[Teszt] Titanfall 2

Titanfall 2

mcmackoGéczy Attila2016.11.07. 20:31

A Titanfall 2 tipikus esete annak, amikor egy ötlet, egy koncepció, vagy egy tágabb értelemben vett elképzelés beérik. Ez a folyamat természetesen a Respawn gárdájára is igaz, akik a CoD végtelennek látszó ciklusából és az Activision kötelékeiből kiszakadva mostanra tudták megmutatni, hogy valójában mire is képesek. A robotos FPS folytatása ügyesen épít azokra az alapokra, amelyeket a multiplayer-orientált, ambiciózus előd lefektetett. Ugyanakkor több helyen rá is licitál a korábban bevált, megkedvelt megoldásokra. Az egyjátékos sztori képletbe rendezésével pedig az egészet egy olyan rendszerré fejlesztették Respawnék, amelyen nagyon-nagyon nehéz fogást találni. Pedig higgyétek el, próbálkoztunk vele!

Szerencsére a Titanfall második részének nem az alapoktól kellett ismét feltalálni a spanyolviaszt. Az elődben már ott voltak azok a mechanikai alapok, amelyek a játék tükörsima érzetét szavatolják. Az első és legfontosabb pont: karakterünket álomszerű irányítani, még kontrollerrel is. Az ugrás, falon futás, becsúszás hármasa olyan ügyességgel ruházza fel karakterünket, amelyet más játékokban nagyon ritkán látni. Ezt pedig a pályakészítők is tudják, akik akár a multiplayer arénákról beszélünk, akár a single kampány ötletes térképeit vesszük figyelembe, élnek is a lehetőséggel, hogy a kibővült mozgásterű hősnek illendő játszóteret ajándékozzanak. Aztán ott a fegyverjáték. A Titanfall mordályai - még ha kicsit a sablonokból is építkeznek - mindig rejtegetnek valami apró csavart a megszokott ötletekhez képest, és minden ravaszhúzásra olyan dinamikát nyújtanak, ami az árkád jellegű akciónak eleve egy feszes alapot tud teremteni. A dologban az a legszebb, hogy a két alappillér kidolgozottsága váratlan kombinációs lehetőségeket és rétegelt mechanikai sajátosságokat rejt magában, így a próknak is hosszú-hosszú időbe telik beletanulni a dolgok velejébe. Ehhez jön még hozzá a titán, amelybe huppanva egy mechás, a korábbiakhoz képest cammogósan küzdős harcmodorra válthatunk. Itt a dash-csúszkálás, valamint a fegyverek leosztása jelenti az alapra locsolt titkos szószt - minden loadout más-más speciális mozdulatot hoz magával, amelyek másodpercek alatt eldönthetik egy lépegető-párbaj kimenetét. Ezúttal a titánoknak az energia-utánpótlásáról is gondoskodnunk kell, amely (az aksik összeszedhető, valamint titánokból kicuppantható mivoltából fakadóan) új színt visz a játékmenetbe.

Ezt a színskálát pedig a készítők tovább szélesítik az újdonsült kampányban. A Titanfall 2 egyik legnagyszerűbb erénye: a történetmód ritkán látott változatossággal zongoráz végig a fejlesztők ötlettárán. A program aztán eme ötleteket remek ütemezéssel és meglepő gyorsasággal váltogatja. Az egyik pillanatban még a hősünk képességeit tanulgatjuk, utána a titánnal játsszuk el ugyanezt. Aztán jönnek pályánként azok a trükkös megoldások, urambocsá gimmickek, amelyekre más fejlesztők komplett játékokat komponálnak. Itt meg egyik adja másiknak a stafétát, és szinte időnk sincs feldolgozni az időhoppantós kütyü, az elektronikai eszközöket manipuláló ívszerszám, vagy a titán kezébe adható (sic!) felszerelésekben rejlő lehetőségeket, már jön is a következő zseniális megoldás. Ebből kifolyólag óriási szomorúságom, hogy a készítők nem mertek, vagy épp nem tudtak hat órát meghaladó kampányt összerakni, a stáblistához érve ugyanis úgy ültem a fotelemben, mint egy degusztációs menü végén. Oké, nagyon király volt minden porció, de jöhetne még legalább ennyi, hogy úgy tisztességesen jól is lakjak. Aztán lehet, hogy csak az örök falánk beszél belőlem… Amúgy a kampány utolsó két órája hibátlan galopp a műfaj csúcsára, az utolsó harminc percet pedig minden rajongó habzó nyállal és örömtől duzzadó akármivel fogja végigkurjongatni. Nem vicc, és egy picit sem túlzunk, tényleg ennyire ász a végkifejlet felé vezető útvonal! Ezt a felsőbbrendű színvonalat pedig úgy érik el a készítők, hogy a történet főszereplőkön túlmutató elemei teljesen érdektelenek a kampány során. Csak a pilóta számít és a robot, akivel különleges bajtársi viszonyt alakíthatunk ki a sok kalamajka közepette. BT társaságában (vagy rádiós jelenlétével) a Metroidot idéző ugrálós-felderítős szakaszok megtelnek élettel, a heves csaták és leszámolások érzelmi vonatkozású felelősségérzettel bővülnek, a reménytelen pillanatokban pedig mindig lesz valakivel „vállt robotpáncélnak vetve” küzdeni a túlélésért.

A készítők szerencsére a multiplayert sem hagyták ellanyhulni. A Titanfall olajozottan működő fogaskerekei itt is tükörsimán ketyegnek, sőt, a mechanikák mélységeit itt tudjuk leginkább kiaknázni. Olyannyira, hogy az első pár multis játékóra során az ember csak kapkodja a fejét. A prók pillanatok alatt szétcincálnak majd minket, mint mérges pitbull a papírzsebkendőt! Nem kevés időbe és energiába telik majd, hogy felhozzuk magunkat, de szerencsére az örök jutalomérzet, és a defenzív feladatok pontjai így is kárpótolnak majd az esetlegesen gyengébb támadói statisztikánkkal szemben. A kampány mondjuk képes arra, hogy egy gyenge középszintre hozzon minket, de kicsit meglepett, hogy a hard fokozaton történő végigjátszás után sem nőtt akkorát az önbizalmam az online csatatéren, mint ahogy azt vártam. Hogy az alapozás mennyire lenne az egyjátékos lehetőség feladata? Jó kérdés, mindenesetre a kezdeti betanítós „gauntlet” pálya elérhetetlennek tűnő high-score táblázata után úgy gondoltam, a kampány kicsit kinevel majd - ám az ilyen irányú fejlődésemen csak minimális előrehaladást érzékeltem. A játékmódok egyébként főként az elődből tértek vissza. Itt van a jól bevált Last Titan Standing, van klasszikus CTF, pilóta a pilóta ellen, FFA, a felemelő Attrition, ahol nincs két nyugis másodpercünk sem, és visszatér a Hardpoint is. A kedvencem amúgy a védelmi bástyák „ampolása” (azaz erősítése), ahol a közelségünk felturbózza az állomásból kinyerhető pontjaink számát. Lehet egyébként, hogy kevésnek tűnik a kezdeti pályamennyiség, de őszintén, kit érdekel az egész, amikor az összes DLC ingyen jön majd az alapáron megvásárolt játék mellé a jövőben. Sokak bánatára a kártyákról ezúttal le kell mondani, ám a fejlesztés során annyi biszem-buszom apróságot lehet az adott fegyverekhez, titánokhoz, pilótapajtásokhoz megnyitni, hogy soha nem érezzük magunkat ajándékok nélkül. Bejön a képbe még egy kreditrendszer is, amivel a fejlesztést gyorsíthatjuk, vagy 1:1 elleni pilótaküzdelemre válthatunk jegyet. Mint a fentiekből kiderülhetett: a multiplayer nyilván hetekkel később is tartogat majd addig nem látott ötleteket és mélységeket, sőt a pályákon szinte minden új játék során találni egy-egy új-kedvenc táborhelyet, vagy frissen felfedezett lehetőséget. Aki az itt nem fejtegetett alapokra kíváncsi, az bőven találhat még infót az első játékról készült tesztünkben, hiszen a Titanfall 2 legelemibb megoldásait már az előd is nagyszerűen tudta

.

Beszéljünk röviden a prezentációról is. A készítők pofátlanul sokat hoztak ki a jól ismert Source motorból. Már-már el sem hisszük, hogy ugyanaz a kódmag ketyeg a gépünk belsejében, mint ami a Titanfall 2 számára is inspirációs forrást jelentő HL2-t, vagy Portalt is egykor meghajtotta. A képfrissítés 60 képkockás folyamatossága tovább tekeri a minőségi érzetet, ennek viszont az a hátránya, hogy pl. a tesztelt X0 változat pofátlanul alacsony felbontáson teker, amely egy 42 collos Full HD képernyőn még nem okoz gondokat, de egy 50-es 4K tévén már képes vastagon maszatos formát hozni. A PS4 változat egy fokkal jobb ilyen téren, de ha valaki makulátlanul szeretné látni Titanfall 2-t, annak a Pro típusú Playstationre kell várni, vagy izzítani kell egy combos PC-t. A hangok technikai oldalára sem érkezhet panasz. A szinkronhangok is hozzák az elvárt szintet, ami a drámai-érzelmi kötelékek kialakításához elengedhetetlen feltétel. A zene viszont óriási csalódás. Sehol egy kapaszkodó, vagy egy kicsit is jellegzetes, dudolászható dallam. Egy-két epikus pillanat kivételével az audió teljesen felejthető, de arra is felkaptam olykor a fejem, hogy a háttérben nyekegő gépies, sci-fi témák inkább nyomasztanak, mintsem a kiemelkedő játékmenetet fokoznák.

*Nagyon nehéz az FPS műfajban igazán újat mutatni, és ez most is beigazolódott. A Titanfall 2 sokban épít az elődje által lefektetett alapokra, és nem hozza el a katonás lövöldék mindent megújító, következő generációját. De nagyon közel áll ahhoz, hogy ezt megtegye, vagy az utat kijelölve egy új mércét állítson a jövő katonás játékainak. Szerencsétlen időpontban érkezett, egy Battlefield és egy új CoD epizód közé. De az a tény is sokat elmond, hogy a minden ízében intelligensen összerakott Titanfall 2-ről bármelyik másikra visszaváltva egy picit öregesnek, hogy is mondjam, mamlasznak fogjuk érezni a konkurencia által nyújtott (egyébként nagyon is tisztességes) minőséget. A Titanfall 2 évünk egyik legnagyszerűbb videojátékos megjelenése, ritka színvonalas alkotás, amelyben tényleg a műfaj legjavát találhatjuk meg.

Pátoszos cikkhez, slampos befejezés: már csak azért morgok, mert ebben a tesztben sem tudtam elsütni a „titán" és a „fallosz” szavak megfelelő kombinációját. De ha eddig nem sikerült, talán jobb lesz erről az igyekezetemről mindenki érdekében lemondani …*

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Capcom Fighting Collection 2

A Capcom Fighting Collection 2 most nyolc újabb ikonikus címet hozott el felújítva, újgenerációs konzolokra optimalizálva. Megtalálhatók benne ikonikus 2D-s verekedős játékok, háromdimenziós különlegességek, crossover címek, és kevésbé ismert kuriózumok is.

13 órája
1

Megint leépít a Microsoft - ez történt kedden

Továbbá: The Sinking City Remastered, Marvel 1943: Rise of Hydra, Fallout, Capcom.

22 órája
8

Stellar Blade PC-n, bezárhat a Moon Studios - ez történt hétfőn

Továbbá: Blades of Fire, FBC: Firebreak, Dragon is Dead.

1 napja
22

Doom: The Dark Ages

Szerencsére a Mars-Föld-Pokol háromszögből már az előző epizódban is kizoomoltunk, a Doom háttérvilága így lényegesen gazdagabb és karakteresebb dark fantasy rémálommá bővült. Lássuk, mit hoznak a Sötét Korok!

2 napja
19

Heti megjelenések

2 napja
5

Aranyon a Death Stranding 2, Doom: The Dark Ages launch trailer – ez történt pénteken

Továbbá: The First Berserker: Khazan, Dragon Ball Z: Kakarot, Risk of Rain 2, Sir Whoopass: Immortal Death, Killing Floor III.

4 napja
5

Fatal Fury: City of the Wolves

Huszonhat év dühe kellett ahhoz, hogy a patinás SNK verekedős széria feltámadjon hamvaiból. Megérkezett a Fatal Fury: City of the Wolves és pusztítóbb, mint valaha!

5 napja
12

Nikoderiko: Director's Cut

Jó platformerekre mindig szükség van, a Nikoderiko pedig a rendezői változatnak köszönhetően csak jobb lett. Teszt!

5 napja
2

Nintendo üzleti jelentés, Mafia: The Old Country megjelenési dátum – ez történt csütörtökön

Továbbá: Alien: Rogue Incursion Evolved Edition, Europa Universalis V, Gex Trilogy, Spray Paint Simulator, Section 11, Shantae Advance: Risky Revolution, Titan Quest II.

5 napja
5

Tempest Rising

Nincs többé új Command & Conquer? Oké, akkor megcsináljuk a sajátunkat - gondolhatta a Slipgate Ironworks... és mi lett a vége?Tényleg megcsinálták!

6 napja
6

Új Sony-stúdió a láthatáron – ez történt szerdán

Továbbá: Yakuza 0 Director's Cut, Nikoderiko: The Magical World, Gloomy Eyes.

6 napja
5

Days Gone - Remastered

Hiába sikerült átlépniük idővel a 10 milliós mérföldkövet is, a rendkívül vegyes kritikai fogadtatás örökre rányomta a bélyegét a Bend Studio alkotására. Sőt. Feltételezhetően a csapat jövőjére is. Tudnak esetleg szépíteni ezzel a ráncfelvarrással?

7 napja
9

Az új GTA 6 trailer árnyékában – ez történt kedden

Benne: Destiny 2, Clair Obscur: Expedition 33, I Am Ripper, Battlefield, Split Fiction, Day of the Shell, Tales of the Shire, Knock on the Coffin Lid.

7 napja
4

Game Pass: mozgolódás május első felében

Hamarosan premiernapon érkezik a Revenge of the Savage Planet és a DOOM: The Dark Ages a szolgáltatás kínálatába!

8 napja
2

Itt a második Grand Theft Auto VI trailer!

Megérkezett a Rockstar Games következő alkotásának második előzetese, amivel ismét beléphetünk picit Vice City utcáira.

8 napja
49

The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered

Egy ideje már hallani lehetett olyan pletykákat, hogy a Bethesda a Skyrim sokadik újrakiadása után az Obliviont is szeretné ismét piacra dobni, ezek a híresztelések pedig végül igaznak is bizonyultak.

8 napja
10

Gears of War: Reloaded bejelentés – ez történt hétfőn

Továbbá: Kingdom Come: Deliverance, The Hundred Line: Last Defense Academy, Tinkerlands, Ecco the Dolphin.

8 napja
10

PlayStation Plus: a májusi hármas

Dinoszauruszos túlélés. Népszerű rougelike. Egy kiváló boomer-shooter. Ezek várják a szolgáltatás előfizetőit ebben a hónapban.

9 napja
4

Heti megjelenések

9 napja
5

Amerzone - The Explorers Legacy

Utazás az ismeretlenbe, utazás egy idegen helyre, utazás Föld és ég között, utazás a semmibe. Benoit Sokal életműve előtt ekkorát még nem tisztelgett soha senki.

2025.05.04.
2