Shawn Layden: vissza a régi recepthez

Shawn Layden: vissza a régi recepthez

ne5hVáradi Dániel2020.06.25. 09:00

Shawn Layden, korábbi Sony vezető nemrég rávilágított, miért érzi problémásnak a jelenlegi AAA fejlesztési modellt, valamint arra, hogy szeretné, ha az ipar változtatna a formulán.

Layden a Gamebeatnek adott interjújában a frissen megjelent The Last of Us Part II-t hozta fel példakánt a fejlesztési ciklus megváltozására. Úgy jellemezte a játékot, mint a "tökéletes példa" egy történet-vezérelt játékra a PS4 életciklusából, aminek ő is részese volt tavaly októberi távozásáig.

A beszélgetés során a The Last of Us két része közötti fejlesztési különbségeket is kielemezték. Az első rész nagyjából 15 órás kampányát 3 évnyi munka volt elkészíteni, míg a folytatás közel 30 órás sztoriját 6 évig készítette a Naughty Dog. Bár a fejlesztési költségekről nincsenek pontos számok, könnyű azt feltételezni, hogy azok is hasonló mértékben változtak.

Layden emellett megemlítette azt a népszerű elméletet, miszerint a fejlesztési költségek körülbelül megduplázódnak egy-egy új konzolgeneráció megjelenésével, azonban szerinte ez a modell problémás.

"Az a probléma ezzel a modellel, hogy nem fenntartható" - magyarázta, hozzátéve, hogy manapság a fejlesztési költségek könnyen meghaladhatják a 100 millió dollárt és ebben még nincs benne a marketing. "Nem hiszem, hogy a következő generációban foghatod ezeket a számokat, megduplázhatod kettővel és közben azt hiheted, hogy növekedni tudsz. Úgy vélem, az iparnak vissza kell vennie és elgondolkodnia, hogy 'Rendben, mit is építünk? Mi a közönség elvárása? Mi a legjobb módja, hogy átadjuk a történetünket és azt, amit mondani szeretnénk?' Nehéz, hogy minden kalandjáték az 50-60 órás játékidőt célozza be, mert ezt sokkal költségesebb lesz elérni. És végül kénytelen leszel érdekes alkotókat és a történeteiket kizárni a piacból ha ez az a szint, aminek meg kell felelniük... Ezt át kell értékelnünk."

Layden továbbá kitért rá, hogy bár a fejlesztési költségek rendkívüli mértékben emelkedtek, a játékok ára azonban változatlan maradt. "Azóta 60 dollár volt, amióta elkezdtem az iparban dolgozni, de a játékok előállítása a tízszeresére nőtt. Ha nem vagy rugalmas az árral, de hatalmas bizonytalanságod van az előállításon, a modell sokkal bonyolultabb lesz. Azt hiszem, ebben a generációban látni fogjuk, ahogy ez a két követelmény összecsap."

Felvázolt egy lehetséges megoldást is, véleménye szerint vissza kéne térni a rövidebb játékokhoz.

"Ahelyett, hogy 5 évet szánunk egy 80 órás játékra, hogy nézne ki egy 3 évig készülő, 15 órás játék? Mennyi lenne annak a költsége? Teljes értékű élmény lenne? Személyesen, mint egy idősebb játékos... örömmel fogadnám a visszatérést a 12-15 órás [AAA] játékokhoz. Elsősorban több játékkal végeznék és mint egy jól szerkesztett írás vagy film, feszesebb tartalmat adhatna. Ez valami olyasmi, amihez szeretném a visszatérést az iparon belül."

Napi leépítés – ez történt szerdán

Benne: Obsidian Entertainment, Mortal Shell II, Twisted Tower, Verho - Curse of Faces, The Crew Motorfest.

16 órája
10

Echoes of Aincrad

1 napja

Assassin's Creed Black Flag Resynced

Az Assassin's Creed Black Flag Resynced minden idők egyik legnépszerűbb Assassin's Creedjének a felújítása, a patinás múlt jelentette teher azonban szerencsére nem nyomta agyon a fejlesztőket.

1 napja
12

Megfogyatkozott az id Software – ez történt kedden

Továbbá: Flesh & Wire, Echobreaker, Orbitals, Captain Tsubasa 2: World Fighters.

1 napja
9

Game Pass: július első hetei

Ascend to Zero premier. A hónap elején leginkább a kisebb független fejlesztések uralják a kínálatot az XBOX szolgáltatásában.

2 napja

Leépít az Xbox, leköszön a Switch – ez történt hétfőn

Továbbá: Granblue Fantasy: Relink – Endless Ragnarok, Solo Leveling: KARMA.

2 napja
22

'83 - Post mortem egy elmaradt háborúról

3 napja
1

Heti megjelenések | 2026 #28

3 napja
3

Rhythm Heaven Groove – Indulhat a buli!

4 napja
8

Menekülés Manhattanből - fél órán át mozog a Control: Resonant

Menekülés Manhattenből, siklara irányítása alatt. A videóban megjelenik egy régi ismerős, és egy főnököt is elpáholunk.

5 napja
6

Cyberpunk 2077 mérföldkő – ez történt pénteken

Továbbá: Persona 4 Revival, Echoes of Aincrad, Undergrounded.

5 napja
23

The Adventures of Elliot: The Millennium Tales

Megközelídhető a Zelda öröksége? The Adventures of Elliot: The Millennium Tales tesztünkből kiderül!

6 napja
11

Onimusha előbb, ONTOS később – ez történt csütörtökön

Továbbá: Remothered, Company of Heroes 3: Final Stand, The Alters: Last Variable, Dune: Awakening

6 napja
9

PlayStation Plus: a júliusi hármas

Modern csataterekre hív a kötelesség. Majd a királyért szállhatunk harcba. Végül egy kis 16-bites szerepjátékban nosztalgiázhatunk.

7 napja
2

Digitalizálna a Microsoft, új Metroid a láthatáron – ez történt szerdán

Továbbá: Code Vein II, PS3 + PS Vita PS Store, Wild Wild Eden.

7 napja
17

2028-ban megszűnnek a lemezes kiadások

Egy korszak lezárul. A SIE bejelentette, hogy 2028-tól nem lesz többé lemez a PlayStation konzolokra érkező játékok fizikai kiadásaiban.

8 napja
71

Újabb Microsoft viharfelhők – ez történt kedden

Benne: IO Interactive, Arcane Studios, Guns of Eschaton, The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered, Splatoon Raiders, Nivalis Nights, Frosthaven, Turok: Origins, Anomalith.

8 napja
12

Wanderstop

9 napja
1

Bunyóval indult a hét – ez történt hétfőn

Benne: Marvel Tokon: Fighting Souls, Tekken 8, Virtua Fighter Crossroads, Fatal Fury: City of the Wolves.

9 napja
1

Heti megjelenések | 2026 #27

2026.06.29.