[Teszt] Hidden Agenda

Hidden Agenda

mcmackoGéczy Attila2017.12.02. 18:11

A filmek és videojátékok határmezsgyéjét a kilencvenes évek legelejétől próbálja elmosni a játékipar. Manapság főként a narratív kalandjátékok egy bizonyos ága, illetőleg az indie-szcénában fel-feléledező FMV programok viszik tovább ezeket a szálakat - a Hidden Agenda pedig valahol a kettő vonulat közé lövi be magát. Supermassive-ék az Until Dawn látványvilágát ötvözik a döntéshozatali mechanikákkal operáló, történetmesélős kalandjátékok stílusával. Az eredmény a külső szem számára pedig egy olyasmi thriller lesz, amely a népszerű amerikai sorozatokra is vastagon emlékezteti az embert. Miután körbejártuk, hogy milyen sokrétű hibriddel is van dolgunk, bogozzuk is ki azokat a bizonyos hátsó szándékokat!

Két fő ponton érdemes a Hidden Agenda által nyújtott szolgáltatásokat elemezni. Elsősorban egy narratív kalandról beszélünk, ahol egy nyomozónő és egy ügyésznő szemszögéből kísérhetjük végig egy sorozatgyilkos utáni nyomozás utolsó csavaros napjait. A sztori kicsit sablonos, a karakterek nemkülönben, de a túlságosan is ismerős alapfelállás mellett már eleve élményszámba megy, hogy testközelből lehetünk részesei a történetnek. Adott fordulópontokon döntéseket hozunk, a felelősség súlyát pedig a PlayLink szolgáltatásnak köszönhetően megoszthatjuk a baráti társasággal is. Külön poén, hogy ilyenkor a döntéseket vagy statisztikailag hozzuk meg (azaz, a többségi szavazatokkal megy tovább a történet), vagy pedig a QTE- és az elrejtett objektum szakaszoknál bezsebelt bónusz pontok segítségével átvehetjük a többiektől a döntés jogát. Persze vannak további apró fondorlatok is a rendszerben, de ezeknek a felderítését már rátok bízzuk. A móka már kétszemélyes módban is fokozódik, és - tapasztalatból mondom - olyanokat is behúz a dolog, akiknek nem vág fő profilba a videojátékosdi. Persze ez a buli sem tart örökké, teljesítményünktől függően a játék másfél-két óra alatt végig ér. Ha bénázunk, akkor nyugtalanítóan rossz befejezéssel, ha ügyesek vagyunk, nos, akkor sem feltétlenül minden téren kielégítő lezárással. A Hidden Agenda-ról fontos tudni, hogy nincs úgy kihegyezve a pillangóhatások körülményeinek magyarázata, mint például egy Telltale játékban. Az indítékok sokszor homályosak, nincs elég karakterismeretünk ahhoz, hogy kitaláljuk például, a társunk mire-hogyan reagálhat. Abban sem lehetünk biztosak, hogy egy hisztis kirohanás épp nem hoz-e sikert az adott helyzetben, máskor pedig a váratlan nyugodtság lehet a nyerő. Sokszor hektikusnak érezzük majd cselekedeteink hullámait - ez egy pontból nézve lehangoló, mivel nem tudunk csípőből tudatosan játszani. Másrészről viszont izgalmas és intellektust feltételező kihívás fakad abból, hogy nincs ámerikai mozifilm jelleggel a képünkbe hajítva az agyonmagyarázott szuggesztió. A történet áramlását nem nagyon tudjuk kisiklatni a fősodorból, de azért sok kulcsdolog változhat egy-egy végigjátszás során.

Ezen a ponton pedig a külsőségeket is elő kell vennünk. Mint az Until Dawn esetében, úgy a Hidden Agenda-nál is döbbenetesen jó, szájtátós filmszerűségben lubickoló jeleneteket fogunk kapni. A látványvilág egyértelműen a Supermassive-ra jellemző stílust hozza, az Unreal motor képességeit pedig totál egyedi módon használják a készítők. Persze a nappali jeleneteknél, egyes arcmimika-láncolatoknál kilóg a lóláb, de ez csak azért van, mert a látvány összhatása máshol amúgy példásan magas színvonalú. Pro-n akadozásnak nyoma sincs, a telefonos kapcsolat végig stabil, a telók érintőképernyőjét használó kurzor funkció pedig többnyire jól csinálja a dolgát. Egy esetben tűnt lassúnak a rámutatós QTE szakaszoknál a Wifi hálózatot alkalmazó telefonos irányítás, de ez egy eleve szívatós feladat miatt tűnt ki az amúgy általában könnyű, sokszor eseti játékosok által is teljesíthető ügyességi részek közül.

És a legjobb dologról még nem is beszéltünk. A program kiváló magyar feliratot és minőségi szinkront kapott, amely minden szempontból hozza a mozis színvonalat, és - bár a cikkíró kifejezetten szeret angol nyelven filmeket nézni, játszani - a hazai hangsáv magasabb szintre emeli a filmes élményt. Gratulálunk a kiadónak és a szinkronmunkát elvégző munkatársaknak. Nem lenne rossz más játékokban is viszontlátni ezt a minőséget.

A Hidden Agenda mechanikáit tekintve egy nem túl kiemelkedő, inkább egy érdekesnek tűnő játékprogram. Ellenben élményként egyszer, sőt, még másodjára is izgalmas és maradandó tud lenni a rendőrsztori. A közösségi PlayLink funkciók talán kicsit erőltetett trükknek tűnnek, de nyugtasson meg mindenkit a tény, hogy a sima kampány mellett egy többszereplős-versengős lehetőség is a csomag részét képezi. Itt az egyes játékosokra húzott „hátsó szándék” feladatok tovább bogozzák a válaszaink mögötti indítékokat. Egy tettre kész tökös társaságot pedig lazán le tudsz kenyerezni egy házibulis végigjátszással, ami alig tart tovább, mint egy asztali társasozós kör. A Playstation 4 kínálatának nem lesz kihagyhatatlan példánya a Hidden Agenda, de ha bírod a kiemelkedően jól kinéző játékokat, és kedveled a különleges, experimentális megoldásokat, úgy nyugodtan ruházz be a jelenleg egy Blu Ray mozifilm áráért kapható történetbe.

***Hidden Agenda | Platform: PS4 PlayLink (tesztelt)

Kiadó: SIEE | Fejlesztő: Supermassive Games

Megjelenés: október 24. | Ár: 5990 Ft***

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Symphonia: elhúzza a nótád

Nemrég került be a Game Pass kínálatába a Symphonia, amely jó apropót adott arra, hogy ránézzünk a tavalyi dömping időszakban debütált művészi indie játékra. Precíziós ugrabugra, kézzel rajzolt látvány, csodálatos zenei háttér és muzikalitás - ez a Symphonia.

18 órája

The House of the Dead 2: Remake megjelenési dátum, Madragora frissítés – ez történt hétfőn

Továbbá: Croc: Legend of the Gobbos, Mamorokun ReCurse!

23 órája
1

S.T.A.L.K.E.R.: Legends of the Zone Trilogy

1 napja
3

Heti megjelenések

1 napja
14

Apró bejelentések - ez történt pénteken

Benne: Resident Evil: Survival Unit, Dragon Ball Z: Kakarot, Q Collection, Sonic Racing: CrossWorlds, HellHeart Breaker.

3 napja

All-Star Superman: egy különleges kiadás

Mi az ott az égen? Egy repülő? Vagy egy madár? Nem! A legyőzhetetlen Acélember, ki szinte isteni hatalommal rendelkezik. És akinek most mégis a halállal kell szembenéznie.

4 napja
2

Rooftops & Alleys: The Parkour Game

Michel Losch hiánypótló alkotása bő egy év után kilépett a korai hozzáférés fázisából és vele együtt megérkeztek a konzolos portok is. Sikerült megalkotni a free running elemek "Skate" szintű evolúcióját? Tesztünkből kiderül!

4 napja
3

Leköszön az Anthem, törölt projektek a Techlandnél - ez történt csütörtökön

Továbbá: Helldivers II, Once Human, Destiny: Rising.

4 napja
17

Hatalmas leépítést jelentett be a Microsoft – ez történt szerdán

Továbbá: Bandai Namco újdonságok, 9 Years of Shadows, Donkey Kong Bananza.

5 napja
45

Rise of Industry 2: ráfér még az ipari léptékű fejlesztés

A Rise of Industry első része nem a legegyszerűbb menedzsment játék volt, viszont a kanyarban itt a folytatás, így megnéztük, mire juthat a fotel-businessman 2025-ben.

6 napja
1

VA-sztárok a Dead Take-ben, System Shock 2 utánpótlás – ez történt kedden

Továbbá: Donkey Kong Bananza, WWE 2K25, Day of the Shell, Quit Today

6 napja
3

Új kosárlabdás játék az EA Sportstól, 30 éves az Ace Combat – ez történt hétfőn

Továbbá: Fruitimo, Supervive.

7 napja
9

Ruffy and the RIverside - Kócos kis mackóördög

A 3D platformerek reneszánszát az indie fejlesztők bátorsága és tenni akarása indította be. Most itt a következő cím, ami egy chaotic-good beállítottságú, izgő-mozgó mackóval próbál a szívünkbe zuhanni. Teszt!

8 napja
4

Heti megjelenések

8 napja
1

Still Wakes the Deep: Siren’s Rest – Mélymerülés

A Still Wakes the Deep remekül fogta meg a tengeri terror atmoszféráját, most pedig itt a folytatás egy DLC formájában. Lássuk, merre pihennek a szirének!

9 napja
3

PS5-re költözik a Rennsport, konzolos verziókat kap a Delta Force – ez történt pénteken

Továbbá: Bubble Bobble: Sugar Dungeons, Super Mario Strikers, Turok Trilogy Bundle.

2025.06.28.
9

System Shock 2: 25th Anniversary Remaster

Sokak szerint a modern FPS műfaj többet köszönhet a System Shocknak, mint a többi nagy öregnek együttvéve. Ezen persze lehet vitatkozni, de az tuti, hogy az első két Shock-játék tényleg őrületes innovációkat tartogatott.

2025.06.27.
5

Fókuszban a Capcom Spotlight – ez történt csütörtökön

Továbbá: Death Stranding 2: On the Beach, Spy Drops, Anger Foot, Two Point Museum.

2025.06.27.
4

Stellar Blade x Goddess of Victory: Nikke

A külsős együttműködés után ezúttal hazai pályáról kollaborál a Shift Up, és bővíti a Stellar Blade-et olyan módon, amit talál kevesen gondoltak volna.

2025.06.26.
3

Apróságok a hét közepére - ez történt szerdán

Benne: Senua’s Saga: Hellblade II Enhanced, Neverness to Everness, Everybody’s Golf: Hot Shots, Fatal Run 2089.

2025.06.26.
5