[Hardver] Alienware Steam Machine

Alienware Steam Machine

WarhawkLusztig Zsolt2016.09.29. 08:00

Azt hiszem nem túlzok azzal az állítással, hogy a Steam hardverek megjelenésük óta keresik a helyüket. Ugye a GőzGépek életre hívásának alapvetően három oka volt: egyrészt a Valve (vagy még inkább Gabe Newell) félelme, hogy a 2012-ben megjelent Windows 8-cal a Microsoft megpróbálja a saját ökoszisztémájába zárni a fejlesztőket, a szintén akkoriban dúló harc a nappaliért, illetve az a feltevés, hogy a SteamOS alapját jelentő Linuxot leginkább játékokkal és mellé egy dedikált játékgéppel lehetne hathatósabban elterjeszteni. Tekerjünk előre 2016-ba, időközben kiderült, hogy a Windows 8 felé irányuló félelmek alaptalanok voltak (bár a sors furcsa fintora, hogy a Windows 10 esetében újra felbukkantak), a nappaliért zajló csata inkább a konzolok és a különböző streaming eszközök közt zajlanak, a SteamOS pedig… nos, létezik, de meghatározó gaming platformnak azért nem lehet nevezni. Azonban mindezek ellenére a gyártók némelyike továbbra is készít Steam Machine-t, nálunk nemrég az Alienware tavalyi aprósága járt, ezen néztük meg a hardver, az OS és úgy összességében a platform jelenlegi állapotát.

Ami elsőre meglepetésként ért a viszonylag súlyos doboz kicsomagolása után az a masina mérete, ami igencsak pici: nagyjából 20x20x5 centiméteres dimenzióival egy PlayStation 4 térfogatának a felét teszi ki (Itt van ni, mutatom!), egy Xbox One pedig minden bizonnyal jóízűen meg tudná enni reggelire anélkül, hogy meglátszana az alakján. Ráadásul a kis műanyag téglatest egészen csinos is, nincs túlkomplikálva, az a csapott sarok viszont jól mutat, ahogy a Steam és az Alienware logó (egyébként állítható színű, illetve ki is kapcsolható) világítása is. A tápegység egyébként a házon kívül kapott helyet, azonban az Xboxok power brickjeitől eltérően itt egy nem túl méretes, laptopokhoz használt kis bigyó lapult a dobozban. További meglepetés volt a gép zaja, pontosabban annak hiánya, csak a gépet csúcsra járatva és a hangerőt minimálisra véve lehetett a felpörgő ventilátort hallani.

Kis méret, halk működés, laptop tápegység, a tapasztaltabbak ebből már tippelhetnek a masinában lapuló hardverek fajtájára is. És aki az alacsony fogyasztású elemekre tippelt, az most veregesse vállon magát, mert valóban, a masinában egy kis fogyasztású i5 processzor, 8GB memória és egy 2GB-os GeForce GTX GPU lapul, melynek fajtáját az istenért se akarta a masina elárulni, de az internet népe valamilyen 7xx / 8xx mobil chipet tippelt (és a későbbiekben kiderül, hogy a teljesítmény is erre enged következtetni). Kívül a már-már szokásos csatolókat találjuk, 4 USB, két HDMI (egy ki- és egy bemenet), egy ethernet és egy spdif lyukba lehet mindenféle kábeleket dugdosni, mellette természetesen a masina wifin és bluetoothon keresztül is tud kommunikálni. Dióhéjban: egy közepes teljesítményű laptop, képernyő nélkül, ízléses házba csomagolva.

Ami azonban megkülönbözteti egy laptoptól (vagy akár az Alienware saját Alpha sorozatától) az természetesen a gépen lévő operációs rendszer, a SteamOS. Ami élesben lényegében egy Steam kliens, Linux alapokon, mely alapokat jó esetben az egyszeri felhasználó nem igazán fogja látni. Bekapcsolod a gépet, kicsit tölt, majd elindul a Big Picture Mode és lehet bejelentkezni, matatni a menüben. A vakolat mögé csak akkor lehet látni, ha valami elromlik, ami velem kétszer is megtörtént - azóta se tudom miért, de egy kikapcsolás után nem akart újra bekapcsolni a masina. Ezek után egyrészt egy vicces újraindítási metódus következett (én legalábbis olyat még nem láttam, hogy egy gépet teljesen áramtalanított állapotban kell újraindítani), valamint ilyenkor bejött egy „nyomj F5-t a folytatáshoz” rész, ami mondjuk kicsit zavaró, ha az embernek mindössze a kontroller van a kezében, de egy billentyűzetet bedugva azért áthidalható. Amennyiben kedvünk tartja, egyébként kiléphetünk a Steam kliensből, de ennek nem kifejezetten láttam hasznát.

Jön a nagy kérdés: de mivel lehet játszani rajta? Nos, általánosságban elmondható, hogy a Windowsos Steam játékválasztéknak nagyjából egyötödével, ez olyan 2500-2700 játékot jelent jelenleg. Nálam a sok indie játék miatt ez az arány 30% fölé mászott, ami jól mutatja azt is, hogy jellemzően milyen játékokat találhatunk ebben a választékban. Aki a legfrissebb AAA címeket (urambocsá' az Origin, Battle.net vagy Uplay klienseket) keresi, az itt ne is próbálkozzon, a kisebb, független játékok viszont igen szép számban megjelennek ezen az operációs rendszeren is, mellettük pedig néhány régebbi nagyobb címet is kipróbálhatunk.

Igen ám, de itt jön a nagy probléma: a viszonylag kis teljesítményű hardver, illetve a nem túl tökéletes operációs rendszer miatt nem érdemes arra számítanunk, hogy a grafikai kánaánba csöppenünk, lényegében a magasabb beállításokat érdemes alapból elfelejteni, ráadásul azért néhány játéknál érezhetően döcögős már az alapvető stabilitás kérdése is. Hasonló specifikációjú gépet nem tudtam szerezni, de megtették mások és a tesztek alapján több tíz százalékos eltérések tapasztalhatók frame rate-ben és nem a Steam Machine javára. A gépen egyébként működik a "házon belüli" streamelés, hasonlóan a Steam Linkhez, tehát mondjuk ha van otthon egy erősebb PC, akkor onnan átlőhetjük ide a játékokat, azonban itt ugye felmerül a kérdés, hogy ehhez miért nem a lényegesen olcsóbb Linket használjuk, valamint pont úgy, ahogy annál a masinánál is, itt is érdemes figyelni arra, hogy csak kábeles hálózati kapcsolattal érdemes próbálkozni, wifin rémisztően labilis a streamelés.

A csomag legérdekesebb pontját a végére hagytam, ez pedig a Steam Controller. A néhány hetes tesztelés után arra jutottam, hogy abban mindenképp elérte a Valve a célját, hogy ezzel a kontrollerrel egyszerűbben lehet azokat a játékokat irányítani, melyeket egérre és billentyűzetre terveztek - viszont cserébe lényegesen nehezebb azokat, melyek „tradicionális” kontrolleres támogatással készültek. Példának okáért a verekedős játékokat érdemes alapból elfelejteni, a kar még csak-csak, de a „lapos” D-pad egyáltalán nem kényelmes hozzájuk, ahogy FPS játékoknál is erősen szokni kell, autós játékoknál pedig a meglepően rövid utat bejáró ravaszok lehetnek zavarók. Másrészről viszont például a Civilizationhöz hasonló stratégiai játékok kis gyakorlás után kényelmesen irányíthatók voltak, ott jó szolgálatot tesz a jobb oldali trackpad, valamint nagyon mókás tud lenni, hogy totálisan újraprogramozható a kontroller gombkiosztása, azaz ha mondjuk egy billentyűzetre tervezett játék egyik billentyűjét akarjuk a kontroller egyik gombjára beállítani, azt is nyugodtan megtehetjük - akár játékonként külön-külön. Ergonómiában nem tűnt rosszabbnak mint a jelenlegi konzolos társai, mondjuk utánuk a gombok elhelyezkedését és kiosztását eléggé szokni kellett.

A Steam Machine rendszer útkeresése kitűnően tetten érhető ezen az apró masinán. Asztali gépnek, konzolt kiváltó eszköznek hardverben gyenge és behatárolt a szoftver választék, streameléshez pedig viszonylag drága (a jelenleg elérhető változatok olyan 270ezer forinttól indulnak felfelé). Érdekességnek persze tökéletes, de kötve hiszem, hogy az Alienware üzleti stratégiájában oda próbálnák pozicionálni.

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGRpdiBjbGFzcz1cIi0tbXB1LXt7aWR9fVwiPlxuPGEgaHJlZj1cInt7dXJsfX1cIiB0YXJnZXQ9XCJfYmxhbmtcIj5cblx0PGltZyBjbGFzcz1cImJpZ1wiIHNyYz1cInt7cGF0aH19cGF0cmVvbi1tcHUucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDozMDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj5cbjxkaXYgY2xhc3M9XCItLWJuci17e2lkfX1cIj5cbjxhIGhyZWY9XCJ7e3VybH19XCIgdGFyZ2V0PVwiX2JsYW5rXCI+XG5cdDxpbWcgc3JjPVwie3twYXRofX1wYXRyZW9uLW1wdS1iaWcucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDo2MDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj5cblxuPHN0eWxlPlxuLi0tbXB1LXt7aWR9fSwgLi0tYm5yLXt7aWR9fXtkaXNwbGF5Om5vbmV9XG4ubGFyZ2U+Li0tYm5yLXt7aWR9fSwgLm1lZGl1bT4uLS1ibnIte3tpZH19e2Rpc3BsYXk6YmxvY2s7fVxuLnNtYWxsPi4tLW1wdS17e2lkfX17IGRpc3BsYXk6YmxvY2s7fVxuPFwvc3R5bGU+IiwiaW1hZ2VzIjpbIlwvfmZzXC9iYW5uZXJcLzAwXC8wMFwvMHpcL3BhdHJlb24tbXB1LWJpZy5wbmciLCJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB6XC9wYXRyZW9uLW1wdS5wbmciXSwidXJsIjoiaHR0cHM6XC9cL3d3dy5nYW1lcjM2NS5odVwvYXJ0aWNsZVwvcGF0cmVvbiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB6XC8iLCJpZCI6MzV9
eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Jól áll a Resident Evil 9, a Helldivers 2 értékelései már kevésbé – ez történt pénteken

Továbbá: SteamWorld Heist II, Realm of Ink, Serum, Senua's Saga: Hellblade II.

8 órája
14

Elden Ring jövőkép morzsák, The Forever Winter gameplay leleplezés – ez történt csütörtökön

Továbbá: XDefiant, RKGK, Cozy Caravan, Helldivers 2, Bloodstained: Ritual of the Night, THQ Nordic Digital Showcase.

1 napja
1

Steve Jackson - Salamonis titkai

Folytatjuk a magyar nyelven megjelenő lapozgatós könyveket bemutató sorozatunkat, a negyven éves évfordulóra Steve Jackson lepte meg a rajongókat Salamonis titkaival.

2 napja
1

Visszatér a Batman: Arkham, érkezik a nagy Starfield frissítés - ez történt szerdán

Továbbá: két különleges stúdiót zárhat be a Take-Two, Assassin’s Creed a zsebedben és a Steam Deck legtöbbet játszott címei.

2 napja
2

PlayStation Plus: a májusi négyes

Kimondottan izgalmas friss címeket kínál a Sony előfizetéses szolgáltatásának belépő szintje, ami mellé újabb Destiny 2 kiegészítőt is kapunk.

2 napja
12

Wrath: Aeon of Ruin - a poszt-Quake romtúrda

Ha boomer-shooter akarsz lenni, akkor mindenképp hivatkozz legalább egy (de akár több) jellegzetes FPS-re a kilencvenes évekből. Próbáld meg lemásolni annak sikeres elemeit, és ha igazán abiciózus vagy, akkor akár újíthatsz is néhány ponton. A Wrath a Quake technológiáján próbál új utakat lefektetni, de vajon sikerül neki? Teszt!

3 napja
4

Square Enix rekord veszteség, leépít a KeokeN - ez történt kedden

Továbbá: Xbox Games Showcase, Game Pass frissítés, Funko Fusion, Star Wars: Hunters és Shin Megami Tensei V: Vengeance trailer, Returnal évforduló.

3 napja
4

Xbox Games Showcase: júniusban találkozunk!

Most először lesznek együtt az Activision, Blizzard, Bethesda és Xbox Game Studios belsős projektjei, ráadásul külsős partnerekre is számíthatunk.

3 napja

Game Pass: mozgolódás május első felében

A távozó címek listája ezúttal hosszabb, mint az érkezőké. De egy izgalmas premier így is belefért a kínálatba!

4 napja
1

Stasis: Bone Totem

A tavaly debütált PC-verzió után nemrég konzolokra is ellátogatott a Stasis-franchise legújabb felvonása, a Bone Totem, mely a horror és a point-and-click rajongók figyelmére egyaránt pályázik - joggal.

4 napja

A Fallout sikerei, a Remedy tervei – ez történt hétfőn

Továbbá: Housemarque, Tekken 8, Street Fighter 6, Guilty Gear: Strive, Venture to the Vile, Another Crab's Treasure, Rising Heat, Beyond Galaxyland.

4 napja
2

Erre a hétre is jutott indie-cunami - ID@Xbox összefoglaló

A Microsoft és az IGN összefogásában megnézhettük a legújabb ID@Xbox adást, melyben közel két tucat független fejlesztés került terítékre.

4 napja
1

Heti megjelenések

4 napja
2

The Smurfs – Dreams: új Hupikék Törpikék játék az álmok földjéről

A Microids és a Marsupilami fejlesztői egy nintendolike platformerrel gurítják tovább a törpök szekerét.

5 napja
2

A Zónánál már csak az űr hátborzongatóbb – ez történt pénteken

Benne: S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl, Alien: Rogue Incursion, GALIX: New Horizons, Honkai: Star Rail, Kage: Shadow of the Ninja, The Detective Reaper Invites, Save me Mr Tako: Definitive Edition.

7 napja

Rauniot – Visszafogott világvége

Az apokalipszis általában hangos, mindent maga alá temető eseményként jelenik meg a szórakoztatóiparban. Ledobják az atomot, zombihordák árasztják el a városokat, vagy brutális természeti katasztrófák törik el a civilizáció gerincét. Akad azonban néhány mű, ami a fonákjáról közelíti meg ezt a témát. Ilyen a Rauniot is.

7 napja
2

Elmarad a BlizzCon, törölt People Can Fly játék - ez történt csütörtökön

Továbbá: Stellar Blade, Gears of War, Exodus, Deathbound, Capcom takarítás a Steamen.

8 napja
10

Szigorít a Steam, meglepetés megjelenések - ez történt szerdán

Továbbá: Sand Land, Bit.Trip ReRunner, Lords of the Fallen, Insurmountable, Rotwood, Island of Winds.

9 napja
16

Stellar Blade

A Shift Up mérnöki pontossággal tervezte meg első konzolos játékának köztudatba emelését. De vajon van-e több a csinos külcsín alatt?

2024.04.24.
13

Feltámad az Infogrames, Metaphor: ReFantazio megjelenés - ez történt kedden

Továbbá: Stellar Blade, Destiny 2, Morbid: The Lords of Ire, Remnant 2, 2XKO, Indika, Karma: The Dark World.

2024.04.24.
11

eyJodG1sIjoiPGRpdiBjbGFzcz1cIi0tbXB1LXt7aWR9fVwiPlxuPGEgaHJlZj1cInt7dXJsfX1cIiB0YXJnZXQ9XCJfYmxhbmtcIj5cblx0PGltZyBjbGFzcz1cImJpZ1wiIHNyYz1cInt7cGF0aH19cGF0cmVvbi1tcHUucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDozMDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj4iLCJpbWFnZXMiOlsiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvcGF0cmVvbi1tcHUucG5nIl0sInVybCI6Imh0dHBzOlwvXC93d3cuZ2FtZXIzNjUuaHVcL2FydGljbGVcL3BhdHJlb24iLCJwYXRoIjoiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvIiwiaWQiOjM2fQ==