[Teszt] Devil's Third

Devil's Third

Rehynn2015.08.26. 16:00

Lőttél már úgy lábon valakit, hogy lerepült a feje? Hacsak nem volt szerencséd Mel Brooks soha ki nem adott videojátékához a 90-es években, akkor jó eséllyel eddig nem adatott meg neked ez a roppant egyedi élmény. Mondom: eddig. VÉGRE a boltokba kerül ugyanis az emberhez nőtt napszemüveg, Tomonobu Itagaki által 2011-ben bejelentett Devil's Third, tele olyan vadítóan új játékelemekkel, mint az előbb említett gyilkos bravúr, vagy mondjuk a… Nem. Valójában a stílusos(nak szánt) erőszak e roppant blőd manifesztációján kívül egyenként nagyjából mindent láttunk már, amit Itagaki játéka felmutat, így mikor a stáblista végén feltűnik a láthatóan némileg megkeseredett japán dizájner rajongókhoz írt személyes hangvételű üzenete, a levágott végtagok, a szénné bombázott tájak és az elhullott extrém karakterek nyomán csupán kissé szomorú rezignáltságot érzünk.

Pedig a játék (és Itagaki) mást ígérnek. Előbbi egy indiai istenséggel és lángokkal nyit, roppant mély és kemény dolgokat sejtetve, utóbbi pedig egyenesen arról beszél, hogy a DT „áttörést” jelent majd az ipar számára. Aztán látunk drone-hadviselést (mert az aktuálpolitikai kommentár igen óvatos kezet igénylő műfaj), gonosz terv keretein belül felrobbanó műholdakat, és az egész Földet sötétbe borító EMP támadást. Ennek hatására a guantánamói börtönben kiszabadulnak a foglyok (!), akikről tök tévesen azt hittük, hogy vélt vagy valós dzsihádisták, valójában viszont rosszéletű rapperek. Őket később betanulásképpen úgy megdobjuk vascsővel, hogy kettészakadnak.

Nem az a baj a Devil's Third körítésével, hogy irgalmatlan nagy baromság, hanem hogy minden hangoskodása ellenére alig szorult bele személyiség és élet. Világa szinte teljesen statikus, hiába veri hősünk, Iván (42, orosz állampolgár) meglepően hiteles mozdulatokkal méretes dobcuccát, ha utána hiába ütögetjük a cineket, azok meg sem mozdulnak. A díszletekhez ne nyúljuk, csak dísznek vannak.

Az ellenfelekből ezzel szemben zavarba ejtően könnyű reakciót kicsikarni: egyrészt bármilyen kezünk ügyébe akadó eszköztől tényleg darabokra hullik minden rosszarcú, másrészt Iván pár óra játék után is úgy sértette meg egyszerre tizenkét esetben az emberi test egységének szentségét, hogy tőlem csak annyira volt szüksége, hogy nyomva tartsam block/dodge gombot, és (már nem túl) lelkesen nyomogassam a gyenge támadást. Később kínosan nyilvánvaló spawn-pontok és az ott megjelenő tankjellegű, végre odafigyelést igénylő ellenfelek segítségével sikerült némi kihívást csempészni a játékba, de az ehhez hasonló lusta megoldások remélhetőleg legfeljebb csak elrettentő példaként jelennek meg a pályatervezést tanítani hivatott kurzusokon.

Ivan ellenfeleivel ellentétben a Devil's Third határozottan jobban mutat darabjaira vágva. A „könnyű” és „súlyos” támadásból álló közelharc és a TPS/FPS stílusok között rugalmasan váltakozó lövöldözés hibridje jól működik, és a harcok jelentős része mindkét megközelítést támogatja, amit nagyban segít, hogy ütő-/vágófegyverünket távolról is hozzávághatjuk a gonoszokhoz. Ha sprint közben megnyomjuk a guggolást, akkor Ivan szépen imitálja a Vanquishben orgazmikus szintig tökéletesített becsúszást, az automata fedezékrendszer pedig többnyire azt teszi, amit kell. Sőt, az AI csapattársak tényleg képesek lelőni ellenfeleket.

Kár, hogy mindez nem áll össze egy igazán szórakoztató egésszé: a csúszás két szakaszt leszámítva egyszerűen felesleges és csak nehezíti a célzást, a közelharc sekély türelemjátékká silányul az ellenfelek merev támadóláncai (meg persze az esetlen kamera) miatt, míg a lövöldözést az egymástól alig különböző fegyverek és a teljesen tempógyilkos módon fedezékfetisiszta ellenségek teszik gyakran unalmas pixelvadászattá (amit a Splatoon fenséges giroszkópos irányítása után egyszerűen fájdalmas „natúr” analógkaros célzás súlyosbít). A pályatervezőknek talán lett volna még esélyük megmenteni a játékmenetet változatos és kreatív feladatokkal, de minden ezzel kapcsolatos reményünk gyorsan elsorvad, mikor a játék arra kér, hogy ugyan, keressük már meg a liftnek áramot szolgálgató generátort (hiszen ez egy videojáték), majd egyből megmutatja, hogy természetesen a nulla elágazást rejtő folyosó végén találjuk vágyaink tárgyát.

A single-player mód 10-15 órája akkor sem kellemesebb, ha a mechanikai és pályadizájn hiányosságok felett szemet hunyva inkább a modern játékipar által előszeretettel hangsúlyozott „élményt” kívánjuk átélni. A képfrissítés jobb pillanataiban eléri a másodpercenkénti harmincat, de nem is ez a lényeg, ugye, hanem az, hogy milyen képek frissülnek helyenként szégyellnivaló gyorsasággal. Nos, e tekintetben a Devil's Third a modern videojáték-grafika Ayn Randje. A művészeti részleg néhol egyértelmű diadalt arat (a japán hegyi kastély távolról roppant impozáns), máshol viszont az inspiráció hiánya csontszáraz PS2-es textúrákkal megtámogatva ér el a csordogáló rozsdás csapvízhez hasonlítható izgalmakat. Cserébe kiváló köröket mehetünk az előző generációban népszerű „Unreal Engine 3 töltési lag, vagy csak simán ilyen ronda?” játékkal. Karakterek terén leginkább a Metal Gear castingekről hazaküldött színészeket kapunk, akik gyengén rendezett, esetlen cutscene-ekbe vinnének életet, ha lenne bennük. A sztoriról pedig maradt még egy sor jegyzetem, azt szó szerint idézném: „Biológiai kísérletek és zombik, jéé!”

Elképzelhető azonban, hogy még sincs veszve minden. A Devil's Third multiplayer oldalát végignézve ugyanis egészen impozáns lehetőségekkel szembesülünk: 8 játékmód, melyben részt vehetünk klántagként vagy zsoldosként, szövetségesi és békerendszer a klánok között (mely megszegése egészen izgalmasnak tűnő kockázat-jutalom dinamikát hordoz magában), saját egyedi bázis fejlesztése és más csapatok bázisának ostromlása… És hogy mindez milyen a gyakorlatban? Kérdezzétek a japánokat. A Devil's Third teszt-embargója előtt ugyanis egyszerűen nem voltam képes más játékost találni a már hetek óta futó szervereken, a már korábban megjelent szigetországi verziót nyúzó kollégákkal pedig nem mer/tud összeereszteni a gép. Simán elképzelhető, hogy a multiplayer az egyjátékos mód szinte minden, a játékmenetet érintő hibáját orvosolja, hiszen, mint említettem, az alapok adottak egy nem kiemelkedően mély (képzavar), de tempós és izgalmas daráláshoz, csak épp single-ben hiányzik hozzá a megfelelő ellenfelek és környezet. Ha van remény arra, hogy a Devil's Third bárkinek igazán jó befektetés lehet, az a multiban keresendő—mi több, a többjátékos mód PC-n ingyenes, így bármiféle kockázat nélkül lehet közelíteni a játék már első ránézésre is legígéretesebb részéhez.

Itagaki és legújabb gyermeke igen kemény utat jártak végig. Mire elérte, hogy a boltok polcaira kerüljön, a Devil's Third platformot, engine-t és kiadót is váltott. Ez pedig tagadhatatlanul meg is látszik rajta, és nem válik előnyére. Majdnem minden alapelemén látszik a gondoskodás, de egészében mégis azt árulja el magáról, hogy születésének meghatározó eleme a pánik volt, nem pedig az ambíció vagy akár csak a higgadt rutin. Áraszt magából egyfajta konok elszántságot, hiszen sok hányattatás után mégiscsak megszületett, és még a leginkább homlokhorpasztő blődségek közepette is próbálja komolyan venni magát—csak hát játszani ugyebár nem a szándékkal fogunk, hanem a produktummal. Amivel simán elképzelhető, hogy később érdemes próbálkozni—ha majd olcsóbban adják, ha a multiplayer tényleg érdemessé teszi a létezésre, és ha lesz elég ember, akik révén online életre kel a játék.

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

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
eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

System Shock Remake - kiberanyu karmai között!

A tavalyi megjelenést egy friss kiadvány követi - a konzolos System Shock Remake érkezésével visszatértünk a Citadel Station-re, hogy ismét elkenjük Shodan száját (ehm). Teszt következik!

5 órája
2

Bővül a Larian Studios, költözik a V Rising – ez történt hétfőn

Továbbá: Stellar Blade, Senua's Saga: Hellblade II, Inazuma Eleven: Victory Road, NeoSprint, tinyBuild Connect 2024, Life by You, Black Myth: Wukong.

11 órája
4

Moses & Plato: Last Train to Clawville

A World of Wilderness újra bővül, ám a Chicken Police helyett két másik detektív is a rivaldafénybe szeretne kerülni. Megnéztük a Moses & Plato: Last Train to Clawville Steam demóját!

1 napja

Heti megjelenések

1 napja
5

Total War: WARHAMMER III - Thrones of Decay

Ismét triplázik a Total War: WARHAMMER III, de most kicsit másképp. Vajon jóvá tudja tenni a közelmúlt DLC ballépéseit? Lássuk!

1 napja
1

Crow Country - varjúdombi rémmesék

"Hát ismét beléptél a túlélő-horror világába. Sok szerencsét!" - Resident Evil, 1996.

3 napja
1

Xbox Game Pass-cím lehet az új Call of Duty – ez történt pénteken

Továbbá: SteamWorld Heist II, The Glass Staircase, College Football 25, Isles of Sea and Sky, Cygames Singapore.

3 napja
2

GTA VI megjelenés, új Activision Studio az Elsewhere képében - ez történt csütörtökön

Továbbá: Roll7, Intercept Games, Xbox Proteus Controller, GreedFall II: The Dying World, Shield Strike, Phoenix Labs, Pinball FX, Horizon Chase 2, XDefiant.

4 napja
2

Buckshot Roulette - pofád leszakad!

Az egyik friss tavaszi virális csapást (sic!) a Buckshot Roulette lőtte bele a világ arcába, pedig a Mike Klubnika által fejlesztett indie szösszenet már 2023 év végén elérhető volt az Itch.io felületén. A Steam verzióval játszva egyértelművé vált - erről a játékról írni kell. Viszont egyáltalán nem volt egyértelmű, hogy valódi értékről beszélünk-e.

5 napja
1

EDGE #398 pontszámok

Instant klasszikusok közé lépő független fejlesztések és néhány alacsony pontszámmal lenyomott AAA cím a brit magazinban.

5 napja
7

Sand Land

A Sand Land ugyan nem váltja meg a világot (a sajátján kívül persze), mégis azon kaptam magam, hogy észrevétlenül repülnek vele az órák. Kiporoltuk a homokot a szánkból és elmondjuk hogy mi a véleményünk Toriyama mester utolsó (?) kollaborációjáról.

5 napja
2

Assassin's Creed Shadows leleplezés, új játék a NieR alkotóitól – ez történt szerdán

Továbbá: PlayStation Plus, The Division Heartland, F1 Manager 24, Enotria: The Last Song, Sword of the Necromancer: Resurrection, Future Games Show.

5 napja
41

PlayStation Game Catalog: a májusi felhozatal

Red Dead Redemption 2. Deceive Inc. Crime Boss: Rockay City. Cat Quest I-II. Csöndes hónap társul a megszokottnál lényegesen több távozó mellé.

5 napja
3

MADiSON VR

A népszerű argentin pszichológiai horror két évvel a megjelenése után VR platformokra költözött, nekünk pedig minden bátorságunkra szükségünk volt, hogy a fejünkön tartsuk a headsetet. TESZT!

6 napja
2

Bemutatkozott a SteelSeries legújabb gaming headsetje, az Arctis Nova 5

Az új Nova 5 Companion App több mint 100 féle hangprofillal segíti a minél jobb hangzást.

6 napja
3

Sony évértékelő, Dead by Daylight bejelentések - ez történt kedden

Továbbá: ALZARA Radiant Heroes, What the Fog, The Casting of Frank Stone, Midsummer Studios, Albatroz.

6 napja

Dread Delusion – Morrowind rémálomföldén

Még szerencse, hogy az indie csapatok jóval bevállalósabbak az átlagnál, és nem restek bedobni játékosaikat a mélyvízbe, ahogy azt a korai hozzáférésből mostanában kilépő Dread Delusion példája is jól mutatja. Teszteltük a nagyon furcsa kinézettel bíró szerepjátékot.

6 napja
3

60 millióhoz közelít a PS5, rekorder a Helldivers 2

Üzleti évet zárt a Sony is és összességében elégedettek lehetnek az eredményekkel.

6 napja
15

Game Pass: mozgolódás május második felében

Premier áradat, nagy nevek és izgalmas független fejlesztések. Senua’s Saga: Hellblade II. Lords of the Fallen. Chants of Sennaar.

7 napja
2

Bemutatkozik az új Assassin's Creed, stratégiát vált a Square Enix – ez történt hétfőn

Továbbá: Sony Interactive Entertainment, Monster Hunter, Big Helmet Heroes, INDIKA, Fabledom, Shin Megami Tensei V.

7 napja
20

eyJodG1sIjoiPGRpdiBjbGFzcz1cIi0tbXB1LXt7aWR9fVwiPlxuPGEgaHJlZj1cInt7dXJsfX1cIiB0YXJnZXQ9XCJfYmxhbmtcIj5cblx0PGltZyBjbGFzcz1cImJpZ1wiIHNyYz1cInt7cGF0aH19cGF0cmVvbi1tcHUucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDozMDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj4iLCJpbWFnZXMiOlsiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvcGF0cmVvbi1tcHUucG5nIl0sInVybCI6Imh0dHBzOlwvXC93d3cuZ2FtZXIzNjUuaHVcL2FydGljbGVcL3BhdHJlb24iLCJwYXRoIjoiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvIiwiaWQiOjM2fQ==