[Teszt] Severed

Severed

mcmackoGéczy Attila2016.04.26. 20:30

Drinkbox Studios. A csapat neve leginkább a Guacamelee nevezetű csoda-matériáról juthat sokunk eszébe, amely platformoktól függetlenül hódította meg a közönséget és a mindig oly kritikus sajtót. Akik ezek után a luchador-folytatást várták a kis fejlesztőbrigádtól, azok csalódni fognak, a Severed ugyanis egy belső nézetű dungeon-túró szerepjáték. Más szempontból viszont oktalan az oktalankodás, hiszen cikkünk tárgya nagyon hasonlatos fejlesztői attitűdöt sugároz, mint a korábbi Drinkbox-siker. A Severedben a Nintendós, Zeldás és Metroidos elemek úgy elegyednek az Eye of the Beholder formátummal (és némi mobiljátékos touch-akciózással), hogy öröm nézni, játszani, átélni. Még azzal a tudattal is, hogy valószínű ez a Vita utolsó igazán nagy dobása...

De lássuk is, hogy miként iépül fel a Severed világa. Adott egyfelől a belső nézetű, "négyzetrács" leosztású világ, amelyben CRPG mintáára tudunk a rácspontok közt haladni. A labirintusok felderítése (három fő dungeon van egyébként) hasonlít a 90-es évek korai klasszikusaira, ahol kapcsolókat keresgettünk, fejtörőket oldottunk meg, titkos kamrák után szaglásztunk és próbáltunk előretörni a szörnyek között. A Severed monsztái szerencsére nem szabadon lófrálnak a folyosókon. Már messziről bemérhető látóterünkben az izzó gömb, ami általában egy (vagy akár több) genyával lefolytatott konfrontációt jelez. Ha elérjük ezt a pozíciót a térképen, csak és kizárólag akkor indul a csetepaté, a harc pedig az időzítés és a Fruit Ninja-jellegű szeletelés érdekes keveréke.

Minden randaságnak van egy támadási mintája, amely időbeli felkészüléshez és a képernyő egyik irányához van kötve. A támadás indítását felismerve, egy ellenirányba tett érintőképernyős suhintással általában kivédhetjük a támadást, majd a pillanatnyi zavart kihasználva jöhet a gyenge pont suhogtatása. Ahhoz, hogy a szörny felfedje előttünk a kritikus testrészét, nem kell mindig a counter-re várni, olykor elég a mozgáskultúrát kiismerni. Ezt az egyedi szisztémát különböző páncélokkal, támadási és mozgási mintákkal tarkított túlvilági ellenfelek teszik igazán változatossá, na meg a „Severed” mechanika, ami akkor jön elő, ha sikeresen feltornásztuk a fókusz-mérőnket. Az esztelen csapkodás (pl. a szörnyek védvonalába való belevágás) csökkenti a csíkot, a gyors kombók pedig pedig emelik a fókuszt. Látható, hogy a játék tehát átgondolt támadásokra ösztökél. Ha feltöltött fókusszal csapjuk le a szörnyet, akkor a haláltusa során kimerevedik a képernyő; ekkor rövid időablakban lehetőségünk lesz kezet-lábat csonkolni. A harc végén összeszedett testrészekből aztán a skill-fát fejleszthetjük, amely kellő jutalomérzetet és a folyamatos fejlődés ritmusát nyújtja a játékosnak.

Valahogy így épül fel a Severed mechanikáinak az összessége, az élmény másik felét pedig az univerzum, az atmoszféra és a tonnányi átgondolt apróság teszi hozzá az összképhez. A látvány bizarr keveréke a közép-amerikai szellemvilágból gyökerező motívumoknak, egy korall-túladagolástól szenvedő fantasy környezetnek és Tartakovsky rajzfilmes stílusának. A végeredmény nagyon-nagyon ütős, és mindehhez a sajátságos keverékhez még hozzátársul a Yamantaka // Sonic Titan duó kísérleti jellegű, szomorkás muzsikája. A hangulat (mint azt kitalálhattátok a képek alapján) a rajzfilmes stílus ellenére sem gyerekes; a játék szinte végig a melankólia tónusaival operál, a nyomasztó atmoszférát pedig remekül ellenpontozza az a színkavalkád, amit a Vita OLED kijelzőjére fröcsköl a játék motorja. Technikailag is penge darabról beszélünk - a motor alig töltöget, a képfrissítés folyamatos, az embernek egy végletekig polírozott játék képe köszön vissza, már rögtön az indítás után.


Vita langyos jelen, fagyos jövő?

Tavaly elég komolyan megrengette a játékos társadalmat, mikor Masayasu Ito, a Sony egyik rangidős fejese bejelentette, hogy nincs több hivatalos belsős fejlesztés a PS Vita platformra, mindenki mehet tovább a PS4 irányába. Shuhei Yoshida persze szépet mentett pár nappal később, amikor arról nyilatkozott, hogy 2016-ban és talán a későbbi években is aktív platformként tekintenek a Vitára. Persze ő is hozzátette: a fő fókusz a PS VR-ra és a PS4-re tolódik. A [holland apokalipszist](http://www.gamer365.hu/show-article.php?id=28224&news) pedig jobb nem is emlegetni...

A gép az elmúlt néhány évben leginkább az indie fejlesztők kedvence volt, komolyabb „egészestés” Sony megjelenés híján a pixelpartikból válogatott az ember, ha egy jót akart játszani a masinával. A platformok közötti PSN átiratok is megcsappantak, a titkon remélt PS2 támogatásról vagy esetleges HD Vita portokról se bű, se bá nem hangzott el a kommunikációs csatornákon. A független kis csapatoknak, a speciális japán vizuális novelláknak és néhány JRPG sorozatnak köszönhetően azonban mindig találni valami újdonságot a PSN vonatkozó szegletében. De ezek csak a kései fecskék...

A cikkben taglalt játékot Playstation Vita-n teszteltük, jelenleg ez az egyetlen platform, amelyen a Severed elérhető, és annak ellenére, hogy Yoshida-szan a legfontosabb PSV megjelenések között tartotta számon a Drinkbox remekét, meglehetősen halk premier övezte a játékot. Öröm az ürömben, hogy tavaly nyáron, a Gamescomon meglátogatott csapat képviselője stabilan kiállt a kis Sony gép mellett, így feltételezhetően az indie támogatását továbbra is megkapja majd a kütyü. És szinte abban is biztosak lehetünk, hogy egy darabig még platform-exkluzív marad a Severed. A jövő útjai persze kifürkészhetetlenek (adja magát a mobilos, a PS4-es és esetleg egy PC-s átirat), de a Vita támogatásának fokozatos csökkenésével egyre valószínűbbnek tűnik, hogy a lecsengő ág tán legemlékezetesebb darabjához lehet most szerencsénk. Így minden aktív és lelkes PSV tulajnak melegen ajánljuk a Severed mielőbbi beszerzését.

De talán ennyi jó sem volna elég a Drinkbox újbóli mennybemeneteléhez, ha a készítők nem a legjobb ízléssel válogatták volna össze a kalandhoz illő fűszereket. A Severed (a Guacamelee után) ismét attól zseniális, hogy a srácok a legjobb Nintendo-tankönyveket olvasgatva telítették fel fondorlatokkal és apró figyelmességekkel a játékmenetet. A harcok egy része a Trauma Center (DS) izgalmait juttatják az ember eszébe. A labirintusok fejtörői mintha csak egy régi sulis Zelda epizód korai vázlataiból kerültek volna elő. A szekvenciális rétegek tagadhatatlanul a Metroid mintájára lettek a játékhoz illesztve. A kaland fokozatos kibontakozása, a térkép, a titkos helyszínek felderítése pedig szintén az előbb emlegetett két klasszikus mintájára zajlik. Beindult már a nyálelválasztás?

Az eddig felsorolt pozitívumok sejtetik, hogy ismét egy indie remekművel állunk szemben. A játék picikét monotonná váló, befordulós labirintusjárásai egy hangyányit lejjebb húzhatnák az összképet, de szerencsére a kanadai fejlesztők nem vontatják végtelenségig a bulit. A Severed kellően hosszú (6-7 óra kényelmesen), és kellően szórakoztató ahhoz, hogy a handheld jellegből adódóan, kisebb adagokban fogyasztva maradandó élménnyel és innovatív megoldásokkal jutalmazza a kézikonzolos mókákra fogékony közönséget.

Egy remek videojátékról van szó, amely méltó módon idézi a fejlesztők kedvenc forrásait. Miközben végig érezhető, hogy adott megoldásokat már láthattunk valahol, a végeredmény friss és üde marad az utolsó, megkapó pillanatokig. Friss hatásokról beszélünk, mivel ezeket a mechanikákat belső nézetű CRPG-re hajazó játékmenettel még nem láthattuk együtt, pláne nem ilyen polírozottsággal karöltve. És melankóliája ellenére is üde tudattal állunk fel a kis masina elől, mivel olyan művészi színvonalú prezentációt és fokozott érzelmet kapunk a programtól, ami már önmagában érték- és élményszámba megy. Igaz, hogy Drinkboxék Mojo-szintje még nincs a kiotói olümpusz magasságában, de még egy-két ilyen próbálkozás, és visszavonhatatlanul a legnagyobbak közé költözik majd a kanadai mikrocsapat.

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGRpdiBjbGFzcz1cIi0tbXB1LXt7aWR9fVwiPlxuPGEgaHJlZj1cInt7dXJsfX1cIiB0YXJnZXQ9XCJfYmxhbmtcIj5cblx0PGltZyBjbGFzcz1cImJpZ1wiIHNyYz1cInt7cGF0aH19cGF0cmVvbi1tcHUucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDozMDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj5cbjxkaXYgY2xhc3M9XCItLWJuci17e2lkfX1cIj5cbjxhIGhyZWY9XCJ7e3VybH19XCIgdGFyZ2V0PVwiX2JsYW5rXCI+XG5cdDxpbWcgc3JjPVwie3twYXRofX1wYXRyZW9uLW1wdS1iaWcucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDo2MDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj5cblxuPHN0eWxlPlxuLi0tbXB1LXt7aWR9fSwgLi0tYm5yLXt7aWR9fXtkaXNwbGF5Om5vbmV9XG4ubGFyZ2U+Li0tYm5yLXt7aWR9fSwgLm1lZGl1bT4uLS1ibnIte3tpZH19e2Rpc3BsYXk6YmxvY2s7fVxuLnNtYWxsPi4tLW1wdS17e2lkfX17IGRpc3BsYXk6YmxvY2s7fVxuPFwvc3R5bGU+IiwiaW1hZ2VzIjpbIlwvfmZzXC9iYW5uZXJcLzAwXC8wMFwvMHpcL3BhdHJlb24tbXB1LWJpZy5wbmciLCJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB6XC9wYXRyZW9uLW1wdS5wbmciXSwidXJsIjoiaHR0cHM6XC9cL3d3dy5nYW1lcjM2NS5odVwvYXJ0aWNsZVwvcGF0cmVvbiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB6XC8iLCJpZCI6MzV9
eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Endless Ocean: Luminous - sekély e mély

Az Endless Ocean utoljára a klasszikus Wii konzolon úszott be a nappalinkba, 2024-ben pedig a folytatás úgy tesz, mintha nem telt volna el tizenöt év azóta. Na, nem azért mert így rohan az idő, hanem mert a Luminous alig újít az elődökhöz képest, és sok tekintetben vissza is fejlődött. Teszt!

11 órája

Jól áll a Resident Evil 9, a Helldivers 2 értékelései már kevésbé – ez történt pénteken

Továbbá: SteamWorld Heist II, Realm of Ink, Serum, Senua's Saga: Hellblade II.

1 napja
24

Elden Ring jövőkép morzsák, The Forever Winter gameplay leleplezés – ez történt csütörtökön

Továbbá: XDefiant, RKGK, Cozy Caravan, Helldivers 2, Bloodstained: Ritual of the Night, THQ Nordic Digital Showcase.

2 napja
1

Steve Jackson - Salamonis titkai

Folytatjuk a magyar nyelven megjelenő lapozgatós könyveket bemutató sorozatunkat, a negyven éves évfordulóra Steve Jackson lepte meg a rajongókat Salamonis titkaival.

3 napja
1

Visszatér a Batman: Arkham, érkezik a nagy Starfield frissítés - ez történt szerdán

Továbbá: két különleges stúdiót zárhat be a Take-Two, Assassin’s Creed a zsebedben és a Steam Deck legtöbbet játszott címei.

3 napja
2

PlayStation Plus: a májusi négyes

Kimondottan izgalmas friss címeket kínál a Sony előfizetéses szolgáltatásának belépő szintje, ami mellé újabb Destiny 2 kiegészítőt is kapunk.

4 napja
12

Wrath: Aeon of Ruin - a poszt-Quake romtúrda

Ha boomer-shooter akarsz lenni, akkor mindenképp hivatkozz legalább egy (de akár több) jellegzetes FPS-re a kilencvenes évekből. Próbáld meg lemásolni annak sikeres elemeit, és ha igazán abiciózus vagy, akkor akár újíthatsz is néhány ponton. A Wrath a Quake technológiáján próbál új utakat lefektetni, de vajon sikerül neki? Teszt!

4 napja
4

Square Enix rekord veszteség, leépít a KeokeN - ez történt kedden

Továbbá: Xbox Games Showcase, Game Pass frissítés, Funko Fusion, Star Wars: Hunters és Shin Megami Tensei V: Vengeance trailer, Returnal évforduló.

4 napja
4

Xbox Games Showcase: júniusban találkozunk!

Most először lesznek együtt az Activision, Blizzard, Bethesda és Xbox Game Studios belsős projektjei, ráadásul külsős partnerekre is számíthatunk.

5 napja

Game Pass: mozgolódás május első felében

A távozó címek listája ezúttal hosszabb, mint az érkezőké. De egy izgalmas premier így is belefért a kínálatba!

5 napja
1

Stasis: Bone Totem

A tavaly debütált PC-verzió után nemrég konzolokra is ellátogatott a Stasis-franchise legújabb felvonása, a Bone Totem, mely a horror és a point-and-click rajongók figyelmére egyaránt pályázik - joggal.

5 napja

A Fallout sikerei, a Remedy tervei – ez történt hétfőn

Továbbá: Housemarque, Tekken 8, Street Fighter 6, Guilty Gear: Strive, Venture to the Vile, Another Crab's Treasure, Rising Heat, Beyond Galaxyland.

5 napja
2

Erre a hétre is jutott indie-cunami - ID@Xbox összefoglaló

A Microsoft és az IGN összefogásában megnézhettük a legújabb ID@Xbox adást, melyben közel két tucat független fejlesztés került terítékre.

6 napja
1

Heti megjelenések

6 napja
2

The Smurfs – Dreams: új Hupikék Törpikék játék az álmok földjéről

A Microids és a Marsupilami fejlesztői egy nintendolike platformerrel gurítják tovább a törpök szekerét.

6 napja
2

A Zónánál már csak az űr hátborzongatóbb – ez történt pénteken

Benne: S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl, Alien: Rogue Incursion, GALIX: New Horizons, Honkai: Star Rail, Kage: Shadow of the Ninja, The Detective Reaper Invites, Save me Mr Tako: Definitive Edition.

8 napja

Rauniot – Visszafogott világvége

Az apokalipszis általában hangos, mindent maga alá temető eseményként jelenik meg a szórakoztatóiparban. Ledobják az atomot, zombihordák árasztják el a városokat, vagy brutális természeti katasztrófák törik el a civilizáció gerincét. Akad azonban néhány mű, ami a fonákjáról közelíti meg ezt a témát. Ilyen a Rauniot is.

9 napja
2

Elmarad a BlizzCon, törölt People Can Fly játék - ez történt csütörtökön

Továbbá: Stellar Blade, Gears of War, Exodus, Deathbound, Capcom takarítás a Steamen.

9 napja
10

Szigorít a Steam, meglepetés megjelenések - ez történt szerdán

Továbbá: Sand Land, Bit.Trip ReRunner, Lords of the Fallen, Insurmountable, Rotwood, Island of Winds.

2024.04.25.
16

Stellar Blade

A Shift Up mérnöki pontossággal tervezte meg első konzolos játékának köztudatba emelését. De vajon van-e több a csinos külcsín alatt?

2024.04.24.
13

eyJodG1sIjoiPGRpdiBjbGFzcz1cIi0tbXB1LXt7aWR9fVwiPlxuPGEgaHJlZj1cInt7dXJsfX1cIiB0YXJnZXQ9XCJfYmxhbmtcIj5cblx0PGltZyBjbGFzcz1cImJpZ1wiIHNyYz1cInt7cGF0aH19cGF0cmVvbi1tcHUucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDozMDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj4iLCJpbWFnZXMiOlsiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvcGF0cmVvbi1tcHUucG5nIl0sInVybCI6Imh0dHBzOlwvXC93d3cuZ2FtZXIzNjUuaHVcL2FydGljbGVcL3BhdHJlb24iLCJwYXRoIjoiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvIiwiaWQiOjM2fQ==