A Traveller's Tales LEGO szériája tipikusan az a sorozat, ahol már az első nekifutás (LEGO Star Wars) után feltehetted magadnak a kérdést: egyszer nagyon jó, de meddig, és milyen alapanyagokkal tud működni ugyanez? A fejlesztőstúdió az elmúlt években mindent megtett, hogy választ adjon a fenti dilemmára: a LEGO sorozat kétszer (hamarosan: háromszor) is nekifutott a Csillagok Háborúja kockásításának, belekóstolt a Batman-univerzumba, és két bőrt rántott le Jones doktorról. A tavaly bejelentett, az első négy könyvet / filmet feldolgozó LEGO Harry Potter: Years 1-4 ezek után megalapozottan adhatott okot homlokráncolásra: lehet, hogy a széria túlzott erőltetéséről, a lassan mozis formában is befejeződő, de még mindig roppant népszerű Potter-fejőstehén gátlástalan megcsapolásról lesz csak szó?
Örömmel jelentem, hogy nem ez történt, sőt, a Potteres LEGO epizód érezhetően friss vért pumpál a sorozatba. Ami nem jelenti azt, hogy ne a jól bevált alapokra építkezne a játék: legóból felépített világban kalandozunk, egy adag akcióval, és még nagyobb adag rejtvény-megoldással megtámogatva. A Lego és Harry Potter legendárium összeolvasztása elsőrangú, a sorozat történetében talán most sikerült legjobban összekeverni a két összetevőt - az ifjú varázslótanonc kacskaringós kalandjaikhoz remekül illik a legósítás, egy pillanatig sem érzed erőltetettnek a dolgot, a világ varázslatos bája érintetlen marad. Talán csak a sztori tálalásába lehetne belekötni. A LEGO sorozat gyermeteg humora és vicces halandzsává egyszerűsített párbeszédei az első két könyvet jól szolgálják, az Azkabani fogolytól fokozatosan egyre sötétebbé váló történetet azonban - érthető okokból - nem hajlandóak komor színekkel festeni. A másik probléma: a beszélt dialógusok hiánya, és a játék erősen epizódikus felépítése miatt nem a legósított játékból fogod megismerni a sztorit, a történet megértéséhez a könyvek (na jó, minimum a filmek) ismerete szükséges.
A változások finomak, de üdvözlendők. A LEGO Harry Potter szakít az eddigi hagyományokkal, és nem egy központi, az összes fejezethez elérést biztosító pályáról indítja útjára a játékost, a sztori lineáris, a kezdőhelyszín (a Foltozott Üst) inkább egyfajta háromdimenziós menüként szolgál. A döntés csak elsőre furcsa. A LEGO Harry Potter erősen épít a varázslatokra (két külön gombot kaptak), így furcsa lenne, ha olyan mágiát kéne alkalmaznunk a harmadik könyvben, amit az elsőben még nem tanultunk meg. A többféle varázslat egy másik változást is eredményez: a LEGO Harry Potter elődeinél jóval kevesebb akciót, és jóval több fejtörőt vonultat fel, a puzzle-öket ügyesen szórja szét a pincétől a padlásig (minimális töltési időkkel) bejárható Roxfortban, és közvetlen környékén. A rejtvények jók, hagyományosan nem túl bonyolultak, de többségükben érdekesek: a varázslatok megfelelő helyen történő használatán kívül többféle bónusz lehetőségre is építenek. Sokszor bevetjük majd Ron patkányát, Makeszt (amúgy elérhetetlen csatornákba képes bemászni), és többször szembetaláljuk majd magunkat a “rejtvényre épülő rejtvény” problémával. Példa: több helyen csak bájitalok segítségével lehet továbbjutni - ilyenkor bátran forduljunk az üsthöz, ahol az összetevők gondos begyűjtése után tudjuk kikeverni a szükséges főzetet. A puzzle-ök persze továbbra is elsősorban a gyerkőcöknek szólnak, a megoldás az esetek kilencvenöt százalékában teljesen egyértelmű.
És ha már szó esett a célközönségről: a LEGO Harry Potter párosban az igazi, kevés jobb választás van jelenleg a piacon, ha közös szülő-gyermek játszadozásról van szó. Online multi továbbra sincs, és a legutóbbi legós Indiana Jones-ban szereplő pályaépítő is tiszteletét teszi - sajnos továbbra is az online tartalom megosztás lehetősége nélkül. Értem, hogy miért nincs - a kiadó rémálmaiban szereplő, péniszt formázó pályaszakaszok miatt - de ha egy, a LEGO sorozatnál lényegesen masszívabb felhasználói tartalmat felvonultató játék (LittleBigPlanet) esetében tud működni az utólagos moderáció, itt sem ártana megpróbálkozni vele. A tartalom szerencsére letölthető bónuszpályák nélkül is bőséges, a sztori végigjátszása után úgy 40-50 százaléknál fogsz járni - vár a százhatvan megnyitható karakter, a szabadulásért könyörgő, bajba jutott diákok, a rejtett aranytéglák... és még tucatnyi gyűjthető cucc. A LEGO Harry Potter tömve van titkokkal, szinte minden objektum csinál valamit, szét lehet bombázni, vagy össze lehet rakni valamivé.
A LEGO Harry Potter bátran ajánlható játék. A tartalom mennyisége minden túlzás nélkül bődületes, az alapanyag bája él, a közös játék remek szórakozás. A Traveller's Tales jó munkát végzett, jobbat, mint a filmek mellé kötelezően Potter-játékokat gyártó stúdió. A Harry Potter elvontabb, kicsinyített formában is működik, és kitűnően támasztja alá az elsősorban a férfiemberek körében népszerű mondást: nem a pálca hossza számít, hanem a varázslat.