[Teszt] Namco Museum Archives Vol I-II.

Namco Museum Archives Vol I-II.

StingerCsere Krisztián Gábor2020.07.07. 16:00

A nyári uborkában (még akkor is, ha kovászos) azért mindig szánok arra egy kis időt, hogy előkotorjam a régi kacatjaimat egy kis cider-mámoros fiatalkori elrévedés erejéig. Nem történt ez másképp most sem leszámítva, hogy idén a Dreamcast újdonsült felhozatalából mazsoláztam a legtöbbet, így az Amiga competition joy is csak búskomoran pislogott le a dicsfényét hirdető polcról az íróasztalomra, ahol a quickshot-sereg és az évek alatt okkersárgára pirult patinás társai helyett a fém és műanyag tökéletes házasításával készült XO Elite szexi idomai bámultak vissza rá, némi neonfénnyel megspékelve.

A giccsesen idilli futuretro szín (-és illatvilág) kozmikus vonzalmához remekül passzolt a macek által átgurított Namco(t) Museum Archives kompiláció már-már piszkosul kihívó kékes-lilás stílusvilága, amely a háttérben zümmögő halk SNK masina zörejein próbált folyton-folyvást egyre erőteljesebben felülkerekedni. A ‘80-as évekből átrepült, gyaníthatóan Hackerman-produkálta 8 bites tér-idő görbület szökevényei "demastered" formában repültek vissza a kurrens generáció felhozatalába, melyre még az ajtó mellett csüngő 1977-es SW moziplakát főhősének bágyadt tekintete is elismerően villantotta vissza fénykardját - biztos valami Új reményében. No de visszaterelve a szót, két kupac alapvetően NES-re fialt Namco játék tér vissza régi-új köntösben egy minimalista carousel menüvel átitatva, hogy méltón adózzon a patinás japán vállalat 1978-as árkád debütálásának: ekkor történt, hogy az 1955-ben alapított (eredeti nevén Nakamura Manufacturing Company) vállalat először berobbant a köztudatba, és azóta is meghatározó a jelenléte a videojáték iparban. Az eltelt negyven évben kompromisszumokkal ugyan, de sikerült a viharos időszakokat átvészelnie (jelenleg Namco Bandai Entertainment néven futnak), ám ez mit sem von le abból, hogy halhatatlan karakterek egész sora köthető a Namco névhez, az 1978-as Galaxiannal, majd a rá kév évvel később érkező Pac-mannel az élen.

Muszáj leírnom, mert beledöglök, ha nem: Pac-Man már önmagában megérne egy mesét, ugyanis minden idők egyik legismertebb videojáték karaktere és nem utolsó sorban az egyik leggazdagabb franchise-ja eddigi élete során több, mint 14 milliárd dollárt zabált össze és negyven milliónál is több fogyott belőle. A Namco (akárcsak a többi nagy patinás gyártó) már számtalan formában kedveskedett a fiatalabb-idősebb korosztálynak különböző árkád és konzolos gyűjteményekkel az elmúlt évtizedekben, ennek egyik újabb állomása a nemrégiben megjelent Namco Museum Archives vol. 1 és 2, melyek egyenként tizenegy kiváló árkád gyöngyszem egykori NES/Famicom konzolokra készült konverziójának emulált példányával térnek most vissza.

A dolog pikantériája, hogy a két gyűjtemény delikvensei a japán Namcot collection Európára és USA-ra lokalizált változatai, melyekben egy-egy kakukktojás kivételével olyan generális alkotások lelhetőek fel, mint a Galaxian (1984), a Dig Dug I-II (1985-86), a Dragon Buster (1987), a Xevious (1984), a Tower of Druaga (1985), a fentebb már ajnározott Pac-Man (1984), a hidden-gem Legacy of the Wizard (1987), vagy épp a Nintendo engedélye nélkül készült, hercehurcával kiadott Rolling Thunder shooter (1989). A két kakukktojás sem akármi, az első a Vol. 1-en található Pac-Man Championship, amely a hasonló néven futó, egyébként kiváló 2007-es hasonmásának 8 bites “demake”-je (amikor egy időben fiatalabb játék konvertálódik át avítt régi platfomra), illetve a Vol. 2-n található Galaga folytatás, a Gaplus homebrew (!) 8 bites remake-je.


Miért pont NAMCOT ?

Amikor a Nintendo 1985-ben elkezdte gyártani a 80'-as évek szupersztárjainak számító Famicom/NES hardverét, a Namco elkezdett játékokat fejleszteni az új platformra, elsőnek például egyből az 1979-es árkád Galaxian átiratát. A Namco úgy gondolta, hogy ezeket az átiratokat a nagygépes változatoktól megkülönböztető, eltérő név alatt jelenteti meg - így került egy "T" betű a NAMCO szinoníma mögé.

Utóbbi két konverzió annyira platformhűre sikerült, hogy a retro modder szcéna legfelsőbb köre kidumpolta a két játék romját a gyűjteményből, és mindenféle egyéb berhelés nélkül, natívan képesek voltak elindítani őket egy érintetlen NES konzolon. És hogy kinek köszönhető a két teljesen exkluzív tartalom a digitális korongon? Nos, az elkövető az a freelancer M2, aki számtalan régi játékprogram emulált újraélesztésért felelős. Alapvetően Konami-katona (még a régi csapatból), de a két fenti játék mellett olyan címek is a nevéhez köthetőek, mint a Mega Man X Legacy Compilation, a Contra Collection, vagy a Super Bomberman R kiváló átirata.

És hogy miért jó ez nekünk ? Nos amiért valószínűleg azért, amiért úrrá lesz az emberfián az ilyesféle gyűjteményekkel szembeni birtoklási vágy. ad1: egyfelől ezeket a játékokat manapság már körülményes és nehéz eredeti állapotukban fellelni, ad2: nem mellébeszélés, tényleg minőségileg válogatott szoftvereket kapunk, melyekben a klasszikus shooterektől kezdve az akciójátékokon át a szerepjátékokig szinte minden kiválóság képviselteti magát.

Szerencsére, a Namconak nem kell hosszasan kotorászni ahhoz, hogy nívós és még mai szemmel is élvezhető játékokat halásszon össze és valahol itt keresendő ennek a csomagnak a létjogosultsága is. A gondosan válogatott játékok mindegyike kiváló szórakozást nyújt, már ha az alapvetően egyszerűbb mechanikájú, de masszívabb kihívást produkáló árkád játékokra gerjedünk. Nincs keserű szájíz a vizualitás terén sem - a variálható grafikus filtereknek köszönhetően még modern megjelenítőkön is jól fest a sprite/pixelharc -, emellett rövidebb-hosszabb kikapcsolódásra is egyaránt alkalmasak (de ha mégsem, akkor a játékonkénti quicksave slotok, illetve a rewind funkció segítenek ebben).

A szívmelengető két ajándék játék, a Pac-Man Championship demake és a Gaplus személyében korhű, mégis kellemes meglepetés - nem csoda, hogy egész hamar az esti “énidőm” állandó szereplőjévé léptek elő. Summa-summarum: a Namco Museum Archives Vol. 1-2 két pakkja alig több, mint egy családi mozizás ára, ennyit pedig bőven megéri áldozni rá - akár Xbox, akár Playstation, vagy Switch van a háztartásban.

***Namco Museum Archives Vol. I-II. | Platform: XBO(X), PS4, Switch, PC Steam |

Kiadó: Namco Bandai; Fejlesztő: M2 |

Megjelenés: 2020. június 18. ***

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

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
eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Szigorít a Steam, meglepetés megjelenések - ez történt szerdán

Továbbá: Sand Land, Bit.Trip ReRunner, Lords of the Fallen, Insurmountable, Rotwood, Island of Winds.

19 órája
15

Stellar Blade

A Shift Up mérnöki pontossággal tervezte meg első konzolos játékának köztudatba emelését. De vajon van-e több a csinos külcsín alatt?

1 napja
8

Feltámad az Infogrames, Metaphor: ReFantazio megjelenés - ez történt kedden

Továbbá: Stellar Blade, Destiny 2, Morbid: The Lords of Ire, Remnant 2, 2XKO, Indika, Karma: The Dark World.

1 napja
11

Meghasad az Embracer, új Gyűrűk Ura játék - ez történt hétfőn

Továbbá: Starlight Games, Tales of the Shire, Star Wars Jedi: Survivor, ID@Xbox Digital Showcase, PowerWash Simulator, The Whims of the Gods.

2 napja
13

Heti megjelenések

3 napja
3

The Smurfs 2 - The Prisoner of the Green Stone - Hupizöld Törpikék

A Microids tavaly év végi felhozatala igen kellemesen alakult, sajnos nem is volt időnk minden fontosabb címükre ránézni. Most a tavaszi üresjáratot kihasználva vissaztérünk a Hupikék Törpikékhez!

4 napja

Anomaly Collapse

Teszteltük a legújabb roguelite próbálkozást, ami ezúttal az egy dimenziós csataterekből próbálja kihozni a maximumot - és mindezt nem is akárhogyan teszi.

5 napja
1

Eiyuden Chronicle folytatás, Prison Architect 2 csúszás - ez történt pénteken

Továbbá: Kena: Bridge of Spirits, Sclash, Biped 2, Unending Dawn.

5 napja
3

Új projektek a Lariannál, bemutatkozott a Kingdom Come: Deliverance II - ez történt csütörtökön

Továbbá: F1 24, Fabledom, Darkest Dungeon II, V Rising, Human Fall Flat 2, Cozy Caravan, Remnant 2.

6 napja
2

Lovagregény újratöltve: bejelentették a Kingdom Come: Deliverance 2-t

Mi már egy hete tudjuk, de csak most szabad róla beszélni. A Plaion és a Warhorse Studios párosa bejelentette a sikeres lovagregényük folytatását, a Kingdom Come: Deliverance II-t.

7 napja
1

Botany Manor

Egyedül sétálgatni egy viktoriánus kori udvarházban, feljegyzéseket olvasgatni és virágokat növeszteni? Izgalmasabb, mint hinnéd! Tesztlaborba vittük a Botany Manort.

7 napja
6

Baldur's Gate fejlesztővadászat, Ghost of Tsushima gépigény – ez történt szerdán

Továbbá: Sea of Thieves, Potionomics, Crow Country, Mullet Mad Jack, Dementium: The Ward.

7 napja
3

Sok jó indie 20 percben is elfér - Nintendo Indie World Showcase összefoglaló

A kis címek is tudnak izgalmasak lenni: a Nintendo legújabb indie-specifikus adásában láttunk is jó néhányat - nem csak Switch-re! Összegyűjtöttük nektek a látottakat.

8 napja
6

Children of the Sun

A Devolver Digital továbbra is remek érzékkel karolja fel az ígéretes, egyedi, kreatív projekteket. René Rother debütáló alkotása sem lóg ki a texasi kiadó portfoliójából. Na de miért érdemes odafigyelni rá? TESZT!

8 napja
1

Műsoron az indie-k, folytatódnak a leépítések – ez történt kedden

Benne: Nintendo Indie World Showcase beharangozó, Take-Two és Kwalee leépítés, Rolling Hills bejelentés, Capes és Athenian Rhapsody megjelenési dátumok.

8 napja
4

Game Pass: mozgolódás április második felében

A hónap második fele talán elsőre csendesebbnek tűnik a megszokottnál, de még így is számos izgalmas premier címet találhatunk a listában.

9 napja
1

A Nintendo kihagyja a Gamescomot, Keanu Reeves lesz Shadow hangja – ez történt hétfőn

Továbbá: No Rest for the Wicked, One Piece Odyssey: Deluxe Edition, Sand Land, Telebbit, Horrific Xanatorium.

9 napja
17

Ereban: Shadow Legacy – Árnyakkal sunnyogó

A sunnyogást az árnyakba olvadással keverő koncepciójával az Ereban már korán felhívta magára a figyelmet. A játékot a régi idők nagy lopakodós címei iránt érzett határtalan tisztelet hívta életre. De ebből vajon mennyit sikerült átemelni és jól értelmezni? Teszt!

2024.04.15.

EDGE #397 pontszámok

Dragon's Dogma 2. Rise of the Ronin. Alone in the Dark. Princess Peach: Showtime! Izgalmas címek. Rendkívül vegyes pontozás.

2024.04.15.
21

Heti megjelenések

2024.04.15.
2

eyJodG1sIjoiPGRpdiBjbGFzcz1cIi0tbXB1LXt7aWR9fVwiPlxuPGEgaHJlZj1cInt7dXJsfX1cIiB0YXJnZXQ9XCJfYmxhbmtcIj5cblx0PGltZyBjbGFzcz1cImJpZ1wiIHNyYz1cInt7cGF0aH19cGF0cmVvbi1tcHUucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDozMDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj4iLCJpbWFnZXMiOlsiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvcGF0cmVvbi1tcHUucG5nIl0sInVybCI6Imh0dHBzOlwvXC93d3cuZ2FtZXIzNjUuaHVcL2FydGljbGVcL3BhdHJlb24iLCJwYXRoIjoiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvIiwiaWQiOjM2fQ==