[Teszt] Lego The Hobbit

Lego The Hobbit

dragCsető Zsolt2014.04.25. 16:00

Kissé elnagyolt, itt-ott pedig meglehetősen szögletes is ugyan, de így is szívmelengető érzés visszagondolni Középfölde legósított változatára. A Traveller's Tales régóta dédelgetett koncepciója a maga keretei között szinte tökéletesre érett a 2012 végén debütált Lego The Lord of the Rings-zel, ahol nem elég, hogy gyönyörűen sikerült elcsípni A Gyűrűk Ura hangulatát és monumentalitását, játékként is rendkívül szórakoztató élményben lehetett részünk, miközben a Helm-szurdokban harcoltunk, vagy éppen Pelennor mezején lovagoltunk az olifántok lábai között. Mindezek után nem meglepő, hogy miként magukat a filmeket, úgy a Lego The Hobbit videojátékot is a kellemes utánérzés reményében vártuk. Ilyen tekintetben pedig lényegében sikerült is hozni a kötelezőt.

Az utánérzés jelen esetben különösen találó kifejezés, hiszen jól sűrűsíti mindazt, amit Zsákos Bilbó váratlan utazása nyújtani képes. Ez részben magának az alapanyagnak is köszönhető, hiszen ahogy A babó szkópja elmarad A Gyűrűk Uráétól, úgy nyilvánvalóan a Lego The Hobbit sem képes az idézőjeles előd fölé nőni. Középfölde kisebb és kevesebb helyszín is alkotja, kevesebb benne az elrejtett titok és maga a történet is rövidebb, hiába kapunk ezúttal filmenként nyolc küldetést is. Ezek azonban nem is igazán hibák, sokkal inkább az alapanyag skatulyájának korlátai, hiszen továbbra is rendkívül hangulatos elsétálni a Megyéből Széltetőig, beleszippantani Völgyzugoly földöntúli aurájába vagy éppen átkelni a Bakacsinerdőn, mint ahogy most is játékórák tucatjai várnak majd azokra, akik minden apróságot össze szeretnének gyűjteni. Ettől függetlenül azonban nem lehet elmenni szó nélkül amellett, hogy a Lego The Hobbit egy picivel szinte minden tekintetben elmarad a Lego LOTR-től, legyen szó a méretektől vagy éppen a változatosságról.

Sebaj, a játékot így is szeretjük, hiszen szerencsére bőven van miért: a Lego The Hobbit remekül szemezget az első két mozifilmből, ügyesen kiragadva azok kulcsjeleneteit. Az interaktivitás és a játékmenet oltárán persze itt-ott feláldoztak egyet s mást a fejlesztők, de az esetek többségében rendkívül humoros dolgok sülnek ki ezekből - például az, amikor a Gollammal való találkozás előtt eltévedő Bilbó egy megszédült koboldot kap maga mellé segítség gyanánt. Nagyot dob az élményen az is, hogy ezúttal is egy az egyben felhasználhatták a készítők a filmek párbeszédeit, így autentikus formában élhetjük át újra a (természetesen úton-útfélen apró viccekkel tarkított) mesét.

Az ismerős körítés mögött ezúttal meglepően másmilyen játék lapul: a Lego The Hobbit ugyan nem értelmezi újra a klasszikus Lego-formulát, de meglepően sok ponton próbál elütni attól. Ami mindenképpen pozitív: a harcra jóval kevesebb hangsúlyt fektettek a készítők, mint ahogy azt általában megszokhattunk, ami cseppet sem baj, hiszen bizonyára kevesen vitatnák, hogy ez a Lego játékok legprimitívebb szelete. Sokkal inkább a fejtörők vannak előtérben - persze gigantikus idézőjelek között, hiszen családbarát játékként most sem éjszakákba nyúló agyalásról van szó, csupán arról, hogy az egyes karakterek különböző tulajdonságaira építve kell átjutnunk a különféle akadályokon, vagy éppen meglelni a továbbjutást kulcsát. Tizenhárom törp között nem is olyan egyszerű megjegyezni, hogy kinek mi is pontosan a szakterülete (nem is beszélve arról, hogy mindenkinek két-három fajta felszerelése is akad), ezt azonban szerencsére a fejlesztők is felismerték, így a karakterválasztó képernyőn gyönyörűen látható az egyes karakterek összes fő tulajdonsága - remek újítás, amely remélhetőleg a későbbi Lego játékokba is beszivárog majd. És ha már tulajdonságok: Bilbó és Gandalf útitársai képesek immáron összefogni is, páros támadásokat és egyéb különleges mozdulatokat előcsalva, amely szintén mélyíti egy kicsit a játékmenetet - különösen akkor, ha éppen párban játszunk valakivel.

Utóbbi, vagyis a mélyítés kapcsán egy kicsit mindenesetre átestek a ló túloldalára a Traveller's Tales-es fiúk-lányok, a különféle alapanyagok bevezetése ugyanis sokat nem ad hozzá a játékhoz, inkább csak feleslegesen szabdalja azt. Arról van szó, hogy a szétcsapható építőkockákból most már nem csak a fizetőeszközként szolgáló studok, hanem fa, kő, kötél, ércek, drágakövek és egyéb hasonló dolgok is tucatjával hullanak, melyeket bizonyos pontokon fel kell használnunk a továbbjutás érdekében (meg persze millió más opcionális extra is megnyitható velük). Az még hagyján, hogy ennek következtében még több széthulló bigyót kell kergetnünk a pályákon, de gyakran előfordul, hogy át kell túrnunk még egyszer a környéket egy-két hiányzó alapanyagért, mert éppen az hiányzik a továbbjutáshoz. Kihívás nincs benne, hiszen kis túlzással végtelen mennyiségű áll belőlük rendelkezésre, mégis feleslegesen tartják fel vele a játékost - pláne azokkal az építős szekvenciákkal, melyekkel bizonyára az igazi legózás élményét szerették volna behozni az alkotók a játékba, de maradjunk annyiban, hogy sok köze nincs a kettőnek egymáshoz, és legszívesebben áttekernénk őket. Tipikus esete a "kevesebb néha több" szituációnak.

Itt-ott tehát kissé feleslegesen túlbonyolítottnak tűnhet, de összességében így is egy jó, minden szempontból mulatságos játékot köszönthetünk a Lego The Hobbit személyében, amely csont nélkül hozza azt, ami miatt ezt a franchise-t szeretni lehet: a könnyed szórakozást. Külön öröm, hogy technikai szempontból is beszélhetünk némi előrelépésről: az új bevilágítás-modell csodásan illik A hobbit képi világához, a sorozatot mindig is jellemző bugok és glitchek pedig jóval ritkábbak - most először fordult elő velem Lego játék tesztelésénél, hogy a cikk megírása előtt nem futottam bele semmiféle programbakiba. Hiába nem ér fel tehát a Lego The Lord of the Rings által képviselt magasságokba, a Lego The Hobbit így is dicsérhető alkotás, mely a széria legjobbja a sokat felhozott előd óta: alapanyaga erőteljes atmoszférával ruházza fel, Középfölde biztosítja azt a kohéziót, ami az elmúlt évek "nagyvárosos" próbálkozásai esetében sokszor kissé elveszett, és játékként is tud annyi újat mutatni, hogy ne ásítozva teljen utazásunk.

A Lego The Hobbit nagyjából olyan, mint Howard Shore zenéje: A hobbitban is nagyon jó, de igazából A Gyűrűk Uránál éreztük azt, hogy a fickó jó eséllyel eladta a lelkét az ördögnek. A "felsőbbrendű" referencia jelen esetben a Lego The Lord of the Rings, amely összességében egy nagyszabásúbb, változatosabb és komplettebb produkció, mint a jelenlegi alany, és játékként sem próbál tovább nyújtózkodni annál, mint ameddig a takarója ér. Ettől függetlenül a legújabb Lego játék is bátran ajánlható mindenkinek, aki úgy érzi magáról, hogy az építőkocka- és a Tolkien-imádat metszetében tengeti mindennapjait - Bilbó és a kockatörpök utazását nyugodt szívvel sorolhatjuk a jobban sikerült epizódok táborába. Csak az a fránya cliffhanger...

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

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
eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Endless Ocean: Luminous - sekély e mély

Az Endless Ocean utoljára a klasszikus Wii konzolon úszott be a nappalinkba, 2024-ben pedig a folytatás úgy tesz, mintha nem telt volna el tizenöt év azóta. Na, nem azért mert így rohan az idő, hanem mert a Luminous alig újít az elődökhöz képest, és sok tekintetben vissza is fejlődött. Teszt!

5 órája

Jól áll a Resident Evil 9, a Helldivers 2 értékelései már kevésbé – ez történt pénteken

Továbbá: SteamWorld Heist II, Realm of Ink, Serum, Senua's Saga: Hellblade II.

1 napja
24

Elden Ring jövőkép morzsák, The Forever Winter gameplay leleplezés – ez történt csütörtökön

Továbbá: XDefiant, RKGK, Cozy Caravan, Helldivers 2, Bloodstained: Ritual of the Night, THQ Nordic Digital Showcase.

2 napja
1

Steve Jackson - Salamonis titkai

Folytatjuk a magyar nyelven megjelenő lapozgatós könyveket bemutató sorozatunkat, a negyven éves évfordulóra Steve Jackson lepte meg a rajongókat Salamonis titkaival.

3 napja
1

Visszatér a Batman: Arkham, érkezik a nagy Starfield frissítés - ez történt szerdán

Továbbá: két különleges stúdiót zárhat be a Take-Two, Assassin’s Creed a zsebedben és a Steam Deck legtöbbet játszott címei.

3 napja
2

PlayStation Plus: a májusi négyes

Kimondottan izgalmas friss címeket kínál a Sony előfizetéses szolgáltatásának belépő szintje, ami mellé újabb Destiny 2 kiegészítőt is kapunk.

4 napja
12

Wrath: Aeon of Ruin - a poszt-Quake romtúrda

Ha boomer-shooter akarsz lenni, akkor mindenképp hivatkozz legalább egy (de akár több) jellegzetes FPS-re a kilencvenes évekből. Próbáld meg lemásolni annak sikeres elemeit, és ha igazán abiciózus vagy, akkor akár újíthatsz is néhány ponton. A Wrath a Quake technológiáján próbál új utakat lefektetni, de vajon sikerül neki? Teszt!

4 napja
4

Square Enix rekord veszteség, leépít a KeokeN - ez történt kedden

Továbbá: Xbox Games Showcase, Game Pass frissítés, Funko Fusion, Star Wars: Hunters és Shin Megami Tensei V: Vengeance trailer, Returnal évforduló.

4 napja
4

Xbox Games Showcase: júniusban találkozunk!

Most először lesznek együtt az Activision, Blizzard, Bethesda és Xbox Game Studios belsős projektjei, ráadásul külsős partnerekre is számíthatunk.

5 napja

Game Pass: mozgolódás május első felében

A távozó címek listája ezúttal hosszabb, mint az érkezőké. De egy izgalmas premier így is belefért a kínálatba!

5 napja
1

Stasis: Bone Totem

A tavaly debütált PC-verzió után nemrég konzolokra is ellátogatott a Stasis-franchise legújabb felvonása, a Bone Totem, mely a horror és a point-and-click rajongók figyelmére egyaránt pályázik - joggal.

5 napja

A Fallout sikerei, a Remedy tervei – ez történt hétfőn

Továbbá: Housemarque, Tekken 8, Street Fighter 6, Guilty Gear: Strive, Venture to the Vile, Another Crab's Treasure, Rising Heat, Beyond Galaxyland.

5 napja
2

Erre a hétre is jutott indie-cunami - ID@Xbox összefoglaló

A Microsoft és az IGN összefogásában megnézhettük a legújabb ID@Xbox adást, melyben közel két tucat független fejlesztés került terítékre.

6 napja
1

Heti megjelenések

6 napja
2

The Smurfs – Dreams: új Hupikék Törpikék játék az álmok földjéről

A Microids és a Marsupilami fejlesztői egy nintendolike platformerrel gurítják tovább a törpök szekerét.

6 napja
2

A Zónánál már csak az űr hátborzongatóbb – ez történt pénteken

Benne: S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl, Alien: Rogue Incursion, GALIX: New Horizons, Honkai: Star Rail, Kage: Shadow of the Ninja, The Detective Reaper Invites, Save me Mr Tako: Definitive Edition.

8 napja

Rauniot – Visszafogott világvége

Az apokalipszis általában hangos, mindent maga alá temető eseményként jelenik meg a szórakoztatóiparban. Ledobják az atomot, zombihordák árasztják el a városokat, vagy brutális természeti katasztrófák törik el a civilizáció gerincét. Akad azonban néhány mű, ami a fonákjáról közelíti meg ezt a témát. Ilyen a Rauniot is.

8 napja
2

Elmarad a BlizzCon, törölt People Can Fly játék - ez történt csütörtökön

Továbbá: Stellar Blade, Gears of War, Exodus, Deathbound, Capcom takarítás a Steamen.

9 napja
10

Szigorít a Steam, meglepetés megjelenések - ez történt szerdán

Továbbá: Sand Land, Bit.Trip ReRunner, Lords of the Fallen, Insurmountable, Rotwood, Island of Winds.

2024.04.25.
16

Stellar Blade

A Shift Up mérnöki pontossággal tervezte meg első konzolos játékának köztudatba emelését. De vajon van-e több a csinos külcsín alatt?

2024.04.24.
13

eyJodG1sIjoiPGRpdiBjbGFzcz1cIi0tbXB1LXt7aWR9fVwiPlxuPGEgaHJlZj1cInt7dXJsfX1cIiB0YXJnZXQ9XCJfYmxhbmtcIj5cblx0PGltZyBjbGFzcz1cImJpZ1wiIHNyYz1cInt7cGF0aH19cGF0cmVvbi1tcHUucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDozMDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj4iLCJpbWFnZXMiOlsiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvcGF0cmVvbi1tcHUucG5nIl0sInVybCI6Imh0dHBzOlwvXC93d3cuZ2FtZXIzNjUuaHVcL2FydGljbGVcL3BhdHJlb24iLCJwYXRoIjoiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvIiwiaWQiOjM2fQ==