[Rajtvonal] Pénteken robban a Metroid Dread, az ősz legnagyobb Nintendós megjelenése

Pénteken robban a Metroid Dread, az ősz legnagyobb Nintendós megjelenése

StingerCsere Krisztián Gábor2021.10.06. 14:20

Mindösszesen két napunk maradt a nintendo fekete bárányának, a Metroid franchise ikonikus szériájának legújabb premierjéig, amely közel tizenöt év múltán veszi fel a fonalat ott, ahol az eredeti sztori tulajdonképp abbamaradt: a Gameboy Advance-ra megjelent Metroid Fusion záró akkordjai után.

Bár Samus Aran, a Metroid széria női protagonistája témája és tematikája miatt sosem volt igazán népszerű a Nintendo holdudvarában, de nyugati térhódítása és az európai-amerikai népszerűsége megkérdőjelezhetetlen - még úgy is, hogy a Nintendo az két generációban épphogy csak életben tartotta az idén 35. évfordulós klasszikusát. Az első nagy feltámadás a néhány éve Nintendo 3DS-re készült Mercury Steam-féle Metroid: Samus Returns c. újragondolás volt. Holott a sorban érkező ötödik 2D Metroid sztori, a Dread koncepcionálisan valójában már bőven a Wii U-t megelőzően is létezett. A széria 2000-es éveiben valamikor a Halo utan nem sokkal, a Metroid Prime/Fusion (2002) duóval ért el a csúcsra (annak ellenére, hogy Miyamoto és a japán kollégái többször is összetűzésbe kerültek az első 3D Metroidot fejlesztő texasi Retro Studiossal, sőt! Még a bezáratás tényét is számtalanszor előcitálták az összekülönbözések miatt!), így gyakorlatilag ez a két játék jelentette a nagy múltra visszatekintő franchise legutolsó csúcspontját (függetlenül attól, hogy máig a Super Metroid az etalon és bizonyos iparági szempontok szerint a valaha készült egyik legjobb 2D akció-kalandjáték is egyben. Legalábbis, egyelőre - ugye Dread ? )

Any objections, lady ?
#Commander Adam Malkovich GF 7th Platoon

Szóval tudtad-e kedves olvasó, hogy a Prime széria harmadik tagja, a Wii-re megjelent Corruption kezdetben sokkal inkább open-world, mintsem lineáris történetnek indult ? Bizony, ezt Brian Walker, a Metroid Prime 2 és 3 szenior producere fedte fel egy interjú alkalmával, miszerint “Samus bolygóközi utazásai az űrhajóján sokkal ambiciózusabb tervek alapján valósult volna meg, mint amit a végleges verzióban láthatunk.” A Kiwi Talkz-el készült beszélgetésben kiderült, hogy a Wii specifikációjának véglegesítésekor voltak kénytelenek dobni ezt a koncepciót, látván a hardver szűk keresztmetszetet.

Az elhangzottak alapján Samus űrhajója sokkal nagyobb fokú szabadságot biztosított volna használható assetként, amit végül le kellett csökkentenünk szimpla kiszolgáló egységgé. “Alkottunk egyfajta open-world prototípust, ami egészen lenyűgözőnek hatott - túl sokáig nem jutottunk benne, mert nagyon komplexnek készült, de - terveztünk többféle hajó prototípust is. Valójában maga a nyílt világ volt az igazi érték ebben. Közülük tulajdonképp csak néhány funkciót hagytunk meg a végső verzióban, melyeket beépítettünk a sztori vonalvezetésébe is (a távoli vezérlés, a rakéták illetve a súlyos tárgyak mozgathatósága - a szerk.)”

Hogy miért dobta el a Retro Studios a nyílt világ űrhajóval történő felfedezhetőségét ? Walker szerint ezek a tervek “... a rivális platformok technikai lehetőségeit figyelembe véve készültek - még azelőtt, hogy tudták volna, mire lesz képes a Wii hardvere... ”

“Az Xbox 360 és a PS3 esetében egyértelmű volt a teljesítmény és amit ezek alapján a Wii-ben is reméltünk viszontlátni, végül köszönőviszonyban sem volt a teljesítmény és a kapacitás esetében. Nem titok, ez a platform egyértelmű hátrányban volt a többivel szemben. Kicsit aggódtunk emiatt, de mikor felfedték a Wii lényegét fókuszban a Wiimote-al, azt mondtuk: Aha, oké. Talán nem sikerült elérnünk mindent, amit beleálmodtunk a harmadik epizódba és nem tudtuk olyan szinten kiterjeszteni a játékot az első epizód alkalmával, de még mindig büszkék vagyunk rá - csak jó lett volna látni a reakciókat, különösen a rajongói közösség véleményét, hogy mit gondoltak volna egy értékes assetként használható űrhajóról és a köré épített felfedezendő nyílt világról.”

Experiment report: Project DREAD is nearing the final stage of completion.
#Metroid Prime 3: Corruption

Nos, a csapat közel tizenkét év után tért vissza a franchise-hoz, mikor tavaly januárban kiderült, hogy a Nintendo rebootolta a Metroid Prime 4 fejlesztését és teljes joggal átadta azt a Retro Studiosnak ismét, hogy dolgozzon a játék soron következő nagygépes epizódján. Ki tudja: lehet, hogy ezek a koncepciók bizonyos formában egyszer talán Switchen újra visszatérnek.

Talán nem véletlen az sem, hogy a Metroid Fusion és a Metroid Prime sikerét látva a Nintendo úgy döntött, esetlegesen utat engedne Samusnak a filmvászon felé is. Hogy ez miért nem sikerült, az tulajdonképp abban keresendő, hogy nem igazán tudták elképzelni a főhőst a filmvásznon, mert a karakternek egyszerűen nem volt filmes mélységű háttere - sem a világ, sem a karakter tekintetében és a potenciális filmes producerek évekig tartó háttérmunkája ellenére nem tudták eldönteni, mi legyen a végső filmes koncepció. Időközben persze teltek-múltak az évek és a Nintendo úgy döntött, maga próbálja elmesélni a Samus backend történetet, amellyel alaposan kibővítették a Lore-t és megágyaztak az eseményeknek a Metroid: Other M című sztori orientált epizódban. A téma időről-időre felbukkan, legutóbb például a Netflixes Castlevania anime-t jegyző Adi Shankar lengette be, hogy szívesen készítene egy rajzfilmszerű dark Metroid sorozatot a népszerű franchise-ból. A filmes történelemről szóló riportot megtekintheted a lentebbi linken.

A végére pedig még egy érdekes és izgalmas történet: tudtad, hogy a nyugaton népszerűnek örvendő táblás/kockás szerepjátékok hatására a Metroidból is készült egy japán-exkluzív változat, amely visszatekintve rengeteg később viszontlátott eseményre és sztori-elemre ad magyarázatot - néhány olyanra is, amelyeket egyértelműen viszontláthattunk a Metroid Prime, Metroid: Zero Mission, vagy épp a Fusion játékokban? A Metroid: Zebes Mission nevű interaktív kockadobós kalandjáték néhány hónappal az eredeti 1986-os Metroid Famicom Disk System premierjét követően az év decemberben látott napvilágot csak és kizárólag japán nyelvterületen, méghozzá a Futashaba kiadó gondozásában.

Ez a kiadvány leginkább az itthon csak Kaland, játék kockázat könyvekhez hasonlítható interaktív kalandjáték volt a stílusra jellemző kockadobós, illetve több szálon futó egyedi döntésekkel, eltérő végkimenetellel és kőkemény harcokkal vegyítve. A papír-alapú kaland néhány ponton annyira egy hullámon mozgott a játékkal, hogy bizonyos aspektusból még a videójáték speedrunjaihoz felhasználható komponensek is fellelhetőek benne. Ami igazán érdekessé teszi, hogy sok olyan apró részletet tartalmaz, amely sem a Metroid Mangában, sem a játékokban nincs benne - például, hogy milyen módon épített be Mother Brain a Zebesi élővilágba kibernetikus implantátumokat, vagy hogy milyen pszichikai képessége van az Űrkalózok katonai parancsnokának, Ridley-nek. Egy eredeti példány fellelése manapság már szinte már lehetetlen, de szerencsére készült belőle egy angol fordítás, így a youtube link leírásában található linken keresztül akár magad is kipróbálhatod ezt a fajta kalandot - csupán papírra, dobókockára és tollra lesz szükséged.

Tudtad-e... ?

... hogy a Metroid DREAD-et ugyanaz a Metroid B-csapat készíti, amely egy saját ötletből felépített megreformált koncepcióval lepte meg a Nintendót, hogy feltárják a franchise megújulásában rejlő új lehetőségeket ? A madridi Mercury Steam korábban olyan sikeres játékok felélesztését vitte véghez, mint a Castlevania sorozat, így alapos mérlegelést követően a kiotóiak megszavazták nekik a bizalmat - így készülhetett el a Metroid II: Samus Returns 3DS epizódja. A játék masszív siker volt a kritikusok szemében, amely ezáltal számos díjat be is zsebelt 2017-ben, ám ezek ellenére azonban csak alig több, mint fél millió példány talált gazdára belőle (az okok a 3DS életciklusának végére és a későn érkező 2D epizódra vezethetőek vissza).

... hogy a játékipart és a sajtót is meglepte a Dread felbukkanása: a Nintendo világszerte masszív marketingstratégiával ölelte fel a játékot, amelynek hatására a Zero Mission, a Fusion és a Samus Returns is kilőtt a Wii U, 3DS és Switch digitális piactereken, több százezres eladásokat produkálva? Az okok hátterében feltehetően az új játékosok korábbi Metroid epizódokkal kapcsolatos kíváncsisága állhat.

... hogy a Metroid Dread még 2005-ben, egy IGN által megszerzett belső Nintendós, folyamatban levő fejlesztői listán is szerepelt, mint létező projekt? Bizony, a játékot eredetileg Nintendo DS-re tervezték és ez volt az egyetlen, amely erről a leakelt forrásról nem került bemutatásra a későbbiekben. Egy 2010-es interjúban Sakamoto azt állította, a projekt még mindig létezik, habár a fejlesztést az alapoktól kezdték újra és közben figyelik, vajon milyen reakció érkezne egy potenciális új 2D epizód eljöveteléhez.

... hogy a Dread többek közt azért nem jelent meg korábban, mert technológiailag az összes korábbi Nintendo handheld platform alkalmatlan lett volna erre ?

The fate of the galaxy is on you...
#Commander Adam Malkovich GF 7th Platoon

...amikor a Dread felbukkant, pletykák keringtek arról, hogy Yoshio Sakamoto, a széria (egyik) atyja állítólag azt mondta, hogy ez lesz az utolsó 2D Metroid játék ? Ezt egy későbbi interjújában masszívan cáfolta, és csak arra világított rá, hogy ez lesz az utolsó Samus és a Metroidok közt bonyolódó történet, amely... szerinte rávilágít a franchise-ban rejlő jövőbeni új lehetőségekre.

... hogy a marketing szövegekben szándékosan hangsúlyozzák ki a főhős Samus Aran nevét ? Ez azért van így, mert a sorozat parkoltatása miatt az új játékos közönség számára nem volt egyértelmű, hogy a Metroid a pusztító medúza-szerű biomutagén ellenség elnevezése, nem pedig a főhősé (hasonlóan a Legend of Zelda vs. Link félreértéshez).

... hogy a játékban felbukkanó E.M.M.I robotok elleni egyetlen hatásos fegyver az ún. Omega ágyú (Omega Cannon) nem más, mint a Metroid Prime: Hunters főgonosza, Gorea ellen használt végső fegyver?

... hogy a Metroid Dread-ben minden korábbinál nagyobb hangsúlyt fektettek a horror elemekre? A játék néhol rendkívül nyomasztó, és ijesztő, ráadásul az elszigetelt és izolált környezetben, amelyben Samus ténykedik még folyamatosan nyomás alatt is tartja a játékost, így a felfedezés mellett nagy fókuszt kapott a pihentető jellegű szekvenciák beépítése is.

... hogy a Metroid Dread 19 évvel később veszi fel a sztori alakulását, amelyet korábban a Metroid Fusion zárt le? Az időközben érkező epizódok, mint a Samus Returns, a három Metroid Prime epizód, vagy a spinoff Metroid: Federation Force mind a kanonikus történet állomásai KÖZÉ ékelődtek be, de a spirituális történeti folytatás valóban a Metroid Dread lesz.

... hogy az E.M.M.I valójában a Metroidok ellensége, nem pedig a főhősé ? Ennek ellenére történik valami, amely miatt fejvadászunk nem csak az E.M.M.I, de a Chozo faj célpontja is lesz egyben. A nagy fordulatokban nem lesz hiány, az efféle megvalósítást pedig rendkívül látványosra faragta állítólag a Nintendo.

... hogy Samus arzenálja a tőle megszokott módon új funkciókkal gyarapszik? Néhányat már felfedtek, ezek közül a láthatatlanság (Phantom Cloak), a Spider Magnet és a becsúszások azok, amelyeket a trailerek is bemutatnak. Új páncélzat és Arm Cannon lövegek is várhatóak természetesen, illetve felkutatható lesz néhány új, a metroidvania stílust megreformáló tulajdonság is, amelyre egész gameplay szekvenciák épülnek fel.

A Metroid Dread pénteki premierjéig már csak két nap van vissza: ha kíváncsi vagy a franchise, Samus vagy épp játékot körülölelő univerzum érdekességeire, ajánljuk megtekintésre a Metroid Dread Nintendo főhadiszállását, ahol számtalan interaktív anyagban, videóban és hasznos információkkal a zsebedben készülhetsz fel testben és lélekben a nagyszabású kalandra, de kezdőként akár segítséget is kaphatsz a stílus könnyebb elsajátításához.

Metroid DREAD
Nintendo - Mercury Steam | Nintendo Switch, eShop | Premier: 2021. 10. 08. | Ár: ~ 18.000 Ft

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGRpdiBjbGFzcz1cIi0tbXB1LXt7aWR9fVwiPlxuPGEgaHJlZj1cInt7dXJsfX1cIiB0YXJnZXQ9XCJfYmxhbmtcIj5cblx0PGltZyBjbGFzcz1cImJpZ1wiIHNyYz1cInt7cGF0aH19cGF0cmVvbi1tcHUucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDozMDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj5cbjxkaXYgY2xhc3M9XCItLWJuci17e2lkfX1cIj5cbjxhIGhyZWY9XCJ7e3VybH19XCIgdGFyZ2V0PVwiX2JsYW5rXCI+XG5cdDxpbWcgc3JjPVwie3twYXRofX1wYXRyZW9uLW1wdS1iaWcucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDo2MDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj5cblxuPHN0eWxlPlxuLi0tbXB1LXt7aWR9fSwgLi0tYm5yLXt7aWR9fXtkaXNwbGF5Om5vbmV9XG4ubGFyZ2U+Li0tYm5yLXt7aWR9fSwgLm1lZGl1bT4uLS1ibnIte3tpZH19e2Rpc3BsYXk6YmxvY2s7fVxuLnNtYWxsPi4tLW1wdS17e2lkfX17IGRpc3BsYXk6YmxvY2s7fVxuPFwvc3R5bGU+IiwiaW1hZ2VzIjpbIlwvfmZzXC9iYW5uZXJcLzAwXC8wMFwvMHpcL3BhdHJlb24tbXB1LWJpZy5wbmciLCJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB6XC9wYXRyZW9uLW1wdS5wbmciXSwidXJsIjoiaHR0cHM6XC9cL3d3dy5nYW1lcjM2NS5odVwvYXJ0aWNsZVwvcGF0cmVvbiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB6XC8iLCJpZCI6MzV9
eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Crow Country - varjúdombi rémmesék

"Hát ismét beléptél a túlélő-horror világába. Sok szerencsét!" - Resident Evil, 1996.

4 órája

Xbox Game Pass-cím lehet az új Call of Duty – ez történt pénteken

Továbbá: SteamWorld Heist II, The Glass Staircase, College Football 25, Isles of Sea and Sky, Cygames Singapore.

5 órája

GTA VI megjelenés, új Activision Studio az Elsewhere képében - ez történt csütörtökön

Továbbá: Roll7, Intercept Games, Xbox Proteus Controller, GreedFall II: The Dying World, Shield Strike, Phoenix Labs, Pinball FX, Horizon Chase 2, XDefiant.

1 napja
2

Buckshot Roulette - pofád leszakad!

Az egyik friss tavaszi virális csapást (sic!) a Buckshot Roulette lőtte bele a világ arcába, pedig a Mike Klubnika által fejlesztett indie szösszenet már 2023 év végén elérhető volt az Itch.io felületén. A Steam verzióval játszva egyértelművé vált - erről a játékról írni kell. Viszont egyáltalán nem volt egyértelmű, hogy valódi értékről beszélünk-e.

1 napja
1

EDGE #398 pontszámok

Instant klasszikusok közé lépő független fejlesztések és néhány alacsony pontszámmal lenyomott AAA cím a brit magazinban.

2 napja
6

Sand Land

A Sand Land ugyan nem váltja meg a világot (a sajátján kívül persze), mégis azon kaptam magam, hogy észrevétlenül repülnek vele az órák. Kiporoltuk a homokot a szánkból és elmondjuk hogy mi a véleményünk Toriyama mester utolsó (?) kollaborációjáról.

2 napja
2

Assassin's Creed Shadows leleplezés, új játék a NieR alkotóitól – ez történt szerdán

Továbbá: PlayStation Plus, The Division Heartland, F1 Manager 24, Enotria: The Last Song, Sword of the Necromancer: Resurrection, Future Games Show.

2 napja
40

PlayStation Game Catalog: a májusi felhozatal

Red Dead Redemption 2. Deceive Inc. Crime Boss: Rockay City. Cat Quest I-II. Csöndes hónap társul a megszokottnál lényegesen több távozó mellé.

2 napja
3

MADiSON VR

A népszerű argentin pszichológiai horror két évvel a megjelenése után VR platformokra költözött, nekünk pedig minden bátorságunkra szükségünk volt, hogy a fejünkön tartsuk a headsetet. TESZT!

2 napja
1

Bemutatkozott a SteelSeries legújabb gaming headsetje, az Arctis Nova 5

Az új Nova 5 Companion App több mint 100 féle hangprofillal segíti a minél jobb hangzást.

3 napja
2

Sony évértékelő, Dead by Daylight bejelentések - ez történt kedden

Továbbá: ALZARA Radiant Heroes, What the Fog, The Casting of Frank Stone, Midsummer Studios, Albatroz.

3 napja

Dread Delusion – Morrowind rémálomföldén

Még szerencse, hogy az indie csapatok jóval bevállalósabbak az átlagnál, és nem restek bedobni játékosaikat a mélyvízbe, ahogy azt a korai hozzáférésből mostanában kilépő Dread Delusion példája is jól mutatja. Teszteltük a nagyon furcsa kinézettel bíró szerepjátékot.

3 napja
3

60 millióhoz közelít a PS5, rekorder a Helldivers 2

Üzleti évet zárt a Sony is és összességében elégedettek lehetnek az eredményekkel.

3 napja
15

Game Pass: mozgolódás május második felében

Premier áradat, nagy nevek és izgalmas független fejlesztések. Senua’s Saga: Hellblade II. Lords of the Fallen. Chants of Sennaar.

3 napja
2

Bemutatkozik az új Assassin's Creed, stratégiát vált a Square Enix – ez történt hétfőn

Továbbá: Sony Interactive Entertainment, Monster Hunter, Big Helmet Heroes, INDIKA, Fabledom, Shin Megami Tensei V.

4 napja
20

Heti megjelenések

5 napja
2

Final Fantasy 16: The Rising Tide

A Final Fantasy 16 második letölthető tartalma megérkezett, azt adva, amit vártunk tőle. De elég lesz ez a nagy többségnek? Teszteltük a Rising Tide-ot!

5 napja
3

Heading Out - kerék a nyakamon

Pár napon belül ez a második cikkünk egy lapozgatós könyvről, ami persze ferdítés, hiszen a Heading Out egy autós, narratív, roguelike kalandjáték akar lenni... aminek a lényegi része valójában egy lapozgatós könyvhöz hasonló rétegben nyer formát. Lássuk, mennyire váratlan élményként hatott a Saber gondozásában megjelent különleges csemege.

5 napja
2

Ian Livingstone - Az óriások árnyéka

Folytatjuk a magyar nyelven megjelenő lapozgatós könyveket bemutató sorozatunkat, ezúttal a sorozat atyjának, Ian Livingstone-nak új kötetével.

6 napja
3

God of War Ragnarök PC pletyka, Microsoft mobiljáték bolt - ez történt pénteken

Továbbá: Lightforge Games, Senua’s Saga: Hellblade II, Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba – Sweep the Board!, CI Games, Marathon, Eternal Threads, The Rogue Prince of Persia.

7 napja
25

eyJodG1sIjoiPGRpdiBjbGFzcz1cIi0tbXB1LXt7aWR9fVwiPlxuPGEgaHJlZj1cInt7dXJsfX1cIiB0YXJnZXQ9XCJfYmxhbmtcIj5cblx0PGltZyBjbGFzcz1cImJpZ1wiIHNyYz1cInt7cGF0aH19cGF0cmVvbi1tcHUucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDozMDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj4iLCJpbWFnZXMiOlsiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvcGF0cmVvbi1tcHUucG5nIl0sInVybCI6Imh0dHBzOlwvXC93d3cuZ2FtZXIzNjUuaHVcL2FydGljbGVcL3BhdHJlb24iLCJwYXRoIjoiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvIiwiaWQiOjM2fQ==