[Teszt] Fyru 4-in-1 GTX 582 mikrofon

Fyru 4-in-1 GTX 582 mikrofon

mcmackoGéczy Attila2020.06.12. 07:00

Vonzódok a hanggal kapcsolatos cuccok iránt - legyen szó hangszerről, előerősítőről, basszusgitár-húrról, fejhallgató DAC-ról, egy szép limitált LP-ről, vagy mikrofonról. A mikrofonokat több ízben is használom. Egyetemi távelőadások, meetingek, online játék, egyszerűbb Skype hívások, táv- esetleg jelenléti podcast felvételek vagy otthoni stúdiózás - mindegyik célra más-más eszközt veszek elő. Ilyenkor sem elvetendő szituáció, ha egy kütyü helyettesítheti az összes többi mikrofont a rendszerben. A Trust Fyru 4-in-1 mikrofon pont ilyen aspirációkkal indul a piacnak - lássuk mit tud a GXT szériában dobbantó eszköz.

Lépkedjünk végig a száraz tényeken. A mikrofon azért 4-in-1, mert négy féle felvevő karakterisztikát kapcsolhatunk rajta. Az első a klasszikus vese (kardioid) karakterisztika, amely a front felől fogadja a hangot. Énekhez, streameléshez, egyszemélyes mókához javasolják ezt a módot - a benyomásokról később mesélünk részletesebben. A sztereó mód több mikrofon kapszulát használ a rács alatt, és kiszélesedő hangot garantál. A hang iránya többfelől is jöhet, például egy szobában pengetett, térrel rendelkező akusztikus gitár testének és a szobának a visszavert rezgései felől. A Bi- azaz kétirányú mód interjúhoz, duett felvételre, vagy egy asztalon szembe helyezkedő felek beszélgetésére használható. Az Omnidirectional mód mindenhonnan szedi a hangot, kerekasztal beszélgetésekhez, szoba ambiencia rögzítésére lehet jó így konfigolni a mikrofont.

Ez a fő tudáskészlet, amit remek ergonómia segít, mert a rács fölött, a mikrofon tetején egy gombnyomásra váltható az irány - ráadásul LED-ek jelzik hogy a hangot honnan fogadja a mikrofon - nincs szükség szoftverben való mód-kijelzés keresésére. Ránézésre azonnal tudjuk hányadán áll a setup. Az RGB nem szabadon konfigurálható, csak öt színt tudunk beállítani a rendszerben. Na bumm - ha ez a fő tényező és 16 millió színre vágysz, vagy a teljes asztalon végig nyújtózó, átfogó színbeállításra, akkor ez nem a te eszközöd lesz. A világítást egy alsó gombbal tudjuk amúgy állítgatni, ami tovább fokozza az ergonómiai elégedettséget.

Ha pusztán a nyers audio specifikációkat nézem, akkor a dobozon feltüntetett adatok alapján a Fyru 30-18.000 Hz-es frekvenciatartományt, 24 bites / 96 kHz-es analóg-digitál átalakítást és RGB világítást tud. Némi ellentmondásként a website 16 bit, 48 kHz minőséget írt, amit gyorsan validáltam is a Windows hangvezérlő részlegénél - ettől magasabb értékeket tényleg nem tudtam beállítani a felvételre. A paraméterek ezzel együtt is egész impresszívek, bár nem biztos, hogy mindenre elengedők. Mindennapos használatra teljesen oké a fenti számsor, de a 18.000 Hz-es felső korlátnak és a 16 bites felbontásnak nem biztos hogy örülnek majd a hangmérnökök egy profi hangstúdióban, mondjuk az esetben, ha felvett sávjainkat keverésre küldenénk.

Félsötét szobában is odatalálsz a mikrofonhoz, ha a LED-ek szolidan világítanak. (És a popfiltert sem kell keresgélned.)

Az ergonómiáról már beszéltünk, annyival még érdemes kiegészíteni az eszköz fizikai kialakításáról szóló mondókát, hogy a mikrofon meglehetősen masszív - az adatlap alapján bő egy kilós, amiből az jön majd le, hogy „van anyag” a készülékházban, amit teljesen fémből alakítottak ki. A hozzáadott talapzat stabilan tartja az asztalon a mikrofont, shock-mountra nincs szükség, de KELL neki némi felület és tér. Lehet, hogy a belógatós állványozás jobb tud lenni, de ez extra költség, és más asztali rendezést igényel - valamint a Fyru-t nem is igazán erre találták ki. Persze a mikrofon 5/8”-os csavarfoglalatot tartalmaz alul, tehát szabványos mikrofonállványokra azért rá illeszthető! Az eszköz amúgy jól is néz ki, tehát videón is simán vállalható - de home office asztalon is insta-pozitív marad tőle az összkép. Arra figyelni kell, hogy az USB-C foglalathoz nem mindegy, hogy milyen kábelt használsz, alulról egy résen keresztül tudod a mikrofonhoz illeszteni a vezetéket, de ezen a résen kicsit szélesebb USB-C csatlakozók már nem mennek át. A dobozban található kábel viszont pöccre illeszkedik és jó minőségűnek is mondható! A készülék lelkénben egy AD átalakító oldja meg ugye a digitális jel előállítását (USB-n csatlakozunk a PC-hez), ebből kifolyólag mélyre szántó analóg mókolásra nincs lehetőségünk. A fronton található gain potival állíthatjuk az előfokot, és lenyomásra fizikailag is hangtalaníthatjuk az eszközt - ez praktikus megoldás, sokszor gyorsabb egy gombot nyomni magunk előtt, mint szoftverben keresni a mute ikont. (Aki volt már távértekezleten, az tudja miről beszélek…) Ha akarjuk az eszköz fejhallgató csatlakozóként is működik - ezt külön tudjuk a Windows-on belül állítani - az eszköz frontján fejhallgató kimenet és hangerő állító potméter található. A fejhallgató csatlakozó minimális késleltetést ígér monitorozás üzemmódban, ezt alá tudjuk írni. Hogy külön Hi-Fi DAC van-e a kütyüben, arra nem jöttem rá, de egy biztos - itt már beállítható a 24 bites / 96 kHz-es minőség, amit a régebbi Realtek hangcsipem tudtommal nem tud, tehát valamilyen hangfeldolgozást csinál a kütyü önmagában is.

Szexi módon ül egy univerzális shock-mount tartóban is, bár a befogatása alsó csőr nélkül nem 100%-os.

Lássuk felvétel közben is az eszköz teljesítményét! A tesztek során vegyesen szerepelt a Fyru, de variált használatban széleskörű terhelés alá vetettem, így nem csoda, hogy szélsőséges esetben találtam azért problémás használati módot. Kezdjük ott, hogy a mikrofon podcastre, online meetingekre, előadások tartására, streamelésre tökéletes! Nagyon tiszta, zajmentes, kiegyenlített (már-már kompresszáltnak tűnő) hangot ad a mikrofon az egy hangforrásra fókuszáló kardioid karakterisztika módban. Ezt hallhatjátok a lentebb bemutatott, kép formájában linkelt Podcast anyagban is, ahol én magam ezt az eszközt használtam a Zencastr-es távfelvétel során. Sajnos a mostani időszakban nem tudtunk összeülni élőben, így a körbeülős podcast mókát nem tudtuk kipróbálni. A mikrofon jele jellemzően tisztább és teltebb, mint például a műfajban eléggé ár-érték bajnoknak tartott Blue mikrofonok (pl. Snowball) esetében. Próbáltam zajkarakterisztikát mérni egy AT2020 kondimikrofonnal és egy Blue Snowball-al összevetve a mikrofont, de gyakorlatilag elhasaltam. A Fyru-ból kijövő digitális jel ugyanis nulla zajt visz át, ami a digitális audio munkaállomás szoftverben szinte észlelhetetlen. Ez azt jelenti, hogy az eszköz saját beépített digitális zajszűrőt, esetleg gate-et is tartalmaz - a jelfeldolgozás miatt tehát már egy színezett, nedves jelet fogsz kapni. Ezzel megint csak zenei felvételeknél érdemes számolni.

A mikrofon próbája az üvöltés: a Fyru-t zenei felvételekhez is bevetettem, itt jött elő igazán a mikrofon korlátos mivolta. Jelesül hangos rock éneknél a kapszulák kis méretéből fakadóan érezni a matt, tompuló, adott esetben önrezonanciáktól sem mentes hangot. Minimumra leszabályozott előerősítéssel is ilyen helyzet áll elő, tehát nem vezéreltem túl a jelet, egyszerűen a mikrofon fizikai kiképzése hozza a fizikai korlátot. Mint amikor analóg kondimikrofonnál túl közel énekelsz, és a membrán finoman rárecseg az énekhangra. Itt viszont ebben nem találtam távolság optimumot. Közeltérben recsegés van, távolodva viszont erősödik a szobahang - szóval dübörgő éneklésre nem feltétlen ajánlott az eszköz. Viszont óvatos, kevésbé energikus énekhangnál, akusztikus gitárnál, perkussziós játékszerek esetében, adott esetben süketszobában valószínű egész jó dolgokat ki lehet hozni a Fyru-ból - szóval nem menthetetlen zenére sem a kütyü!

Alapvetően elégedett voltam a Fyru 4-in-1 mikrofonnal. Ezért a kb. 40-50.000 Ft-os árért egy sokszínű, brutálisan masszív eszközt kapok, amely streameléshez, podcasthez, online meetingekhez kiváló választás lehet - ezen a hangkarakteren érzi magát legjobban a mikrofon, és valójában erre is találták ki. Zenéhez megvannak a limitációi - nem ezzel fogod leváltani az olcsó kondimikrofonodat a házi stúdióból, de egy alternatívának elmehet, ha többféle moderált hangerővel bíró hangszeren is próbálsz sávokat rögzíteni. Belépített popfiltere, kiemelten jó kezelhetősége, és a már fent említett robosztus kialakítása miatt sem feltétlen érzed majd, hogy sokat fizettél érte.

A rendelkezésünkre bocsájtott teszthardvert köszönjük a Galaktus stábjának!

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

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
eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

A Zónánál már csak az űr hátborzongatóbb – ez történt pénteken

Benne: S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl, Alien: Rogue Incursion, GALIX: New Horizons, Honkai: Star Rail, Kage: Shadow of the Ninja, The Detective Reaper Invites, Save me Mr Tako: Definitive Edition.

1 napja

Rauniot – Visszafogott világvége

Az apokalipszis általában hangos, mindent maga alá temető eseményként jelenik meg a szórakoztatóiparban. Ledobják az atomot, zombihordák árasztják el a városokat, vagy brutális természeti katasztrófák törik el a civilizáció gerincét. Akad azonban néhány mű, ami a fonákjáról közelíti meg ezt a témát. Ilyen a Rauniot is.

1 napja
2

Elmarad a BlizzCon, törölt People Can Fly játék - ez történt csütörtökön

Továbbá: Stellar Blade, Gears of War, Exodus, Deathbound, Capcom takarítás a Steamen.

2 napja
8

Szigorít a Steam, meglepetés megjelenések - ez történt szerdán

Továbbá: Sand Land, Bit.Trip ReRunner, Lords of the Fallen, Insurmountable, Rotwood, Island of Winds.

3 napja
15

Stellar Blade

A Shift Up mérnöki pontossággal tervezte meg első konzolos játékának köztudatba emelését. De vajon van-e több a csinos külcsín alatt?

4 napja
10

Feltámad az Infogrames, Metaphor: ReFantazio megjelenés - ez történt kedden

Továbbá: Stellar Blade, Destiny 2, Morbid: The Lords of Ire, Remnant 2, 2XKO, Indika, Karma: The Dark World.

4 napja
11

Meghasad az Embracer, új Gyűrűk Ura játék - ez történt hétfőn

Továbbá: Starlight Games, Tales of the Shire, Star Wars Jedi: Survivor, ID@Xbox Digital Showcase, PowerWash Simulator, The Whims of the Gods.

5 napja
13

Heti megjelenések

6 napja
3

The Smurfs 2 - The Prisoner of the Green Stone - Hupizöld Törpikék

A Microids tavaly év végi felhozatala igen kellemesen alakult, sajnos nem is volt időnk minden fontosabb címükre ránézni. Most a tavaszi üresjáratot kihasználva vissaztérünk a Hupikék Törpikékhez!

6 napja

Anomaly Collapse

Teszteltük a legújabb roguelite próbálkozást, ami ezúttal az egy dimenziós csataterekből próbálja kihozni a maximumot - és mindezt nem is akárhogyan teszi.

7 napja
1

Eiyuden Chronicle folytatás, Prison Architect 2 csúszás - ez történt pénteken

Továbbá: Kena: Bridge of Spirits, Sclash, Biped 2, Unending Dawn.

8 napja
3

Új projektek a Lariannál, bemutatkozott a Kingdom Come: Deliverance II - ez történt csütörtökön

Továbbá: F1 24, Fabledom, Darkest Dungeon II, V Rising, Human Fall Flat 2, Cozy Caravan, Remnant 2.

9 napja
2

Lovagregény újratöltve: bejelentették a Kingdom Come: Deliverance 2-t

Mi már egy hete tudjuk, de csak most szabad róla beszélni. A Plaion és a Warhorse Studios párosa bejelentette a sikeres lovagregényük folytatását, a Kingdom Come: Deliverance II-t.

2024.04.18.
1

Botany Manor

Egyedül sétálgatni egy viktoriánus kori udvarházban, feljegyzéseket olvasgatni és virágokat növeszteni? Izgalmasabb, mint hinnéd! Tesztlaborba vittük a Botany Manort.

2024.04.18.
6

Baldur's Gate fejlesztővadászat, Ghost of Tsushima gépigény – ez történt szerdán

Továbbá: Sea of Thieves, Potionomics, Crow Country, Mullet Mad Jack, Dementium: The Ward.

2024.04.18.
3

Sok jó indie 20 percben is elfér - Nintendo Indie World Showcase összefoglaló

A kis címek is tudnak izgalmasak lenni: a Nintendo legújabb indie-specifikus adásában láttunk is jó néhányat - nem csak Switch-re! Összegyűjtöttük nektek a látottakat.

2024.04.17.
6

Children of the Sun

A Devolver Digital továbbra is remek érzékkel karolja fel az ígéretes, egyedi, kreatív projekteket. René Rother debütáló alkotása sem lóg ki a texasi kiadó portfoliójából. Na de miért érdemes odafigyelni rá? TESZT!

2024.04.17.
1

Műsoron az indie-k, folytatódnak a leépítések – ez történt kedden

Benne: Nintendo Indie World Showcase beharangozó, Take-Two és Kwalee leépítés, Rolling Hills bejelentés, Capes és Athenian Rhapsody megjelenési dátumok.

2024.04.17.
4

Game Pass: mozgolódás április második felében

A hónap második fele talán elsőre csendesebbnek tűnik a megszokottnál, de még így is számos izgalmas premier címet találhatunk a listában.

2024.04.16.
1

A Nintendo kihagyja a Gamescomot, Keanu Reeves lesz Shadow hangja – ez történt hétfőn

Továbbá: No Rest for the Wicked, One Piece Odyssey: Deluxe Edition, Sand Land, Telebbit, Horrific Xanatorium.

2024.04.16.
17

eyJodG1sIjoiPGRpdiBjbGFzcz1cIi0tbXB1LXt7aWR9fVwiPlxuPGEgaHJlZj1cInt7dXJsfX1cIiB0YXJnZXQ9XCJfYmxhbmtcIj5cblx0PGltZyBjbGFzcz1cImJpZ1wiIHNyYz1cInt7cGF0aH19cGF0cmVvbi1tcHUucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDozMDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj4iLCJpbWFnZXMiOlsiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvcGF0cmVvbi1tcHUucG5nIl0sInVybCI6Imh0dHBzOlwvXC93d3cuZ2FtZXIzNjUuaHVcL2FydGljbGVcL3BhdHJlb24iLCJwYXRoIjoiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvIiwiaWQiOjM2fQ==