[Teszt] Forza Motorsport 6

Forza Motorsport 6

mcmackoGéczy Attila2015.09.08. 09:01

Tudjátok, a motorsport játékok felhozatalában lubickolva nagyon hálás feladat kritikát írni a legújabb megjelenésekről. Azért lehet ez így, mert az egyik legkifinomultabb játékstílusról beszélünk, ahol a Gran Turismo által még a PS2 korszakban egekbe lőtt mércét kergetik és repítik tovább azóta is a pályatársak. Az utóbbi években láthattunk akciódús motorsport játékot, voltak színes-szagos fesztiválozók, új versenyzőként rajtkockához álltak a szuperszimulátorok,de nemrégiben a nagyfőnök is remek teljesítménnyel újrázott. Tudjátok mi volt még közös ezekben a játékokban? Az, hogy mindegyik kiváló program volt a maga kategóriájában és igazán megérdemelten zsebelték be a tesztekben ellőtt szuperlatívuszokat. Mi játékosok nem csak a megszokás miatt értékeljük magasra ezeket az élményeket, hanem többek között a fejlesztői alázat, az igényesség és végtermékek iparból kimagasló nívója végett, ami a többi divatos műfajban azért nem ennyire általános. A Forza Motorsport hatodik epizódjával beérte a nagy riválist (már ami az epizódok számosságát illeti), és ezzel együtt hozza magával az elvárt eredményeket is. Hölgyeim-uraim, tessék körünkben üdvözölni az Xbox platform legjobb autóversenyes játékát!

Mivel a Forza-széria ténylegesen kiemelkedő történelmi értékkel is bír, a játék elindítása előtt végigtekintettünk a sorozat múltján. A Forza játékok korábban is maximális tiszteletet vívtak ki a kritikusoktól, mi például legutóbb azokat a negatívumokat róttuk fel a negyedik epizódnak, hogy az akkori lehetőségekhez mérten sem szerepeltek esős és éjszakai futamok, valamint enyhe utalást tettünk a kampányszervezés relatív sablonosságára. Mit ad az ég, két epizóddal később a Forza 6 szinte pöccre ezeken a pontokon próbál előrébb törni. Kezdjük is az utóbbi kritikus ponttal, elvégre mégiscsak az egyjátékos kampány lesz az első, amivel a játékosok színe-java ismerkedni kezd. Az új epizód elveti a világ körüli turné koncepcióját, és egy újfajta szemlélettel állít minket a rajtrácshoz. Miután túl vagyunk a felvezető körökön, a játék végigkísér minket a motorsport legizgalmasabb állomásain, ahol kategóriánként több szérián kell magunkat végigverekedni a dobogóig, közben versenyzőnk fejlődik, a márkák felé viszonyított affinitásunk növekedik, a pénztárcánkban csilingelő kreditek, valamint a négykerekű javaink pedig szaporán gyarapodnak.

A 83 versenyszámot felvonultató kampány a fejlesztői sugallatok alapján egy feszes hetven óra alatt teljesíthető, tehát szerencsére nem kell több száz órát monoton körözésbe fektetnünk, ha a buli végére akarunk érni. A tematizált sorozatokat ráadásul sokrétű Showcase elemekkel tarkították a Turn10 iparosai. Nincs ebben alapvetően túl sok újdonság, hiszen hasonló karriert láthattunk már máshol, a Showcase speckó mókái pedig szabályaikban, vagy poén-faktorukat tekintve már ismerősek lehetnek a korábbi Forzákból. Az új epizód egyik vonzereje, hogy a szárazságot végre sikerül kicsit fellocsolni a jól szervezett változatossággal, a Showcase kihívások pedig a várttal ellentétben sem zökkentik ki az embert a kampány egyenes irányvektorából. Épp ellenkezőleg, a Top Gear pályán való randalírozás, a BBC műsorából ismert Stig alteregója elleni 1:1 csaták, a kiegyenlített gyári versenyek, az endurance bajnokságok üde (és opcionális) színfoltjai a Forza 6 palettájának. Egy-két apró sirámunk támadt csak a kampánnyal kapcsolatban. Nem lett volna rossz, ha az adott dobogós helyezéseken túl az adott szériák esetleg pontszámra is értékelték volna a játékost, így görgetve a tétet a szekciók végéig. Másrészről pedig az adott sorozathoz választható, maximált erejű, de különböző stílusú autókkal picit meg is borul a leaderboard lista egyensúlya. A díszfal ráadásul össze is van mosva a többi módban játszható körmérők legjobb egyéni csúcsaival, így a kampány során nem csoda, hogy összezavart tekintettel figyeljük az egyedül körözők köridejétől való lemaradásunkat, vagy a másik kategóriából választott sport-kompakt időelőnyét a mi hasonló erőkategóriájú veteránunkhoz képest.

A kampányban található lóvé szerepe egyébként szintén kissé visszaértékelődött. A meccsek végén bőkezűen érkezik a kredit, az egész rendszer majdhogynem csak arra jó, hogy a masszívabb autókért igenis küzdjünk és haladnunk a szamárlétrán. A tuningolásért gyakorlatilag aprópénzt fizetünk, így ennek a funkciónak túl nagy súlya nincs - a fejlesztési lehetőségek részletekbe menő kibontása csak a régi GT epizódokon szocializálódott játékosokat fogja igazán lekötni. Sokszor a szintlépéskor nyerhető zsozsóösszegek vagy autók is túllendítenek minket a következő szekcióba, így a spórolásnak, farmolásnak sem jut sok rivaldafény. Hogy ez jó, vagy rossz dolog-e, azt valószínű mindenki eldönti majd magában - érthető, hogy egy picit áramvonalasítani kell a dolgokat, de lesznek akik apró kihagyott ziccerként tekintenek majd a fenti jelenségekre. (Meg tudjuk érteni mindkét oldal nézőpontját.) Apropó tuning, a Forza 6 extra kis perk-bonbonokat tartogat a torkos játékosok számára. A kampányban olyan „MOD” kártyákat aggathatunk a kocsikra, melyek egyszeri, vagy állandó módon jutalmaznak minket, paraméterjavulással, vagy (limitációkért cserébe - például csak belső nézet használattal) extra kredittel, némi plusz tapasztalati ponttal. A MOD-ok beleszólhatnak ugyan a ranglistás eredményekbe, de a multi során és a rivális-módban szerencsére nem megengedett a kártyacsomagok formájában érkező (vagy megvásárolható) boosterek alkalmazása.

Mostanában a friss GPU generáció hardveres ereje kellett ahhoz, hogy a játékokban valóban életszerű eső és tócsaeffektusok jelenhessenek meg, a Forza 6 pedig kiváló érzékkel alkalmazza a pocsolyás aszfalt hatását az esőcseppek és a szálló permet kavalkádjával. Azt gondolod, hogy a Project Cars esős szekciói mindent visznek? Emlékszel még a frenetikusan megvalósított dinamikus cseppekre a PGR4 szélvédőiről? Tekintsd meg a Forza Motorsport 6 zivataros pályáit, és próbálj meg hinni a párásodó szemeidnek. A játék az éjszakai versenyzésben is új szinteket jelöl ki; itt a sötétben tényleg sötét van, sokszor csak a lámpák pászmái jelentik a tájékozódási alapot a versenypálya eldugottabb szakaszain. A program sötét versenyeiben az ember gyakran a saját féklámpájának aurájától is megijed (ugye a farunkban loholó játékosok hátulról érkező, tompított fényszórója egy jó indikátor az éjjeli futamokon), a sötétből kivergődve a lelátós szakaszok pedig fényes oázisként ragyogják körbe négykerekűnket. A fentebbi hasonlatokban pedig semmi túlzás nincs - a készítők fenemód ráéreztek arra, hogy miként lehet ügyesen kihasználni a két effektusban rejlő lehetőséget, ráadásul a fizikai programozásnál sem voltak restek beépíteni az éjszaka és a víz jelentőségét. Míg sötétben hűvösebb az aszfalt, addig a tócsás-vizes szakaszokon az aquaplaning lesz a fő ellenségünk. Na meg a felfröcskölt permet, ami a látótávolságnak tesz oda. A tapasztaltak után tényleg csak azt sajnáljuk, hogy az eső és az éjszaka nincs minden pályára implementálva… Amúgy a környezeti elemek is dinamikusabbak, mint korábban. Nem a nézőközönségre gondolunk, hanem a bokrokról felreppenő madarakra, a pálya széléről befújt porfelhőre, a felszálló párára és a többi atmoszferikus okosságra. Remek élmény ebben a környezetben autókázni, a technikai-esztétikai remekre pedig a tűéles 1080p felbontás és a 60 képkockás képfrissítés teszi fel a koronát. Még valami… Nem szokásunk külön kiemelni a játékokban található renderelt kép minőségét, de a Forza 6 képtisztasága, valami félelmetesen szuper. A Digital Foundry jómunkásai majd tutira kiderítik, hogy ez miért van így, de annyiban mi is biztosak vagyunk, hogy ennyire letisztult, éles és esztétikus képi minőséggel ritkán találkozunk, pláne a szub-1080p felbontásra hajlamos XONE játékoknál…

És ha már a fizikai nüánszokat kezdtük az előbb elemezni, áttérhetünk a program azon részére, amelyet az általános komplexitás alapján lassan már tényleg csak az egyéni preferenciák alapján lehet jól értékelni. A Forza Motorsport 6 nem óhajt a szuperszimulátorok sorába beállni, ellenben nagyon korrektül játszható, tanulható és élvezetes vezetési modellt tartogat, amely a korábbi tisztességes alapokra építkezik, és meg is fejeli azt némi finomhangolással. A vízen való közlekedésről már esett szó, de száraz aszfalton is remek húzása van a vezetési élménynek. A Project Cars után ismét egy olyan fizikai modellről értekezünk, ami jól értelmezi a gépkocsik méretét, tengelytávolságát, súlyát (!) és egyéb fontos paramétereit. A vásárlós tuningolások egyértelmű teljesítményadalékai mellett finomhangolásokat is alkalmazhatunk az autókon, de a rendszer mélységeit továbbra is csak a legelszántabb, leghárdkórabb játékosok fogják igazán kiélvezni. Mint ahogy a fizikai leképezés stílusának megítélése is egyén- és tapasztalatfüggő lesz. Ha a Project Cars a mindennapi drogod, akkor lehet, hogy legagyizod majd a Forza lehetőségeit. Ha viszont egy jót akarsz játszani, és neked elég az a profizmus, amit egy árkádtól majd' szimulátor szintekig nehezíthető vezetési modell ad, akkor a Forza 6 rendszerével is maximálisan elégedett leszel majd.

Multiplayer tekintetében nincs túl sok új a nap alatt, de ami van az szintén letisztult és már a megjelenés előtt is stabil formát nyújt. Indulhatunk különböző osztályokból ranglistás mókában, fejlesztői kihívásokon vehetünk részt, de akadnak drift, drag és tag típusú versenyek is. Újdonság a ligás küzdelem, ahol teljesítményünk alapján lépkedhetünk magasabb osztályokba. A matchmaking már most bugmentesnek és pontosan ketyegőnek tűnik, bár a pálya betöltésekor, vagy spectator módban azért egy-egy századmásodperces grafikai glitchet kiszúrhatnak a sasszeműek.

A Forza 5 nagy technikai újítása volt a Drivatar-ok bevezetése, melyek lényegében a hálózatra kötött barátaink és játékostársaink teljesítményéből, stílusából leképzett mesterséges versenyzők voltak. Nyilván most is azok: az új részben ismét velünk fognak körözni az imádott/gyűlölt haversrácok, és végre vissza lehet szabályozni az AI versenyzők agresszióját, így korlátozható a kanyarokban megtartott fergeteges dodzsempartik száma. A Forza 6 gép által irányított autói egyébként továbbra is ipari csúcsot képviselnek. Játszogatnak a távolságokkal, próbálkoznak ilyen-olyan trükkökkel, gyakran felsülnek, ha nem jön össze a mutatványuk, sőt meg is ijednek, ha úgy húzzuk a kormányt. Néha azért olyan dolgokra is képesek, amelyekre, hát hogy is mondjuk, csak a gépi vezetők és a legprofibbak képesek (még visszafogott nehézségi szinten is). A Drivatarok bevezetéséből fakadhat, hogy nem kötelező a dobogó, mert nincs mesterkélt gumiszálazás a gép által vezetett járgányok között. Így nem ritka hogy egy-egy AI autó elválik a mezőnytől lemaradás vagy előretörés formájában. Tisztára, mint amikor egy multi parti során könnybe lábadó szemekkel figyeled a nálad jobban játszó riválist elhúzni melletted. De nincs baj, mert azt is tudod jól, hogy az előző kanyarokat te magad mamlaszkodtad el…

Az új Forza jogosan fogja ismét bezsebelni a cikk elején is említett szuperlatívuszokat, magasztaló dicséreteket, és persze az sem baj, ha az apróságok miatt némi kritika is éri majd a fejlesztőket. A Forza Motorsport 6 nem tökéletes, számok tekintetében nem Guinness-rekorder, sőt lesznek olyan bírálói is, akik szerint a "szuperszimulátorok" már túlnőttek a játék technikai gyökerein. Ez így mind rendben is van. Ugyanakkor a Turn 10 legújabb játéka egy újabb példa arra nézve, hogy a zsánert micsoda kitüntettet figyelemmel kezelik a mögöttük álló tehetségek. A videojáték ipar egészét tekintve a Forza 6 egy újabb csiszolt ékszer, ami globálisan és a maga ligájában is közel áll a perfekcióhoz. Ezt pedig el is várjuk tőle. Az Xbox One legjobb autóverseny-játékát köszönthetjük a sorozat hatodik részével, ami gond nélkül viszi tovább az örökséget, a legnagyobbak mellé sorakozik az ügyes és gondos belsőjével, erős egyéniségével, sajátos megoldásaival pedig sok tekintetben a többiek fölé is ér. Ha az idei év végi szezont ilyen játékokkal indítjuk, akkor 2015 lesz az év, amikor az új generáció először megy mennybe!

Ha tetszett a cikk, és megteheted, akkor támogass minket patreonon!

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
eyJodG1sIjoiPGlmcmFtZSBmcmFtZUJvcmRlcj0wIHNyYz1cImh0dHBzOlwvXC94Ym94MzY1Lmh1XC9iYW5uZXJcIiB3aWR0aD1cIjMwMFwiIGhlaWdodD1cIjIwMFwiPjxcL2lmcmFtZT5cbiIsImltYWdlcyI6W10sInVybCI6IiIsInBhdGgiOiJcL35mc1wvYmFubmVyXC8wMFwvMDBcLzB5XC8iLCJpZCI6MzR9

Eladó a Gearbox, leépít a Sega - ez történt csütörtökön

Továbbá: Nine Sols, Predator: Hunting Grounds, Don't Nod, Visions of Mana, The Triple-i Initiative, Witcher 4.

7 órája
4

Bemutatkozott a Marvel Rivals, bezár a Smilegate Barcelona - ez történt szerdán

Továbbá: NOTTOLOT, Doronko Wanko, Boomeroad, Metal: Hellsinger, Hellgate: Redemption, Yellow Brick Games, No Man's Sky.

1 napja
6

PlayStation Plus: az áprilisi hármas

Űrvarázsló, kockaland és kicsontozott rogulike.

1 napja
8

South Park: Snow Day! - Kabbe gyíkok, megyünk hógolyózni!

South Park, ám ezúttal szolgáltatásalapú multiplayer hack n slash formájában. Avagy lehet-e várat építeni Kula Bából?

1 napja

Stellar Blade

A nagyközönség előtt próbálhattuk ki a SHIFT UP közelgő akciójátékát. De a ti véleményetekre is kíváncsiak vagyunk.

2 napja
4

Judas részletek, új Marvel játék közeleg - ez történt kedden

Továbbá: It Takes Two, Another Crab's Treasure, The Stanley Parable, V Rising, Dollhouse: Behind the Broken Mirror.

2 napja
1

The Thaumaturge – Depresszió és ördögűzés Varsóban

Vannak azok a játékok, amiket úgy lehet a legkönnyebben jellemezni, hogy fél pillanat alatt lehozzák az embert az életről, de jó értelemben véve, a The Thaumaturge pedig pont egy ilyen cím. A lengyel Fool’s Theory legújabb alkotása már a Steam Next Festen bemutatott demójával belopta magát...

2 napja

Stellar Blade demó, live service játék a Bend Studio-tól - ez történt hétfőn

Továbbá: Cyberpunk 2077, Final Fantasy XVI, The Elder Scrolls, Judas, handheld Xbox élmény.

3 napja
9

Heti megjelenések

4 napja
6

Outcast: A New Beginning - visszatér a kitaszított

Ulukai visszatérése egy hihetetlen történet. Szinte nem is lehet annak a szentimentumnak megfelelni, amivel a játékos az első epizódra gondol vissza. Most huszonöt évvel később nem csak Laura Palmer, de Cutter Slade is visszatért, így megnéztük, mit tudnak Adelpha lakói kínálni számunkra 2024-ben. Teszt!

4 napja
5

Taxi Life - über kis taxi?

Verőfényes katalán napsütés, és kellemesen ismerős nyíltvilágú játékmenet, mindez közel 460 kilométernyi barcelonai úthálózattal megspékelve. A Taxi Life-tól sokat vártak a könnyed polgári járműszimulátorok fogyasztói, és bár az alapok ígéretesek, ez a taxitársaság bizony messze van még a piacvezetőtől...

5 napja
4

Dragon's Dogma 2 - a sárkány éve

A Dragon’s Dogma cím azoknak is ismerős lehet, akik a 2012-es, mára már ikonikussá vált játékkal nem is játszottak, hiszen 2020-ban egy Netflix animációs sorozat is igyekezett bemutatni ezt a különleges világot. Nagy kihagyást követően, a napokban azonban megjelent a játék folytatása, amely még kifinomultabb játékmenetet, és még grandiózusabb kalandot ígér!

6 napja
27

Csúszhat a GTA VI, törölt Overwatch 2 tartalmak - ez történt pénteken

Továbbá: Final Fantasy XVI, Soulframe, Assassin's Creed Jade, SWORN, Larian Studios.

6 napja
9

A Future Games Show-n túl – ez történt csütörtökön

Shadows of the Damned: Hella Remastered, Broken Roads, Dead Island 2, Soul Covenant, Maliki: Poison of the Past, Blackout Protocol, Inazuma Eleven: Victory Road, Loretta, Anomaly Collapse, Shinji Mikami.

7 napja
2

Több mint 40 játékkal töltötte meg a csütörtök estét a Future Games Show

Összefoglaló a 90 perces traileráradatról.

7 napja
9

Rise of the Ronin

A Team Ninja ismét maradt a bevált formulájánál, ezúttal azonban egy nyílt világba ültette azt. A nagyobb játéktérrel pedig egy nagyobb közönség felé is nyitni akartak. A végeredmény? Nem hibátlan felemelkedés, de érdekes fúzió.

8 napja
6

Final Fantasy VII Rebirth

Eltelt idestova több, mint negyed évszázad, mióta boldog tizenévesként először tudomást szereztem arról a csodáról, amit Final Fantasy 7-nek hívnak.

8 napja
14

Marvel 1943 leleplezés, Chrono Odyssey erődemonstráció – ez történt szerdán

Továbbá: Golden Lap, Shin Megami Tensei V: Vengeance, Alpha Protocol, Dragon Ball: Sparking! ZERO, Epic Games Store, CorpoNation: The Sorting Process, Final Fantasy VII Rebirth, Card-en-Ciel, Foundry.

8 napja
13

Brothers: A Tale of Two Sons Remake

2013-ban a filmiparból érkező Josef Fares egy rendkívül egyedi debütáló alkotással vetette meg a lábát a videojátékok világában, aminek a koncepciója a mai napig egyedülállónak mondható. Ez elég indok arra, hogy egy évtizeddel később felpiszkálják a játékosok következő generációjának?

9 napja
5

Plunderstorm, avagy a WoW battle royale – ez történt kedden

Továbbá: Project Birdseye, Rise of the Ronin, Riven, Bleak Faith: Forsaken, Overwatch 2, SINce Memories: Off the Starry Sky.

9 napja
3

eyJodG1sIjoiPGRpdiBjbGFzcz1cIi0tbXB1LXt7aWR9fVwiPlxuPGEgaHJlZj1cInt7dXJsfX1cIiB0YXJnZXQ9XCJfYmxhbmtcIj5cblx0PGltZyBjbGFzcz1cImJpZ1wiIHNyYz1cInt7cGF0aH19cGF0cmVvbi1tcHUucG5nXCIgc3R5bGU9XCJ3aWR0aDozMDBweFwiPlxuPFwvYT5cbjxcL2Rpdj4iLCJpbWFnZXMiOlsiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvcGF0cmVvbi1tcHUucG5nIl0sInVybCI6Imh0dHBzOlwvXC93d3cuZ2FtZXIzNjUuaHVcL2FydGljbGVcL3BhdHJlb24iLCJwYXRoIjoiXC9+ZnNcL2Jhbm5lclwvMDBcLzAwXC8xMFwvIiwiaWQiOjM2fQ==