[Teszt] Tetris Party Deluxe

Tetris Party Deluxe

Gamer3652010.09.19. 21:00

A videojátékok történelmében páratlan életút a Tetrisé. Könyvet lehetne írni arról, hogy Alexey Pajitnov mesterműve milyen intrikákkal, véletlenekkel és politikával is bőven tarkított kalandok sorát tudhatja maga mögött, de jelen alkalom szempontjából a történet eleje és legutóbbi fejezete is megteszi: a szovjet számítástechnikai minisztérium áthatolhatatlan falai után újabban a modern nyugati dekadencia egyik bástyája, a partijátékok világa ad otthont a zuhanó tetriminóknak. A 26 éves alapötlet zsenialitását bizonyítja, hogy ebben a gyorsfogyasztásra termett műfajban is maradéktalanul érvényesül minden értéke.

Ugyanakkor 2010-et írunk. A gyerekek 14 éves korukra már milliónyi földönkívüli bump-mappelt bőrét lyuggatták ki, és jó eséllyel megvolt az első részletesen ábrázolt fejletépésük is - másról nem is beszélve (“Bezzeg az én időmben!” c. félpercesünket hallhatták). Röviden: Ki akar manapság tetrisezni? Én is hazudnék, ha azt mondanám, hogy a szobám ajtaját betörve vetődtem a Wiim felé, hogy minél előbb beleáshassam magam a 2008-as WiiWare cím dobozos kiadásába. Aztán mégis ott ragadtam jópár órára.

Az alapmechanika addiktív jellege ugyanis semmit nem kopott az iparág rohamos fejlődése mellett. Pajitnov szerint a jó puzzle legfőbb ismérve, hogy megjutalmazza a tudást - magasabb pontszámmal, új szintek megnyitásával -, és folyamatosan lehetőséget ad a fejlődésre. Azzal, hogy immár jóval a következő elem mögé láthatunk a “jövőbe”, valamint lehetőség van egy darab elraktározására is, a játék még inkább eleget tesz a fenti követelményeknek, és ez szerencsére majdnem minden további variációra is érvényes. Erős a “na még egyszer utoljára nekimegyek”-érzés, a kitűnő kockázat-jutalom dinamika miatt a négyes sortörlés pedig simán felér egy killstreakkel sikerélmény tekintetében.

A játékmódok két fő csoportot alkotnak: adott a klasszikus Tetris és annak különböző aspektusait kiemelő variációk (némelyik a gyorsaságra fókuszál, a másik megfontoltabb hozzáállást igényel, van co-op és kompetitív multi, stb.), valamint a régi formulát alaposan felkavaró alternatívák. Ezek egy gyengébb ügyességalapú verseny (a leginkább “manuális Kururin”-ként leírható Stage Racer) kivételével mind ötletesek, és az alapjátékhoz hasonló mélységet és kihívást kínálnak. Különösen figyelemreméltó a Shadow és a Field Climber kettős, melyek ügyes hangsúlyváltással éppen az eddig annyira vágyott teljes sorokat teszik elkerülendővé. Előbbiben különböző képek sziluettjeit kell tetriminókkal kitölteni, a gyorsaság mellett odafigyelve a pontosságra is, melyhez komoly előrelátás szükséges, míg utóbbiban egy kis hegymászót kell a játéktér tetejére feljuttatni, lépcsőzetes alakok létrehozásával. A Shadowhoz vegyük még hozzá a szerkesztőfunkciót, és igen komoly vetélytársat találtunk a klasszikus módnak. Itt jegyezném meg, hogy a tesztpéldány nem habozott tudtomra adni, hogy talán jobban járok, ha az akciójátékoknál maradok: a statisztikák között elérhető, stílusunkat elemző grafikonon pár óra után magasan a reflexek domináltak, többek között a megfontoltság és a rutinosság kárára.

A party jelleget már csak a cím miatt is illik kiemelni. Nem tudom, hogy a készítők milyen bulikba szánják a játékot, de kötve hiszem, hogy van az az alkoholmennyiség, amely után a lányok jobban buknak a rekordidő alatt lezúzott 150 sorra, mint mondjuk egy Experten elgitározott “Through the Fire and the Flames”-re. Ezzel együtt közel sem elhanyagolható a Tetris multiplayer oldala, csak lehetőleg legfeljebb négyfős legyen az a “party”, ahol próbát teszünk vele. Talán a Dual Spaces a legjobb azonnali közös szórakozást nyújtó mód: Itt egy hatalmas mátrixból kell minél nagyobb területeket elzárni társunk elöl. A multiban bevezetett extra tárgyak nélkül is nagyobb a szivatáspotenciál és a versenyérzet, mint a hagyományos kompetitív Tetrisben.

Ennek tükrében pláne döbbenetes a tény, hogy online játékhoz csak ez utóbbi klasszikus mód áll rendelkezésre. Még a DS verzióban is benne van legalább az Dual Spaces wi-fi multija, így még érthetetlenebb, hogy a nagygépes kiadásban meg kell elégednünk az árva VS móddal. Elmehetünk szó nélkül a puritán prezentáció fölött, mert a játék nyers nagyszerűsége nem kiált látványos 3D tetriminók és epileptikus effektek után. De az egyre több kiváló, valóban bulira termett cím mellett hatalmas hiba a nappaliba száműzni a külső szemlélők számára sokkal kevésbé élvezhető, így tényleges bulin gyakorlatilag esélytelen Tetrist. A letölthető verzióban még belefért - ott a puszta tartalom szinte szétfeszítette a játék árkategóriájának kereteit. Egyetlen valóban új játékmód, öt minimális variáció, és a dobozos játék hordozhatósága viszont aligha indokolják az új kiadást.

*Önmagában nézve tehát remek gyűjtemény a Tetris Party Deluxe. Két világmegváltás között igény szerint nyújt könnyed vagy intenzív szórakozást, akár hónapokra, évekre. Megfelelő társaságban csapatépítésre és -rombolásra is alkalmas. A gond csak az, hogy a két éve elérhető WiiWare előd többnyire ugyanezt nyújta - féláron.

A tátongó online űr betöltése helyett elenyésző újdonságok: “Deluxe” helyett a szerényebb “Plus” titulus is bőven elegendő lett volna. *

A teszt Nintendo-fanatikus olvasónk, Rehynn tollából származik. Köszönjük a közreműködést!

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

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
eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

A Zónánál már csak az űr hátborzongatóbb – ez történt pénteken

Benne: S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl, Alien: Rogue Incursion, GALIX: New Horizons, Honkai: Star Rail, Kage: Shadow of the Ninja, The Detective Reaper Invites, Save me Mr Tako: Definitive Edition.

21 órája

Rauniot – Visszafogott világvége

Az apokalipszis általában hangos, mindent maga alá temető eseményként jelenik meg a szórakoztatóiparban. Ledobják az atomot, zombihordák árasztják el a városokat, vagy brutális természeti katasztrófák törik el a civilizáció gerincét. Akad azonban néhány mű, ami a fonákjáról közelíti meg ezt a témát. Ilyen a Rauniot is.

1 napja
1

Elmarad a BlizzCon, törölt People Can Fly játék - ez történt csütörtökön

Továbbá: Stellar Blade, Gears of War, Exodus, Deathbound, Capcom takarítás a Steamen.

1 napja
8

Szigorít a Steam, meglepetés megjelenések - ez történt szerdán

Továbbá: Sand Land, Bit.Trip ReRunner, Lords of the Fallen, Insurmountable, Rotwood, Island of Winds.

2 napja
15

Stellar Blade

A Shift Up mérnöki pontossággal tervezte meg első konzolos játékának köztudatba emelését. De vajon van-e több a csinos külcsín alatt?

3 napja
10

Feltámad az Infogrames, Metaphor: ReFantazio megjelenés - ez történt kedden

Továbbá: Stellar Blade, Destiny 2, Morbid: The Lords of Ire, Remnant 2, 2XKO, Indika, Karma: The Dark World.

3 napja
11

Meghasad az Embracer, új Gyűrűk Ura játék - ez történt hétfőn

Továbbá: Starlight Games, Tales of the Shire, Star Wars Jedi: Survivor, ID@Xbox Digital Showcase, PowerWash Simulator, The Whims of the Gods.

4 napja
13

Heti megjelenések

5 napja
3

The Smurfs 2 - The Prisoner of the Green Stone - Hupizöld Törpikék

A Microids tavaly év végi felhozatala igen kellemesen alakult, sajnos nem is volt időnk minden fontosabb címükre ránézni. Most a tavaszi üresjáratot kihasználva vissaztérünk a Hupikék Törpikékhez!

6 napja

Anomaly Collapse

Teszteltük a legújabb roguelite próbálkozást, ami ezúttal az egy dimenziós csataterekből próbálja kihozni a maximumot - és mindezt nem is akárhogyan teszi.

7 napja
1

Eiyuden Chronicle folytatás, Prison Architect 2 csúszás - ez történt pénteken

Továbbá: Kena: Bridge of Spirits, Sclash, Biped 2, Unending Dawn.

7 napja
3

Új projektek a Lariannál, bemutatkozott a Kingdom Come: Deliverance II - ez történt csütörtökön

Továbbá: F1 24, Fabledom, Darkest Dungeon II, V Rising, Human Fall Flat 2, Cozy Caravan, Remnant 2.

8 napja
2

Lovagregény újratöltve: bejelentették a Kingdom Come: Deliverance 2-t

Mi már egy hete tudjuk, de csak most szabad róla beszélni. A Plaion és a Warhorse Studios párosa bejelentette a sikeres lovagregényük folytatását, a Kingdom Come: Deliverance II-t.

9 napja
1

Botany Manor

Egyedül sétálgatni egy viktoriánus kori udvarházban, feljegyzéseket olvasgatni és virágokat növeszteni? Izgalmasabb, mint hinnéd! Tesztlaborba vittük a Botany Manort.

9 napja
6

Baldur's Gate fejlesztővadászat, Ghost of Tsushima gépigény – ez történt szerdán

Továbbá: Sea of Thieves, Potionomics, Crow Country, Mullet Mad Jack, Dementium: The Ward.

9 napja
3

Sok jó indie 20 percben is elfér - Nintendo Indie World Showcase összefoglaló

A kis címek is tudnak izgalmasak lenni: a Nintendo legújabb indie-specifikus adásában láttunk is jó néhányat - nem csak Switch-re! Összegyűjtöttük nektek a látottakat.

2024.04.17.
6

Children of the Sun

A Devolver Digital továbbra is remek érzékkel karolja fel az ígéretes, egyedi, kreatív projekteket. René Rother debütáló alkotása sem lóg ki a texasi kiadó portfoliójából. Na de miért érdemes odafigyelni rá? TESZT!

2024.04.17.
1

Műsoron az indie-k, folytatódnak a leépítések – ez történt kedden

Benne: Nintendo Indie World Showcase beharangozó, Take-Two és Kwalee leépítés, Rolling Hills bejelentés, Capes és Athenian Rhapsody megjelenési dátumok.

2024.04.17.
4

Game Pass: mozgolódás április második felében

A hónap második fele talán elsőre csendesebbnek tűnik a megszokottnál, de még így is számos izgalmas premier címet találhatunk a listában.

2024.04.16.
1

A Nintendo kihagyja a Gamescomot, Keanu Reeves lesz Shadow hangja – ez történt hétfőn

Továbbá: No Rest for the Wicked, One Piece Odyssey: Deluxe Edition, Sand Land, Telebbit, Horrific Xanatorium.

2024.04.16.
17

eyJodG1sIjoiPGRpdiBjbGFzcz1cIi0tbXB1LXt7aWR9fVwiPlxuPGEgaHJlZj1cInt7dXJsfX1cIiB0YXJnZXQ9XCJfYmxhbmtcIj5cblx0PGltZyBjbGFzcz1cImJpZ1wiIHNyYz1cInt7cGF0aH19cGF0cmVvbi1tcHUucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDozMDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj4iLCJpbWFnZXMiOlsiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvcGF0cmVvbi1tcHUucG5nIl0sInVybCI6Imh0dHBzOlwvXC93d3cuZ2FtZXIzNjUuaHVcL2FydGljbGVcL3BhdHJlb24iLCJwYXRoIjoiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvIiwiaWQiOjM2fQ==