[Teszt] Monster Menu: The Scavenger's Cookbook

Monster Menu: The Scavenger's Cookbook

JigokuHorváth Katalin2023.06.08. 12:21

Amúgy is fontos az életben maradáshoz a táplálkozás és folyadékbevitel, de a NIS America legújabb taktikai RPG-je ezt is egy egészen új szintre emeli. Üdvözlégy a Sealed Lands dungeonban, ahonnan majdhogynem szó szerint ki kell rágnod magad!

A Monster Menu egy viszonylag egyszerű felütéssel kezd: hogy kalandori képességeinket teszteljük, Piohne városából egy közeli, kezdőbarátnak titulált dungeonba indulunk gyakorolni. A könnyűnek ígérkező kaland azonban nem várt fordulatot vesz, mi pedig napok óta éhezve koslatunk a kazamata sötét folyosóin. Végül hogy az éhenhalást elkerüljük, rákényszerülünk, hogy egy döglött szörny lábát csócsáljuk. Talán mondani sem kell, micsoda iszonytató ízt érzünk a szánkban, az élményt követően még az eszméletünket is elveszítjük.

Egy elhagyatott táborhelyen térünk magunkhoz, ahonnan nekiveselkedve az előttünk álló veszélyeknek, pár társat kapva magunk mellé újult erővel vágunk neki a dungeonnak, hogy minden ehetőt összeharácsolva valahogy felküzdjük magunkat a felszínre.

A játék narratívája nagyjából ebben ki is merül, ne várjunk komplexebb történetet ennél, hiszen alapvetően egy dungeon crawler-ről beszélünk, megfűszerezve pár egyedibb játékelemmel.

A Monster Menut egy maximum négy fős partival játszhatjuk: nyolc default karakter közül választhatunk, akiknek az alapvető tulajdonságait is megtarthatjuk, vagy ha szeretnénk egy kicsit személyre szabottabb csapatot, a névadás mellett egészen sok jellegzetességüket átvariálhatjuk kezdve a megjelenésüktől a bannerképükön át egészen addig, hogy milyen class-ba tartozzanak, illetve milyen személyiségük vagy hangjuk legyen. Így aki szeret karakteralkotással bíbelődni, annak bár kissé korlátozottan, de erre is lesz lehetősége.

A játék során több zóna pályáin kell átverekednünk magunkat: minden terület első pár pályája viszonylag szűkebb, ám a kiterjedésük a zónában előrébb haladva folyamatosan nő majd. Tipikus barlangokon át füvesebb pusztáig számos változatos régión áthaladunk, ahogy egyre magasabb szinteken küzdünk a túlélésért. Ez pedig nem lesz egyszerű feladat, köszönhetően a játék egyes funkcióinak.

Egyrészt az alapvető statok mellett, mint amilyen az életerő, támadás, védekezés, sebesség stb., a Monster Menu alkalmaz még három egyedibb tényezőt is: az éhséget, a szomjúságot és a boldogságot. Az éhség és szomjúság alapvető szerepet játszik a pályák felfedezésénél is, hiszen ahogy haladunk az egyes pályákon, és küzdünk az ott ólálkodó szörnyekkel, úgy lesznek a karaktereink egyre éhesebbek és szomjasabbak. Bár a szintek között a táborunkban megpihenve ezeket az értékeket könnyebb feljavítani, de magukon a pályákon maximum hozzávalók fogyasztásával, illetve a legyőzött ellenséges szörnyek tetemének felfalásával tudunk enyhíteni ezeken a szükségleteken. Különösen nagy kiterjedésű pályákon lesz problémás megfelelő szinten tartani ezeket az értékeket. Ahogy pedig a statjaink romlanak, sajnos úgy közeleg az elkerülhetetlen vég is. Amennyiben egy csapattársunkat elveszíthetjük, még lehet módunk feltámasztani őt a pályákon elszórva megtalálható oltároknál, de amennyiben a csapatvezető hal meg, az egész csapat visszakerül a kezdőbázisra, és 1-es szintről küzdhetjük fel magunkat ismét az általunk elért legmagasabb szintig, hogy onnan tovább haladjunk.

A boldogság inkább abban játszik szerepet, hogy a karaktereink magasabb százalék esetén jobban teljesítenek a harcokban, míg alacsonyabb boldogságmérő mellett érhetnek minket kellemetlen meglepetések a küzdelmek során, ahogy a statjaink romlanak.

A csapatunk limitált súlyt képes csak hatékonyan magával cipelni, így ha a pályákon összeszedett tárgyak miatt túllépjük a súlyhatárt, rendkívül belassulunk a pályán, és kiszolgáltattabbá válunk a szörnyekkel szemben. Így kétszer is meg kell gondolnunk, hogy miket tartunk meg, illetve milyen tárgyakat szedünk szét alapanyagokra vagy leszünk kénytelenek eldobni legrosszabb esetben.

Mindezek mellett nehezítő tényező még az is, hogy a pályákon telik az idő is: míg nappal előnyösebb pozícióból támadhatunk a szörnyekre (főleg, ha hátulról meg tudjuk lepni őket), ám éjszaka minden lény felerősödik a pályán, így jóval nehezebb lesz velük harcolni is. Különösen akkor esélyes, hogy az egész partinkat kiütik, ha éjszaka több szörny is váratlanul ront ránk…

Na de miket tehetünk, hogy szegény csapatunkat ne csupán életben tartsuk, de hatékonyan haladni is tudjunk a pályákon? Egyrészt a karaktereink a körökre osztott harcok során tapasztalati pontokat szerezve erősödnek, ahogy nő a szintjük.

Másrészt adhatunk rájuk felszerelést is: a támadó fegyver mellett így a különböző páncélokkal és amulettekkel gondoskodhatunk arról, hogy magasabb védelmük, illetve speciális statjaik is legyenek: egyes tárgyak bizonyos használati szinteken újabbnál újabb képességeket adnak, ezzel támogatva a karaktereinket. Illetve mivel a fegyvereink a folyamatos használat miatt fokozatosan sérülnek majd, ügyelnünk kell arra is, hogy a tárgyainkat időszakosan megjavítsuk, vagy ha módunk van rá, fejlesszük is.

Mivel jó eséllyel különböző class-ba tartozó csapattagjaink lesznek, érdemes lesz mindegyiknek kitanulni a jellegzetességeit: az íjászoknak például fogunk tudni a későbbiekben változatos típusú íjakat craftolni (pl. kőíj, mérgező íj stb.), a mágusunk pedig minél többet használ adott elemű mágiát, úgy oldódnak fel az elemhez tartozó erősebb varázslatai. Az ellenségek statjait látjuk majd a harcok alatt, így pontosan fogjuk tudni, milyen gyengeségükre lesz érdemes koncentrálnunk.

Emellett a karaktereinknek lesznek egyéni képességei is, így a pályákon és az ellenségek között jól helyezkedve ezeket is kihasználhatjuk majd. Ezek nagyon változatos támadások, és olyanok is lesznek közöttük, amikkel nemcsak egy, hanem egyszerre akár több szörnyre is nagy csapásokat mérhetünk.

A játék legfontosabb eleme azonban az ételek! Hozzávalókat a pályákon barangolva gyűjtögethetünk, illetve a legyőzött ellenségeink hagyhatják őket hátra. A bázisunkon megpihenve tudunk főzni: különféle módszerekkel és változatos alapanyagok keverésével nemcsak hatékony receptek alapján készíthetünk ételeket, hanem a magunk kedvére is kísérletezgethetünk azzal, hogy egyes összetevőket összekotyvasztva milyen eredményt kapunk. Az ételek nemcsak abban segítenek majd, hogy a leesett értékeinket visszavigyük maximumra, de számos buffot és bónuszt is adhatnak nekünk, amik nélkülözhetetlenek lesznek a harcokban.

A Monster Menu azonban nem elégszik meg azzal, hogy az ételeket a karaktereinken használhatjuk, hanem arra is van módunk, hogy egyes hozzávalókat a harcok során az ellenségeink szájába tömjünk! Így akár debuffokat is adhatunk nekik (pl. mérgezés, paralízis stb.), de egyes hozzávalókat megetetve velük jobb lootot is dobnak majd számunkra, ha legyőzzük őket! Nagyon vicces eredményeket ki lehet hozni ezzel a szokatlan játékmechanikával, és a játék nem igazán magyaráz meg semmit, így bőven lesz terünk akár szólóban kísérletezgetni, vagy a régi jól bevált módon a játékos közösséghez fordulni, és megosztani egymással a tapasztalatainkat.

A Monster Menu bár igencsak aranyos játéknak tűnik, de senkit se tévesszen meg, mert mint talán a fenti információkból kiderülhetett, igencsak nehéz tud lenni helyenként. Hiszen nemcsak a pályákon kell átküzdenünk magunkat, de közben hatalmas bossok ellen is fel kell vennünk majd a küzdelmet, hogy az új régiókba mehessünk. Néhol nem érződik a játék eléggé kiegyensúlyozottnak sok grindolás mellett sem, így jó eséllyel fogunk morgolódni is, ahogy sokadszorra kezdjük egyes szintről a dungeon kipucolását. (Ilyenkor a karaktereink szintje egyesre esik vissza, de a felszereléseinket és tanult varázslatokat, skilleket megtartjuk.)

A játék készítői számos nehézségi szintet készítettek a játékhoz, hogy mindenki a neki megfelelő módon élvezhesse: bár alapból csak könnyű, normál és nehéz szint elérhető, de ennél magasabb nehézség is választható a későbbiekben.

A Monster Menu látványvilága egyszerű, de szép a maga letisztultságával is, néhol azonban akadhatnak furcsa tapasztalataink egyes karaktermodellek textúráival, illetve jóval ritkábban, de a pályákon is előfordulhatnak később betöltődő vagy el-eltűnő textúrák. A szörnyek és a pályák azonban érdekesen megalkotottak, különösen az előbbiek kaptak változatos és jópofa dizájnokat.

A játék hangzásvilága tökéletesen illik a koncepcióhoz, de nem kiemelkedő vagy jellegzetes. Ami viszont ennél jobb hír lehet, hogy hangsávok esetén választhatunk az angol és a japán között, így mindenki eldöntheti, milyen nyelven szeretné hallani a kis karaktereit csaták alatt, illetve a barlangolások közben.

A Monster Menu bár nem hoz magával hatalmas újításokat, de akik szeretik a rougelike taktikai RPG-ket, azoknak érdekes élmény lehet a maga szokatlan, de sokszor igencsak hatékony ételcentrikus játékelemeivel. Hamm!

Monster Menu: The Scavenger's CookbookKIADÓ/FEJLESZTŐ "Nippon Ichi Software - NIS America, Nippon Ichi Software PLATFORM Nintendo Switch, Playstation 5, Playstation 4 MEGJELENÉS 2023.05.26. ÁR 50 EUR

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Borderlands 4 State of Play, leépít az EA - ez történt kedden

Továbbá: Wuchang: Fallen Feathers, Against the Storm, Splitgate 2, Duck Detective: The Secret Salami, Duck Detective: The Ghost of Glamping, The Siege and the Sandfox.

22 órája
11

Glorious Model I2 egér - gyors, könnyű és roppant kényelmes

A Glorious mindig is próbálkozott az ár-érték arány finom balanszát megtalálni, és többnyire sikerül is nekik ez a mutatvány. A mostani vezetékes egér is pont egy ilyen középpontban landol. Tudása remek, fogása kényelmes, ára jó helyre van belőve. Kell ettől több egy perifériától?

1 napja
5

Steel Seed

Nagyszabású, jól felépített és hangulatos világokra akkor is szükség van, ha a készítők bőven megelégszenek azzal, hogy több száz óra helyett “csupán” 1-2 hétvégére szeretnének minket szórakoztatni.

1 napja
1

Kisebb bejelentések - ez történt hétfőn

Benne: Mycopunk, Elden Ring, Bridge Constructor Studio, VIractal, Eternal Evil, Crystal of Atlan, Little Kitty, Big City.

1 napja
1

Ian Livingstone - A Végzet Erdeje

Folytatjuk a magyar nyelven megjelenő lapozgatós könyveket bemutató sorozatunkat egy újabb darabbal, "A Végzet Erdejével" Ian Livingstone-tól.

2 napja
3

Heti megjelenések

2 napja
1

Post Trauma

Régimódi túlélő-horror modern köntösben? Ezt már sokszor hallottuk - nézzük, mit tud ehhez a kiindulási ponthoz hozzátenni a Red Soul Games első játéka, a Post Trauma.

3 napja
8

Lushfoil Photography Sim

Az ausztráliai Matt Newell egyszemélyes szerelemprojektje a túrázás és a tájfotózás hangulatát igyekszik digitális formába önteni a legújabb Unreal technológia segítségével. Sikerült neki?

4 napja
1

Apróságok zárásként - ez történt pénteken

Benne: Street Fighter 6, Double Dragon Revive, Resident Evil 4, Doom: The Dark Ages, Tainted Grail: The Fall of Avalon, Clair Obscur: Expedition 33.

4 napja
2

The Talos Principle: Reawakened

Több mint tíz év és egy folytatás után a Croteam visszatért az első The Talos Principle-höz. Hogy volt-e értelme? A választ a frissen megjelent Reawakened kiadás adja meg.

5 napja
5

Premierdátumok egy csokorban - ez történt csütörtökön

Benne: FBC: Firebreak, Frostpunk 1886, RoboCop: Rogue City – Unfinished Business, EA Sports FC 25, Madden NFL 26, College Football 26, Clair Obscur: Expedition 33, The First Berserker: Khazan.

5 napja
5

Ghost of Yōtei megjelenés - ez történt szerdán

Továbbá: Dead as Disco, Sonic x Shadow Generations, Spiritfall, Rooftops & Alleys, Chickenhare and the Treasure of Spiking Beard, Haneda Girl.

6 napja
3

Forza Horizon 5 - A PlayStation változat

Közel négy évvel azután, hogy felhúzták a Playground Games versenysorozatának következő állomását, most először a PlayStation tulajdonosok is meghívót kaptak Mexikóba.

7 napja
25

Clair Obscur: Expedition 33

Az idei legvártabb címem volt a Clair Obscur: Expedition 33, ez a festményszerű és egyedi stílusú szerepjáték, amelyről egy kis francia csapat első játéka. A szívfacsaró történeten és a szürreális helyszíneken túl a valós idejű mechanikákkal felturbózott körökre osztott harcok miatt függtem rá teljesen.

7 napja
67

Oblivion Remastered és Top Hat Studios kínálat - ez történt kedden

Benne: Bombshell Blitz, Labyrinth Of The Demon King, Silly Polly Beast, Motorslice, Trident’s Tale, The Guiding Spirit.

7 napja
10

5 dolog, amit tudnod kell az Onimusha 2 felújításáról

Az első rész néhány évvel ezelőtt megjelent felújítását követően az Onimusha 2: Samurai’s Destiny is újrahangszerelt kiadást kap, és bár a megjelenésig kerek egy hónap még hátravan, már most belepillanthattunk a remastered verzióba. Nézzük, milyen újdonságok várnak ránk!

8 napja
6

Hollywood Animal - Szennyes lelkű angyalok

Én tuti jobb filmeket készítenék! - szinte biztos, hogy te magad is mondtál már hasonlót, a Hollywood Animal-ben pedig (részben) választ kaphatsz arra, hogy valóban helyt tudnál-e állni ebben az iparágban.

8 napja
6

Bethesda érdekeltségek - ez történt hétfőn

Benne: Doom: The Dark Ages, Riven Crown, The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered, Knock on the Coffin Lid, Quantic River, Dragon Ball: Sparking! ZERO.

8 napja
3

Heti megjelenések

9 napja
10

Blue Prince - Kell egy ház!

A játékipar egyik igen gyakran hangoztatott mondása szerint a kreatív ötleteket napjainkban a független fejlesztőknél érdemes keresni, az AAA kategóriás kiadók ugyanis már csak a biztosra mennek. És mennyire igaz ez a Blue Prince esetében is. Teszt!

2025.04.20.
19