[Teszt] Dying Light

Dying Light

ne5hVáradi Dániel2015.02.09. 15:25

Nem mindennapi felállást sejtet, amikor egy játékban két, meglehetősen sokat használt és kis átütő erőt képviselő sztorielemet kombinálnak, a Dying Light azonban pontosan ezt teszi. A már sokszor ellőtt zombijárványt megfejelik egy katonai akciós, titkos ügynökös, beépülős szállal is, ami előrevetíti, hogy mire is számíthatunk a történet során. Továbbá az sem feltétlenül írható fel piros pontként, hogy a történések hátterét egy intróban meg az első ingame átvezetőben ledarálják. Nem feltétlenül vártam 7000 oldalas regény mélységű narratívát, de ennél azért többre is futhatta volna.

Nyilván nem a sztori a legerősebb része egy zombis játéknak, ezért mostantól a játékmeneté a főszerep. Azé, ami két jól elkülöníthető részből épül fel: elsőként adva van (szinte) minden, amit a korábbi Dead Island játékokban megismerhettünk, másodikként ezekhez társul be a napszakváltozás és parkour párosa. Visszatérőként köszönthetjük a viszonylagos nagy játékteret, a kraftolási lehetőségeket, a mellékes teendőket, természetesen a skillfát és a fejlesztéseket a fegyverek terén.

És kezdődhet a kétkapus játék a játékmechanikát illetően. A Dying Light majdnem összes eleme rendelkezik pozitív tulajdonsággal, de ezekhez legalább ennyi esetben társul valami negatív utóhang is. Induljunk onnan, ahonnan a játékban is kezdhetünk, nevezetesen Harran városától. A játéktér nagyságára nem igazán lehet panasz, nem dönt rekordokat virtuális négyzetkilométerek tekintetében, viszont kellő tartalom van belepakolva. Pláne igaz ez a kijelentés, ha számba vesszük, hogy az egyes kisebb interaktív elemek rendre respawnolnak teljesítés után, így aztán meglehetősen könnyen lehet bizonyos készletekből felhalmozni. Az urbánus környezet megalkotásakor jó érzékkel figyeltek rá, hogy a folyamatos közlekedést nem zavarja meg semmi, leszámítva a tengernyi zombit. A hörgő lődörgök rendre képesek magukat méteres távolságokból is ránk vetni, amivel alapjáraton nem lenne probléma, viszont ezzel rákényszerítenek minket a parkour hangsúlyos használatára. Ennél viszont egy másik probléma üti fel a fejét.

Méghozzá a fejlődési rendszerhez köthető gikszer. Adva van egy három ágból álló skillfa, melynek egyes részei más és más kategóriákat képviselnek. Az első a Survivor, ami az általános tulajdonságokat foglalja magában, főként passzív bónuszokat tartalmazva. Ennél a klasszikus XP alapú rendszert találjuk, vagyis fő- és mellékküldetések teljesítése után kapott pontokkal lépünk szinteket, majd nyitunk meg újabb és újabb képességeket. A másik kettő azonban már trükkösebb. Az Agility könnyen kikövetkeztethető módon a mozgásunk javítására koncentrál, míg a Power a harci repertoárunkat gyarapítja. Ezeknél is tapasztalati pontokat kell gyűjtenünk, azonban van egy kis csavar a dologban.

Pusztán annyi, hogy ezeknél az XP használat útján generálódik. Vagyis minél többet használjuk az adott ágat, annál gyorsabban fejlődünk. Ez pedig azt jelenti, hogy ha követjük a fejlesztők útmutatását, viszonylag gyorsan válhatunk a járvány sújtotta város Eziojává, cserébe viszont egy 5 éves kislány is nagyobbat fog ütni nálunk. Ráadásul a harc megvalósítása teljesen alkalmatlan az emberi ellenfelekkel való összecsapásokra, ugyanis pillanatok alatt lenulláznak minket. Szerencsére akadnak challenge-ek, amikkel a hátrányunkat faraghatjuk le, viszont bizonyos skillek hiányában ezek teljesítése is nehézkes lehet.

A fejlődési rendszer mellett a kraftolási szisztéma a másik sarkalatos pontja a játéknak. A Dying Lightban csökkentették a fegyverek előfordulási számát, cserébe különböző alkatrészek segítségével megjavíthatjuk őket. Ha már alapanyagoknál tartunk, a városban tonnányi biszbaszt szedhetünk össze, a gyógynövényektől egészen az elektronikai cuccokig, melyekből egyszer használatos fegyvereket és eszközöket vagy fejlesztési tárgyakat barkácsolhatunk.

A támadóeszközeink javításának ezúttal is akad gyorsabb és lassabb módja. Az időigényesebb metódus, hogy folyamatosan gyűjtögetünk, esetleg árusoktól vásárolunk, majd tervrajzokat megnyitva jutunk újabb módosítókhoz. A másik a korábban már említett újratermő tevékenységek farmolása. A város bizonyos pontjain random események kezdődnek, ahol beavatkozásunk után fejlesztési egységekkel gazdagodhatunk. Arra viszont figyelni kell, hogy egy ilyen akció után mindig ugyanazt a bónuszt kapjuk, amivel vagy több fegyverünket fejlesztjük, vagy a fölösleget a boltokban elpasszoljuk és így jutunk extra pénzmaghoz.

Ennyi nosztalgia után ideje az újdonságoknak szentelni a főszerepet. A parkour megléte szinte az egyetlen érdemi újítás a játékban, aminek kivitelezésében azért akadnak megakasztó tényezők. Emlékszünk a Mirror's Edge Faith-ének folyamatos, már-már akadálytalan mozgására a nagyváros épületdzsungelében? Na, ezt nyugodtan felejtsük el, helyi futkorászónk jóval darabosabb mozgáskultúrával rendelkezik és ezek egy része még tetemes mennyiségű fejlesztés után is megmarad. A nehézkesebb közlekedés még nem lenne annyira problémás, ráadásul a készítők ügyesen szemléltetik, hogy főhősünk bizony nem gép, adott idő után kifárad, lelassul, idő kell, mire újra száguldhat. Az irányításbeli akadályok azonban már jóval zavaróbbak, az ugrások kivitelezésébe rendre hiba csúszhat, akárcsak a keskeny tárgyakon való egyensúlyozásnál.

A másik komolyabb változó tényező a nappal és éjszaka kettőse. Napfényes időben nyugodtan közlekedhetünk a városban, pusztán csak a nagyobb, különlegesebb zombikat kell elkerülnünk. Éjszaka viszont a legkisebb Hannibal Lecter is életveszélyes fenyegetést jelent, ezért megfontoltan kell taktikát választanunk. A naplemente beállta után Agilty és Power pontjaink megduplázódnak, így gyorsabban fejlődhetünk és nagyobb valószínűséggel maradunk életben, amíg egy biztonságos menedékig eljutunk. Itt aztán újra kezdődhet a farmolás, az óvóhely környékén nyugodtan ugrabugrálhatunk, hogy könnyű XP-hez jussunk (harcolni viszont nem érdemes), sőt, néha a biztonságot jelentő falak mögül sem kell kimozdulnunk.

Sok hiányosságról esett már szó, a legnagyobb hiba azonban eddig nem került szóba. Ez pedig az, hogy a játék fittyet hány a saját maga által lefektetett alapokra. A sztoriküldetések közül az elsők között tapasztaljuk, hogy a tűz hatásos fegyver az élőholtakkal szemben. Vagyis lenne, ha nem akadna köztük olyan, akik egy erdőtűz közepén is sztoikus nyugalommal néznek ki bambán a fejükből. Az sem feltétlen jelent plusz pontot, hogy bizonyos helyeken átesnek tereptárgyakon vagy beleesnek azokba.

A végére hagytam a multiplayer lehetőséget, jó eséllyel ezekkel fogod a legkevesebb időt eltölteni. A Cooperative lehetőség jó mód arra, hogy többedmagunkkal szenvedjük végig a játék zavaró aspektusait, a Be The Zombie pedig az utóbbi idők legoptimalizálatlanabb többjátékos módja. Ha valaki az Evolve aszimmetrikus multijától tart, már készítheti is a doboz nyugtatót, a Dying Light jelenleg jóval összecsapottabbnak tűnik ezen a téren. Emberként majdhogynem esélytelenek vagyunk a túltápolt zombival szemben, fordított esetben pedig egyértelmű a helyzet. A zombit irányítva gond nélkül hidalunk át hatalmas magasságokat és távolságokat - akár Pókember-szerű közlekedéssel is -, harc esetén pedig egy jól időzített támadással azonnal végezhetünk ellenfelünkkel.

Ezek után már meg sem kell lepődnünk, hogy a szinkronhangoknál a gagyi akcentusok viszik a pálmát, valamint, hogy látvány tekintetében tökéletesen igaz a régi mondás a Dying Lightra is: jól áll neki a távolság.

A Techland továbbra sem képes a (felső)középkategóriás játékoknál jobbal előállni, ami nem is feltétlen jelentene akkora problémát (láttunk már élvezetes B-ligás címeket), viszont az unalomig ismételt zombis formula újabb és újabb elsütésével csak maguk alatt vágják a fát. A Dying Light az iskolapélda arra, hogy néhány újszerű játékelem sem képes megváltást hozni, ha az alap, amikre építkezik, továbbra is ugyanolyan gyenge kivitelezésű. A játék reklámszövegének második felét bátran ajánlhatjuk a lengyel srácoknak, ugyanis ha nem állnak elő valami tényleg drasztikusan mással, könnyen nehéz helyzetben találhatják magukat. Tehát, kedves Techland, Good Luck.

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

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
eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

The Smurfs – Dreams: új Hupikék Törpikék játék az álmok földjéről

A Microids és a Marsupilami fejlesztői egy nintendolike platformerrel gurítják tovább a törpök szekerét.

4 órája
1

A Zónánál már csak az űr hátborzongatóbb – ez történt pénteken

Benne: S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl, Alien: Rogue Incursion, GALIX: New Horizons, Honkai: Star Rail, Kage: Shadow of the Ninja, The Detective Reaper Invites, Save me Mr Tako: Definitive Edition.

2 napja

Rauniot – Visszafogott világvége

Az apokalipszis általában hangos, mindent maga alá temető eseményként jelenik meg a szórakoztatóiparban. Ledobják az atomot, zombihordák árasztják el a városokat, vagy brutális természeti katasztrófák törik el a civilizáció gerincét. Akad azonban néhány mű, ami a fonákjáról közelíti meg ezt a témát. Ilyen a Rauniot is.

2 napja
2

Elmarad a BlizzCon, törölt People Can Fly játék - ez történt csütörtökön

Továbbá: Stellar Blade, Gears of War, Exodus, Deathbound, Capcom takarítás a Steamen.

3 napja
10

Szigorít a Steam, meglepetés megjelenések - ez történt szerdán

Továbbá: Sand Land, Bit.Trip ReRunner, Lords of the Fallen, Insurmountable, Rotwood, Island of Winds.

4 napja
16

Stellar Blade

A Shift Up mérnöki pontossággal tervezte meg első konzolos játékának köztudatba emelését. De vajon van-e több a csinos külcsín alatt?

4 napja
10

Feltámad az Infogrames, Metaphor: ReFantazio megjelenés - ez történt kedden

Továbbá: Stellar Blade, Destiny 2, Morbid: The Lords of Ire, Remnant 2, 2XKO, Indika, Karma: The Dark World.

5 napja
11

Meghasad az Embracer, új Gyűrűk Ura játék - ez történt hétfőn

Továbbá: Starlight Games, Tales of the Shire, Star Wars Jedi: Survivor, ID@Xbox Digital Showcase, PowerWash Simulator, The Whims of the Gods.

6 napja
13

Heti megjelenések

7 napja
3

The Smurfs 2 - The Prisoner of the Green Stone - Hupizöld Törpikék

A Microids tavaly év végi felhozatala igen kellemesen alakult, sajnos nem is volt időnk minden fontosabb címükre ránézni. Most a tavaszi üresjáratot kihasználva vissaztérünk a Hupikék Törpikékhez!

7 napja

Anomaly Collapse

Teszteltük a legújabb roguelite próbálkozást, ami ezúttal az egy dimenziós csataterekből próbálja kihozni a maximumot - és mindezt nem is akárhogyan teszi.

8 napja
1

Eiyuden Chronicle folytatás, Prison Architect 2 csúszás - ez történt pénteken

Továbbá: Kena: Bridge of Spirits, Sclash, Biped 2, Unending Dawn.

9 napja
3

Új projektek a Lariannál, bemutatkozott a Kingdom Come: Deliverance II - ez történt csütörtökön

Továbbá: F1 24, Fabledom, Darkest Dungeon II, V Rising, Human Fall Flat 2, Cozy Caravan, Remnant 2.

2024.04.19.
2

Lovagregény újratöltve: bejelentették a Kingdom Come: Deliverance 2-t

Mi már egy hete tudjuk, de csak most szabad róla beszélni. A Plaion és a Warhorse Studios párosa bejelentette a sikeres lovagregényük folytatását, a Kingdom Come: Deliverance II-t.

2024.04.18.
1

Botany Manor

Egyedül sétálgatni egy viktoriánus kori udvarházban, feljegyzéseket olvasgatni és virágokat növeszteni? Izgalmasabb, mint hinnéd! Tesztlaborba vittük a Botany Manort.

2024.04.18.
6

Baldur's Gate fejlesztővadászat, Ghost of Tsushima gépigény – ez történt szerdán

Továbbá: Sea of Thieves, Potionomics, Crow Country, Mullet Mad Jack, Dementium: The Ward.

2024.04.18.
3

Sok jó indie 20 percben is elfér - Nintendo Indie World Showcase összefoglaló

A kis címek is tudnak izgalmasak lenni: a Nintendo legújabb indie-specifikus adásában láttunk is jó néhányat - nem csak Switch-re! Összegyűjtöttük nektek a látottakat.

2024.04.17.
6

Children of the Sun

A Devolver Digital továbbra is remek érzékkel karolja fel az ígéretes, egyedi, kreatív projekteket. René Rother debütáló alkotása sem lóg ki a texasi kiadó portfoliójából. Na de miért érdemes odafigyelni rá? TESZT!

2024.04.17.
1

Műsoron az indie-k, folytatódnak a leépítések – ez történt kedden

Benne: Nintendo Indie World Showcase beharangozó, Take-Two és Kwalee leépítés, Rolling Hills bejelentés, Capes és Athenian Rhapsody megjelenési dátumok.

2024.04.17.
4

Game Pass: mozgolódás április második felében

A hónap második fele talán elsőre csendesebbnek tűnik a megszokottnál, de még így is számos izgalmas premier címet találhatunk a listában.

2024.04.16.
1

eyJodG1sIjoiPGRpdiBjbGFzcz1cIi0tbXB1LXt7aWR9fVwiPlxuPGEgaHJlZj1cInt7dXJsfX1cIiB0YXJnZXQ9XCJfYmxhbmtcIj5cblx0PGltZyBjbGFzcz1cImJpZ1wiIHNyYz1cInt7cGF0aH19cGF0cmVvbi1tcHUucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDozMDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj4iLCJpbWFnZXMiOlsiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvcGF0cmVvbi1tcHUucG5nIl0sInVybCI6Imh0dHBzOlwvXC93d3cuZ2FtZXIzNjUuaHVcL2FydGljbGVcL3BhdHJlb24iLCJwYXRoIjoiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvIiwiaWQiOjM2fQ==