[Teszt] Two Point Hospital

Two Point Hospital

Gamer3652018.09.15. 12:00

Amikor először találkoztam a Two Point Hospital trailerével, nagyon úgy tűnt, a fejlesztők egy az egyben rámennek az immár 21 éves Theme Hospital hangulatára. Ez elég volt ahhoz, hogy izzadva várjam a megjelenést, és azonnal beletoljak több, mint 30 órát kórházkomplexumom fejlesztésébe. A következőket tanultam ez alatt.

A jó.

Ez TÉNYLEG egy modern Theme Hospital, nem csak meglovagolták a nevet. Elkapták a régi hangulatot, alkalmazták a régi mechanikákat, a legtöbb dolgot sokkal felhasználóbarátabb formában. Ugyanúgy szükségünk van recepciósra, nővérekre, gondnokokra, GP-re (általános orvos - akikből a későbbiekben rengeteget kell alkalmazni), és ezekből majd a különböző specialistákra - nem minden gondnok képes felporszívózni az elhullott betegeink megvadult szellemeit, az élők pedig nem díjazzák az ijesztgetést és a széthagyott ektoplazmát.

A kórház működésének alapelve is ugyanaz: recepció > GP > diagnosztika (akár több kör is) > kezelés. Ezúttal sokkal, sokkal több áll rendelkezésünkre minden szobatípusból, óriási területeket tudunk megtölteni a félelmetes gépekkel. A szobák ezer módon díszíthetők, berendezhetők. Mindez szükséges is, mert növeli a szoba presztízsét, amitől mindenki jobban érzi magát benne. Általában meg kell felelnünk pár feltételnek (pl kórház értéke, meggyógyítottak száma), hogy kapjunk egy csillagot, és továbbhaladhassunk a következő kórházra. Ilyenkor újabb célokat tűznek ki elénk, és maradhatunk megszerezni a második, harmadik csillagot ezeket teljesítve. Az “otthagyott” pályákra bármikor visszamehetünk, és megépíthetjük az azóta megismert szobákat is.

Nagyon nagy hangsúly van a tréningen, a személyzet egy idő után nem fejlődik tovább, ha nincsenek a szintjüknek megfelelően továbbképezve. Ha külső trénert hívunk, egy vagyonba kerülhet egy nagyobb osztály képzése, viszont ha kolléga tartja, általában tovább húzódik a kurzus, és persze eggyel több ember esik ki a munkából. Doktoraink, nővéreink a diagnosztika és a kezelés különböző területein fejlődhetnek, és ha nem tartjuk szem előtt a szükségleteket, egyszer csak 5 szomorú pszichológus nézi végig, ahogy elvérzik a sebészetre váró beteg, mert az egyetlen sebészünk nem bírta tovább, és elrohant wc-re.

Indíthatunk marketingkampányokat, hogy javítsunk kórházunk rettenetes hírnevén, ahol a szóbeszéd szerint számolatlanul hullanak a betegek, hányásban tocsog a padló, minden wc rossz, és ráadásul most emelték fel 20%-kal az árakat, még az italautomatákon is. Ha rossz a hírnevünk, nem jönnek új betegek, negatívba fordul az egyenlegünk, nem telik már marketingkampányra sem, és csak egy hatalmas árengedményben reménykedhetünk, hogy visszacsalogatja a bizniszt és a hírnevet szép lassan, mielőtt mindenki felmond és végleg lehúzhatjuk a rolót.

Ha nagyon szeretünk min-maxolni, egy közepes 3-4 épületes kórházban gyakorlatilag mindig van mit csinálni, mindig van finomhangolandó elem. Körül kell nézni, melyik szobáknál várnak sokan, miből kell több (ismét csak annyit mondok: GP), mindenhol van-e étel, ital, szórakoztatás (magazin, arcade gép, telefon), megfelelő hőmérséklet, nincs-e túl sok vagy túl kevés személyzet, nincsenek-e túlfizetve vagy alulfizetve, és persze folyamatosan tréningelni, előléptetni. Gondnokaink elképesztően lusták: maguktól simán megvárják, hogy teljesen lerohadjon egy gép, vagy kiszáradjon egy virág, megteljen egy kuka. Ha mikromenedzseljük őket, sokkal hatékonyabbak. A páciensek túlélésében segít, ha a megfelelően képzett és specializált szakemberek vizsgálják és kezelik őket. Persze a szünetek miatt a jól kialakított pozíciók hajlamosak összekavarodni, és hirtelen a legszuperebb GP-nk félrekezeli a villanykörtefejű arcot, aki belehal a procedúrába, miközben az őt helyettesítő radiológus kardiológiára küld valakit törött lábbal. Ezek a százalékok sokat számítanak, amikor egy bizonyos túlélési rátát kell tartanunk.

És persze a betegek priorizálása. Egy idő után muszáj lesz rendszeresen átböngészni “health” alapján a pácienslistát, és kiszúrni, akik már kezdenek gyengélkedni, de hatalmas sor van előttük. Ezt meglehetősen sokszor kell csinálni, ha nem sikerül a növekvő keresletnek megfelelő sebességgel terjeszkednünk és több hosszabb sor is kialakult, különben nem fogjuk győzni a szellemírtást.

A megkérdőjelezhető.

Nagyon sokszor fogjuk ugyanazt csinálni. A sokadik pályán, a sokadik csillag megszerzése után amikor konstatáltam, hogy a következő szoba nem fér már el sehova, és terjeszkedni kell, általában hatalmasat sóhajtottam, mert addigra pontosan tudtam, ez mit jelent.

Lerakunk egy rakás széket. Általában egyesével forgatva, ide-oda, sziszifuszi. Lerakjuk a különböző automatákat, ivókutakat, kukákat, hőmérséklettől függően radiátorokat vagy légkondikat. Lerakunk egy újabb GP-t, mert az úgyis biztos épp kell. És itt elkezdjük érezni a nagy hiányosságot: a berendezett szobák blueprintjeit nem menthetjük el, minden egyes szobát külön be kell rendezni. Ezért az eleinte négyes, ötös szintűre felhúzott szobáink így néznek ki:

A későbbiekben, miután unlockoltuk a magas presztízst adó, kis helyet foglaló “Golden Award”-ot, ezek a szobák így fognak kinézni:

Reméljük, ez olyasmi, amit a közeljövőben patch által orvosolnak.

Szerintem kicsit túl lassan vezették be az új szobákat is, nem mintha hatalmas különbség lenne a működésükben, fele ennyi térképre is korlátozhatták volna a tutorial-feelinget. Néha bedobnak egy nagyobb, érdekesebb csavart, mint például egy állami kórházat átvéve azt nulla bevételből, kizárólag feladatokért járó teljesítménybónuszokból kell működtetni, de a legtöbbször csak “apróságok” történnek. Néhány zavaró földrengés, vagy szimplán hideg van - hurrá, eggyel több item kell minden szobába és a folyosókra! Ugyanakkor még mindig nem értem a nagy térkép végére, sok időt töltöttem háromcsillagos kórházak építésével, lehetnek meglepetések.

Sok a megszakítás, folyamatosan kisebb-nagyobb kérések érkeznek embereinktől, celebek jönnek-mennek, non-stop előléptetést kérnek, és minden év elején ott az értelmetlen díjátadó gála. Nagyobb kórházakat nehéz akár 1-2 hónapig is zavartalanul pörgetni, ami nem lenne okvetlenül baj, de elég kevés random esemény váltogatja egymást, hamar unalmas lesz.

Igazán rosszat pedig nem nagyon tudok írni. Az említett enyhe repetitív- és unalmas, pepecselős mechanikákat leszámítva még talán annyit, hogy egyszer-kétszer beragadtak az emberek, amit csak a szoba átrendezésével lehetett feloldani - de ez volt a legnagyobb bug, amivel találkoztam. Az animációk, hangosbemondások, betegségek mind Theme Hospitalhoz méltóak, jókat lehet szórakozni a rádióbemondók beszólásain, kellemesek a zenék. Nincs is jobb, mint nagy nehezen behangolni egy hatalmas kórházat, és csak elveszni a betegek áramlását bámulva. Ha szeretnénk kicsit nosztalgiázva kikapcsolni az agyunkat, és szerettük az eredetit, összességében csak ajánlani tudom a Two Point Hospitalt. Annál sokkal többet viszont nem nagyon tud adni. (Talán majd a Three Point Hospital? - macko)

whave

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

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
eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

A Zónánál már csak az űr hátborzongatóbb – ez történt pénteken

Benne: S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl, Alien: Rogue Incursion, GALIX: New Horizons, Honkai: Star Rail, Kage: Shadow of the Ninja, The Detective Reaper Invites, Save me Mr Tako: Definitive Edition.

16 órája

Rauniot – Visszafogott világvége

Az apokalipszis általában hangos, mindent maga alá temető eseményként jelenik meg a szórakoztatóiparban. Ledobják az atomot, zombihordák árasztják el a városokat, vagy brutális természeti katasztrófák törik el a civilizáció gerincét. Akad azonban néhány mű, ami a fonákjáról közelíti meg ezt a témát. Ilyen a Rauniot is.

1 napja
1

Elmarad a BlizzCon, törölt People Can Fly játék - ez történt csütörtökön

Továbbá: Stellar Blade, Gears of War, Exodus, Deathbound, Capcom takarítás a Steamen.

1 napja
8

Szigorít a Steam, meglepetés megjelenések - ez történt szerdán

Továbbá: Sand Land, Bit.Trip ReRunner, Lords of the Fallen, Insurmountable, Rotwood, Island of Winds.

2 napja
15

Stellar Blade

A Shift Up mérnöki pontossággal tervezte meg első konzolos játékának köztudatba emelését. De vajon van-e több a csinos külcsín alatt?

3 napja
10

Feltámad az Infogrames, Metaphor: ReFantazio megjelenés - ez történt kedden

Továbbá: Stellar Blade, Destiny 2, Morbid: The Lords of Ire, Remnant 2, 2XKO, Indika, Karma: The Dark World.

3 napja
11

Meghasad az Embracer, új Gyűrűk Ura játék - ez történt hétfőn

Továbbá: Starlight Games, Tales of the Shire, Star Wars Jedi: Survivor, ID@Xbox Digital Showcase, PowerWash Simulator, The Whims of the Gods.

4 napja
13

Heti megjelenések

5 napja
3

The Smurfs 2 - The Prisoner of the Green Stone - Hupizöld Törpikék

A Microids tavaly év végi felhozatala igen kellemesen alakult, sajnos nem is volt időnk minden fontosabb címükre ránézni. Most a tavaszi üresjáratot kihasználva vissaztérünk a Hupikék Törpikékhez!

6 napja

Anomaly Collapse

Teszteltük a legújabb roguelite próbálkozást, ami ezúttal az egy dimenziós csataterekből próbálja kihozni a maximumot - és mindezt nem is akárhogyan teszi.

7 napja
1

Eiyuden Chronicle folytatás, Prison Architect 2 csúszás - ez történt pénteken

Továbbá: Kena: Bridge of Spirits, Sclash, Biped 2, Unending Dawn.

7 napja
3

Új projektek a Lariannál, bemutatkozott a Kingdom Come: Deliverance II - ez történt csütörtökön

Továbbá: F1 24, Fabledom, Darkest Dungeon II, V Rising, Human Fall Flat 2, Cozy Caravan, Remnant 2.

8 napja
2

Lovagregény újratöltve: bejelentették a Kingdom Come: Deliverance 2-t

Mi már egy hete tudjuk, de csak most szabad róla beszélni. A Plaion és a Warhorse Studios párosa bejelentette a sikeres lovagregényük folytatását, a Kingdom Come: Deliverance II-t.

9 napja
1

Botany Manor

Egyedül sétálgatni egy viktoriánus kori udvarházban, feljegyzéseket olvasgatni és virágokat növeszteni? Izgalmasabb, mint hinnéd! Tesztlaborba vittük a Botany Manort.

9 napja
6

Baldur's Gate fejlesztővadászat, Ghost of Tsushima gépigény – ez történt szerdán

Továbbá: Sea of Thieves, Potionomics, Crow Country, Mullet Mad Jack, Dementium: The Ward.

9 napja
3

Sok jó indie 20 percben is elfér - Nintendo Indie World Showcase összefoglaló

A kis címek is tudnak izgalmasak lenni: a Nintendo legújabb indie-specifikus adásában láttunk is jó néhányat - nem csak Switch-re! Összegyűjtöttük nektek a látottakat.

2024.04.17.
6

Children of the Sun

A Devolver Digital továbbra is remek érzékkel karolja fel az ígéretes, egyedi, kreatív projekteket. René Rother debütáló alkotása sem lóg ki a texasi kiadó portfoliójából. Na de miért érdemes odafigyelni rá? TESZT!

2024.04.17.
1

Műsoron az indie-k, folytatódnak a leépítések – ez történt kedden

Benne: Nintendo Indie World Showcase beharangozó, Take-Two és Kwalee leépítés, Rolling Hills bejelentés, Capes és Athenian Rhapsody megjelenési dátumok.

2024.04.17.
4

Game Pass: mozgolódás április második felében

A hónap második fele talán elsőre csendesebbnek tűnik a megszokottnál, de még így is számos izgalmas premier címet találhatunk a listában.

2024.04.16.
1

A Nintendo kihagyja a Gamescomot, Keanu Reeves lesz Shadow hangja – ez történt hétfőn

Továbbá: No Rest for the Wicked, One Piece Odyssey: Deluxe Edition, Sand Land, Telebbit, Horrific Xanatorium.

2024.04.16.
17

eyJodG1sIjoiPGRpdiBjbGFzcz1cIi0tbXB1LXt7aWR9fVwiPlxuPGEgaHJlZj1cInt7dXJsfX1cIiB0YXJnZXQ9XCJfYmxhbmtcIj5cblx0PGltZyBjbGFzcz1cImJpZ1wiIHNyYz1cInt7cGF0aH19cGF0cmVvbi1tcHUucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDozMDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj4iLCJpbWFnZXMiOlsiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvcGF0cmVvbi1tcHUucG5nIl0sInVybCI6Imh0dHBzOlwvXC93d3cuZ2FtZXIzNjUuaHVcL2FydGljbGVcL3BhdHJlb24iLCJwYXRoIjoiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvIiwiaWQiOjM2fQ==