[Teszt] Subnautica: Below Zero

Subnautica: Below Zero

siklaraSimon Klára2021.06.18. 11:24

A kezdetben kiegészítőnek szánt, majd gyarapodása okán végül folytatássá nyilvánított Subnautica: Below Zero nemrég elhagyta a Korai Hozzáférést, jómagam pedig az eredeti játék hatalmas rajongójaként lelkesen vetettem magam ismét a 4546B-es bolygó tengerének habjai közé.

A 2018-ban megjelent Subnautica volt az a videojáték az életemben, ami nem csak lerombolta a túlélő műfajjal szembeni előítéleteimet, de még fenemód élveztem is hála annak, hogy lightos túlélésen túl egy egészen immerzív műfaji egyveleget kínált. Az Alterra vállalat űrhajójának lezuhanását követően egyetlen túlélőként kellett helytállnunk a gyönyörű, de veszélyektől sem mentes idegen világban, miközben a hazajutás módját kerestük. A Below Zero két évvel az eredeti játék eseményei után játszódik, az Unknown Worlds csapata pedig a rajongói visszajelzések nyomán egy áramvonalasított és tovább tökéletesített folytatást igyekezett elkészíteni, amely a jól bevált formulán egy sor kisebb-nagyobb változtatást eszközölt.

A korábbi néma főhős helyett ezúttal az olykor megszólaló, Robin Ayout irányítjuk, aki munka helyett személyes indíttatásból érkezik a vizes bolygóra. Az Alterra alkalmazásában itt dolgozott nővére rejtélyes körülmények között elhunyt, ezért Ayounak feltett szándéka kideríteni a történteket, és hogy mit titkol el a cég. A videojátékok íratlan szabálya szerint ő is lezuhanva érkezik, hogy a továbbiakban a helyi erőforrásokra támaszkodva futurisztikus hajótöröttként teremtsen magának mindenféle mai tudományos magyarázattal le nem írható eszközzel ételt, italt, valamint további eszközöket. A legfontosabb a Fabricator, amit kezdetben leginkább csak halsütésre és ívóvíz előállításra használunk, de a megfelelő nyersanyagok belepakolásával idővel kiköp magából féltucat olyan eszközt, mint például a bázisépítő kütyü, vagy olyan komponenseket, mint a drót, üveg, chip, BÁRMI. Idővel vízalatti járműveket építve, majd fejlesztve egyre messzebbre és mélyebbre merészkedhetünk, ezáltal egyre több biome-ot fedezhetünk fel azok sajátos élővilágával és nyersanyagaival, amelyeket begyűjtve, valamint scannerükkel minden újdonságot letapogatva további tervrajzokat nyithatunk meg.

A Below Zero a bolygó fagyos szegletében játszódik, és a két szálon futó történet olykor a felszínre is elkalauzol minket, ahol a haladást (és nem megfagyást) nagyban segíti például a Snowfox nevű új jármű, de a szárazföldi részek a nagyobb hangsúly ellenére most is elég esetlenek, és az igazi izgalmak továbbra is a víz alatt várnak. Az alapjátékban megismert ősi faj és a titokzatos romok a cselekményben ezúttal is komoly szerephez jutnak, illetve további érdekesség, hogy egy meglehetősen barátságtalan másik túlélővel is találkozhatunk. Őszinte meglepetésemre ez többeket nem nyűgözött le, ugyanis az első résszel szemben így kevésbé jön át a teljes magány nyomasztó érzése, míg a beszélő főhős a beleélést nehezíti meg, de ez szubjektív, engem igazság szerint egyik sem zavart. Az már igen, hogy a Below Zero kevésbé félelmetes és szigorú elődjénél, így az alap túlélő módban ésszel haladva viszonylag ritka az életveszélyes helyzet, emiatt pedig ritkán váltotta ki belőlem azt az ámulattal keveredő zsigeri rettegést, amit az első rész többszáz méter mélységben található sötét és hátborzongatóan idegen kinézetű területei kiváltottak.

Így sem maradnak el az olyan Subnauticás pillanatok, mint az alig levegővel vízalatti barlangban történő, „úristen, hogy jutok ki innen” jellegű bepánikolós szerencsétlenkedés, vagy a felfedezésbe belefeledkezős, bázistól messze a tenger mélyén megfulladós vagy szomjan halós game over. Az is felejthetetlen, amikor elmész a térkép túlvégére nyersanyagért és odaérve rádöbbensz, hogy valahol elhagytad a késed, tele a tárgymenüd, vagy indulás előtt elfelejtetted feltölteni a power celleket, a járműved pedig félúton megadja magát. Ami az ilyen malőrök ellenére nem ereszt, az az egyre mélyebbre merészkedés és egyre több újdonság felfedezésének folyamatos izgalma, ami szorosan összefügg a nyersanyaggyűjtéssel és a bázis(ok), illetve a felszerelés fejlesztésével. Példa: követnél egy kb. 400 méter mélyből érkező jelet, de az elsőként megépített Seatruck tengeralattjáró csak 150 méterig képes merülni, ezért előbb upgradelni kell a megfelelő modullal. Igen ám, de ehhez indirekt módon szükséges nyersanyag a gyémánt, amiért legalább 250-300 méter mélyre le kell úszni, miközben egy bizarr földönkívüli cápa is ott köröz.

Maga a bejárható (beúszható?) terület, amelyhez viszonylag korán egy térképet is találunk, jóval kisebb a Subnauticáénál, de ez nem is baj, talán csak a különböző biomok nem olyan karakteresek vagy változatosak, mint az alapjátékban, valamint az egymáshoz viszonyított elhelyezésük sem mindig hatott olyan természetesnek. Az idegen életformák is kicsit ötlettelenek, vagy túl ismerősek néha, illetve itt már nem igazán volt olyan ÚRISTEN MI EZ élményem, mint amikor először láttam Reaper Leviathant, de cserébe a mesterséges intelligencia érzésemre sokat fejlődött. A teljes beleéléssel és belefeledkezéssel most sincs gond, mert ezúttal is egy egyedülálló vízalatti világot deríthetünk fel, amely audiovizuális élményként önmagában is megállja a helyét. Nem véletlen, hogy akinek nincs kedve a túlélősdivel bajlódnia, kedvére úszkálhat a Freedom Mode-ban, ha meg végképp sztori, gyűjtögetés, tervrajz keresgélés és bármilyen egyéb korlát nélkül úszkálna és építkezne, ott a (halhatatlansággal is járó) Creative Mode.

Az alap Survival Mode minden kihívása ellenére a Subnautica továbbra is az egyik leghozzáférhetőbb és szórakoztatóbb játék, amivel valaha játszottam, ráadásul gyakorlatilag minden jelenlegi platformon, még Switchen is elérhető – de azért aki teheti, tegyen alá komolyabb vasat, a fantasztikus látványért megéri. A zene ezúttal is dinamikusan követi a körülöttünk elterülő világ minden rezdülését, a történet végéig pedig legalább 20-40 játékórát számolhatunk. Nehéz megsaccolni, kinek meddig tart, mert a több kézfogás ellenére néha ezúttal is inkább a véletlenen múlt, hogy pont odataláltam valahová, ahová a történet soron következő fordulata szerint kellett. Ugyanígy viszonylag könnyű olyan helyszínekre is elkeveredni, amelyek csak sok órával később nyílnak meg, de egyrészt ez már az előző résznél is így volt, másrészt most sem igazán lehet idejekorán megcsinálni semmit, mert a játékmenethez hasonlóan a történet is ügyesen, kockáról kockára épül fel. Buggal nem igazán találkoztam és őszintén lenyűgözött, hogy az Unknown Worlds egy globálisan elszórt független csapat létére, valamint a járvány okozta nehézségek ellenére egy ennyire színvonalas és koherens játékot tett le az asztalra.

A Subnautica: Below Zero a keményvonalas rajongók szemszögéből nézve inkább egy borzasztóan tartalmas kiegészítő, semmint egy hasonló volumenű folytatás, valamint azt is kár tagadni, hogy a rengeteg hasonlóság és a kisebb újdonságok, előremutató változtatások ellenére sem világépítés, sem történet terén nem éri el a Subnautica zsenialitását. Szerencsére még így is egy átkozottul jó játék, amivel nem lehet mellényúlni, viszont ha eddig kimaradt, előbb érdemes az első játékra ráúszni.

Pontosan
8
Platform: PC (tesztelt), PlayStation 4-5, Xbox One & S/X, Switch
Kiadó: Unknown Worlds Entertainment | Fejlesztő: Unknown Worlds Entertainment
Megjelenés: 2021. május 14. | Ár: kb. 10.500 Ft (30 EUR)

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Heti megjelenések

2 perce

Aranyon a Death Stranding 2, Doom: The Dark Ages launch trailer – ez történt pénteken

Továbbá: The First Berserker: Khazan, Dragon Ball Z: Kakarot, Risk of Rain 2, Sir Whoopass: Immortal Death, Killing Floor III.

2 napja
4

Fatal Fury: City of the Wolves

Huszonhat év dühe kellett ahhoz, hogy a patinás SNK verekedős széria feltámadjon hamvaiból. Megérkezett a Fatal Fury: City of the Wolves és pusztítóbb, mint valaha!

2 napja
8

Nikoderiko: Director's Cut

Jó platformerekre mindig szükség van, a Nikoderiko pedig a rendezői változatnak köszönhetően csak jobb lett. Teszt!

2 napja
2

Nintendo üzleti jelentés, Mafia: The Old Country megjelenési dátum – ez történt csütörtökön

Továbbá: Alien: Rogue Incursion Evolved Edition, Europa Universalis V, Gex Trilogy, Spray Paint Simulator, Section 11, Shantae Advance: Risky Revolution, Titan Quest II.

3 napja
5

Tempest Rising

Nincs többé új Command & Conquer? Oké, akkor megcsináljuk a sajátunkat - gondolhatta a Slipgate Ironworks... és mi lett a vége?Tényleg megcsinálták!

3 napja
6

Új Sony-stúdió a láthatáron – ez történt szerdán

Továbbá: Yakuza 0 Director's Cut, Nikoderiko: The Magical World, Gloomy Eyes.

4 napja
5

Days Gone - Remastered

Hiába sikerült átlépniük idővel a 10 milliós mérföldkövet is, a rendkívül vegyes kritikai fogadtatás örökre rányomta a bélyegét a Bend Studio alkotására. Sőt. Feltételezhetően a csapat jövőjére is. Tudnak esetleg szépíteni ezzel a ráncfelvarrással?

4 napja
8

Az új GTA 6 trailer árnyékában – ez történt kedden

Benne: Destiny 2, Clair Obscur: Expedition 33, I Am Ripper, Battlefield, Split Fiction, Day of the Shell, Tales of the Shire, Knock on the Coffin Lid.

5 napja
4

Game Pass: mozgolódás május első felében

Hamarosan premiernapon érkezik a Revenge of the Savage Planet és a DOOM: The Dark Ages a szolgáltatás kínálatába!

5 napja
2

Itt a második Grand Theft Auto VI trailer!

Megérkezett a Rockstar Games következő alkotásának második előzetese, amivel ismét beléphetünk picit Vice City utcáira.

5 napja
48

The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered

Egy ideje már hallani lehetett olyan pletykákat, hogy a Bethesda a Skyrim sokadik újrakiadása után az Obliviont is szeretné ismét piacra dobni, ezek a híresztelések pedig végül igaznak is bizonyultak.

5 napja
9

Gears of War: Reloaded bejelentés – ez történt hétfőn

Továbbá: Kingdom Come: Deliverance, The Hundred Line: Last Defense Academy, Tinkerlands, Ecco the Dolphin.

6 napja
10

PlayStation Plus: a májusi hármas

Dinoszauruszos túlélés. Népszerű rougelike. Egy kiváló boomer-shooter. Ezek várják a szolgáltatás előfizetőit ebben a hónapban.

6 napja
4

Heti megjelenések

7 napja
5

Amerzone - The Explorers Legacy

Utazás az ismeretlenbe, utazás egy idegen helyre, utazás Föld és ég között, utazás a semmibe. Benoit Sokal életműve előtt ekkorát még nem tisztelgett soha senki.

7 napja
2

GTA 6 csak jövőre, Elden Ring Nightreign áttekintő – ez történt pénteken

Továbbá: The Shadow Syndicate, Zoochosis, Preserve, Project Caesar.

9 napja
13

Drágulnak az Xbox konzolok és játékok – ez történt csütörtökön

Továbbá: The Age of Bhaarat, StarRupture, Fomography.

2025.05.02.
12

Two Falls (Nishu Takuatshina)

A videójátékok kulturális jelentőségéről meglehetősen kevés szó esik, pedig a többi művészeti ághoz hasonlóan itt is megvan ez az aspektus – még ha jóval ritkábban is kerül előtérbe.

2025.05.01.
7

Lost Soul Aside csúszás, Borderlands 4 áttekintő – ez történt szerdán

Továbbá: Returnal, Switch rendszerfrissítés, Formula Legends, Sea of Stars, Kathy Rain 2, Teenage Mutant Ninja Turtles: Splintered Fate, SHovel Knight Dig, Hypercharge: Unboxed, Moadra.

2025.05.01.
2