The Whims of the Gods.

5 napja
13

Heti megjelenések

6 napja
3

The Smurfs 2 - The Prisoner of the Green Stone - Hupizöld Törpikék

A Microids tavaly év végi felhozatala igen kellemesen alakult, sajnos nem is volt időnk minden fontosabb címükre ránézni. Most a tavaszi üresjáratot kihasználva vissaztérünk a Hupikék Törpikékhez!

7 napja

Anomaly Collapse

Teszteltük a legújabb roguelite próbálkozást, ami ezúttal az egy dimenziós csataterekből próbálja kihozni a maximumot - és mindezt nem is akárhogyan teszi.

7 napja
1

Eiyuden Chronicle folytatás, Prison Architect 2 csúszás - ez történt pénteken

Továbbá: Kena: Bridge of Spirits, Sclash, Biped 2, Unending Dawn.

8 napja
3

Új projektek a Lariannál, bemutatkozott a Kingdom Come: Deliverance II - ez történt csütörtökön

Továbbá: F1 24, Fabledom, Darkest Dungeon II, V Rising, Human Fall Flat 2, Cozy Caravan, Remnant 2.

9 napja
2

Lovagregény újratöltve: bejelentették a Kingdom Come: Deliverance 2-t

Mi már egy hete tudjuk, de csak most szabad róla beszélni. A Plaion és a Warhorse Studios párosa bejelentette a sikeres lovagregényük folytatását, a Kingdom Come: Deliverance II-t.

2024.04.18.
1

Botany Manor

Egyedül sétálgatni egy viktoriánus kori udvarházban, feljegyzéseket olvasgatni és virágokat növeszteni? Izgalmasabb, mint hinnéd! Tesztlaborba vittük a Botany Manort.

2024.04.18.
6

Baldur's Gate fejlesztővadászat, Ghost of Tsushima gépigény – ez történt szerdán

Továbbá: Sea of Thieves, Potionomics, Crow Country, Mullet Mad Jack, Dementium: The Ward.

2024.04.18.
3

Sok jó indie 20 percben is elfér - Nintendo Indie World Showcase összefoglaló

A kis címek is tudnak izgalmasak lenni: a Nintendo legújabb indie-specifikus adásában láttunk is jó néhányat - nem csak Switch-re! Összegyűjtöttük nektek a látottakat.

2024.04.17.
6

Children of the Sun

A Devolver Digital továbbra is remek érzékkel karolja fel az ígéretes, egyedi, kreatív projekteket. René Rother debütáló alkotása sem lóg ki a texasi kiadó portfoliójából. Na de miért érdemes odafigyelni rá? TESZT!

2024.04.17.
1

Műsoron az indie-k, folytatódnak a leépítések – ez történt kedden

Benne: Nintendo Indie World Showcase beharangozó, Take-Two és Kwalee leépítés, Rolling Hills bejelentés, Capes és Athenian Rhapsody megjelenési dátumok.

2024.04.17.
4

Game Pass: mozgolódás április második felében

A hónap második fele talán elsőre csendesebbnek tűnik a megszokottnál, de még így is számos izgalmas premier címet találhatunk a listában.

2024.04.16.
1

A Nintendo kihagyja a Gamescomot, Keanu Reeves lesz Shadow hangja – ez történt hétfőn

Továbbá: No Rest for the Wicked, One Piece Odyssey: Deluxe Edition, Sand Land, Telebbit, Horrific Xanatorium.

2024.04.16.
17

eyJodG1sIjoiPGRpdiBjbGFzcz1cIi0tbXB1LXt7aWR9fVwiPlxuPGEgaHJlZj1cInt7dXJsfX1cIiB0YXJnZXQ9XCJfYmxhbmtcIj5cblx0PGltZyBjbGFzcz1cImJpZ1wiIHNyYz1cInt7cGF0aH19cGF0cmVvbi1tcHUucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDozMDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj4iLCJpbWFnZXMiOlsiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvcGF0cmVvbi1tcHUucG5nIl0sInVybCI6Imh0dHBzOlwvXC93d3cuZ2FtZXIzNjUuaHVcL2FydGljbGVcL3BhdHJlb24iLCJwYXRoIjoiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvIiwiaWQiOjM2fQ==