[Teszt] Nintendo LABO - Variety Kit

Nintendo LABO - Variety Kit

kevinyCsángó Kornél2018.06.06. 22:00

Számos kérdés kavarog az emberben, mikor Nintendoék LABO nevű termékcsaládja birtoklásának villanykörtéje kigyullad a fejében. Például, hogy mennyire jó ötlet a kartonpapír origamit feleségül adni a videojátékokhoz? Vagy hogy a kartonpapír fizikai tulajdonságait (a sérülékenységére gondolok elsősorban) figyelembe véve mennyire jó az anyagválasztás a koncepciót illetően? Vagy, hogy a legfontosabbakat említsem: úgy mégis mi a manó köze van a videojátékokhoz, mi ebben az egészben a móka, és egyáltalán kinek, milyen korcsoportnak móka ez egyáltalán? Tesztlaborunkba megérkezett a tesztLABO, mi pedig igyekszünk minden kérdésre választ adni.

Ha valamilyen megmagyarázhatatlan, természetfeletti okból most találkoznál először ezzel a névvel, akkor gyorsan pár mondatban összefoglalom a lényeget: egy szép nagy doboznyi konyhakész (formára vágott, biegelt) kartonpapírból kell különféle elemeket összehajtogatnunk, majd ezeket egymással valamint a Nintendo Switch hardver elemeivel összegabalyítva kapunk egy működőképes játékot. A részünkre is rendelkezésre bocsájtott csomagban például van távirányítós bogárka, motorbicikli szimulátor kormánnyal és még egyoktávos zongora is - amik a Switch speciális képességeinek köszönhetően (hello, HD rumble, infrakamera, handheld mód) valóban életre kelnek.

Az elkészítés bonyolultnak egyáltalán nem bonyolult: a mellékelt szoftver szorosan fogja a kezünket, hibázni nem igazán lehet. Egyrészt, a hajtogatás/összeszerelés igen gondosan dokumentált, másrészt a program bármikor megállítható, visszatekerhető, az elemek pedig bármikor, bármilyen szögbe elforgathatóak, megszemlélhetőek. Ami a viszonylagos bonyolultságot jelenti, hogy az alapanyag (egyrétegű kartonlap) igen sérülékeny, és ha sikeresen félrehajtogatjuk az egyik elem statikailag kulcsfontosságú elemét, akkor bizony fennáll a veszélye annak, hogy nem úgy fog működni a játék végül, ahogy kellene.

Ez valahol az egyik olyan pont, ami feltolja a célközönség életkor-minimumát úgy egy jó 10 éves szintre: egy LABO szett ára felülről karistolja egy premier háromás játék árát, egy pici gyermek pedig nem feltétlenül tudja felmérni, hogy ez nem egy bármikor pótolható kartonlap, hanem egy precízen elkészítendő játék fontos eleme. Nem mintha az elkészítés folyamata feltétlenül a kisgyermek vágyainak netovábbját jelentenék: amennyire nagy lelkesedéssel vittem haza az impozáns kinézetű és méretű dobozt, a négy éves lányom annyira magasról tett rá - ellenben a végeredmény teljesen lenyűgözte őt és a kétéves húgát is.

Készültem nektek egy kis performansszal is, fent a Boci boci tarka c. örökzöld csoda, balra dúrban, jobbra mollban. Válassz kedved szerint.

És valahol itt esik be kicsit a LABO a két szék közé. Igazán “komplett” LABO élményt egy igen szűk réteg élvezhet: azok a lurkók, akik MÁR képesek befogadni ezeket a játékos formába öltött “tananyagokat”, felelősen, türelmesen, odafigyelve elkészíteni az alkatrészeket és az elkészült játékok MÉG ámulatba tudják ejteni őket. Nekünk, öreg-örök gyerekeknek marad az összeszerelés öröme - mint gameplay - a piciknek meg az elkészült játékok öröme. Végülis, egy jó családban ez a kettő remekül ki tudja egészíteni egymást.

Az előbb “tananyagokat” említettem, és nem is véletlenül: ugyanis a LABO nem csak az építésről és az önfeledt játékról, hanem a felfedezésről is szól. A szoftver nem leplezetten bíztat arra, hogy bátran tekintsünk be a gépháztető alá, ismerjük meg az építményünk működését, mind hardveres, mint szoftveres szinten. Ezutóbbit olyannyira, hogy a Toy-Con Garage menüpont alatt egy mini programozás alapozó kurzust találunk, ahol mi magunk alkothatunk bizonyos feltétel-rendszereket és ezek alapján befolyásolhatjuk a kis ketyeréink működését.

Ez itt a félkész zongorám


Oktatói szemmel - McMackó PhD jelentése

A LABO név nem véletlenül riffel a laboratórium kifejezésre. A játék ugyanis tényleg egy kész laboratórium, amely alapszinten megtaníthat grafikus programozása, a logikai feltételek alkalmazására, sőt, a fedél alá tekintve az egyes szenzorok működését is elmagyarázza gyereknyelven. Ezek a szakaszok jó ritmusban, látványos grafikai reprezentációkkal mutatják be például a gyorsulásérzékelő és a giroszkóp szenzorfúzióját. Ilyet gyerekjátékokban még nemigen láttunk, bizonyos szempontból már ez a remek, szemléletes oktatómód  igazolja a LABO-koncepciót. Keményvonalas játékosként pedig a fogaskerekek közé való betekintés abban is segíthet, hogy egy picit jobban értékeljük a Switch felépítettsége mögött rejlő potenciált...

Emellett nem csak az építményeink, hanem a Switch egyes elemei is bemutatásra kerülnek, ezen keresztül fizikai összefüggéseket, lecsupaszított alapfogalmakat csepegtet a szoftver az arra fogékonyak tudatába. Az egész kedélyes hangulatú négy fős beszélgetéseknek van álcázva (főszerepben: Gerry professzor, a bohókás papóca, Lerna, az középkorú tanárnéni és Plaise, a mindig kíváncsi nebuló… ja és a tisztelt játékos) melyben minden témát részletekbe menően kitárgyalnak. Érdemes ezeket a beszélgetéseket elolvasni, mert egyrészt valóban érdekesek, másrészt az általunk megépített karton-ketyerék nem teljesen triviális felhasználási területeire rávilágítanak. Például, hogy a távirányítós bogárkánknak van “önjáró auto” funkciója. Vagy hogy a zongoránkból miként varázsolhatunk többfunkciós szintetizátort.


Így javítsd a LABO-dat

Akármekkora odafigyeléssel és óvatossággal is próbáljuk összeszerelni a kis interaktív dobozkáinkat, könnyen előfordulhat, hogy félrehajlik egy-egy alkatrész és akkor bizony oda a mókának. Ez történt nálunk is, amikor a gyerekek jelezték, hogy 10 perc távbogár használat után seggreült a motyó - ugyanis az egyik lába valószínűleg a kivételt követően meghajolt és ezért nem tudott huzamosabb ideig talpon maradni. Aki találkozott már felspannolt gyerekekkel, akitől hirtelen elveszik a játékát, azt tudja, hogy nem kifejezetten kellemes eseményről van szó. Mit lehet tenni - a fogyasztói társadalom virágkorában egy különösen szokatlan dolgot: megjavítani. Nyugalom, semmi bonyolult, nem szükséges hozzá komolyabb skill, mint az egyes karton-köcöllék összerakásához.

#1: Első körben keressük meg az elgyengült pontot.

#2: Keressünk valami vékony, de merev, sík felületű anyag darabot - lehet gyufa, fogpiszkáló, vagy akár használaton kívüli simkártya darab is - én ezt a kis fadarabot használtam.

#3: Egy kis darab ragasztóval fogjuk oda a kartonlaphoz úgy, hogy lehetőleg merőleges legyen a behajolt vonallal. Tádá, kész is vagy vele.

Annak ellenére, hogy a LABO célközönsége nehezen behatárolható, a klasszikus videojátékokhoz furcsán kapcsolódó (főleg, hogy egy klasszikus játékkonzollal működik) valamint a kartonpapír nem minden szempontból tűnik a legjobb anyag választásnak (ennek ellenére nem tudnék releváns alternatívát mondani helyette) egy roppant különleges, élvezetes és tanulságos móka. Ha van a családban gyerkőc, legrosszabb esetben csak a végeredményt, de azt biztosan imádni fogja. Minket, öreg kópékat pedig az összeszerelés “játékmenete” szögezhet oda a kis munkaasztalunkhoz sok-sok órára - persze, csak ha van hozzá affinitásunk.

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

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
eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Bemutatkozott a Marvel Rivals, bezár a Smilegate Barcelona - ez történt szerdán

Továbbá: NOTTOLOT, Doronko Wanko, Boomeroad, Metal: Hellsinger, Hellgate: Redemption, Yellow Brick Games, No Man's Sky.

8 órája
6

PlayStation Plus: az áprilisi hármas

Űrvarázsló, kockaland és kicsontozott rogulike.

20 órája
7

South Park: Snow Day! - Kabbe gyíkok, megyünk hógolyózni!

South Park, ám ezúttal szolgáltatásalapú multiplayer hack n slash formájában. Avagy lehet-e várat építeni Kula Bából?

1 napja

Stellar Blade

A nagyközönség előtt próbálhattuk ki a SHIFT UP közelgő akciójátékát. De a ti véleményetekre is kíváncsiak vagyunk.

1 napja
4

Judas részletek, új Marvel játék közeleg - ez történt kedden

Továbbá: It Takes Two, Another Crab's Treasure, The Stanley Parable, V Rising, Dollhouse: Behind the Broken Mirror.

1 napja
1

The Thaumaturge – Depresszió és ördögűzés Varsóban

Vannak azok a játékok, amiket úgy lehet a legkönnyebben jellemezni, hogy fél pillanat alatt lehozzák az embert az életről, de jó értelemben véve, a The Thaumaturge pedig pont egy ilyen cím. A lengyel Fool’s Theory legújabb alkotása már a Steam Next Festen bemutatott demójával belopta magát...

1 napja

Stellar Blade demó, live service játék a Bend Studio-tól - ez történt hétfőn

Továbbá: Cyberpunk 2077, Final Fantasy XVI, The Elder Scrolls, Judas, handheld Xbox élmény.

2 napja
9

Heti megjelenések

3 napja
6

Outcast: A New Beginning - visszatér a kitaszított

Ulukai visszatérése egy hihetetlen történet. Szinte nem is lehet annak a szentimentumnak megfelelni, amivel a játékos az első epizódra gondol vissza. Most huszonöt évvel később nem csak Laura Palmer, de Cutter Slade is visszatért, így megnéztük, mit tudnak Adelpha lakói kínálni számunkra 2024-ben. Teszt!

3 napja
5

Taxi Life - über kis taxi?

Verőfényes katalán napsütés, és kellemesen ismerős nyíltvilágú játékmenet, mindez közel 460 kilométernyi barcelonai úthálózattal megspékelve. A Taxi Life-tól sokat vártak a könnyed polgári járműszimulátorok fogyasztói, és bár az alapok ígéretesek, ez a taxitársaság bizony messze van még a piacvezetőtől...

4 napja
4

Dragon's Dogma 2 - a sárkány éve

A Dragon’s Dogma cím azoknak is ismerős lehet, akik a 2012-es, mára már ikonikussá vált játékkal nem is játszottak, hiszen 2020-ban egy Netflix animációs sorozat is igyekezett bemutatni ezt a különleges világot. Nagy kihagyást követően, a napokban azonban megjelent a játék folytatása, amely még kifinomultabb játékmenetet, és még grandiózusabb kalandot ígér!

5 napja
27

Csúszhat a GTA VI, törölt Overwatch 2 tartalmak - ez történt pénteken

Továbbá: Final Fantasy XVI, Soulframe, Assassin's Creed Jade, SWORN, Larian Studios.

5 napja
9

A Future Games Show-n túl – ez történt csütörtökön

Shadows of the Damned: Hella Remastered, Broken Roads, Dead Island 2, Soul Covenant, Maliki: Poison of the Past, Blackout Protocol, Inazuma Eleven: Victory Road, Loretta, Anomaly Collapse, Shinji Mikami.

6 napja
2

Több mint 40 játékkal töltötte meg a csütörtök estét a Future Games Show

Összefoglaló a 90 perces traileráradatról.

6 napja
9

Rise of the Ronin

A Team Ninja ismét maradt a bevált formulájánál, ezúttal azonban egy nyílt világba ültette azt. A nagyobb játéktérrel pedig egy nagyobb közönség felé is nyitni akartak. A végeredmény? Nem hibátlan felemelkedés, de érdekes fúzió.

7 napja
6

Final Fantasy VII Rebirth

Eltelt idestova több, mint negyed évszázad, mióta boldog tizenévesként először tudomást szereztem arról a csodáról, amit Final Fantasy 7-nek hívnak.

7 napja
14

Marvel 1943 leleplezés, Chrono Odyssey erődemonstráció – ez történt szerdán

Továbbá: Golden Lap, Shin Megami Tensei V: Vengeance, Alpha Protocol, Dragon Ball: Sparking! ZERO, Epic Games Store, CorpoNation: The Sorting Process, Final Fantasy VII Rebirth, Card-en-Ciel, Foundry.

7 napja
13

Brothers: A Tale of Two Sons Remake

2013-ban a filmiparból érkező Josef Fares egy rendkívül egyedi debütáló alkotással vetette meg a lábát a videojátékok világában, aminek a koncepciója a mai napig egyedülállónak mondható. Ez elég indok arra, hogy egy évtizeddel később felpiszkálják a játékosok következő generációjának?

8 napja
5

Plunderstorm, avagy a WoW battle royale – ez történt kedden

Továbbá: Project Birdseye, Rise of the Ronin, Riven, Bleak Faith: Forsaken, Overwatch 2, SINce Memories: Off the Starry Sky.

8 napja
3

Game Pass: mozgolódás március második felében

A hónap végén debütál a Microsoft előfizetéses szolgáltatásában a Diablo IV! De talán a többi érkezőre is megéri odafigyelni.

9 napja
9

eyJodG1sIjoiPGRpdiBjbGFzcz1cIi0tbXB1LXt7aWR9fVwiPlxuPGEgaHJlZj1cInt7dXJsfX1cIiB0YXJnZXQ9XCJfYmxhbmtcIj5cblx0PGltZyBjbGFzcz1cImJpZ1wiIHNyYz1cInt7cGF0aH19cGF0cmVvbi1tcHUucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDozMDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj4iLCJpbWFnZXMiOlsiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvcGF0cmVvbi1tcHUucG5nIl0sInVybCI6Imh0dHBzOlwvXC93d3cuZ2FtZXIzNjUuaHVcL2FydGljbGVcL3BhdHJlb24iLCJwYXRoIjoiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvIiwiaWQiOjM2fQ==