[Teszt] Wii Fit Plus

Wii Fit Plus

mcmackoGéczy Attila2009.11.14. 17:10

A Wii Fit Plus-t lehet sokféleképpen elemezni. A játék nem más, mint a Wii Fit bővített kiadása, mintegy expanziója. Aki már találkozott a Wii Fittel, annak nem sok újdonságot fog mutatni (elsőre) a játék. De ne menjünk ennyire messzire, hiszen bizonyára akadnak olyanok is, akik az előző résszel nem találkoztak. Röviden foglaljuk össze tehát a WF lényegét.

Adott a Balance Board nevezetű fitneszpad, amely négy csomóponti szenzor segítségével érzékeli a súlyunkat és a súlypontunkat. Ezt az érzékelést kombináljuk a wiimote és a nunchuk gyorsulásmérőivel, és máris egy összetett szenzorrendszerről beszélünk. Erre a szisztémára építettek Myamotoék egy edzőprogramot, egy változatos gyakorlatokkal felvértezett szobatrénert.

Mi az, ami mind a két játékban azonos? Például az alapfeladatok. Négy fő egységre oszthatjuk a Wii Fit (és a Plus) által kínált gyakorlatokat. Az első csoportban jógával találkozunk, mely az egyensúlyra, relaxációra, lazításra helyezi a hangsúlyt. Ezután izomfejlesztő gyakorlatok között böngészhetünk. Nyilvánvaló, hogy itt izmokat direkte megmozgató mutatványokat kell szó szerint kiizzadnunk magunkból. Az aerobik pályák kicsit játékosabbak már, általában valamilyen minijátékban (pl. helybenfutás, sztep, hullahopp) produkálnunk magunkat. Végül maradtak a “balance” kihívások, melyek szintén jópofa aljátékokon (pl. sí, fókuszálás... stb.) keresztül fejlesztik az egyensúlyunkat.

A Wii Fit a Balance Board segítségével figyeli a súlypontunkat, és gyakran eszerint pontoz. Máskor a ritmusra kell koncentrálunk, vagy a Wiimote segítségével kell mozgást imitálnunk. A Balance Board a súlyunkat is méri, ennek megfelelően (és magasság megadásával) a testtömeg-indexünket is meghatározza a program. Naptár segítségével követhetjük a napi ágendát, hosszútávon pedig elérendő célokat fixálhatunk.

Most, hogy már nagyjából képben van mindenki az alapokkal, rátérek a Plus újításaira. A Wii Fit Plus egyik nagy erénye a családbarát megközelítés. A lobbi még barátságosabb, és ha a família úgy gondolja, akár a kisbabát, vagy éppen házikedvencet is regisztrálni lehet a Mii családban. A program természetesen importálja a már elmentett WF eredményeket, így nem kell újrakezdenünk a naptár pecsétekkel való feltöltését.

A másik hatalmas újítás a konkrét edzéstervek megjelenése. A My Wii Fit Plus menüpontban úgynevezett mozgási “Rutinokat” találhatunk. Fenékre szeretnél gyúrni? Semmi sem áll a terveid útjába - a játék egy pár perces, előre meghatározott feladatkombót láncol neked össze, hogy a végén sajgó alféllel ülhess le pihenni. Vesszen a pocak! Vagy inkább a hajlékonyságra szeretnél edzeni? A WFP ezekre az igényekre is okos dolgokat húz elő a kalapból. És aki jobbnak gondolja magát a gyakorlatsorok fejlesztésben részt vevő szakembereknél, az saját Rutinokat is összedobhat.

Aki már vett valaha komolyan edzést - vagy éppenséggel diétát - az tudja, hogy a bevitt kalóriamennyiségre precízen, óramű pontossággal kell figyelni. A Wii Fit Plus a súlyunk segítségével (és a végzett mozgás intenzitásától függően) képes az elégetett kalóriát számolni. Bevallom férfiasan, nekem ez az újítás tetszett a leginkább - így sokkal jobban megérzi az ember egy bűnös pizzázás súlyát. A WFP megmutatja azt is, hogy mennyit kellene mozognom például egy zamatos tábla csoki ledolgozása érdekében.

A grafika, bár kis túlzással néhol még mindig nem képes átlépni az N64 által jó tíz éve felállított lécet, minimális bővítésen ment keresztül. A menüben (évszak szerint) változik a kép - most például a leveleket fújja a szél - valamint az új játékok is pofásak a maguk módján. Szinte ugyanaz maradt egyébként a főképernyő, a design, a grafika és a hangulat. Tipikusan letisztult, Nintendós, egyszerű, de nagyszerű.

A plusz játékok száma talán annyira nem taglózza le az embert. Három-három jóga- és erősítőgyakorlat, valamint tizenöt új minijáték került a korongra. (Ezek közül szintén három kvázi tupírozása pár régi feladatnak.) A nagyobb felhozatal legfőbb előnye, hogy az edzéseinket változatosabban tudjuk összeállítani. A Wii Fit és a Wii Fit Plus szavatossága ugyanis attól függ, hogy mennyi idő után unjuk meg a feladatokat. Az elején nagyon-nagyon élvezünk minden új aljátékot - tényleg szinte vidáman peregnek a percek és a kalóriák. Aztán egyszer csak megszűnik a varázs és már csak a személyes motivációtól függ, hogy milyen elánnal ugrunk ismét fejest a napi rutinokba.

Egy tény mellett azért ne menjünk el szó nélkül: a Wii Fit Plus még így is kategóriákkal izgalmasabb és interaktívabb, mint bármilyen más edzésre kitalált szobagép.

Lássuk még azokat a pontokat, ahol fejlődhetne még a szoftver. Bizonyos gyakorlatok olyan pozitúrákat igényelnek, amelyeknél nem látjuk jól a TV-t. Ez néha frusztrációkhoz vezethet, ugyanis ha nincs kontroll és nem látjuk a trénert - avagy a súlypontmutatót - belezavarodhatunk a gyakorlatba. A játék során szerzett tapasztalatunk ezen persze javít idővel, de mivel mindig a képernyőről várjuk a vizuális instrukciókat, ezért később is ösztönszerűen arra akarjuk majd a fejünket fordítani.

A másik probléma a szinkron hiánya. Jóval nagyobb piaca lehetne itthon a játéknak, ha mondjuk az angolból annyira nem képzett 50-es korosztályt is bekalkulálják a vásárlók közé. Így hazánkban feltehetően a fiatalabbak játéka marad a Wii Fit Plus.

Mindezek ellenére sem lehet haragudni a kibővített verzióra. Bár nem kaptunk túl sok újdonságot, a finomhangolásnak köszönhetően még teljesebb az szobaedzés élménye. Aki még nem találkozott az első koronggal, annak mindenképp a Plus beszerzését javasoljuk. Ha valaki pedig már szétizzadta magát a sima WF-el, annak a kalóriamérő és a változatosságon igen nagyot csavaró új játékok miatt lesz megfontolandó a Plus megvásárlása. Én meg rohanok is vissza a Balance Boardhoz - a kis dög szerint nem lett volna szabad ebéd után megennem azt a hatalmas krémest...

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Capcom Fighting Collection 2

A Capcom Fighting Collection 2 most nyolc újabb ikonikus címet hozott el felújítva, újgenerációs konzolokra optimalizálva. Megtalálhatók benne ikonikus 2D-s verekedős játékok, háromdimenziós különlegességek, crossover címek, és kevésbé ismert kuriózumok is.

14 órája
1

Megint leépít a Microsoft - ez történt kedden

Továbbá: The Sinking City Remastered, Marvel 1943: Rise of Hydra, Fallout, Capcom.

23 órája
8

Stellar Blade PC-n, bezárhat a Moon Studios - ez történt hétfőn

Továbbá: Blades of Fire, FBC: Firebreak, Dragon is Dead.

1 napja
22

Doom: The Dark Ages

Szerencsére a Mars-Föld-Pokol háromszögből már az előző epizódban is kizoomoltunk, a Doom háttérvilága így lényegesen gazdagabb és karakteresebb dark fantasy rémálommá bővült. Lássuk, mit hoznak a Sötét Korok!

2 napja
19

Heti megjelenések

2 napja
5

Aranyon a Death Stranding 2, Doom: The Dark Ages launch trailer – ez történt pénteken

Továbbá: The First Berserker: Khazan, Dragon Ball Z: Kakarot, Risk of Rain 2, Sir Whoopass: Immortal Death, Killing Floor III.

4 napja
5

Fatal Fury: City of the Wolves

Huszonhat év dühe kellett ahhoz, hogy a patinás SNK verekedős széria feltámadjon hamvaiból. Megérkezett a Fatal Fury: City of the Wolves és pusztítóbb, mint valaha!

5 napja
12

Nikoderiko: Director's Cut

Jó platformerekre mindig szükség van, a Nikoderiko pedig a rendezői változatnak köszönhetően csak jobb lett. Teszt!

5 napja
2

Nintendo üzleti jelentés, Mafia: The Old Country megjelenési dátum – ez történt csütörtökön

Továbbá: Alien: Rogue Incursion Evolved Edition, Europa Universalis V, Gex Trilogy, Spray Paint Simulator, Section 11, Shantae Advance: Risky Revolution, Titan Quest II.

5 napja
5

Tempest Rising

Nincs többé új Command & Conquer? Oké, akkor megcsináljuk a sajátunkat - gondolhatta a Slipgate Ironworks... és mi lett a vége?Tényleg megcsinálták!

6 napja
6

Új Sony-stúdió a láthatáron – ez történt szerdán

Továbbá: Yakuza 0 Director's Cut, Nikoderiko: The Magical World, Gloomy Eyes.

6 napja
5

Days Gone - Remastered

Hiába sikerült átlépniük idővel a 10 milliós mérföldkövet is, a rendkívül vegyes kritikai fogadtatás örökre rányomta a bélyegét a Bend Studio alkotására. Sőt. Feltételezhetően a csapat jövőjére is. Tudnak esetleg szépíteni ezzel a ráncfelvarrással?

7 napja
9

Az új GTA 6 trailer árnyékában – ez történt kedden

Benne: Destiny 2, Clair Obscur: Expedition 33, I Am Ripper, Battlefield, Split Fiction, Day of the Shell, Tales of the Shire, Knock on the Coffin Lid.

7 napja
4

Game Pass: mozgolódás május első felében

Hamarosan premiernapon érkezik a Revenge of the Savage Planet és a DOOM: The Dark Ages a szolgáltatás kínálatába!

8 napja
2

Itt a második Grand Theft Auto VI trailer!

Megérkezett a Rockstar Games következő alkotásának második előzetese, amivel ismét beléphetünk picit Vice City utcáira.

8 napja
49

The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered

Egy ideje már hallani lehetett olyan pletykákat, hogy a Bethesda a Skyrim sokadik újrakiadása után az Obliviont is szeretné ismét piacra dobni, ezek a híresztelések pedig végül igaznak is bizonyultak.

8 napja
10

Gears of War: Reloaded bejelentés – ez történt hétfőn

Továbbá: Kingdom Come: Deliverance, The Hundred Line: Last Defense Academy, Tinkerlands, Ecco the Dolphin.

8 napja
10

PlayStation Plus: a májusi hármas

Dinoszauruszos túlélés. Népszerű rougelike. Egy kiváló boomer-shooter. Ezek várják a szolgáltatás előfizetőit ebben a hónapban.

9 napja
4

Heti megjelenések

9 napja
5

Amerzone - The Explorers Legacy

Utazás az ismeretlenbe, utazás egy idegen helyre, utazás Föld és ég között, utazás a semmibe. Benoit Sokal életműve előtt ekkorát még nem tisztelgett soha senki.

2025.05.04.
2