[Teszt] New Nintendo 2DS XL

New Nintendo 2DS XL

mcmackoGéczy Attila2017.08.11. 12:00

A kézikonzolok kora lejárt - hallottuk már nem egyszer. A mobilok átvették a hatalmat, a hordozható játék fogalma, habitusa nagyot változott az okostelefonok érkezésével. Konzolos vonalon a Nintendo tartja a frontot egyedül, mivel a jobb sorsra érdemes Vitát sem az elmaradt blockbusterek, sem pedig az indie-k nem mentették meg az enyészettől. A 3DS viszont a maga limitált képességeivel mai napig hódít, a gépre megjelenő játékok fizikai kópiái alig értéktelenednek, és olyan húzónevek jönnek a gépre még 2017-ben is, mint például a Metroid 2 régen várt újragondolása.

Mit sem érne tehát a siker jó játékok és megbízható hardver nélkül. Nos, amíg a korábbi N-handheldek pár revízióval elevickéltek, addig a 3DS-ből már számolatlan változat jött. Ott volt az eredeti forma, aztán jöttek a méretesebb verziók, a sima 2DS, a „NEW” titulussal illetett pimpelt masinák. Most pedig itt a 2DS-koncepcióból kipréselt New Nintendo 2DS XL, amely kedvezőbb árral, gyerekbarát külsővel, és könnyed életfelfogást sugalló összképpel lép be a piacra.

Tegyük is gyorsan helyre a fő kérdést - mi lehet a létjogosultsága egy sokadik 3DS-2DS masinának? A jelen cikkben tárgyalt hardver fő vonzereje tényleg az, hogy korrekt áron (49.990 a javasolt fogyasztói summa), a sima 2DS-től sokkal komolyabb külalakkal, és természetesen a „new” funkcionalitással érkezik. (Ennek mikéntjét és hogyanját ebben a cikkben már egyszer kielemeztük.) A kijelző nagy, a kompatibilitás teljes, a kényelem és ergonómia pedig a korábbi 2DS-hez képest kategóriákkal nagyszerűbb. A gép alsó fedelén egy könnyedén lepattintható fedő védi a portól a cartridge nyílást, a microSD kártya cseréjéhez pedig nem kell csavarhúzót elővenni, mert közvetlenül a cart mellett lehet ki-be húzogatni a pöttöm adathordozót. (Amire mondjuk túl sok szükségünk úgy sem lesz, mivel a DS-családban is baromi macerás a gépek közötti profil mozgatás…) Furcsa, de szokható, hogy a hangerőszabályzó lekerült a gép alsó részének a testére, a kagyló felső, jobb oldali élén pedig hiába keressük a 3D csúszkát. A New Nintendo 2DS XL teljesen kukába tette a 3D funkcionalitást. A Stylus és a fülhallgató elhelyezkedése kényelmes, bár a cerka kicsit rövidkére sikerült ezúttal. A második analógként funkcionáló pöcök nem maradt ki a gép felépítéséből, a borítás puha műanyagja pedig kellemes fogást biztosít.

Belül szintén hasonló a szituáció, mint a korábbi gépek esetében - ha valaki nyomkodta már a 3DS család valamely tagját, úgy el tudja képzelni az alap firmware szokásos mivoltát. Kicsit furcsa egyébként, hogy a játékok betöltésénél felbukkanó 3DS logó nem lett átcserélve 2DS-re (ez a splash screen valószínű nulla helyet foglalna amúgy a gép saját operációs rendszerén), de körülbelül ennyi oktondisággal futunk majd össze a gép működése közben.

Kritikus szemmel viszont két főbb pontot lehet kiemelni. A 2011-es hardverrel bíró gépecske könnyedén varázsol mai szemmel is látványos hordozható grafikát a kezünkbe, de ennek bizony az alacsony felbontás az ára. A New 2DS esetében - hiú ábrándként ugyan - de felmerült a cikkíróban, hogy ha már a 3D funkciókat kihagyták, nem lehetett volna-é egy picit javítani a felbontáson. Abban a korban, amikor egy teszkós nagybevásárlás keretétől is olcsóbb kínai okostelefonok szinte pixelmentes képpel szolgálnak, nagyon meredek dolog előrukkolni egy korszerűtlen kijelzővel. A New 2DS XL esetében pedig nemhogy a pixeleket, de még a pixelközi rácsot is látja a szem (ez fokozott probléma volt már a korábbi 3DS XL-ek esetében is). Ráadásul megszokni sem nagyon lehet a dolgot, mivel az okostelefont akkor is elővesszük nyomkodni, ha nem az a fő játékplatformunk az úton - így állandó vissza-visszaszokást követel a szemünktől a gép. Ráadásul a kontraszt sem olyan jó, mint a New 3DS XL nagytesó esetében. A feketék kicsit fakóbbak és napsütéses időjárásban még maximum fényerőn is majdnem hogy esélytelen a TN kijelzőn való játék…

A másik kritikus pont a hangszórók elhelyezése - a gép testében lévő speakerek alapvetően nem teljesítenek rossz szolgálatot, de van olyan frekvencia ahol a masina borítása berezonál. Ehhez még csak a menütől sem kell messzire kolbászolni - ahogy az ember végiglépked a szokásos 3DS appokon, úgy már a bejelentkező zenék is betorzulnak, miközben a gép belsejéből próbál utat törni magának a hangförgeteg. Játék közben ez a probléma mondjuk ritkán került előtérbe (pláne, ha nem a csendes szobában nyomkodjuk a gépet), de arra lehet számítani, hogy teljes röfögtetésnél a gép tényleg átmehet szó szerint röfögősbe.

További para, hogy a Switch esetében is használt puha műanyag, bár kényelmes fogást biztosít, mindenféle karcra érzékeny - ráadásul a tényleg menőn kinéző felső képernyő körüli fényes felület is sérülékeny lehet. Érdemes egy törlőkendőt vagy hasonlót tartani a gép belsejében, mert a kosz hasonlóképp át tud kerülni a lenti gombok/kijelző kávájáról a fenti képernyő fényes peremére. Ha a nagyjából egy hetes tesztidő alatt ez megtörtént, akkor egy-fél éves használat után akár kopást is kinézünk a belső felületekből.

Csak hogy egy kicsit visszabillentsük a cikk hangnemét: külön öröm, hogy a gép mellé ezúttal jár a töltő, és nagy-nagy előnye az új konstrukciónak, hogy csumára tekert fényerőn, mondjuk egy bikább játék mellett (pl. Xenoblade) is picit többet bír a gép, mint a sima New XL hardvere. (4 és 8 óra közé lövik be a mérések a gép ilyen irányú képességeit.) Persze a fényerővel való játszadozás kicsit ki tudja tolni a gép üzemidejét, de ha egyszer az ember megszokja a maximum fényerőt, akkor úgyis a szemnek leginkább pihentető állapotban fogja hagyni a beállítást. A masina számítási kapacitása mit sem változott a New kiadások óta - ez azt jelenti, hogy pl. a SNES-es Virtual Console játékok immáron elérhetőek az új 2DS kiadásra is. Sőt, a „New” kompatibilis játékok is szépen futnak, vagy épp jobb látvánnyal bírnak, mint a sima gépeken futó verzióik. Ez persze azt is magával hozza, hogy amelyik játék még a New 3DS-en is döcögött, az ezen a gépen is hasonló teljesítményt fog produkálni. (Gondoljunk csak a DKC belassulásaira…)

Kedvelhető, szerethető, egyszerre menő és egyszerre gyerkőc-kompatibilis kiadás, amely ár-érték arányban kifejezetten jó végeredményt ér el. Ez volna röviden az New 2DS XL, aminek legfőbb vonzereje továbbra sem a hardver száraz teljesítménye, sem a készülék forradalmi külalakja. De még csak a 3D varázst sem sorolhatjuk a csábító faktorok sorába - révén a Nintendo ezzel a húzással el is dobta a térbeli kép fontosságát. A 2DS XL esetében is legfontosabb tényező a játékkínálat, amely brutális könyvtárral rendelkezik, és a szokásos 3DS felhozatalon felül a Nintendo legjobb retro-címeit is ezüst tálcán kínálja az online boltnak köszönhetően… A New Nintendo 2DS XL nem hibátlan, de nagyon szerethető masina. És lehet, hogy a legutolsó modell a klasszikus hordozható konzolok történelmében.

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

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
eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Új projektek a Lariannál, bemutatkozott a Kingdom Come: Deliverance II - ez történt csütörtökön

Továbbá: F1 24, Fabledom, Darkest Dungeon II, V Rising, Human Fall Flat 2, Cozy Caravan, Remnant 2.

15 órája
2

Lovagregény újratöltve: bejelentették a Kingdom Come: Deliverance 2-t

Mi már egy hete tudjuk, de csak most szabad róla beszélni. A Plaion és a Warhorse Studios párosa bejelentette a sikeres lovagregényük folytatását, a Kingdom Come: Deliverance II-t.

1 napja

Botany Manor

Egyedül sétálgatni egy viktoriánus kori udvarházban, feljegyzéseket olvasgatni és virágokat növeszteni? Izgalmasabb, mint hinnéd! Tesztlaborba vittük a Botany Manort.

1 napja
2

Baldur's Gate fejlesztővadászat, Ghost of Tsushima gépigény – ez történt szerdán

Továbbá: Sea of Thieves, Potionomics, Crow Country, Mullet Mad Jack, Dementium: The Ward.

1 napja
3

Sok jó indie 20 percben is elfér - Nintendo Indie World Showcase összefoglaló

A kis címek is tudnak izgalmasak lenni: a Nintendo legújabb indie-specifikus adásában láttunk is jó néhányat - nem csak Switch-re! Összegyűjtöttük nektek a látottakat.

2 napja
6

Children of the Sun

A Devolver Digital továbbra is remek érzékkel karolja fel az ígéretes, egyedi, kreatív projekteket. René Rother debütáló alkotása sem lóg ki a texasi kiadó portfoliójából. Na de miért érdemes odafigyelni rá? TESZT!

2 napja
1

Műsoron az indie-k, folytatódnak a leépítések – ez történt kedden

Benne: Nintendo Indie World Showcase beharangozó, Take-Two és Kwalee leépítés, Rolling Hills bejelentés, Capes és Athenian Rhapsody megjelenési dátumok.

2 napja
4

Game Pass: mozgolódás április második felében

A hónap második fele talán elsőre csendesebbnek tűnik a megszokottnál, de még így is számos izgalmas premier címet találhatunk a listában.

3 napja
1

A Nintendo kihagyja a Gamescomot, Keanu Reeves lesz Shadow hangja – ez történt hétfőn

Továbbá: No Rest for the Wicked, One Piece Odyssey: Deluxe Edition, Sand Land, Telebbit, Horrific Xanatorium.

3 napja
17

Ereban: Shadow Legacy – Árnyakkal sunnyogó

A sunnyogást az árnyakba olvadással keverő koncepciójával az Ereban már korán felhívta magára a figyelmet. A játékot a régi idők nagy lopakodós címei iránt érzett határtalan tisztelet hívta életre. De ebből vajon mennyit sikerült átemelni és jól értelmezni? Teszt!

4 napja

EDGE #397 pontszámok

Dragon's Dogma 2. Rise of the Ronin. Alone in the Dark. Princess Peach: Showtime! Izgalmas címek. Rendkívül vegyes pontozás.

4 napja
21

Heti megjelenések

4 napja
2

Stellar Blade fejlesztői napló, Final Fantasy VII Remake harmadik rész morzsák- ez történt pénteken

Továbbá: Sea of Thieves, Palworld, GTA+, The Rogue Prince of Persia, Crash Bandicoot 4: It's About Time.

6 napja
14

Drágul az EA Play, jön az új Remnant 2 DLC - ez történt csütörtökön

Továbbá: Fallout 4, WRATH: Aeon of Ruin, Beyond the Ice Palace II, Nanuka: Secret of the Shattering Moon, Heading Out, Ascendant Studios, Warhorse Studios.

7 napja
8

PlayStation Game Catalog: az áprilisi felhozatal

Tales of Kenzera: ZAU. DAVE THE DIVER. Animal Well. Indie premier dömping az előfizetéses szolgáltatás kínálatában!

8 napja

A The Triple-i Initiative-en túl – ez történt szerdán

Benne: Dead Space, The Bridge Curse 2: The Extrication, Let Bions Be Bygones, Super Monkey Ball Banana Rumble, Reigns: Beyond.

8 napja
2

Ilyen volt a The Triple-i Initiative

45 perc, majdnem ugyanennyi játék. Összefoglaljuk a lényeget.

9 napja
6

Hungame.Blog: TOP 50 magyar játék és interjúsorozat

A Hungame.blog alkotói folyamatosan próbálják a hazai játékfejlesztés történelmét és különböző aspektusait érdekes-színes formában tálalni a nagyközönség számára. Toplisták, interjúk, mutatjuk a tutit!

9 napja
6

Final Fantasy progmetál koncert: MondoConra jön a Chocobo Band

Remek hírt hozott a tavaszi szél, meg a MondoCon szervezőcsapata, akik a Final Fantasy zenei felhozatalát a progresszív metál stílusában fogják nektek asztalra teríteni a Chocobo Band segítségével.

9 napja

Augusztusban jön a Star Wars Outlaws, bővül a Mortal Kombat 1 – ez történt kedden

Továbbá: Dredge filmadaptáció, Battlefield, 63 Days, Blizzard x NetEase, Runa, Amber Isle, Echoes of Elysium, Tales from Candleforth, Dicefolk, Hidden Grove, Prince of Persia: The Sands of Time Remake.

9 napja
9

eyJodG1sIjoiPGRpdiBjbGFzcz1cIi0tbXB1LXt7aWR9fVwiPlxuPGEgaHJlZj1cInt7dXJsfX1cIiB0YXJnZXQ9XCJfYmxhbmtcIj5cblx0PGltZyBjbGFzcz1cImJpZ1wiIHNyYz1cInt7cGF0aH19cGF0cmVvbi1tcHUucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDozMDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj4iLCJpbWFnZXMiOlsiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvcGF0cmVvbi1tcHUucG5nIl0sInVybCI6Imh0dHBzOlwvXC93d3cuZ2FtZXIzNjUuaHVcL2FydGljbGVcL3BhdHJlb24iLCJwYXRoIjoiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvIiwiaWQiOjM2fQ==