Még emlékezhetünk rá, hogy pár éve álomszerű volt PlayStation 2 játékot betölteni egy emulátoron keresztül a PC felületén. Sokaknak még ma is élmény egy-egy emulátorral való játszadozás.
A móka nem csak a prezerváció miatt fontos, és nem is a kalózkodás igénye az, ami hajtja az embert, amikor egy olyan összetett rendszer emulációjára kíváncsi, mint a PS2. A gép játékai sokszor már nem elérhetőek, vagy adott régióban soha nem is voltak azok. A retro piacon mért árak olykor már horrorisztikusak, és egyszerűen benne van az emberben, hogy grafikai tuninggal is kipróbálhassa a polcon ácsingózó játékokat. E játékok anyahajóját, a natív PlayStation 2-t már nem is nagyon tudjuk mire kikötni, vizuális kompromisszumok nélkül. A PS2 elsősorban a CRT tévékre termett, az emuláció viszont megoldhatja a felbontás és analóg képkimenet problémáit.
Az AetherSX 2 gyorsan felforgatta a webet túró emu-rajongókat. A program nem csak hogy egy jól működő PS2 emulátor, hanem egy Androidos készülékekre fejlesztett, ingyenesen elérhető app. Mit kell vele tenned? Letöltöd a store-ból az applikációt, bluetoothon keresztül szinkronizálsz vele egy gamepad-et (Xbox kompatibilis módon azonnal érzékeli az irányítót az emulátor), és mindenféle baszkurálás nélkül futtatod a megosztott mappában lévő ISO képeket.
Például a Grand Theft Auto San Andreas-t, egy budget telefon 665-ös középgagyi Snapdragon-ján, játszható formában. Kissé döcögősen, apró vizuális bugokkal, de JÁTSZHATÓ formában. Így.
Aztán emlékeztek az első PC-s PlayStation 2 emulációs próbálkozásokra? Nos, a Gran Turismo 4 egy notórius cím volt, a bonyolult engine megoldások miatt sokáig nem lehetett normálisan emulálni. Most bepattintod egy erősebb Snapdragonnal ellátott telóba, és felbontás boosttal játszható, nem is gagyi módon.
Kínai telefon és Kratos? Az sem lehetetlen - egy Oppo A74-en a God of War 2 egyik leglátványosabb jelenete így néz ki.
Oké, még mindig lehet finomhangolni az emuláció minőségét, beállításokkal, patchekkel pepecselni, de a mostani konyhakész állapot már most izgalmas. A dolog ráadásul működik tableten, Android minigépeken, vagy Nvidia Shielden is. Aki kicsit rá akarja szánni az idejét egy kis tvíkingre, az a lenti videóval elkezdheti, de innentől mélyül a nyúl ürege.
Töltsétek le ti is az appot, kerítsetek egy bios-filet, és a polcon sorakozó játékok ISO-jára nézzetek rá bátran - döbbenetes hol tart ma a modern emuláció.