Tíz éve készül a Duke Nukem Forever

lovas2007.04.27. 13:55

Játékipari viszonylatban hihetetlen, de igaz: kereken 10 esztendővel ezelőtt hallatott magáról először a Duke Nukem Forever. Azóta váltott pár kiadót, grafikus motort és egy komplett fejlesztői stábot, a megjelenés azonban még most is várat magára, ki tudja meddig.

Persze a DNF egy évtizedes története érdekes és komikumba illő fordulatokban nem szenvedett hiányt, többek között 3D Realms fejének, George Broussard nyilatkozatainak köszönhetően. Pedig az 1997-es bejelentéskor minden olyan nagyszerűnek tűnt, még abban az évben felbukkant az első screenshot is a PC Gamer novemberi számában, roppant meggyőző képet adva a Quake II engine-nel hajtott játékról. Scott Miller prezident akkor azt nyilatkozta, hogy a Duke Nukem Forever 1998-ban fog megjelenni.

Aztán a 98-as E3-on debütált az első, ingame jelentekkel tarkított trailer, néhány hónappal később azonban a 3D Realms a Quake motor helyett inkább az Epic féle Unreal engine mellett döntött, ezzel szándékoztak kihozni a játékot. A döntés ellenére mindenkit biztosítottak arról, hogy a munkálatok mindössze néhány hónapot vesznek majd igénybe, így 1999-ben már vissza is térhet Duke. Nem így lett. A következő esztendőben jött az újabb engine-váltás, az Unreal motor továbbfejlesztett verziójával dolgoztak tovább a 3DR derék emberei, ez pedig újabb kiadós halasztást jelentett. Eközben a Gathering of Developers vállalta magára az ekkor már 2001-re csúszott játék kiadását, majd a 2001-es E3-on debütált a Duke Nukem Forever második trailere, amely mindenkit optimizmussal töltött el.

A remény azonban hamar elszállt, miután a Gathering of Developers 2001 augusztusában becsődölt, a játék sorsa pedig ismét bizonytalanná vált. Raádásul a 3D Realsm vezetése megvált szinte a komplett stábtól, a DNF 95% pedig százaléka a kukában landolt. A munka tehát kezdődhetett előről, Unreal Engine 2-vel, miközben a Take-Two szerezte meg a szükséges kiadói jogokat. Jeffrey Lapin, a kiadó vezetője 2003 elején már örömmel jelentette, hogy még abban az évben megjelenhet a várva-várt FPS, George Broussard azonban erre csak annyit reagált a Shacknews-nak adott interjújában, hogy "Take Two needs to STFU imo". Azaz tömör és szolid fordításban: "A Take Two-nak be kéne fognia a pofáját". Lapin-ra hatottak a mély szavak, néhány héttel később azt nyilatkozta, hogy konzultált a 3DR illetékeseivel, akik 2004-re vagy 2005-re ígérik a munkálatok befejeztét.

A következő állomás 2006, Broussard most éppen azt cáfolja, hogy a Duke Nukem Forever Doom 3 motort fog használni, egyúttal megerősíti, hogy emberei az utolsó simításokat végzik a projekten. A kiadó közben kezdi elveszíteni a türelmét, június magasságában 500.000 dollár prémiumot ígér a 3D Realms-nak, ha még 2006-ban elkészül a játék. Broussard természetesen ezt sem hagyta szó nélkül: "Soha nem fejeznénk be egy játékot idő előtt. Még 500.000 dollárért sem".

2007 sem maradt fejlemények nélkül DNF fronton. Az év elején a 3DR újabb fejlesztőket keresett a projekthez, miután még mindig akad tennivaló a Duke Nukem Forever háza táján. Pár héttel később, március végén Scott Miller sopánkodva szólal meg a stúdió részéről, elismerve, hogy alaposan elcseszték a fejlesztést, minek következtében mostanra már az egész ipar rajtuk röhög. Ennek ellenére reménykednek abban, hogy a DNF még sikeres lehet, elsősorban annak neve miatt. Múlt héten azt is megtudtuk, hogy a PC Gamer júniusi felvonása friss információkkal jelentkezik a játékról, Broussard azonban ebbe is belerondított, kétségbe vonva a lap hitelességét, miután őket hivatalos formában senki sem kereste meg.

A Duken Nukem Forever kerek egy évtizedes története lassan egy novella terjedelmével vetekszik, mint láthatjuk, s nagy összegben mernénk rá fogadni, hogy újabb fejezetekben sem lesz hiány. Például a PC Gamer következő számának megjelenése után.

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

The Precinct - Felülnézetes rendőr-klisé

Milyen a felülnézetes rendőrösdi, ha inverz GTA-ként gurul be a játékosok képernyőjére? A The Precinct erre a kérdésre keresi a választ!

18 órája
5

Elden Ring mozi - ez történt pénteken

Továbbá: Metal Gear Solid Δ: Snake Eater, Chrono Odyssey.

1 napja
2

Warhammer 40000 bejelentések - ez történt csütörtökön

Benne: Stellar Blade, Scratch the Cat, Embracer Group, Monster Hunter Wilds, Warhammer 40,000: Dark Heresy, Warhammer 40,000: Boltgun – Words of Vengeance, Warhammer 40,000: Boltgun II, Warhammer 40,000: Dawn of War – Definitive Edition, Warhammer 40,000: Space Marine II, Warhammer 40,000: Space Marine – Master Crafted Edition.

2 napja
2

Ebola Village – #nemazafalu

Az Ebola Village egy Szovjetunióban játszódó túlélőhorror, aminek a középpontjában az ebola egy új, különösen szívós és kiemelten fertőző mutációja áll. Resi áthallások? Faluban lófráló mutánsok? Lássuk, hogy mit tud az Ebolafalu.

3 napja

Game Pass: mozgolódás május második felében

A tavalyi év egyik legkiválóbb alkotása volt a Metaphor ReFantazio, de mellette több premier cím is érkezik hamarosan a szolgáltatás kínálatába.

3 napja
7

Jön a Hellblade II PS5-verziója, új Rayman a láthatáron – ez történt szerdán

Továbbá: PlayStation Stars, Castle of Heart: Retold, Transport Fever 3, Critical Shift, Mukti, Fruitbus, Somber Echoes.

3 napja
9

Helldivers 2 frissítés, mozgásban a Syberia Remastered – ez történt kedden

Továbbá: Doom: The Dark Ages, The Wandering Village, tinyBuild Connect, to a T.

4 napja
26

Onimusha 2: Samurai's Destiny

Néhány héttel ezelőtt publikált előzetesünkből már megtudhattátok, miben több az Onimusha 2: Samurai’s Destiny újrakiadása, mint a 2002-es eredeti, így az objektív köröket már letudtuk. Most azonban eljött a teszt ideje.

5 napja
6

Commandos: Origins

A Commandos az ezredforduó környékén megért még két-három részt, expanziót, mellékágat, klónt... Aztán a műfaj visszaszorult a fősodorból, és mára alig pár képviselő maradt. Most itt a lehetőség, hogy a kommandósok visszatérjenek és újra hódítsanak! Teszt!

5 napja
10

Syberia Remastered bejelentés, Gamescomra megy a Nintendo – ez történt hétfőn

Továbbá: Anno 117: Pax Romana, Chrono Odyssey, Missile Command Delta.

5 napja
1

Ian Livingstone - A Gyíkkirály szigete

Folytatjuk a magyar nyelven megjelenő lapozgatós könyveket bemutató sorozatunkat egy újabb darabbal, "A Gyíkkirály szigetével" Ian Livingstone-tól.

6 napja
10

Heti megjelenések

6 napja
6

Bionic Bay

Emlékszünk még azokra a pixelpontos, fluid, böngészős platformerekre, amelyekben mindig elakadtunk? Ha eddig hiányérzetünk volt ezzel kapcsolatban ne keseregjünk tovább: a Bionic Bay rövid formátumban újra visszahozza a forma legjobb emlékeit.

8 napja
1

Switch 2 frissítések, Jade Raymond távozik – ez történt pénteken

Továbbá: Call of Duty: Warzone Mobile, Killer Instinct Gold, Warhammer 40,000: Speed Freeks.

8 napja
2

Stellar Blade PC-megjelenés, Kingdom Hearts IV életjelek – ez történt csütörtökön

Továbbá: Lost in Random: The Eternal Die, No Heroes Here, Future Games Show, Copycat, Locomoto.

9 napja
2

TGS 2025: idén szeptember végén

Lasssan ünnepelnünk kell a dedikált játékos expókat: TGS szerencsére idén is lesz, és kiderült, hogy hol és mikor.

2025.05.15.
5

Kiadói tervek - ez történt szerdán

Benne: Square Enix, Blades of Fire, DreadOut 3, DreadOut Remastered Collection, S.T.A.L.K.E.R.: Legends of the Zone Trilogy – Enhanced Edition, Ubisoft, PlayStation.

2025.05.15.
20

Capcom Fighting Collection 2

A Capcom Fighting Collection 2 most nyolc újabb ikonikus címet hozott el felújítva, újgenerációs konzolokra optimalizálva. Megtalálhatók benne ikonikus 2D-s verekedős játékok, háromdimenziós különlegességek, crossover címek, és kevésbé ismert kuriózumok is.

2025.05.14.
4

Megint leépít a Microsoft - ez történt kedden

Továbbá: The Sinking City Remastered, Marvel 1943: Rise of Hydra, Fallout, Capcom.

2025.05.14.
10

Stellar Blade PC-n, bezárhat a Moon Studios - ez történt hétfőn

Továbbá: Blades of Fire, FBC: Firebreak, Dragon is Dead.

2025.05.13.
22