Guitar Hero: World Tour - teszt

Guitar Hero: World Tour - teszt

mcmackoGéczy Attila2008.11.14. 17:05

Vannak olyan játékok, melyeknél az OST - azaz az Original Soundtrack - külön életet él. E programoknál a zenei szekció legalább olyan szerves részét képezi a játékmenetnek, mint a látvány és a vizuális finomságokból fakadó hangulat. Emlékezzünk a Tony Hawk játékokra - én az első három epizódot képes voltam hónapokig pörgetni a gépben, csakhogy újra és újra hallhassam a kiváló aláfestő nótákat. Később az extrémsport-játékok mellett a többi zsánernél is felfedezték a licenszelt dalok fontosságát - az EA például igen magas szintre emelete a játékaik mellé pakolt licenszelt zenei körítést, de a GTA sorozat sem panaszkodhat e tekintetben.

A Guitar Hero ügyességi játékként alapoz a hangzóanyagra, a formula pedig évek óta működőképes. Nem kell újraizzadni a spanyolviaszt, elég a bejáratott masina üzemanyag-tartályát feltölteni új nótákkal, a közönség máris rákap az új tartalommal prezentált folytatásra.

Az előző gondolatmenet persze kicsit sántít, hiszen a Guitar Hero széria receptjében hatalmas újítást jelent a World Tour-ban debütált dob és ének. Az egyszerű játékos ettől persze nem vág eret magán a gyönyörtől, és nem is nyúl azonnal a pénztárcájához - a Rock Band már régóta e szolgáltatásokkal pedálozik a vásárlók kegyeiért. Azonban azt javaslom, hogy vonatkoztassunk el az említett konkurenciától, és vizsgáljuk meg, hogy a recept, amivel a World Tour szakácsai kísérleteztek, milyen változást hozott a sorozat tradicionális ízvilágában.

A széria mindig is igyekezett meglovagolni a divathullámot, amely a rockzene újbóli térhódításának köszönhetően végigsöpört a popkultúrán. A Guitar Hero görbe tükröt tartott az egész rock and roll világ elé, mégis hitelesen közvetítette azt a hangulatot, amit a modern rockcirkuszok kulisszái árasztanak magukból. Ezt a szemléletet a harmadik epizód pörgette a maximumra.

A Guitar Hero World Tour hű marad az elődjéhez, ám mindenben a nagyobb-több-jobb elvet követi. A dalok listája első blikkre észveszejtő - 86 track várja az önjelölt muzsikusokat, ráadásul mindegyik az eredeti hangsávokkal operál, így egy feldolgozást sem fogunk hallani a nóták között. A grafika egy hajszálnyival szebb, mint az előző epizódokban, de az effektekkel talán moderáltabban dobálóztak a fejlesztők. A környezet részletességére és a helyszínek számára mégsem lehet panaszunk; a közönség a zene ritmusára tombol, a ráadás előtti kis videók piszokmód ötletesek, a zenészeink pedig - köszönhetően a karaktergenerátornak - immár sokkal változatosabb küllemmel pózolhatnak a színpadon. (A “devilock” frizurás Danzig palánta felbukkanásakor felkurjantottam örömömben.) Ha a pózolásnál tartunk - a performanszok kiváló rendezésről tesznek tanúbizonyságot, a vágás követi a zenei gegeket, a figurák pedig az eredeti előadók mozdulatait mímelik. Az illúzió a tökéletesség határát súrolja.

Az egyjátékos mód sokkal finomabban van ütemezve, mint az eddigi részekben. Nagyon kellemes ritmust ad a történetnek a tagoltabb fellépés-struktúra és a megnyitott bulik közötti választási lehetőség.

Mi a helyzet az új hangszerekkel? Mindegyikkel külön szólókarrierbe csaphatunk, de a legnagyobb varázs mégis a kooperatív módot lengi körül. Az éppen a Lich King nyitóbulira gyakorló cdprojektes arcokhoz csatlakozva részt vettem a Guitar Hero bandájuk próbáján - ahol egyszerre négyen toltuk a slágereket. Kíváncsiak vagytok, hogy milyen volt? Eszméletlen. Ha pedig elképzelem, hogy egy összeszokott baráti társaságban milyen hangulatot tud varázsolni egy ilyen társasjáték... Minden zenerajongó játékosnak kötelezővé tenném a teljes kit megvásárlását és a koop mód által nyújtott élvezeteket. (Persze tudom, a aktuális gazdasági helyzetben azért nem esszük ilyen forrón a kását - a kötelezővé tétel, egy másik, elképzelt univerzumban működne csak, ahol kolbászból van a kerítés...)

A két új kiegészítő is elnyerte a tetszésem. A dob felépítésének komolyságát fokozza, hogy a MIDI kimenet révén szintidobként is funkcionál a motyó. A csomagban lapuló dobverők (igényes módon) fából készültek, a dobbőrt imitáló felületek masszívak és rugalmasak, az állványzat pedig kényünkre-kedvünkre állítható. A mikrofon csak egy hozzárendelt kontrollerrel működőképes, erre ügyeljünk a konfiguráció összeállításakor. Elviekben az X360 mellé csomagolt headsettel is vokálozhatunk, azonban ezt a lehetőséget az említett hardver hiánya miatt nem volt lehetőségem kipróbálni a teszt folyamán. A gitárokon helyet kapott egy érintés-szenzorral megvalósított tapping-sáv, amellyel a Van Halen palánták hódolhatnak az összes perverzióiknak, valamint a Star Power aktiválásához sem kötelező már a barázdabillegetés - elég az arra specifikált pengető melletti gomb lenyomása a bónusz szorzó előhívásához.

A World Tour beépített editorral várja a kreatív arcokat - nekem nem volt türelmem végigmazsolázni a komoly felületet, de részletes tutorial mutatja be a szerkesztő minden csínját-bínját. A számokat ezután LIVE-ra vagy PSN-re is feltölthetjük, bár ha szerzői jogokat sértünk, előfordulhat, hogy a dalt leszedik majd az illetékesek. A DLC támogatás is korrekt - példának okáért a Metallica igen jól sikerült új lemeze már le is tölthető vaskos pontokért cserébe. (Többektől hallottam, hogy a Death Magnetic számai a játékban sokkal jobb keverést kaptak a CD-s verzióhoz képest.)

A csomagnak persze megvannak a maga hibái. Terjengnek olyan hírek a neten, miszerint a gitárok és a dob nagyon hamar bemondják az unalmast. Ezt a tényt Ghz kolléga is megerősítette. Én is tapasztaltam, hogy a gombok - hosszú lenyomásnál - néha mintha peregnének (azaz nem folyamatos a kontaktus), de mások a teljes szett tönkremeneteléről is beszéltek. Ez pedig a pakk árát figyelembe véve - gyászos. Mivel itthon nagy valószínűséggel csak 2009 elején lesz kapható a teljes zenekari cucc, reménykedjünk, hogy mi már javított hardver-kiteket vásárolhatunk majd. Miért a késés? A keresletet nem tudják követni a gyárak kapacitásai, így mi kimaradunk az ünnepek előtti szállítmányokból.

A már említett 86 dal kicsit csalóka lehet, mert elég sok tölteléknóta került fel a listára, ráadásul túl sok a hetvenes-nyolcvanas évekből vett sláger. Kicsit talán jobbat tett volna egy keményebb válogatás a játéknak - a hármas epizód sokkal jobban lefedte a modern rockzene területeit. Néha azt motoszkált odabenn, hogy adott előadótól sokkal jobb számokat is válogathattak volna. E problémákon a rendre felbukkanó sztárok sem tudnak mindig segíteni, de a változatosság tekintetében jót tesz a játékmenetnek az ismert előadók szerepeltetése. Afelől sincs kétségem, hogy az átlag casual réteg egy ilyen kollekciónak jobban örül, mint ha “vegetarian progressive grindcore”(Š Fat Ed) dalokkal lenne tele a játék.

A menürendszer kiagyalójának is járna a dobverővel történő fenekelés. Gyakran össze-vissza bukdácsolunk az opciók között - a boltot pl. alig találtam meg elsőre - valamint több szereplős meneteknél az sem mindig egyértelmű, hogy a stafétabot épp kinél jár. Ez pedig felesleges időhúzáshoz, vitatkozásokhoz vezethet a számok indítása előtt.

Mit is mondhatnék még a Guitar Hero saga legújabb fejezetéről? A World Tour még mindig magában hordozza azon elemeket, amelyek segítségével a színes bogyók hajkurászása közben megszűnik a külvilág. Egy jó játék pedig erről ismeretes - nemdebár? Emellett a feeling végig hiteles - érződik, hogy a játéksorozat művészeti rendezője érti a dolgát, és úgy ismeri a rockzene vad és kusza világát, mint a saját tenyerét.

Azonban mintha fáradna a széria. Elhiszem, hogy nehéz a cikk elején hangsúlyozott OST színvonalát önismétlés nélkül magasan tartani - pláne, hogy sokan ellőtték már a nagy patronokat - de valahogy mégsem érzem azt a tüzet, ami a harmadik epizódot (számomra) oly zseniálissá tette. A már emlegetett hardvergondok ellenére is szép és jó próbálkozás a World Tour, de remélhetően a sorozat színvonala (újítások ide vagy oda) a már említett okok miatt nem fog zuhanó pályára kerülni. Kár volna érte.

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

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
eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Bemutatkozott a Marvel Rivals, bezár a Smilegate Barcelona - ez történt szerdán

Továbbá: NOTTOLOT, Doronko Wanko, Boomeroad, Metal: Hellsinger, Hellgate: Redemption, Yellow Brick Games, No Man's Sky.

17 órája
6

PlayStation Plus: az áprilisi hármas

Űrvarázsló, kockaland és kicsontozott rogulike.

1 napja
7

South Park: Snow Day! - Kabbe gyíkok, megyünk hógolyózni!

South Park, ám ezúttal szolgáltatásalapú multiplayer hack n slash formájában. Avagy lehet-e várat építeni Kula Bából?

1 napja

Stellar Blade

A nagyközönség előtt próbálhattuk ki a SHIFT UP közelgő akciójátékát. De a ti véleményetekre is kíváncsiak vagyunk.

1 napja
4

Judas részletek, új Marvel játék közeleg - ez történt kedden

Továbbá: It Takes Two, Another Crab's Treasure, The Stanley Parable, V Rising, Dollhouse: Behind the Broken Mirror.

1 napja
1

The Thaumaturge – Depresszió és ördögűzés Varsóban

Vannak azok a játékok, amiket úgy lehet a legkönnyebben jellemezni, hogy fél pillanat alatt lehozzák az embert az életről, de jó értelemben véve, a The Thaumaturge pedig pont egy ilyen cím. A lengyel Fool’s Theory legújabb alkotása már a Steam Next Festen bemutatott demójával belopta magát...

2 napja

Stellar Blade demó, live service játék a Bend Studio-tól - ez történt hétfőn

Továbbá: Cyberpunk 2077, Final Fantasy XVI, The Elder Scrolls, Judas, handheld Xbox élmény.

2 napja
9

Heti megjelenések

3 napja
6

Outcast: A New Beginning - visszatér a kitaszított

Ulukai visszatérése egy hihetetlen történet. Szinte nem is lehet annak a szentimentumnak megfelelni, amivel a játékos az első epizódra gondol vissza. Most huszonöt évvel később nem csak Laura Palmer, de Cutter Slade is visszatért, így megnéztük, mit tudnak Adelpha lakói kínálni számunkra 2024-ben. Teszt!

4 napja
5

Taxi Life - über kis taxi?

Verőfényes katalán napsütés, és kellemesen ismerős nyíltvilágú játékmenet, mindez közel 460 kilométernyi barcelonai úthálózattal megspékelve. A Taxi Life-tól sokat vártak a könnyed polgári járműszimulátorok fogyasztói, és bár az alapok ígéretesek, ez a taxitársaság bizony messze van még a piacvezetőtől...

4 napja
4

Dragon's Dogma 2 - a sárkány éve

A Dragon’s Dogma cím azoknak is ismerős lehet, akik a 2012-es, mára már ikonikussá vált játékkal nem is játszottak, hiszen 2020-ban egy Netflix animációs sorozat is igyekezett bemutatni ezt a különleges világot. Nagy kihagyást követően, a napokban azonban megjelent a játék folytatása, amely még kifinomultabb játékmenetet, és még grandiózusabb kalandot ígér!

5 napja
27

Csúszhat a GTA VI, törölt Overwatch 2 tartalmak - ez történt pénteken

Továbbá: Final Fantasy XVI, Soulframe, Assassin's Creed Jade, SWORN, Larian Studios.

5 napja
9

A Future Games Show-n túl – ez történt csütörtökön

Shadows of the Damned: Hella Remastered, Broken Roads, Dead Island 2, Soul Covenant, Maliki: Poison of the Past, Blackout Protocol, Inazuma Eleven: Victory Road, Loretta, Anomaly Collapse, Shinji Mikami.

6 napja
2

Több mint 40 játékkal töltötte meg a csütörtök estét a Future Games Show

Összefoglaló a 90 perces traileráradatról.

7 napja
9

Rise of the Ronin

A Team Ninja ismét maradt a bevált formulájánál, ezúttal azonban egy nyílt világba ültette azt. A nagyobb játéktérrel pedig egy nagyobb közönség felé is nyitni akartak. A végeredmény? Nem hibátlan felemelkedés, de érdekes fúzió.

7 napja
6

Final Fantasy VII Rebirth

Eltelt idestova több, mint negyed évszázad, mióta boldog tizenévesként először tudomást szereztem arról a csodáról, amit Final Fantasy 7-nek hívnak.

7 napja
14

Marvel 1943 leleplezés, Chrono Odyssey erődemonstráció – ez történt szerdán

Továbbá: Golden Lap, Shin Megami Tensei V: Vengeance, Alpha Protocol, Dragon Ball: Sparking! ZERO, Epic Games Store, CorpoNation: The Sorting Process, Final Fantasy VII Rebirth, Card-en-Ciel, Foundry.

7 napja
13

Brothers: A Tale of Two Sons Remake

2013-ban a filmiparból érkező Josef Fares egy rendkívül egyedi debütáló alkotással vetette meg a lábát a videojátékok világában, aminek a koncepciója a mai napig egyedülállónak mondható. Ez elég indok arra, hogy egy évtizeddel később felpiszkálják a játékosok következő generációjának?

8 napja
5

Plunderstorm, avagy a WoW battle royale – ez történt kedden

Továbbá: Project Birdseye, Rise of the Ronin, Riven, Bleak Faith: Forsaken, Overwatch 2, SINce Memories: Off the Starry Sky.

8 napja
3

Game Pass: mozgolódás március második felében

A hónap végén debütál a Microsoft előfizetéses szolgáltatásában a Diablo IV! De talán a többi érkezőre is megéri odafigyelni.

9 napja
9

eyJodG1sIjoiPGRpdiBjbGFzcz1cIi0tbXB1LXt7aWR9fVwiPlxuPGEgaHJlZj1cInt7dXJsfX1cIiB0YXJnZXQ9XCJfYmxhbmtcIj5cblx0PGltZyBjbGFzcz1cImJpZ1wiIHNyYz1cInt7cGF0aH19cGF0cmVvbi1tcHUucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDozMDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj4iLCJpbWFnZXMiOlsiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvcGF0cmVvbi1tcHUucG5nIl0sInVybCI6Imh0dHBzOlwvXC93d3cuZ2FtZXIzNjUuaHVcL2FydGljbGVcL3BhdHJlb24iLCJwYXRoIjoiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvIiwiaWQiOjM2fQ==